MIDD-E-LBITRGSCHE A T. i N°. 7. Zalurdas 1841. 16 Januari). BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. (Broot-ÏSrittanje. Jfvaukrtjk. Hlcbevianfren. De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaald de Intressen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren, over het tweede half jaar 1840. Middelburgden 16 Januarij 1841, De Administrateur voornoemd P. P O U S. Middelburg, den 15 januarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt haren dank voor de volgende ont- vangene giften als den 12 dezer, van L. N. 60 den 13 van F. drie Coupons VV. S.ad 12,37^ ieder, met het opschrift: Foor den Algemeenen Armenen den 14, van S. f 200. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. Arneinuiden, den 13 Januarij 1841. De KERKERAAD maakt met blijdschap dankbare mel ding van de ontvangene gift, een Coupon Werk. Schuld, No. 170637 groot f 12 50, onder de letter F., ingezon den bij den Heer Wvan Schaïk Serli ter voorziening in den dringenden nood der talrijke Armen dezer Gemeente. Behalve de gewoon bedeelde Armen, zijn meer dan 100 der Behoehigste Huisgezinnen alhier, van de ontvangene giften uit Middelburg, in zooverre dezelve toereikend waren, be deeld geworden. De Allerhoogste zegene den onbekenden geverNamens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Predikant. LONDEN den 8 januarij. Over Marseille zijn hier nadere berigten omtrent de laatst bekende gebeurtenissen in China en op het vasteland van Indie ontvangen. Tnsschen de Engelschen en Chinezen te Macao hebben vijandelijkheden plaats gegrepen, ten gevolge der schending van het neutraal grondgebied door de laatsten door het ge vangen nemen van den Engelschen kapellaan Staunton die de onvoorzigtigheid gehad had zich buiten de stadswallen te be geven. De heer Staunton was gevankelijk naar Canton ge voerd en de gouverneur Lin had geweigerd hem uit te le veren. Ten gevolge dezer handelwijze en der verschijning van troepen, door Lin naar de grenzen gezonden om de En gelschen te verdrijven, besloot kapitein Smithkommandant van het schip Druidde Chinezen aan te vallen welke om trent 2000 man sterk waren en dreef hen met groot ver lies uit hunne stelling, waarna hij hun geschut deed verna gelen hunne kruidmagazijnen in de lucht springen en hun kamp in brand steken. Dit alles had op onzijdig grondgebied geen twee uren van Macao verwijderd, plaats. Den 15 november waren te Calcutta depeches van den admiraal E'liot ontvangen diemet verscheidene oorlogsche pen en eenige transportschepen, Chusan den 30 iulij verla ten had en den 9 augustus aan den mond der rivier van Pe- Itin was aangekomen. Twee dagen later zeilde de admi raal aan boord van de Madagascardie rivier op, en kort daarna werden onderhandelingen aangevangen wier uit slag een verzoek van den keizer was, om 10 dagen uitstel te hebben ten einde de hem gedane voorslagen in overwe ging te nemen. Het antwoord van den keizer werd den 26 augustus gegeven, en van toen af tot 15 september werden de onderhandelingen ijverig voortgezet. Het eskader keerde den 30 dier maand naar Chusan terug. De uitslag van het verhandelde is nog niet met juistheid bekend, maar men ver zekerde dat de keizer verklaard heeft niets geweten te heb ben van alles wat door/,/» verrigt was, en dat commissaris sen naar Canton gezonden warenom onderzoek wegens zijn gedrag te doen. Insgelijks zeide men dat de aanvraag van den admiraal, om drie millioen ponden schadevergoeding, ingewilligd zou worden. Het gerucht wilde zelfsdat Lin in handen der Engel schen zou worden uitgeleverd. Dost Mohammed is den 2 november te Purwur totaal -verslagen en heeft zich daarna onvoorwaardelijk aan sir W. Mac Naghten den Engelschen gezant bij het hof van Ka- lioulovergegeven. Denkelijk zal hij het overige zijner da- :get) als staatsgevangene doorbrengen. De generaal Brookesdie den 15 october van Bombay was opgerukt, is den 1 november te Sukker aangekomenen heeft den vijand op onderscheidene punten verslagenterwijl de «vesting Kelat. den 18 october, zonder eenigen wederstand, in handen der Engelschen gevallen iswier wapenen in Oost- Indie dus overal zegevierend zijn gebleven. PARIJS den 8 januari/. De koning en koningin der Bel gen worden tegen het eind der maand te Parijs verwacht. De heer Hope, de vermaarde Hollandsche bankier, heeft zich, op den grond van liet oude hotel der Oostenrijk, sche ambassade alhierin de straat St. Dominique St. Ger- mai 11een woongebouw doen oprigteiihetgeen m« zelfs hierwaar er aan groote en prachtige verblijven geen ge brek is, een onmetelijk palels (un palate immensenoemt. De gebouwen aan de straatzijde zijn tot bureaux ingerigt waarin men de Parijzer bank wil plaatsen. Achter op het binnenhof rijst het heerenhuis, hetwelk met al de pracht der kunst gebouwd en versierd is, Naar den kant der invaliden, daar waar te voren de kerk St. Valière stond, zijn stallen en manegiën voor honderd paardenen eindelijk aan den an deren voorgevel van het paleisnaar den zuidkant is een ontzettend groote tuin, aan de zijde van de straat Grenelle beperkt door rotsen, onder welke een ijskelder aangelegd is. Dit paleis heeft meer uan vv.ëe miilioen gekost. Uit Straatsburg wordt onder dagteekening van den 3 dezer geschreven, dat, zoo men aldaar, uit eene allezins ge loofwaardige bron, verneemt, het handelstraktaat met Hol land, dank zij der zorg van den heer Magnier de Maison- neuvetot een ontwerp van wet geredigeerd is en over wei nige dagen aan de kamers voorgelegd zal worden. Met het tot stand komen van dit verdrag zou aan een der sterkste wenschen van de kamer van koophandel te Straatsburg worden voldaan en eer men twee maanden verder is, zou de Elzas de voor- deelen kunnen genietenwelke het uit de bepalingen van het Hollandsch-Fransche traktaat te wachten heeft. Men vleit zich dat Straatsburg eerlang nog een ander voordeel aan haren waardigen afgevaardigde, den heer de Maisonneuve te danken zal hebben, namelijk het brengen van den ijzeren spoorweg tot binnen de stad. Den 4 dezer hebben onder de Spaansche uitgewekenen van het ontbonden leger van don Carlos, die te Foix en in den omtrek gelegerd waren, eenige onrustige bewegingen plaats gehad. Het besluie der Fransche regering, om den onderstand aan deze ongelukkige slagtoffers van den burger oorlog met 1 dezer in te trekken en hen alzoo te dwingen tot den terugkeer naar hun vaderland, heeft daartoe aanlei ding gegeven. Deze Spanjaarden vreezen, dat zijin weer wil der amnestiebij hunnen terugkeer vermoord zullen wor den. Geheele benden hunner doorliepen den 4, met lompen bedekt, de straten van Foix, bedelende om een stuk brood. Men is er in geslaagd, om zonder bloedstorting deze menschen over te halen van zich naar Katalonie terug te laten leiden. De Moniteur behelst weder een rapport van den maar schalk/^//^, uit Algiers van der. 21 december, waarin hij als naar gewoonte den toestand van Algerie gunstig afschil- derd Abd el-Kader verzwakken aan geld gebrek lijdende.- en met de ontevredenheid zijner stammen te worstelen heb bende. Voorts behelzen deze berigten afzonderlijke rapporten van den kolonel Cavaignac te Medeah en den generaal La- moricière te Oran, over voordeelen door dezelve op de Ara bieren behaald. De luitenant-generaal graaf Hulin is gisteren te Parijs overleden. Hij had den ouderdom van 82 jaren bereikt. Wegens de ontmoeting, die tusschen een Fransch en Engelsch schip in de Roode zee zou hebben plaats gehad, en waaromtrent de vroegere geruchten reeds als geheel onge grond Wedersproken waren wil men thans het volgende als waarheid weten Eene koopvaardijbrik van Bordeaux met zes stukken ge- schuc gewapend en met geweren bevracht, had betrekkingen met de Arabieren op de Oostkust der Rcode zee aange knoopt, toen een vaartuig, aan de Engelsche Oost-Indische compagnie toebehoorendehetwelk aldaar kruiste en van den aard der lading onderrigt washet Fransche vaartuig naderde en beval, zich terstond te verwijderen, alvorens iets te lossen. De brik weigerde te gehoorzamen, er ontstond een gevecht, en nadat eenige schoten gewisseld waren keerde het En! gelsch schip naar Calcutta terug. 's GRAVENHAGE den 12 januarijZ. M. de Koning heeft den 9 dezer het volgende besluit genomen: JVij WILLEM II, enz. Op onderscheidene rapporten van onzen minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken van de Her vormde kerk enz., en van onzen minister van justitie, op een aantal verzoeken van afgescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap, om erkenning en toelating als Christelijke afgescheidene gemeenten Den Raad van State gehoord Willende doen ophouden de klagten over de toepassing van het Koninklijk besluit van den 5 julij 1836 Staatsblad no. 42); Hebben goedgevonden en verstaan, onder wijziging van a van het tweede gedeelte van opgemeld besluit, en bij inter pretatie van hetzelve, bij deze vast te stellen., dat afge scheidenen van het Hervormd kerkgenootschap welke zich als eene Christelijke afgescheidene gemeente zouden verlan gen te vestigen, zich aan ons ter toelating en erkenning als zoodanig kunnen vervoegen; bij een schriftelijk en individucel onderteekend adresvergezeld van de bijlagen hierna volgende a. De reglementen en kerkelijke organisatie der op te rig- ten gemeenten b. Een certificaat van het hoofd van het plaatselijk be stuur hunner woonplaats, dat het gebouw, het bijzonder huis of eenig gedeelte van hetzelve, door de adressanten, hetzij in eigendom of wel in hnur of gebruik verkregen, wat deszelfs ligging aangaat, geschikt is tot de uitoefening van hunne openbare eerediensten dat uit het verlangde gebruik geen hinder voor andere godsdienstige gezindheden, of stoor nis der publieke orde en veiligheid te duchten is; c. Eene verklaring, dat zij in de kosten van hunne eere- dienstmitsgaders in de verzorging van hunne beboeftigen buiten bezwaar van het Rijkzullen voorzien zullende ech ter deswege geen andere waarborg worden gevorderd ea d. Gelijke verklaringdat zij pimmer eenige aanspraak zullen maken op de bezittingen, inkomsten en regten van het Hervormd ketkgenootschap of van eenige andere godsdiensti ge gezindheid, en aan de wetten van den Staat znllen ge hoorzamen. Bij het onderzoek van het tarief, bij de Tweede Ka mer, waarvan wij reeds in ons vorig nommer gesproken heb ben hebben sommige leden aangedrongen op de geheele vrijstelling van de artikelen boter en kaas. Men .voorzag daarvan goede vruchten voor landbouw en nijverheid, zoo- wel als voor den handel. Men verlangde voorts de vermindering van de regten op het blik, althans wat het onbewerkte aangaat, hetwelk thans aan honger regt dan het bewerkte onderhevig is strijdig met de regelen van eene goede staathuishoudkunde. Dit en andere voorbeelden leverden aan vele leden het be wijs op van de volstrekte noodzakelijkheid om het gansche tarief te herzien en te verbeteren, vooral ook wat de resti tutie!) van regten betreltwaaromtrent thans vele misbruiken plaats hebben. Ten gevolge van de jongste veranderingen zijn de drie divisien van het leger als volgt zamengesteld Eerste divisie: luitenant-generaal Schuurmante Breda; iste brigade, generaal-majoor Evers, te 's Hage2de bri gade generaal-majoor Folkhemerte Breda. Tweede divisie: generaal-majoor de Favaugete Utrecht; iste brigade, generaal majoor de Hartte Utrecht2de bri gade, generaal-majoor Hulst, te Groningen. Derde divisieluitenant-generaal Des Tombeopperbevel hebber van Maastricht en het Limburgsche, te Maastricht; iste brigade, generaal-majoor Serrariste Maastricht; 2de brigadegeneraal-majoor van Limburg Stirumte 's Bosch. Gisteren heeft alhier de publieke verkoop plaats gehad van 3t paarden en onderscheidene koetsen, toebehoorende aan Z. M. Koning Willem Frederiken welke door Z. M. Willem II niet in gebruik zijn genomen, Ook verneemt men, dat het overblijvend personeel der hofhouding van Z. M. Ko ning Willem Frederik door den thans regerenden Koning zal worden gepensioneerdterwijl ook de hofmaarschalk is uit- genoodigd geworden om eenë aanmerkelijke bezuiniging in Zr. Ms. hofkapel voor te dragen. ARNHEM den 11 januarij. Uit de verschillende berig ten omtrent den waterstand tusschen Nijmegen en Tiel schijnt men op te maken, dat zich tusschen deze twee ste den eene stopping ofijsdam gezet heeft. Dit ware geen won der, want de Waal heeft, door hare overgroote breedte op sommige plaatsen, zulk eene ondiepte, dat aldaar slechts weinige voeten water staat. En voor de riviervaarten voor de ijsscoppingen wordt het meer en meer wenschelijk, dat men door kribben de oevers vernaauwde, en den stroom die per en regter zoekt te maken. De invallende dooi is voor de bewoners van de aan overstroomingen blootgestelde lan douwen, op dit oogenblik, zeer zorgelijk, want niemand kan zijne aardappelen in de kuilen laten zittenof zij zijn daar bij eene overstrooming verloren en echter is het even zeer gevaarlijk dezelve omhoog te werken, want, hervatte zich de vorst op nieuw dan waren zij zeker in weinige nachten bevrozen en gingen op deze wijze verloren. Het uiterste af te wachten is ook moeijelijkwant de meeste in woners wonen zoo laag, dat in een paar uren, bij eene over- stroomingde weg waarop zij ontvlugten kunnenonder water staat. Even dezelfde zorg heeft de arbeider voor zijne koe en het hooivoor haar bestemd dat hij vaak een half uur ver naar den dijk brengen moet, als zijnde dit de eenige watervrije plaats in de meeste dorpen. Wacht hij den uiter sten tijd af, dan komt hij vaak te laat; wil hij zich vroe ger op weg begeven, waar zal hij zijn vee plaatsen, zoo lang er wegens den dreigenden nood nog geene maatregelen tot redding van menschen of vee genomen zijn. Geen won der, dat de wintermaanden in deze streken veel zorg en on rust baren. Geen wondei f dat, als de nood hooger en boo- ger rijst, men nacht en dag de menschen ziet, te paard en te voet van dijk tot dijk rijden en loopen om de laatste tijdingen te vernemen. Als de dooi eene benedenlandsche is kan dezelve veel langer aanhouden dan eene bovenlandsche terwijl bij eene laatste, vaak hier de vorst nog voortging, daar toch reeds de ontdooide water- en sneeuwmassa's van i boven afdaalden. In dit geval is er weinig nitzigt op het gaaf behoud der dijken. Zoo was het ook in het^jaar 1809 bij den eersten vloed. MIDDELBURG den 15 januarij. Door Z. M. zijn de civile leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militie-raden voor de ligting der nationale militie van 1841 benoemd. Die voor Zeeland zijn, de heeren: jhr. P. Damas van Citters en W. Prins van Kruiningen plaatsvervangers .7. .7. Slicher van Domburg en F. Z. Ermerins. N.tar verzekerd wordt, is bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit bepaald dat de posten van secre taris bij de directien der marine te Amsterdam, te Rotter dam en te Vlissingen zullen worden ingetrokken; datdit be ginsel reeds dadelijk zal worden toegepast bij de directie der marine te Rotterdam, en dat de toepassing te Amsterdam en

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1