MIDDELBURGS CUE courant. W. 6. Donderdag 1841. 14 Januarij. ISckcttbmAfeitig. BESTUREN en- ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Smfschlattb. Jft-ASï&tijfï. ülcbcvlaubcn. De abonnements-firijs dezer Courant is f a 75 roor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzepding der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrténtjen worden berekend tegen 23 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendinakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels en voor iederen regel daarboven 22 Cents. is is f 1 f 5o Dezelve^ moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zege! wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kan tore zitllen worden uitbetaald de Kinder-School- en Aka- demie-Gclden. Middelburg, den 14 Januarij 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Grondbelasting en der Personele Belastingover het loopende Dienstjaar iSJj, opgemaakt door den Meer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Ja nuarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VERE zullen als daartoe geautoriseerd, op Woensdag den 3 Maart 1841, ter verpachting aanbiedenhet LOGEMENT DE KA M P VEERSCHE TOREN? waarvan de voorwaarden ter Stedelijke Secretarie ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. K LE IN M AN. Ter ordonnantie van dezelve, DE NOOD Dz. WEENLN den 30 december. Een zoo even alhier aange komen handelscourier heeft het belangrijke nieuws uit Kon- stantinopel, van den 17 dezer, medegebragtdat de door den admiraal Stopford, overeenkomstig de bevelen der admi raliteit, van den 15 november, naar den onder-koning afge- zondene Engelsche officier bereids den 16 té Konstantin'opel met de Engelsche oorlogs-stoomboot Hydra, uit Alexandria was teruggekeerd en eenen brief van Mehemed-Ali aan den grootvizier had medegebragt, in welke eerstgenoemde zich onvoorwaardelijk aan den sultan onderwerpt, deszelfs gena de inroept en belooft Syrië, Kandia, Arabie en de Heilige Steden te ontruimen, en de Turksche vloot zonder verwijl terug te geven. Bij het vertrek van den courier waren de vertegenwoordigers van Engeland RuslandOostenrijk en Pruissen bezig met te beraadslagen, op welke wijze zij de Porte zouden overhalenom Mehemed-A'i in genade aan te nemen en aan hem het erfelijke stadhouderschap van Egypte in leen te geven. Een Turksch commissaris stond Konstan tinopel te verlaten en zich naar Alexandria te begeven om daar de Turksche vloot in ontvang te nemen. De koude is hier thans zoo hevig, dat niemand, zonder dadelijke noodzakelijkheid zijne woning meer verlaat. Eer gisteren zonk de thermometer tot op 8 gr. onder o naar de ■schaal van Fahrenheit. FRANKFORT den 4 januarij. De Augsburger Allgen.ei- *ie Zeitung deelt een schrijven uit Berlijn mede, inhoudende, dat het antwoord van de Fransche regering gegeven op de door Oostenrijk en Pruissen gedane vragen aangaande de krijgs- toe.usringen in Frankrijk, over het algemeen zoo voldoende is uitgevallen als men den moeijelijken toestand van genoem de regering in aanmerking nemende, kon verwachten; maar dar men niettemin schijnt te gevoelendat de toestandwaar in Duitschland zich tegenover Frankrijk bevindt, bij voor- during waakzaamheid en voorzorgen voor mogelijke gebeur tenissen vereischt daar de redelijkheid van het tegenwoordi ge kabinet wel een goeden waarborg is voor den vrede doch deszelfs bestaan van toevallen afhangt, die-, naar men tot nu toe ondervonden heeftwelligt kunnen plaats grijpen. Te Horb, in Wurtemberg, is ■onlangs een paar ge trouwd, dat te zamen honderd drie-en-veertig jaren telt, zijnde 'de bruidegom negen-en-zeventig en de bruid vier-en- zescig jaren oud. De Courtier Suisse geeft het volgende verhaal van eene zoo zonderlinge als gevaarvolle, doch welgeslaagde beeren- jagt: Zekere Abraham Capvan Saint-Cergesboschwachtel- en jager vanj beroep, deed omstreeks veertien dagen geleden, met zekeren Constanteene ronde in den omtrek van even genoemd dorp. Te Vicarnos eene plaats voorbijgaande, waar zich eene kleine spelonk bevindtbegon zijn hond aan te slaan. Cap maakte hieruit of», dat er zich eenig ^jld in de grot kon bevinden, en zocht met zijnen makker den in gang maar deze was door eene dikke en hard bevroren korst van sneeuw gestopt. Het toeval wilde, dat er op dit oogen blik een jonge houthakker voorbij kwam, die zich met zijne bijl naar het bosch begaf, en deze was hun behulpzaam in het wegruimen der sneeuw; onder de ruigte vonden zij nu werkelijk den ingang der grotmaar bedekt met steenen. Ook deze ruimden zij weg en nu besloten zij dat een van hen zich in het hol zou begeven. Cap overreedde Constant dat hij zulks zou doen; maar om door den ingang te kunnen komen, was deze verpligt rok en vest uit te trekken cn de onderneming in zijn enkel onderkleed te wagen. Binnen ge kropen zijndevond Constant ruimte genoeg om regtop te kunnen staan en de haan van zijn geweer gespannen heb bendetastte hij in de rondte, maar de duisternis belette hem iets te kunnen opmerken. Hij riep dat zijne makkers eenen pikkrans zouden ontsteken en dat een van beide daarmede bij hem zou komen. Cap was degeen die zulks deed. Naauwelijks was deze met het licht, hetwelk hij droeg in het hol of Constant zag eenen grooten beerdie gereed was op hem toe te springenvlak voor zich Constant loste zonder dralen zijn geweer, maar de persing bluschte den pik. krans en de beeraan den kop gewond zette het zoo ver vaarlijk op een brullen, dat de gansche berg er van dreunde. Cap had zich ten spoedigste tegen den rand van het hol ge klemd en hield er zich dood stil, zich verbeeldende, dat de beer zou trachten het hol te outvlugtenmaar Constant liep in zijn luchtig gewaad door het hol heen en weder, roependeVerduiveldgij laat mij alleenCap ant woordde met gesmoorde stem: Neen, hier ben ik. Op dit oogenblik springt de beer, die zich nabij hem bevonden moet hebbenop hem toe'slaat hem den klaauw op den schouder en ontscheurt hem een lap van zijn rok, van zijn vest, van zijn hemd en ook van zijn vel. Op het geschreeuw van Cap neemt de beer de vlngt naar den uitgang, waar hij zijnen dikken kop vertoont, en waar de jonge houthakker, die aldaar de wacht was blijven houden, hem met eenen ge- duchten houw van zijne bijl afmaakt. Maar nu rees er eene nieuwe moeijelijkheid. De met den dood worstelende beer verstopt den uitgang geheel, en de kruiddamp en het ge brek aan lucht, doen Cap en Constant bijna verstikken. Trek hem bij de pooten riepen zij tot den buitenstaande; duw hem van achteren, riep deze. Met heen en wedertrekken ge lukte het hun toch eindelijk en de beer geraakte buiten het hol. Hij was zeer groot, woog 283 pond, en wordt thans iti een der naburige steden voor geld vertoond, PARIJS den 5 januarij. De volgende telegrafische de- peche, den 28 december door den Franschen consul te Malta aan den minister van buitenlandsche zaken afgezonden i's gisteren alhier ontvangen Kurruck-Sing, koning van Lahoreis den 5 november overleden. Gedurende zijne begrafenis is zijn opvolger, Now-Nehal-Sing door een toevai omgekomen. Sherc-Sin« moet den troon beklimmen. De zaken met China zijn op het punt van vereffend te worden. De Engelschen zullen drie millioenen ponden ster- ling voor schadevergoeding verkrijgen. Dost-Mo'aamed heeft zich onvoorwaardelijk aan de En gelschen overgegeven." He.c Fransclle lejger in het Noorden van Afrika heeft, in den tijd van slechts dertien maanden namelijk tusschen den 1 november 1839 en I december i^o, niet ininderdan 17,000 man verloren van de 70,600, waaruit het, de inland- sche soldaten mede gerekend, bij het openen van den veld- togt was zamengesteld. Slechts ongeveer 1500 dezer man schappen zijn door het vijandelijk vuur, de overige meest allen door ziekten omgekomenin welk lot de iielft der muilezels en overige lastdieren gedeeld heeft. Tegenwoor dig zouden zich niet minder dan 1100 zieken bij het leger in Afrika bevinden. De zoon van den voormaligen koning van Napels, Joa- chim Muratin dezer dagenuit Engeland komende, te Calais aan wal gestapt. Madame Lafarge zal zegt men, bare gevangenis in het tuchthuis van Cadillac doorstaan. Zij zai dezelfde ka mer bewonen, waarin zoo langen tijd Vrouw Bancal, die eene vreesselijke rol in het beruchte proces van Ftialdès ge speeld heeft, opgesloten was. Zij heeft geen verlof kunnen verkrijgen om zich door hare dienstmaagd, welke haar geen oogenblik verlaten had derwaarts te doen volgen. Overi gens schijnc de veroordeelde met gelatenheid haar lot te dra- gen. Eene zaak doet haar smartelijk aan, dat is, de nood zakelijkheid om het grof linnen kleed te dragen, welke het gewaad van 'alle vrouwelijke gevangenen is. Zij heeft aan de koningin eenen zeer roerenden brief geschrevenom II M te bedanken voor de genade, welke zij haar heeft doen ver wervennamelijk, de vrijschenking der tepronkstellins. Men raakt van lieverlede zoo gewoon aan reusach tige ontwerpenwaarvan men ook zelf» sommige met goed" gevolg in werking ziet brengendat men bijna geen ontwerp meer van buitensporigheid durft beschuldigen, anders zou men voorzeker sterken lust hiertoe gevoelen, en kan men zich zelfs in weerwil van de zoo even gemaakte opmer king, hiervan niet onthouden, ten opzigte van het ontwerp van zekeren, dezer dagen te Havre aangekomen en zich met zijn plan naar Parijs begevend Engelsch ingenieur, met name IV. Coppet, die, het ga hoe het ga, Engeland voistrekteliik aan het vaste land wil verbinden. Ziin eerste plan is, het kanaal met twintig duizend op den bodem der zee rustende, steenen kegel-pilaren te bezet ten en daarop eene tnonsterbrug van niet minde» dan zeven mijlen lengte te bouwen. Hij heeft zijn plan te Londen la ten graveren en zal het te Parijs openlijk ter bezigtiging stellen. Hij begroot de kosten op 1800 millioenwelke hij vermeent dat in een tijd, waarin men niet meer bij pon den sterling, guldens of frankenmaar enkel bij millioenen rekentgemakkelijk" te vinden zullen zijn. Heeft men geen zin in dit zijn planzoo heeft hij er een tweede, en gaat ditmaal niet over de zee, maar onder dezelve door. Metalen buizen, van 3 voet dikte en 18 voet diameter binnen maat, zullen een tunnel daarstellendoor welken men met pak en zak van Douvres naar Calais waar de in en uitgangen zullen zijn en vice versa zal wandelen Die plan, zegt de uitdenker zeer nederig, is zoo gemakkelijk en eenvoudig, dat ik het mij tot geene verdienste durf toe rekenen op het denkbeeld gekomen te zijn. Slechts een mitliard zal tot hetzelve worden vereischt en hiervan zouden Frankrijk en Engeland ieder de helft betalen. Men schrijft uit Madrid van den 30 decemberdat het aldaar niet rustig isden 29 had men de zuil op het plein Puerta del Sol, ter eere van den hertog der overwinniv QEspartero) opgengc, in brand gestoken. In den schouwt burg had men ook kreten tegen de municipale autoriteiten aangeheven. In de koffijhuizen stellen de officieren zelfs toasten in voor de republiek. DeCorreo zegt, dat de officie ren van het bataiilon van Laredo zich in een koffijhuis had den vereenigd en de kreten van leve de republiek! hadden doen 'nooren. Zij waren hierna met de muzijk van hun bataiilon de stad doorgetrokken welke muzijk oproerige liederen speel de. Men hoorde telkens de kreten van leve de republiek! weg met de koninginne moeder en niet hare dochters Door deze kwade voorteekenen waren de inwoners bevreesd voor den 1 jannarij. Ook Espartero is in verlegenheid. Hij heeft de noodige artillerie gevraagd voor een leger van 50,000 man. sGRAVENHAGE den 10 januarij. Door Z. M. zijn bij besluiten van den 5 dezer, benoemd: Lij de afdeeling grenadierstot kommandant van de afdee lingde lnireimu-kolonel jhr. .7. P. van Spenglervan dat korps; tot kommandant van het ade bataiilon, de majoor A. L. Akersloot van Houten, van de 9de afdeeling infanterie. Bij de afdeeling jagers: tot kommandant van het 2de ba taiilon de majoor B. van den Boschthans la suite van de afdeeling. Bij de iste afdeeling infanterie: tot kommandant van de af deeling, de luitenant-kolonel F.R. Mollingervan dat korps- tot luitenant-kolonel, de majoor IV. de Villeneuvevan de 7de afdeeling infanterie. Bij de 5de afdeeling: tot kommandant der afdeeling, de luitenant-kolonel P. R. Boelen van de afdeeling; tot luite nant-kolonel, de majoor J. .7. L. Stutzer, van de 8ste af deeling. Bij de 7de afdeeling: tot kommandant der afdeeling, de luitenant-kolonel A..J. Ver horstvan de afdeeling; tot lui tenant-kolonel, de majoor IV. G. van Hoop, van de 8ste afdeeling. Bij de 8ste afdeeling: tot kommandant van de afdeeling de luitenant-kolonel C. .7. J. Rochelt, van de afdeeling jagers' Bij de 9de afdeeling: tot kommandant van de afdeeltn* de luitenant-kolonel P. van Poolsum Booy van de afdeelinff grenadiers. 8 Op pensioen gesteld: de majoor IV. F. Zurich van de 5de afdeeling infanterie. Terwijl, als een gevolg daarvan, door den heer directeur- generaal van oorlóg, de hierna genoemde officieren verplaatst zijn geworden, als: bij de 2de afdeeling infanterie, de ma joor .7. Enderlein, van de 10de afdeeling; bij de 5de afdee ling, de majoor TV. Bodegravevan de 9de afdeeling; bij de 7de afdeeling, de majoor R. Z. C. A. baron de Biebcrstein van de 4de afdeeling; bij de 8ste afdeeling, de majoors 7. F.P. George en IV. P. Kampsrespectiveliik van de 3de af deeling; bij de 9de afdeeling, de majoor IV. IVortmanvan de 2de afdeeling. Z. M. heeft al verder gelieven te bepalen, dat voortaan geene rangsbevordering meer aan gepensioneerde officieren

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1