MIDDELBURGS CUE COUR A W°. 5. S 1841. Dingsda 12 Januari). BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. R1aAt$rftAppij lat 2üut aan 'I Ctlijcmccu, SnilsdtUntb. (Diroot-örittftuje. Jfvanktrijfc. Dc abonncments-prijs dezer Couranl is f 2 y5 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t ent i en behoort te geschieden des morgens \66r 10 ure, indien men dezelve in het eers£ uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertciilien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendinakingen, waarvan de prijs van tién tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo bet regt van zegel wordt betaald. liet MUZIJK-COLLEGIE tlIT KUNSTLIEFDE, te Middelburggaarne iets tot leniging van het lot hunner ver armde Natuurgenooten in dit strenge VVintersaizoen willende bijdragenzal op een naderen eri in de Courant te annonce ren dagin het begin van Februarij dezes jaarsgeven een CONCERT, ten voordeele van den Algemeenen Armen van Middelburgwaarvoor de Inteekenings-lijsten zullen wor den aangeboden, en mede in Sociëteiten tot den 25 dezer zullen voorhanden zijn. Het Muzijk-Collegie vertrouwt door eene ruime Inteeke- nitig, ter bereiking van het doel te zullen worden bijgestaan. Middelburg, den 11 Januarij 1841. Het Bestuur van voormeld Collegie, MIRANDOLLE President. L. C. HERKLOTS, Secretaris. Middelburg, den 11 Januarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen cn Behoeftige» betuigt bij dezen haren dank voor de vol gende ontvangene giften als Den 7 dezer, van S. een Coupon Rusland No. 29440 k 50; den 9 dito van J. M. A. f 50en per V. B. J. namens onbekenden f,30. Namens de Commissie voornoemd 4 F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente, hebben het voorregt dankbare meldihg te mogen maken van de navolgendeter extra-bedeeliug aan verarmde Kerkgenoo- ten, ontvangene giften, als: Den 1 Januarij, een Drieguldenstuk een Coupon N. W. S. No. 1071 k ƒ4, 95; een dito No. 2.394 f l,23f,5 den 5 dito, tien Zeeuwsche Rijksdaalders, of ƒ26, gemerkt E. A. en den 9 dito, 50, gemerkt J. M. A.beide laatstgenoemde giften bezorgd ten Huize van den Heer N. Verhuist FVz. Middelburg, den 11 Januarij 1841. A. de LANDMETER, Pratses. M. J. BOONEScriba. Middelburgden 10 Januarij 1841. DIAKENEN der Evangelisch-Luthersche Gemeente zijn weder in de aangename gelegenheid gesteld, melding te kun- nen maken van twee giften, bij hén op den 9 en 10 dezer van J. M. A. ad f 30 en van B. ad 20, ontvangen. Het doet hen goed door dezelve den nood hunner meestal hoogbejaarde en gebrekkige arme Broeders en Zusters op nieuw te kunnen lenigen, en zij danken welmeenend die Menschenvrienden, welke daarvoor hunne offers hebben aan- gebragt. Diakenen voornoemd L. H. CADET, Pratses. J. M. BAUTZ. Ontvangen van den Notaris IV. M. Snijder alhier, twee giften uit Middelburg, als eene ter gemoetkoming in de kos ten der Soep-inrigting te dezer Stedevit hoofde der drin gende behoeften als van O. L. 20 en van T. f 6. Vere, den 9 Januarij 1841. Namens de Commissie Wm. LANGEBEEKE, D. J. C. BUTHSc. Arnemuiden den 8 Januarij 1841. De KERKERAAD betuigt bij deze haren hartelijken dank voor de volgende ontvangene giften als: f 25, in goud011 der letter P.gevonden in de collecte bij de avond-gods dienst der Herv. te Middelburg, den 8 dezer ter band ge steld aan den HeerSchaïk Serlé en f 20 van J. M. A. te Middelburg, ontvangen door den Heer van Ginhovenbeide ter voorziening in den nood der talrijke Armen alhier. Namens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Predikant. Westkapelle den 11 Januarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen ttetuigd haren dank voor de liefderijke bijdrage van f 20 van J. M. A. tot leniging van de grooce behoeften onzer menig; vuldige Armen, thans tot 80 huisgezinnen geklommen, den dezer bij den Heer S. Roe/se te Middelburg ontvangen. De Commissie voornoemd W. VERIIULST, Voorzitter. H. ROELSE, Secretaris. VERGADERING op Woensdag den 13 Januarij 1841 des avonds teil Zes ure. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAKSecretaris. FRANKFORT den 3 januarijVan de Turksche gren zen den 18 december wordt gemelrj,, dat, volgens brieven uit Syrië, de toestand van het Egyptische leger van dag tot dag hagchelijker wordt. Ibrahim zou naar men zegtwaan zinnig zijn geworden en onder anderen bevelen aan generaals hebben uitgevaardigd, die reeds eenige maanden tevoren gesneuveld waren, Z. K. H. de aartshertog Frederik is voor nemens Beyruth te verlaten, om over Vdhetie naar Weenen terug te keeren. De oorlog in Syrië heeft bewezen, dat het Turksche volk nog niet zoodanig gedemoraliseerd is als men zulks wil be weren. Het is gebleken, dat de Turksche soldaat, onder de aanvoering van geschikte hoofd-officierennog zeer goed weet te strijden. Zoo wel in het administratieve als in den oorlog ontbreekt het den Turken alleen aan goede opper hoofden. Deze behoefte diep gevoelendeheeft het Turk sche gouvernement alle Turken, die buiten 's lands hunne studiën hebben volbragtdoen terugroepen. Een aantal hunner is reeds te Konstancinopel aangekomenen velen hebben reeds blijken gegeven van beschaving en kennis. Te Weenen en Berlijn bevinden zich nog een twintigtal, die na volbragte studiën aanzienlijke posten zullen kunnen vervullen. Den 25 der vorige maand hééft de Paus te Rome, bij gelegenheid van het Kersfeest, in de St. Pieterskerk eene plegtige mis gevierd. Op de voor souvereinen gereserveerde tribunes merkte men op koningin Maria Christina van Span je, die den vorigen nacht te Rome was aangekomen, de ko ningin-weduwe van Sardinië, de hertogin van Cambridge dom Miguel van Portugal en de erfgroothertog van Mecklen- burg. Strelitz. Verder wordt uit Rome gemeld, dat de Pruissische bui tengewone gezant von Brühl wederom door den Paus met de meeste onderscheiding behandeld werd. Z. H. moet ook »u herhaald hebbenop hoe hoogen prijs hij de vriendschappe lijke gezindheden van Pruissen iceldeen hoe hij bijzonder kennis droeg van de welwillendheid des doorluchtigen mo- narchs jegens zijne Katholijke onderdanen. Op grond van een en ander vleide men zich te Rome, dat eene schikking in de kerkelijke geschillen nabij was. Onder de rampverhalen der verwoestingen, door den storm van den nacht van den 1 op den 2 december, in de wateren van de Levant aangerigtis voorzeker een der meest belang wekkende, dat van het stranden van het stoomschip de Seri- Perwas, op de kusten van de zee van Marmora zie hier hetzelve De stoomboot Seri-Perwaswaarop zich 550 Turksche soldaten bevonden, lag den i december ter reede van den Gouden Hoorn. In weerwil van den noordenwind van de vorsc en van de jagtsneeuw, zendt de pacha van Scutari be vel het anker te ligten en naar de Syrische kusten te ste venen. Aanvankelijk was er voor deze expeditie een veel ster ker schip, de Oostenrijksche stoomboot Crescentgehuurd geweest, maar deze boot niet tijdig genoeg uit de Zwarte zee terug zijnde, had men bij den drang der omstandigheden er eene andere gehuurddie mede zeer goed washoezeer hare benaming van Seri-Perwas (de snelvliegende) niet ver dienende, daar de stoom-machineofschoon van 120 paar denkrachten niet aan de grootte van het schip geëvenredigd was. Deze boot was nudoor den last der inhebbende troepen, niet alleen overladen, maar ook het bovendeks ver blijven dier soldaten maakte dezelve topzwaar, en belem merde de matrozen in derzelver werkzaamheden. De kapi tein verzuimde niets om aan te toonenhoe ongepast het bevel van uitloopen bij den blijkbaar opkomenden storm was, maar zulks mogt niet baten en de reis moest zonder uitstel ondernomen worden. Tegen het vallen van den nacht, zegt de steller van het verhaal, en bij het ongunstigste weder, verlieten wij de ha ven. Naauwelijks hadden wij de zee van Marmora bereikt, of het schip was ten speelbal aan eenen woedenden storm. De kapitein riep de officieren bijeen om te beraadslagen wat te doen. Het bleek ten volle dat de stoom machine te zwak was voor het schip, en hetzelve, in plaats van het voorwaarts te doen gaan, gedurig heen en weder slingerde. Men besloot aanvankelijk te St. Stephano, aan de Europe- sche zijde, onder den wind te gaan ankeren en zulks mis lukkende, poogde men de golf van Mundatiia, aan de Azia tische kust te bereiken ook hierin schoten alle menschelijke pogingen te korten het schip in den donker door de stor men voortgesleurd slingerde, als een speeltuig der elementen bestuurloos heen en weder. De kloekste zeelieden gaven weldra alle hoop verloren, en ieder oogenblik verwachte men de verbrijzeling vjjn het schip. Beklagenswaardig was vooral het lot der zich op het dek bevindende Turksche sol daten die even als pakken naar de lage zijde van het schip door elkander vielen. Een 'zware anker-ketting werd door den storm van bet dek geslagen en sleepte vijf Osmanlis met zich in den afgrond. In de kajuit heerschte de groos verwarringen ter naauwernood konden wij ons in onze enge slaapsteden vastklemmen. Tegen het aanbreken van den dag stootte het schip zoo geweldigdat alles door elkander vloog, en de voorsteven vast geraakte, terwijl de achterste, dan. eens hoog. opstekende en dan weder in bet diep zinken de uit een gedrongen scheen te worden. Wij vlogen allen ten bedde uit en de algemeene kreet was: het schip is ver brijzeld Het geweldig slingeren bluschte al de lichten uit en de donker vermeerderde nog de akeligheid des toestands. Eindelijk, ofschoon door het stooten van het schip meer dan eens op den grond geworpen, gelukte het mij, na mij aangekleed te hebben op het dek te geraken daar ontwaar de ik, tot mijnen troost, dat wij ons niet in volle zee, maar op tusschen de 60 en 80 schreden afstands van het vaste land- bevonden. De vraag was evenwel, hoe dit land te bereiken en of het schip niet uit een zou spatten, eer men de 600 zich daarop bevindende menschen zou hebben kunnen redden. Alies drong op het dek bijeenniet zelden werden wij allen te gelijk ter neder geworpen, en de golven overstroomden het schip. Vijf Turken sprongen het eerst in de bootstarend bleven wij hen naoogen om te zien, of zij, door de bran^ ding heen het strand zouden kunnen bereikenom ook ons van daar hulp en redding te doen toekomen. Maar deze 5 waren enkel op eigen behoud bedacht: zij lieten de boot op strand en verdwenen in het gebergte. Intusschen had de spits van de boegspriet zich landwaarts verlegd en Giovani Stepcich een onverschrokken matroos, waagde bet met een sterken kabel van dezelve in zee te springen sloeg zich door de bran ding heen en bereikte het land. Door den kabel, welke hij bij zich had en dien hij aan eenen dikken boomstam vastbondwerd de eerste gemeen schap met het land daargesteld. Een matroos en een Turksch soldaat waren de eersten die het beproefden zich te wagen langs deze gevaarlijke brugdieofschoon dertig voeten boven den waterspiegel verhevengestatig door de golven werd overspat. Den matroos gelukte het, maar de soldaat stortte in zee, waaruit hij echter, ofschoon reeds geheel be wusteloos nog door twee matrozen werd gered. De aandrang om langs het kabeltouw te klimmen was niet zeer groot, daar de meesten het schip nog meerder dan deze brug of hunne eigene krachten bleven vertrouwen. Enkelen be proefden het echter, en van deze kwamen sommigen behouden aan. maar ook menigeen heeft er het leven bij ingeschoten. Voorts nam men ook al de masten en stengen van het schip die men bemagtigen konde, en maakte er een soort van vlot tende brug van, die zich strandWaarts strektedan de sterke bewegingvan het wrakdeed evenwel menigeen, die daarlangs klom en het land reeds meende te bereikenweder terug slaan en niet zelden in den afgrond storten. De Turksche soldaten verkozen evenwel meerendeels dezen wegverre bo ven dien van gespannen touw. Op deze beide wij'zen is dan ook het roeerendeel der manschappen nog gered geworden." LONDEN den 5 januarij. De thans bekend geworden driemaandelijksch staat van de inkomsten van Groot-Brittanje levert geenen ongunstigen uitslag op. Zij hebben over het heden geëindigde vierendeeljaars ruim 80,000 p. st. meer be dragen dan over hetzelfde vierendeeljaars van 1840. Over het geheele jaar blijft echter een te kort in inkomsten van 254,000 p. st. bestaan. Er is thans te Londen eene officiële bekendmaking we gens het opheffen der blokkade van de kust van Syrië open baar gemaakt. Dat stuk is, onder dagteekening van den 7 decemberdoor den Britschen consul-generaal te Konstan- tinopel aan den handelstand zijner natie gerigt. Een hevig onweder heeft eergisteren morgen ten 7 ure over de hoofdstad gewoed en is op onderscheidene plaat sen in den omtrek ingeslagen. Onder anderen is de kerk toren te Streatham, op den weg naar Croydon, ten gevol ge van hetzelve, geheel afgebrand. Sedert is het weder ver anderd en hebben wij heden nacht harde vorst gehad doch nu weder dooi wéér en sneeuw. Te Dundee heeft een zware brand plaatsgehad, waarin onder anderen de groote.kerk, die 700 jaren teltinde asch is gelegd. Behalve dat men dit fraai gewrocht van Go- thische bouworde betreurt, is eene keurige boekerij, waarin vele editien der kerkvaderen geheel verbrand. Gelukkig zijn geene menschen bij dit ongeval omgekomen. PARIJS den januarij. Men verzekert, dat de maarschalk Soult groote veranderingen voorbereidt omtrent het personeel der hoofd-officieren welke zich in Afrika bevinden. Onder anderen zou de generaal Nigrier den generaal Galbois als gouverneur der provincie Constantine, tot opvolger bestemd zijn. Men beweert, dat de maarschalk, in zijne kwaliteit als minister van oorlog, voornemens is eene wapenschou wing over het garnizoen van Parijs te houdfn. Zijne colle ga's zouden zich daartegen verzet hebben, dewijl zij het tegenwoordige oogenblik daartoe ongunstig achten, vreezeu-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1