MIDDELBURGSCHE c o ft s" W°. 4. Zaturdag 1841. 9 Jiiüii fel&IL: BSvSTUBEN es ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. tömfecïtlaub. Jranferijk. ücbcriatiden. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentian behoort te geschieden des morgens vddr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcmien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboortfc- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'e'n tot en voor iedercn regel daarboven 22 Cents. ee» regel» is/i ,5o Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo hel regt van zegel wordt betaald. De Provinciale GENEESKUNDIG!; COMMISSIE in Zeeland verzoekt bij deze den Heeren Are. Obst. Doctores Vroedmeesters en Vroedvrouwen in deze Provincievoor zoo verre dezelve niet in het iste District of in plaatsen woon achtig zijn waar eene Stedelijke Commissie is gevestigd of niet alreeds hunne Verloskundige Tabellen over het jaar 1840 hebben ingezonden om dezelve voor het einde der maand Januarij 1841, te doen toekomen aan de Heeren Le den dezer Commissie in hun District woonachtigen bij gevolg die van het 2de Districtaan den Heer Dr. R. C. Ermerins, te Zierikzee; van het 3de District, aan den Heer T. Plet er sete Goes van het 4de District, aan den Heer Dr. P. .7. Hennequinte Sluisen die van bet 5de District aan den Heer Dr. .7. .7. Janssen, te Axel; welke Heeren tot het ontvangen dier Tabellen geuiagtlgd zijn. Middelburg, den 8 Januarij 184;. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve D. de JONGE Voorzitter. Js. de MAN Jz., Secretaris. De Predikant Snouck Hurgronjete Middelburg, heeft ontvangen voor de Armen te Colijnsplaatdrie giften, elk van f 10, te weten: de eerste op den 31 December II., ge merkt E. B.de tsveede op den 3 Jannarij uit de collecte bij de namiddag-godsdienst in de Koorkerk en de derde op den 7 Januarij. Arnemuiden den 6 Januarij 1R41. De KERKERAAD maakt met blijdschap dankbare mel ding van de ontvangst der volgende giften: van N. N. vijf Zeeuwsche Rijksdaaldersingezonden bij den Heer de Blaecke de Ligny en van O. tien gulden in goud ter hand gesteld aan den lieer va» Cinhoven den 7 dezer; beide ter voorzie ning in den nood der talrijke Armen alhier. De Allerhoog ste zegene den onbekenden gever of geefster, met zijne dier baarste zegeningen Namens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Predikant. WE ENEN den 29 december. De Augsburger Allgemeine Zeitung bevat de navolgende Parijsche correspondentie De heer Gutzot heefteenige dagen geledeneene con ferentie met de gezanten der vier mogendheden gehouden. Ilij verlangt, wat het Oosten betreft, dar er een nieuw trak taat gesloten wierde waaraan Frankrijk deel zou nemen zelfs dan, wanneer het verdrag bijna hetzelfde zou bevatten als dat van den 15 julij en dat hij'de plaats gehad hebben- de gebeurtenissen zou goedkeurenten einde daardoor te kunnen zeggen iets gedaan te hebben om de Fransche natie te bevredigen. De hoven van Oostenrijk en Pruisseti schijnen dit voorstel gunstig te beschouwen doch Rusland verlangt de geheele aanneming van de bepalingenin het traktaat van 15 julij vervat. Engeland heeft zich daarom trent nog niet uitgelaten. Men vermoedt, dat deze mogend heid vordert, dat Frankrijk het traktaat goedkeuren, en den tegen woord igen staat van zaken in het Oosten erkennen zal. FRANKFORT den 1 januarij. Een brief uit Konstanti- nopel van 9 december, door het dagblad van Augsburg me degedeeld, behelst de volgende bedenkingen omtrent het nietig-verklaren van de door den kommandenr Napier met Mehemed Ali geslotene overeenkomst De met Napier geslotene overeenkomst is nietig. Het uitdrukkelijke protest van de Porte tegen dezelveen der- zelver verwerping door den admiraal Stopford zeiven, heeft het fijn uitgedachte plan des bassa's geheel verijdeld. Zon der zich te binden, wist Mehemed-Ali voordeel te trekken ■uit zijnen bedenkelijke!) toestand, en zelfs uitde dreigende te genwoordigheid der Engelsche vloot voor Alexandria. De goede Napier nam de ontruiming van Syrië en het overvoe ren der Egyptische troepen op Engelsche scheben als eene inwilliging van den bassa op maar dit zou het eenige mid del zijn om Ibrahim en de Syrisch-Egyptische armee van den ondergang te redden en dezelve, met behulp der geallieerde mógendheden behouden naar Egypte terug te brengen. Ieder ziet, maar alleen Napier zag het niet, dat daardoor het Egyp tische vraagstuk eene geheele andere gedaante zou hebben be komen, deels door het redden eener armee van 20,000 man en eener overgroote hoeveelheid oorlogsbehoeften die Me hemed-Ali zeer te stade zou zijn gekomenalsmede door eene aanmerkelijke vermeerdering der middelen van tegenstand waarover hij in Egypte nog kan beschikken; deels ook door het winnen van tijd, 'twelk nieuwe kansen, gunstiger voor heui en voor Frankrijks inzigten, mogelijk gemaakt zou hebben. Want zoo als thans de zaken staanis de toestand van Egypte hopeloos. Ongerekend het ophanden zijnde verlies der zoogenaamde Syrische armee, die eenen gelijktijdige!) aanval van drie kan ten te wachten heeft, namelijk van Zekeria bassawelke reeds op den 'grooten weg van Damaskus onophoudelijk voor waarts ruktvan de onder Se/int en Jochmus vereenigde Tur- sche krijgsmagt, en van beschir et Cassim die ruim 10,000 bergbewoners onder zijne bevelen heeft, hebben zich inde omstreken van Jeruzalem omstreeks 20,000 (?h Syriers ver- eenigd die van Stopford aanvoerders bekomen', om door de woestijn naar Syrië op Caïro zelf aan te rukken. Hier gelooft mendat Stopford de Syriers in hunnen oorlogzuchtigen ijver niet zal ondersteunen. Had Napier zijn pligt vervuld dan zou de onvoorwaardelijke onderwerping van Mehemed'-Ali reeds geschied zijn, of zijn rijk zou geëindigd wezen. Het groote oponthoud, 'twelk door de jongste ge beurtenissen in Alexandria veroorzaakt iskan in geen geval zonder wezenlijk verhinderende gevolgen blijven. Napier zal welligt, uithoofde van zijne onbegrijpelijke, ondoordachte handelwijze, zijne tegenwoordige betrekking verliezen en al- zoo de vereenigde eskaders van eenen magtigen arm beroofd worden, die gewoon was, door welberadenheid en door niet te betwisten bekwaamheidoveral de overwinning te verze keren." Bij een rescript van 28 november jl. heeft Z. M. de keizer van Rusland den Britschen admiraal Stopford benoemd tot ridder der 2de klasse van de orde van den H. Georgius ten einde hem een bewijs te geven van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid over de oorlogs-feiten en buitengewone verdiens ten, waardoor de admiraal zijnen ijver ten voordeele van des keizers bondgenootschap met Z. H. den sultan aan den dag gelegd had." Gelijktijdig zijn de Oostenrijksche schou t-bij - nacht Bandiera en de commodore Napier tot ridders der 3de klasse van die orde benoemd. Men schrijft uit Rome van den 22 december: Ofschoon van zekeren kant tot hiertoe stellig ontkend werddat er onderhandelingen tusschen don Miguel en het Portugesche bewind gevoerd werden vernemen wij toch uit eene goede brondat dezclwn reeds zoo ver gevorderd zijn dat don Miguel van alle aanspraak op den Portuge- schen troon afstand zal doen. Hij zal voortdurend te Ro me zijn verblijf houden en den titel van Z. M. den prins van Braganza" voeren. De inkomsten van zijne aanzienlijke bijzondere eigendommen in Portugal worden hem verzekerd, maar die goederen zullen niet regtstreebs door hem mogen beheerd worden." PARIJS den 2 januarij. Bij gelegenheid der gelukwen- schingen op nieuwjaarsdag heeft de koning in zijn antwoord op de aanspraak van den voorzitter der kamer van afgevaar digden, die op de krachtige houding van Frankrijk tegenover het buitenland had gezinspeeld, onder anderen het vo!g;nde gezegd Nimmer is de zamenwerking van alle de staatsmagten noodzakelijker geweestnimmer was het voor het waarnch- tig welzijn van Frankrijk meer van belang, de volkomene over- eenstemming, die tusschen ons heerscht, te doen uitkomen. Dat welzijn bestaat niet In veroveringen of in eenen roem te duur gekocht ten koste van ons bloed en van onze schat! ten. De oorlog moet niet ondernomen worden dan wanneer het openbaar belang zulks tot een dringenden pligt tnaakr. Thans voeden wij dank zij uwer medewerkingde hoop dat het lange tijdvak van vrede, hetwelk wij met eere heb ben doorloopenniet afgebroken wordenmaar integendeel voortduren zal zonder dat het vaderland zich over eenigen inbreuk op zijne eer of op zijne waardigheid zal hebben te beklagen. Het zal er zich steeds op mogen verhovaardigen van het menschelijk geslacht behoed te hebben voor de geva ren en rampen, die het noodzakelijk gevolg van den alge- meenen oorlog zouden geweest zijn." Ook het corps diplomatique is bij Z. M. ten gehoore toe gelaten. Na zijne erkentenis te hebben betuigd wegens de bescherming welke Z. M. steeds door de Voorzienigheid on dervindt, heeft de Oostenrijksche ambassadeur, die het woord voerde verklaard zich gelukkig te achten te kunnen ge- looven dat de wijsheid der kabinetten den staat van orde en vrede zal weten te handhaven, en dat Europa alzoo den weg van vooruitgang, die-hetzelve geopend is,' zal kunnen vervolgen. De koning heeft order anderen geantwoord dat men den prijs kentdien hij stelt op het behoud van de staat kundige rustwelke Europa genieten op de handhaving van den algemeenen vrede; dat die vrede niet alleen in het belang van Frankrijk, maar van al de staten wordt gevorderd en dat niets zijnen ijver, om, met al de verdere souvereinen tot het bewaren van deze groote weldaad mede te werken zal doen verflaauwen. In het huwelijks-contract tusschen den graaf Demidof en de prinses Mathilde de Mout fortkomt eene zonderlinge clausule voor, volgens welke liet zwaard van Franpois I van Frankrijk, in der tijd door het testament van St. Helena aan Je rome Bonaparte gelegateerd behoort onder de goederen welke de prinses mede ten huwelijk brengt, en later toebe! hooren zal aan de kinderen en kindskinderen, uit haar hu welijk voort te spruiten; terwijl, ingeval geene afstammelin gen uit dat huwelijk mogten verblijven, de degen van ko ning Franpois aan den graaf Anatole Demidof zeiven zal ver- j blijven. De ljeer Pons fP Herault~) te Florence tegenwoor- I dig zijnde heeftzoo aan den Franschen ambassadeur in Toscane als aan prins Jerome, een protest daartegen in han den gesteld dewijl vooral Napoleon geeii regt had om als partikulier eigendom te beschikken over een historisch ge denkstuk, waarop Frankrijk alleen regt heeft, en dat door de Fransche wapenen herwonnen is. In allen geva'le heet het verder in het protest, wordt de begeerte van Napoleon miskend, door eene beschikking, ten gevolge waarvan het zwaard van Franpois l in handen van een' Russischen onder daan overgaat. MIDDELBURG den 8 januarij. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat bij koninklijk besluit van den 28 decem ber 1840, no. 41 op voordrage van den minister van finan cien in afwachting eener geheele herziening van het regle ment wegens het beheer der geldmiddelen, onder anderen is bepaald 1. Dat, re beginnen met de dienst van 1841 geenejaar- iijksche huishoudelijke hegrooting, in voege zulks bij het be doelde reglement was voorgeschreven, meer zal worden op gemaakt; 2. Dat de staatsbegrooting zoodanig als die bij de wet is of zal worden vastgesteldingedeeld volgens de bereke ningen die aan de Staten-Generaal worden overgelegd voor taan met betrekking tot ieder departement van algemeen be stuur, tot grondslag zal worden aangenomen van voorloopig bezwaar en van voorloopige en latere vereveningen 3. Dat alzoo tusschen die departementen en de algemeene rekenkamer de geldsommen zullen worden geregeld, die, in betrekking tot de bestaande koninklijke besluitenzoo voor algemeene als voor doorloopende autorisatienten laste van de daarbij betrokken posten van de staatsbegrooting behoo- ren te wo-den aaneoteekend 4. Dat de sommen voor ieder artikel der staatsbegrooting toegestaan zullen worden beschouwd als maximum tot het doen van alle tot de daarbij aangewezen onderwerpen in be trekking staande uitgavenen geene af- en overschrijvingen van het p.ene artikel op het andere evenmin als van de eene afdeeling op de andere mogen plaats hebben 5. Dat voor zoo veel de departementen van marine en koloniën en van oorlog aangaat, voortaan geene betalingen door middel van crcdiet opening zullen mogen plaats heb ben, dan alleen voor traktementen, soldijen, daggelden subsistentten, victtialeringschrijfloonenen kleine huishou' dejijke uitgaven 6. Dat bij alle voordragten voor te verrigten werken aanbestedingen als anderzins waaruit betalingen ten laste der begrootingen zullen voortvloeijende aanwijzing zal worden gedaan van den post der begrooting, waaruit zoo danige uitgave zal moeten worden bestreden, ten einde die in het koninklijk besluit worde uitgedrukt; 7. Dat de begrootingen van 1837—1840 met den laatsten december 1841 finaal zullen worden afgesloten, en dat voor taan geene begrooting langer zal openstaan dan gedurende twee jaren, in dier voege, dat met het einde van het jaar volgende op het dienstjaar, iedere begrooting zal worden afgesloten. Dienvolgens zijn de departementen van algemeen bestuur verantwoordelijk gesteld, dat alle schuldvorderingen, zoo wegens voorloopige als voor latere vereveningen m'et dat tijdstip zijn betaald en geregulariseerd. Den 4 dezer heeft Z. M. den Raad van State gepresi- deerd. In deze zitting heeft Z. Exc. de minister, secreta ris van Staat, baron van Doorn van Vestkapcllczijne be trekking- van vice-president van dat collegie aanvaard en is' als zoodanig gefnstalleerd. De minister van financien is door den Koning gemae tigd om de pensioenen van sommige leden en beambten van den hoogen raad van adelwelke in het grootboek waren ingeschrevendaarin te doen roijeren., en voortaan uit de inkomsten van dat collegie zelf te doen betalen De commissie tot onderzoek van de bezwaren tegen het lager onderwijs zet hare belangrijke deliberatien dagelijks met den meesten ijver voort. Naar men verneemt, zou de zelve binnen weinige dagen hare gewigtige taak hebben af gehandeld en alsdan voor een' onbepaalden tijd uiteen gaan Aan den heer H. D. Fock benoemd ontvanger bij he! kantoor van waarborg te dezer stede, is, op deszelfs ver zoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der registratie in deze provincie^ Hetgeen door ons (zegt het dagblad van 's Gravenhage van den 6 dezer) gisteren gezegd is aangaande de benoeming van den generaal Evers tot provincialen kommandant van Zuid- Holland is min naauwkenrig,- aangezien de provinciale kom-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1