JURGSCHE A N W. 1. Zalunlai lS 2 Januarij. 1841. ..v BESTUREN k>' ADMNiSTIIATIEN. NIEUWST!] DINGEN. SJuitgchiattb. C>i*O0t~£»irittanje. Jx.-sMkrijff. üebcclatibcn. r. v. De abiiiiiicmcrits-firïjs dezer Courant is 2 75 voor driemaanden, cn franco per Post /'3. De abonnementen worden voor niet minder iian drie maanden genomen, cn de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars, Dc inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit' te geven No, wil geplaatst hebben. '7; k? f. é'*!*"1! l)e Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijk»- Geboorte- en üoodbekendmakingenwaarvan de prijs van dén tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald Agentschap Sas-van-Gent. OPENBARE VERPACHTING van Domnniafe band-goederen Grasgewassen Vis- scheryen en. Veren, gelegen onder het Agentschap Sas-van-Gent. Op Woensdag den 27 Januarij 1841, des voormiddags om tien ure zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent, als daartoe behoorlijk gemagcigd ten overstaan van den No taris C. E. Vermandei, te SAS-VAN-GENT ten Huize en Tjerberge van J. de Rechterte Sas-van-Gent voornoemd, in het openbaar aan den meestbiedenden of eerstmijnenden voor den tijd van vijf jaren, presenteren te verpachten 1. In twaalf onderscheidene Perceelende DOMANIA- LE GOEDEREN en GRASGEWASSEN, benevens het VEER van M'alzoorden op Hanswaard en de ver dere Havens in het Eiland Zuidbevelandrespectiveiijk gelegen onder de Gemeenten Sas-van-Gent, Ilontenisse en Stoppeldijken 2. In zestien verschillende Perceelende GRASGEWAS SEN, VISSCHERIJEN en VEREN, behoorende tot het Kanaal van Neuzen en Zijkanaal van Hulst; En Op Zaturdag den 30 Jannarij 1841, mede des voormid dags om tien nre te IJZENDIJKE, ten Huize en Herger- ge van P. Krielten overstaan van den Notaris .7. C. O. Benteyn residerende te Biervliet, mede voor den tijd van vijf jaren 1 negen afzonderlijke Perceeleneenige Stukjes TUIN GROND en BOOMGAARD, gelegen onder de Ge meente Zuidzandetwee einden DIJK onder de Ge meente Sint Anne-ter-Muijdeneen Perceeltje ZAAI- AND, te St, Kruis, en het VEERHUIS en VEER til Sluis op het Land van Cadzand. oorwaarden dezer Verpachtingen zullen, behalve op de gewone publieke plaatsenter lez-iug liggen ter plaatse lijke Secretarien te Sas-van-Gent, Neuzen, Axel, Hulst, Zuidzande, St. Anne-ter MuijdenSt. Kruisen Sluis; zoo mede ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas-van- Gent, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent vau het Domein voornoemd E. C. L. D'HANENS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van COLIJNS- PLAAT zullen onder nadere approbatie van Heeren Gede puteerde Staten van Zeeland, op Vrijdag den 8 Januarij 1841, des morgens ten 10 ure, in het Gemeentehuis alhier, pu bliek trachten aan te besteden het Arbeidsloon, met de leve- rantie der Materialen van eenige noodig te maken werken aan de Haven van de Gemeente Colijnsplaatmet den onder houd van al de HAVENWERKEN, tot en met den 1 Junij 1841. Zullende het bestek acht dagen vóór de besteding ter lezing liggen ter Secretarie dezer Gemeente, dagelijks, van des morgens 9 tot 12 ure. Colijnsplaat, den 24 December 1840. Burgemeester en Assessoren voornoemd, L. A. PAARDEKOOPER Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK Secretaris. In de Armen-collecte van Donderdag avond 31 December 1 840in de IVaaUche Kerk, eene zeer aanzienlijke gift ge vonden zijnde, waarvan de bestemming niet duidelijk blijkt, wordt de gever of geefster verzochtmet opgaaf van het in de enveloppe vermelde, dezelve .nader kenbaar te maken. Namens den Kerkeraad der Waalsche Gemeente, A. Ii. G. FOKKER Secretaris, [De dankbetuigingen voor ontvangene giften van onder, scheidcne Armbesturen, heden ingezondenhouden wij door plaatsgebrek tot ons volgend No.] WEENLN den 22 december. De Osterreichischc Bcobach- tcr bevat het volgendeDoor buitengewone gelegenheid heeft men alhier tijdingen ui: Konstantinopel van den 8 de zer ontvangen, welke zeggen, dac de opper-bevelhebberder vereenigde vloten admiraal Stopfordzoo wel als de Porte de op den 26 november te Alexandria door den commodore Napier en Boghos-bey geteekende overeenkomst, dewijl ge zegde commodore zander vohuagten heeft gehandeldnietig cii van onwaarde hebben verklaard. Weinige dagen later zal de admiraal Slopford de aan hem ,uit Londen, onder dagteekening van den 15 november, toegezonden depeches ontvangen hebben, een gevolge waarvan de Turksch-Egyp- tischc geschillen op een geregelde wjjze ten einde gebragt zouden zijn." Uit Syrië heeft de Porte de tijding ontvangendac de pacha van DiarbekirZekena-pachu in Aleppo was binnen gerukt. Bij den verschrikkelijken corm die in den nacht varl den 1 op den a te Konstantinopel en elders heeft gewoed, zijn verschillende vaartuigen verongeluktonder anderen is de stoomboot van de Donau stoom vaart, maatschappij Seri Per vaz, bestemd naar Syrië, aan boord hebbende 550 Turksche soldaten, de KK. overste- luitenant Philipporisch de ridmees- ter Szechennide Wurtembergsche kamerheer vrijheer von Taubenheim en de tolk van den internuntius von Steindl, in de zee van Marmora gestrand. Op tien na zijn alle sché pelingen gered. De schipbreuken, die in dienzelfden nacht in de Zwarte zee hebben plaats gehad, zijn ontzettend. Reeds weet men dat 18 Griekschedrie Engelsche cn een aantal Oostcnrijksche Sardinische en Napelsche koopvaardij schepen aan de kusten zijn geworpen. In het kanaal zelf zijn 7 schepen verongelukt, waaruit mén afleiden kan hoe zwaar de storm gewoed moet hebben. FRANKFORT den 25 december. Door her bestuur van het voorzittend Zwitsersch kanton is den 18 dezer eene circulaire aan de overige kantonsbesiuren afgezonden om hun kennis te geven van een brief van den Engelschen ge zant bij het bondgenootschap, den heer Morier ontvangen waarbij hij de goedkeuring mededeelt, door het Engelsch gouvernement aan het besluit der Zwitsersche kantons ge hecht om in geval de oorlog uit mogt breken hunne neutraliteit te handhaven en zich verder stiptelijk te gedra gen naar de hun betreffende bepalingen in het Weenèr trak taat van 1815 vervat. Uit Wcenen meldt men dat de winter aldaar met groote strengheid begonnen is. Nadat eenig dagen achtereen sneeuw vlagen gevallen waren, was de vorst aldaar den 16 dezer tot 2 graden onder o, naar de schaal van Fahrenheitgestegen. De gemeenschap had echter nog weinig geleden. Te Triest, daarentegen dezelve op den 16 dezer door de groote menigte gevallen sneeuw geheel belemmerd zoo zelfsdat Z. K. H. de kroonprins van Beijerendie over Triest naar Athene dacht te reizen onder weg te Udine blijven moest. In de straten van Triest lag de sneeuw ver scheidene voeten hoog; eene verschijningdie men aldaar onder de zeldzaamheden rekende. LONDEN den 26 december. Het Engelsch gouvernement heeftnaar men verzekertzijne vercoogen tegen de buiten gewone wapeningen in Frankrijk bij die van Oostenrijk en Pruissen gevoegden tevens zijn voornemen te kennen ge geven om de zeemagt van Engeland beduidend te vergrooceii bijaldien de uitrustingen ter zee in Frankrijk inogten toene men naardien dit het eenig middel is waardoor Engeland zich een evenwigt tegen de overmagc der Fransche legers verschaffen kan. PARIJS den 27 december. Het schijnt, dat de heer Hu- mann na veel tegenstreven, zich eindelijk aan het gevoelen van de meerderheid des raads heeft onderworpen en aan de kamers eene nieuwe leening zal vragen, die echter niet tor die hoogte zal worden opgevoerd ais men aanvankelijk had opgegeven. De heer lluwann heeft van zijne collega's de toestemming verkregen om de werkzaamheden voor de daar- stelling des ringwals te verminderen en dat men -zou trach ten van de kamer der pairs het verwerpen te erlangen der wet, door de kamer van afgevaardigden aan te nemen, om op deze wijze een jaar tijds te winnen: mogt echter het gou vernement gedwongen worden tot het voltrekken dier werken, dan zou men zijne toevlngt nemen tot houtveilingen 0111 de ze meerdere uitgaven te bestrijden. Volgens de verklaring van den HÏoniteitr Parlsicuzou die nieuwe leening bedragen ;6 millioén rente h 3 pet. De abt de Lamenais is gisteren door de jury, wegens opwekking van iiaac en minachting tegen de regering des ko- nings en een aanval tegen de wetten in een door hem uit gegeven vlugschrift'schuldig verklaard en daarop door het hof veroordeeld tot een jaar gevangenis en eene geldboete van 2000 frs. Op nieuw, zijn eenige lieden in hechtenis genomen op vermoeden vaJi niet den aanslag 00 'skonings leven in verband te staan, Uit de mededeelingen van Darmes zou namelijk gebleken wezen dat hij lid was eener vereeniging van 20 personen, die zich onderling verbonden hadden den koningsmoord te beproeven, en dat hij eerst des mor gens van den dag op welken de aanslag geschied is geweten heeft daartoe het eerst bestemd te zijn. Men zegt, dat de debatten over zijne zaak den 15 januarij bij liet geregtshof der pairs zullen aanvangen. Door den graaf de Chahot die als koninklijk commis saris de reis naar St. Helena heeft medegemaaktzijn gis - teren de sleutels van het keizerlijke graf aldaar dat den 15 ocrober oflicieel gesloten is, aan den president van den raad der ministers overhandigd. De menigte, die het overschot van Napoleon in de dom kerk der invafieden gaat bezoeken, wordt dagelijks grooter. Gisteren morgen reeds ten 9 ure was het hotel door meer dan 50,000 menschen omsingeld, In weerwil der vermeerderde maatregelen, tot handhaving dor orde, zijn dan ook reeds verscheidene ongelukken door het gedrang veroorzaakt. De tijd tot deze bezoeken vergund is derhalve nog vóór eenige dagen verlengd geworden. Eene bloedverwant van de wed. Lafarge heeft een' voetval bij de koningin gedaan, ten einde bij den koning te bewerken dat- voornoemde veroordeelde van de schavotstraf bevrijd worde. Te Ton Ion wordt nog druk gearbeid aan de uitrusting van verscheidene groote oorlogschepen. Naar men zegt zou aan den prins van Joinville den rang van schout-bvj- nacht aangeboden zijn maar hij dien nog van de hand gewe zen hebben, willende vooraf liever nog eenige zeetogten doen, Men houdt zich thans met eene algemeene volkstelling bezig. Bij de laa'ste, welke in 1836 gedaan is, bedroe" de bevolking van Frankrijk 33,54°.9io zielen, en was dus sedert het jaar 1700, toen zij 19,669,320 zielen bedroeg, niet zeer ver van verdubbeld. Ten aanzien van de geschillen van Spanje met Portu gal wordt verzekerd, dat Spanje, wel is waar, er zeer op aandringt, dat het traktaat, wegens de scheepvaart op de Douro, door Portugal geratificeerd, zon worden uitgevoerd maar geene middelen van geweld zou bezigen, dan nadat alle' middelen van overreding zouden zijn uitgeput; dat Engeland zijne bemiddeling heeft aangeboden en dat dezelve reeds door het bewind van-Spanje zou zijn aangenomen hetwelk, ten gevolge van dien de bevolene militaire toerustingen vooreerst ha ges taakt. MIDDELBURG den 1 januarij. Bij besluit des Konings van den 25 december 11., is de secretaris van Staat, mr. H. .7. baron van Doorn van IVestkapellebenoemd tot mi nister van Staat, en tot secretaris van Staat, vice-presidcnt van den Raad van State. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van maandag, heeft de commissie, die aan Z. M, de nominatie voor de vacature in den Hoogen Raad heeft over- gebragt, deswege verslag gedaan, waaruit blijkt, dat Z. M. verklaard heeft, zich spoedig met de daaruit te doene keuze te zullen bezig houden. Eene koninklijke boodschap niet daarbij behoorend ontwerp van wet wegens de verpleging der krankzinnigen is ingekomen. De centrale afdeeling heeft verslag gedaan wegens het ontwerp van wet, houdende wij ziging in die van 1835 tot bevordering van den landbouw, en wegens het ontwerp betrekkelijk de invoering van het belas tingstelsel in Limburg. De beraadslaging over deze beide wetten werd bepaald oP den 29. Eindelijk zijn een groot aantal rapporten op verzoekschriften uicgebragt. I11 de zitting van dingsdag zijn, na langdurige beraadsla gingen, aangenomende wet tot herziening van die van 29 t ecember 1835, betreffende de bevordering der belangen van den landbouw, met 42 tegen 3 stemmen; de wet toe toepas sing van het belastingstelsel in Limburg, met algemeene stemmen en de wet betreffende die tot wijziging van den accijns op de suiker mede met algemeene stemmen. Daar na is de vergadering gescheiden tot nadere bijeenroeping, die waarschijnlijk plaats zal hebben den 2 maart aanstaande. Door de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn aange nomen het ontwerp van wet tot voorziening in de behoef ten van 's Rijks geldmiddelen (gedeeltelijke dekking van het te kort)dat tot opheffing van het amortisatie syndicaaten dat tot uitgifte van nieuwe schatkist-biljetten 5 pet. De lieer B. Boas aan wien een eervol ontslag is ver leend als commies bij liet kabinet heeft het radicaal behou den van lands ambtenaar gedurende zoo lang hij de betrek king, waartoe hij in dienst vau Z. M. IVillem Frederik is overgegaan zal vervullen. Z. M. heeft dezer dagen bepaald, dat, zoo lang de stempelsmet s Konings beeldtenis versierd, niet gereed zijn, alle Nederlandsche muntstukken welke de koninklijke beeld tenis dragen, het jaartal 1840 zullen blijven voeren; hebben de Z. M. den Rijks stempelsnijder D. van der Keilen opge dragen de vervaardiging van het stempelwerk der voorzijde van de af- en 1 guldenstukken vervaardigd volgens de wet van den 23 maart 1839 Staatsblad 110. 6), welke thans hoogstdeszelfs beeldtenis zullen dragen. r In een der dagbladen leest men Naar wij vernemen is de organisatie van het leger eerst daags op handen, waarbij men wil, dat het getal bataillons van elke afdeeling van 4 tot 3 zal verminderd wordendoch elk bataillon uit 6 kompagnien za! worden zamengesteldte vens zonden de bataillons veld-artillerie tot één bataillon gebragt worden dat uit 9 kompagnien bestaan zalen waar van zoo men zegt de staf en het depot te Utrecht zuilen gevestigd worden. Ook wil men, dat er eene aanmerkelijke wijziging zal plaats hebben ten aanzien van die officieren aan welke foitrage v<ror

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1