MIDöELBURGSCHE COUR AIV N°. 156. Dingsdag 29 December. Berigt. 1840. BIJSTUREN en' A1M1INIST1UT1EN. NIEUWSTIJDINGEN. (Broot-JSrittauje. Jftraafc rijft. Sclgtc, ilcbcrlanbett. (i- T i O nts-;irijs dezer Courant is/' 3,76, voor drie maanden, en franco per Post f5. jt ornementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars, zending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelgkv" Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van «egel wordt betaald. De Uilgevers dezer Courant ineer en meer aanzoek ontvangende om hun Dagblad des avonds vóór den dag der uitgave aan hunne geabonneerden af te geven hebben daaraan tot heden slechts gedeeltelijk kunnen voldoen, en in aanmerking nemende, dat de billijkheid vordert hierin geene onderscheiding te maken, en tevens de inoeijeljjkheid van zoodanige tweederlei uitgave onder vindende hebben besloten, om met primo Jan narij 1841 hunne Coulant, voor zoo ver deze Stad betreft, des avonds ten half 9 ure algemeen verkrijgbaar te stellen. Uit deze schikking is echter noodwendig voort gevloeid dat nu vooral geene Advertentien die hun des morgens na tien ure worden verzorgd in het No. hetwelk dien dag bewerkt wordt, kunnen worden op genomen alzoo de voorgenomen maatregel vordertdat de Courant aanmerkelijk vroeger wordt ter persse gelegd. Het geëerde 1'ubliek wordt dus bij deze vriendelijk verzocht deze bepaling te willen in acht nemen ter wijl zoodanige geabonneerden, welke mogten verkiezen liever hunne Courant op den morgen van den datum der uitgave te ontvangen verzocht worden hiervan opgave te willen doen. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAAT zullen onder nadere approbatie van Heeren Gede puteerde Staten van Zeeland, op Vrijdag den 8 Januarij 1841, des morgens ten 10 ure, in het Gemeentehuis alhier, pu bliek' trachten aan te besteden: het Arbeidsloon, met de leve rantie der Materialen vaai eenige noodig te maken werken aan de Haven van de Gemeente Kolijnsplaatmet den onder houd van al de HAVENWERKEN, tot en met den 1 Jitnij 1841. Zullende het bestek acht dagen vóór de besteding ter lezing liggen ter Secretarie dezer Gemeente dagelijks van des morgens 9 tot 12 ure. Kolijnsplaatden 24 December 1840. Burgemeester en Assessoren voornoemd, L. A. PAARDEKOOPER Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK Secretaris. Het BUREAU van INKWARTIERING zal met den eersten Januarij en vervolgens gehouden worden aan de ach terzijde van het Raadhuis, zijnde de Conciërge de Heer C. S. van de Kreke belast met de afgifte der Biljetten van Inkwar tiering en Militaire transporten. Middelburg, den 25 December 1840. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank, voor de volgen de ontvangene giften Den 22 dezer, van S. J. 60 Snuite Dekens; van S. 50; den 23 dezer, van B. f 50, en van D. X. 12 witte Katoe nen Dekens. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. DIAKENEN der Nederdtiitsche Hervormde Gemeente te Middelburg, erkentelijk voor de blijken van deelneming, welke zij bij de verzorging hunner hulpbehoevenden in dit strenge jaargetijde ondervinden, hebben weder het genoegen, met dank aan de edele gevers of geefsters, te berigten dat ten behoeve hunner Armen voor extra bedeeling zijn ontvan gen de volgende giften Den 23 dezer, van B.bij den eerst-ondergeteekende be zorg d 5° Va'i NN. denzelfden dag aan den Broeder J. M. Boone ter hand gesteld, f 26, en van K. gevonden in de collecte bij de Avond.godsdienst van 27 dezer, twee Ned. Bankbiljetten No. 112 en 359, ieder kf 100, dus 200. I Middelburg, den 28 December 1840. Diakenen voornoemd J. VERSTELDE Preses. N. VERHULST Wz., Scriba. I Van een Lid der Hervormde Gemeente alhier is, onder de letters E. A.bij de ondergeteekenden ontvangen eene gift van Tien Zeeuwsche Rijksdaalders. De armen der Evangelisch-Luthersche Gemeente danken den edelen gever voor dit blijk van Christelijke liefdadigheid. Middelburg, den 24 December 1840. Diakenen bij de Evang.-Luth. Gemeente, C. A. KLEIN. L. H. CADET. De COMMISSIE belast met de verzorging der armen alhier, betuigt haren hartelijken dank voorde ontvangst eener gift uit Middelburg, den 24 dezer, onder de letter groot 20. Vere, den 25 December 1840. Namens de Commissie Wm. I.ANGEBEEKE, D. J. C. BUTHSc. Arnemuiden, den 24 December 1840. I De KERKERAAD maakt inet blijdschap dankbare mel- 1 ding van de ontvangst der navolgende giften: onder de let ters E. A. Tien Zeeuwsche Rijksdaaldersingezonden bij den Heer IV. va» Schalk Serléden 23 dezer, en onder de let ters N. N. Tien Zeeuwsche RijksdaaldersIngezonden bij den Heer de Blaecke de Lignyden 24 dezer, ter verzorging der talrijke noodlijdenden dezer Gemeente. De Allerhoogste ze- gene den onbekenden gever of geefster, met zijne dierbaarste zegeningen Namens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Predikant. FRANKFORT den 18 december. Uit Petersburg wordt gemeld, dat prinses Maria van Hessen den 17 dezer in den schoot der Grieksche kerk zou opgenomen worden, terwij 1 hare godsd.enst.ge verlov.ng met oli fc._„„rcr tro* VJ_ ger op den daaraan volgenden dag bepaald was. Blijkens de Petersburger dagbladen duurde de vorst aldaar met groote strengheid voort, en toonde de thermo meter dagelijks eene koude van tusschen de 13 en 14 graden onder o, naar de schaal van Fahrenheit. De Dusseldorfer Zeitung behelst heden het volgende: Zoo even verspreid: zichhier een gerucht, hetwelk bij aldien het zich bevestigt, alle vrees wegens eene stoornis van den vrede spoedig zal doen verdwijnen. Aan ons kabinet zou namelijk de mededeeling geworden zijndat van Frankrijks zijde alle wapeningen gestaakt zijn." LONDEN den 23 december Berigten uit Lissabon, loo- pende tot den 14 dezer, houden in, dat aan het gouverne ment van H. Portug. M. van vvege het Spaausche gouver nement een termijn van 25 dagen gesteld is, om aan het reeds voor enkele jaren aangegane doch door hetzelve vooralsnog niet bekrachtigde traktaat betreffende de vrej/e vaart op de rivier de Douro gevolg te geven met bedreiging van in het tegenovergestelde geval eene Spaansche legermagt van 12,000 man op Badajoz en de zuidelijke grenzen van Por tugal te zullen doen aanrukken ten einde de bewuste ratifica tie krachtdadig te erlangen. Ten gevdlge daarvan is door het Portugesche ministerie de tusschenkomst van Engeland inge roepen. PARIJS den 22 december. Terwijl de officiële bladen alle uitzigten openen, dat Mehsmed-Ali in het erfelijk bezit van Egypte zal worden bevestigd en het Oostersche vraagstuk aldus eene vreedzame oplossing nabij is gaat de oppositie voort in hare pogingen om de menigte op te ruijen en aan den wezenlijken stand der zaak eenen schijn te geven van nieuwe reden van vijandschap tegen Engeland. Van denzelfden kant wordt gemeld, dat de toevloed van nieuwsgierigen naar het Hotel der Invaliden tot bezoek der begraafplaats van Napoleon gisteren zoo groot en van zoo danig eenen aard is geweest, dat men maatregelen heeft moe ten nemen tot bewaring van de orde. Gedurende den gan sehen dag zijn de kreten: Oorlog! weg met Guizotopge gaan uit de reeks der bezoekers, die aan het Hotel der In validen begonen eerst aan het hotel van het Oostcnrijksche gezantschap eindigde. Men verzekert, dat de debatten in de zaak van Darmès voor het hof der pairs op den 15 januarij zullen geopend worden. Heden hebben de afgevaardigden beraadslaagd over het ontwerp van wet op den arbeid van kinderen in de fabriiken begonnen, het doel waarvan is, de ligchamelijke en zedelijke nadeelen welke voor hen uit den aard van dien arbeid en het verblijf in de werkplaatsen kunnen voortspruiten, zoo veel mogelijk voor te komen, zonder merkelijk nadeel voor de fabrijkanten. Tot grondslag der beraadslagingen is het ontwerp genomen, in de vorige zitting door de'pairs goed gekeurd, behoudens eenige wijzigingen daarin door eene commissie uit de kamer gemaakt Uit Tulle schrijft men dat het parquet voornemen is geen gevolg te geven aan de instructie tegen mad. farge ter zake van de ontvreemde diamanten vermits daar zij door hare veroordeeling h 11 rgvr+ffk don., geene andere straf kan opleggen. Dit berigt tigd door hetgeen men van eenen anderen kan ïaar .•ves- enit dat, namelijk de civile partij in de zaak dier ontvreeming voornemens is eene civile actie tot teruggave der diaman ten tegen de erfgenamen van mad. La farge in te stellen. BRUSSEL den 23 december. De kamer der vertegen woordigers heeftmet algemeene stemmen het ontwerp van wet, waarbij de sterkte van het legerover 1841 op 80000 man wordt vastgesteld, aangenomen. De heer de Pujdt als rapporteur, heeft, onder anderen, gezegd: Het voorstel'van het gouvernement heef: veeleer een staatkundig karakter; het heeft ten doel om aan het binnen- en het buitenland te doen begrijpen dat Belgie beschikken kan over een leger van 80,000 man. Het ontwerp van eene provisionele crediet-wet voor het departement van oorlog ismet 66 tegen a stemmen aangenomen. s GRAVENHAGE den 24 december. De beraadslagin gen in de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling der middelen tot voorziening in 's Rijksuitgaven voor het volgend jaar, gisteren avond ten 7 ure hervat zijnde is de heer Roëll nogmaals teruggekomen op de door den minister van koloniën en marine bij het slot der ochtend zitting afgelegde verklaringen door hem nu aan den minis ter lijnregt afgevraagd, of een lid der Kamer, door eene goedkeurende stem aan de wet op de middelen te hech ten zich zou praéjudiciëren nopens de beoordeeling van de wettigheid der door de Regering met de Handelmaatschap pij aangegane contracten Nog andere ledende heeren Ce- vers en van Damdeden, in den loop der zitting, dezelfde dtunfn 'ieer van am zeSc^at daarin ook zijne be u-u w°"°npn was, toen hij maandag gezegd heeft dar htj hoopte voor de midüeieu ë"egu neertoat r. - °n stemmen. Z. Exc. de minister heeft hierop geantww!j da eigenmagtige verklaring buiten zijne bevoegdheid ligt*' dat de leden bij de aanneming der wet op de middelen daar bij zoo vele clausulen en voorbehoudingen konden voeg als zij zouden vermeenen te behooren. Daarna is door den heer van Nes eene zeer uitvoer' devoering gehouden. Hij heeft weinig bezwaar tegen e opcenten op de grondbelasting: de 15 opcenten o' a- tent dragen echter zijne goedkeuring minder weg geheel op de middelklasse drukkende. Doch voornau estrijdt de heer van Nes de door de Regering met de -1-maat- schappij geslotene contracten. Hijnoemtdie 'dwettig, en zegtdat daaruit blijkt datvermits jk aan da't ligchaam 39 millioen verschuldigd is, het rt jn 's Rijks schatkist niet 34, maar 73 millioen bedraagt. Die gelden hebben intusschen niet eens voor de Oost-Indische bezittin gen gestrekt': anders ware er geene geheime kabinetsorder noodig geweest, waarbij het Indisch bestuur aangeschreven wordt te verklaren, dat de 39 millioen door hetzelve genoten waren. De redenaar betwist der Regering het regt" om de contracten te sluiten zonder medewerking der Staten-Gene- raalen dringt er ten slotte op aan dat dezelve vernietigd zullen worden. Z. Exc. de minister van finantien de verdediging der wet op zich nemendeschildert het moeiielijke van zijne gesteld heid bij het aanvaarden van het bestuur over de geldmidde len. Hij verdedigt voorts de vermeerdering der opcenten. Sinds weinige jaren toch waren die van de belastingen afge nomen. Waarom zouden zij nu ondragelijk zijn geworden? Overigens zijn zij billijk omgeslagen. Nu een uitzigt te ge vendat het cijfer der belastingen in een volgend jaar min der zal beloopen, acht hij den minister onwaardig. Maar hij verzekert, dat bij eene herziening van het belastingsstel sel alles zal gedaan worden wat tot beteren omslag moge lijk is. Ook vermindering van schuld zal men daarbij c het oog houden. Ten slotte zegt Z. Exc., dat het besli end oogenblik gekomen is dat de eerste begrooting onde. :;et nieuwe bestuur zal worden goed- of afgekeurd. In dit o< blik gelooft hij niets beters te kunnen doen, dan het c aan te raden. Z. Exc. de minister van marine en koloniën betoogt dat de met de Handel-maatschappij aangegane contracten niet on wettig en ook niet bezwarend zijn dat, indien de uitslag de zer beraadslaging eene verwerping van de aanhangige wet mogt zijn dit tot geene goede gevolgen kan leiden. Z. Exc. zegt, dat van de thans gecapitaliseerde 39 millioen nooit een cent aan het Rijk althans wat men er gewoonlijk onder ver staatis betaald geworden. Het was der Handel-maatschappij geheel onbekend, welk gebruik er van de door haar voor- geschotene gelden gemaakt werd. Hare contracten waren met het departement van koloniën gesloten. Dat het geene contracten met de Regering waren, kan daaruit blijken, dat, ondanks de ambtenaren daarop zeer naauwkeurig het oog slaan zij nooit op die contracten de inschrijving ter registratie ge meend hebben te moeten toepassen. Z. Exc. toont aan dat er met de Handel-maatschappij niets onbehoorlijks is geschied; dat er vroeger en elders dikwerf op zoodanige wijs is gehandeld, met opzigt tot koloniale re mises, Reeds vóór het bestaan der Handel-inaatscbappij wcr-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1