MIDDELBURGS CUE COURANT. N°. 153. Diugsdag 1840. 22 December. 1 0 BESTUREN ex ADVIIMSTIIATJ EN. OUufcoubigiuij. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuitetfilAttb. (Ehroot-Jairittanje. JrVrtukvijfc. Dc abonncinents-prijs deier Courant is f a 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. D» inzending der Ad.verten.tien behoort te geschieden des morgens vrfrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrlcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regel» ii/i,5o n voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale Schooltot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, voor de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden: VooreerstDac de zoodanigen die verlangen met den eersc- volgenden Cursus, in de maand Januarij 1841, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelven of van hunne Ou ders of Voogdenzullen behooren aan te melden bij den Heer Mr. van VisvlietVoorzitter der Commissie, wonende op de Dwarskaai alhier, Wijk G. No. 107, en aan ZEd. zullen behooren over te leggen of te doen toekomen, een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaatsals wanneer hun nopens hunne verdere verplig- tingen de tioodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede: Dat de aanvang der Lessen van den ecrstvol- genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 5 Januarij 1841,11a dat op den 4 Januarijdes namiddags ten één ure, in het gewoon Lokaal der School, zal zijn geregeld de rang schikking der Leerlingen, bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. E11, ten derde: Dat de onderscheidene f-—aeii zullen ge geven worden op zoodot- uren als z"lle» aangewezen worden oaarvan opgemaakte Lijstwelke van af oen 2 Januarij aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplaktop dat daarvan door een ieder kunne worden kennis genomen. Middelburg, den ia December 1840. Namens de Commissie, VAN BAKELGEM, Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR WERK, binnen deze Stad, maakt .bij deze met dankbaarheid melding eener bij dezelve ten behoeve harer Inrigting ontvangene gifc van 20, gevonden in de Kerk-collecte der Doopsgezinde Ge meente alhier, van Zondag den 29 der vorige maand. Zij verheugt zich over dit blijk van belangstelling, te meer, daar, naar mate hare middelen grooter zijn, zij hare werk zaamheden met meerder kracht kan voortzetten. Middelburg, den 19 December 1840. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CR AM ER, Prest. H. REKKER, Secs. Middelburg, den 21 December 1840. De COMMISSIE ter. voorziening in den nood der Armen en Behoeftigcn betuigt bij deze haren dank voor de volgen de ontvangene gifcen Den 19 dezer, van onbekenden, met het opschrift: voor den Algemeenen Armen ,f 30 idem van een' onbekende f 200 en van H. f 26. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. Met hartelljken dank aan den milddadigen gever of geefster, berigten de ondergeteekenden de ontvangst der volgendeop gisteren ten behoeve hunner Armenin de Kerk-collecten gevondene extra-giften, als: Bij de voormiddag-godsdienst in de Koorkerk van W./ao, bij de avond-godsdienst van een' onbekende 47 en van N. O. f 20. Middelburg, den 21 December 1840. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg J. VERSTELLE, Pra:ses. N. VERHULST Wz., Scriba. Onder dankbetuiging aan den edelen gever of geefster, heb ben Diakenen der Evangelisch-Luthersche Gemeente het genoegen melding te kunnen maken van de ontvangst van 6 Mudden Turf, van een' onbekenden, voor de Armen hun ner Gemeente. Middelburg, den 19 December 1840. Diakenen voornoemd C. A. KLEIN. L. H. CADET. Arnemuiden den 18 December 1840. De KERKERAAD alhier maakt met blijdschap dankbare melding voor eene gift van f 25 in Goudonder de Letters E.Q.ingezonden bij den lieer IV. van Schaik Ser/é, ten behoeve der menigvuldige noodlijdenden dezer Gemeente. De Allerhoogste zegene den onbekenden gever of geefster, met zijne heilrijkste zegeningen Namens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Praeses. t- FRANKFORT den 14 december. Ten gevolge van de in Frankrijk steeds heersche^.'e oorlogzuchtige stemming, en van de voortdurende krijgstoerustingen aldaar, zegt men dat in Duitschland de militaire maatregelen van verdediging voortgezet worden. Men beweert, dat eerlang eene krijgs- magt van omstreeks 200,000 man aan de westelijke grenzen van Duitschland, van den Boven- tot den Beneden-Rijnge posteerd zullen worden. De keizerlijk Oostenrijksche generaal von Hess is waar schijnlijk alreeds van M11 netten naar Stuttgardt en Carlsru'ne op weg. De zending van dezen generaal is voor de staten van het zuidelijk Duitschland een nieuw bewijs, dat Oostenrijk en Pruissen, over de militaire maatregelen die tot bescher ming van Duitfchland vereischt worden, geheel eenstemmig denken. Dat alles, wat er gebeurt, moet Frankrijk meer en meer doen inziendat hetdow oorlog niets zal kunnen begin nen, zonder gevaar te loopeq daarbij geheel te gronde te gaan. LONDEN den 16 december, liet gouvernement heeft be sloten het leger 'n Enge1s«h Oosc-Indie eene versterking van 3-100 man toe te zendendie in de eerste dagen van januarij naar Bombay zullen ingescheept worden. Te Woolwich worden artilleristenen ammunitie naar Malta ingescheept. Het verdrag den 27 TH tusschen Mehemed-Ali enden commodore Napier geslotenbestaat uit vier artikelen. In het eerste daarvan wordt gezegd, dat de onder-koning, ver nomen hebbende hoe de geallieerde mogendheden de Porte hadden aanbevolen hem in het erfelijk bewind over Egypte te herstellen, eu daarin eene gunstige aanleiding ziende om een einde aan de rampen van den oorlog te maken zich ver bindt Syrië onverwijld te doen ontruimenen ook de vloot terug te geven dit laatste echter niet voor dat hij officieel berigt zal ontvangen hebben dat de Porte hem het genoemd bewind toestaat. Daarentegen verbindt zich de commodore eene stoomboot ter beschikking der Egyptische regering te stellen, om den officier over te brengen, die aan Ibrahim- paclia het bevel tot ontruiming moet overhandigen. Voorts belooft hij alle vijandelijkheden te doen ophouden en on belemmerde vaart te verleenen aan de Egyptische schepen, tot het transport van troepen, gewondenen zieken bestemd. In het vierde artikel wordt gezegd, dat het Egyptische le ger met al zijne artillerie, wapenen, paarden, bagaadje enz. uit Syrië terug zal kunnen keeren. Men is hier verwonderd en eenigermate verontrust, door het berigt uit Konstantinopel dat de Porte het besluit der vervallenverklaring van den onder-koning werkelijk vernieuwd heeft, door Zaccariah-pachalaatstelijk bevelhebber der troepen in Klein-Azie, tot gouverneur van Acre en Egypte te benoemen ter vervanging van lzzct-pacha die tot stad houder van Adrianopel benoemd is. Indien toch, zoo als gezegd werd eene verandering van het Turksche ministerie op handen ware, en de partij welke niets aan Mehemed wil in willigen de bovenhand verkreeg, zou dit tot nieuwe moeije- iijkheden in de vereffening der Oostersche questie aanleiding geven. Te Konstantinopel werd verhaald, dat de kapitein van het Egyptisch fregat, herwelk 1400 gevangenen uit Syrië moest overbrengen niet minder dan 400 dezer ongelukkigen van dorst had laten omkomen, dewijl zij geweigerd hadden alle levensbehoeften, het drinkwater niet uitgezonderd, van hem te koopen. Bevestigde zich dit geruchtdan twijfelde men niet of de wreedaard zou met den dood gestraft worden. Het schip Adam Lodge kapitein James, zatnrdag te Liverpool van Calcutta aangekomen, heeft een' fraaijen Ben- gaalscheu tijger aan boord gehad. Onderweg is dit dier, door eenig toevallosgeraakt en heeft het scheepsvolk met woede aangevallen, die allen hun heil in het want gezocht hebben. De tijger, zich geen minder goed zeeman betoo- nendeis hen ook daar gevolgd en was reeds ter halver hoogte van den mast in het want gestegen toen de matro- zen die zich met spaken en alles wat zij in den angst had den kunnen grijpen gewapend hadden, moed vatteden en hem gezamenlijk naar beneden klopten, zoo dat hij op het dek nederviel. Van daar begaf hij zich naar de kajuitwaar kapitein James zich bevond, op wien hij woedend aansprong, doch deze den sprong behendig ontweken hebbende vatte een gejaden geweer op, en had het geluk hem ceneti kogel door de borsc te jagen, zoo dat hij dood nederviel. PARIJS den 1$ december. Geheel Parijs houdt zich he den met niets anders bezig dan niet de plegtigheid ter ver- cering der nagedachtenis van Napo'eon. Alie partijen veree nigen zich in hulde aau zijnen krijgsroem en aan hetgene hij ook als wetgever voor Frankrijk verligt heeft ofschoon de ministeriele bladen, terwijl zii in die hulde deelenniet nalaten te duen opmerken dat niet onder den keizer die de vrijheid van handelen, schrijven en spreken aan banden legde maar onder de tegenwoordige regering de wenschen der vrij heidsvrienden van 1789 vervuld zijn en het dus hoogst onge rijmd wezen zou den dag der begrafenis van Napolpon tot po gingen ter verkrijging van veranderingen, in naam der vrij heid, aan te wenden; wie anders dachten, zouden, zeggen genoemde bladen, den roem der beschaving dwingen willen zich voor den roem van het zwaard te vernederen. Reeds zeer vroeg in den morgenstond was de geheeieweg, dien de trein volgen moestmet menschen bedekttot dat de Ünietroepeu aanrukten, om dat gedeelte daarvan vrij te houdenlangs welken zij en de nationale garde zich in twee gelederen moesten scharen. Ten 8 ure bevond zich de laatst genoemde, die in groot getal was opgekomen, op hare loop- plaatsen. Toen de leerlingen der polytechnische school naar de hun aangewezen plaats trokken, werden zij met den kreet van leve de keizer! begroet. Onder de gedurig aangroeien de menigte ontstond vrij wat gemor, dewel de troepen zich in de zijlanen der Champs-Elysées in slagorde schaarden en de toeschouwers naar het middclterras drongen. De troepen, welke den trein moesten helpen vormen trokken tusschen 8 en 10 ure uit. Op laatstgemeld uur vereenigden zich de deputatien uit de geregtshoven in het paleis van justitie en in het gebouw der beurs. Ruim een half uur daarna traden de aartsbisschop van Parijs met de geestelijken van zijn kapittel het gebouw der invaliden binnen, waar zij door den aalmoezenier en de gees telijkheid van de onderscheidene kerken der hoofdstad w-jftn ontvangen. Kort daarop verzamelden zich daar de leden van de kamers der pairs en gedeputeerdende laatsten en corpste voet en met hunnen president aan het hoofd. Na een kabinetsraad te hebben bijgewoond verliet de ko ning ten 11 ure de Tuilerien, in hetzelfde rijtuig gezeten met de koningin prinses Adelaïde en den hertog van Orleans terwijl 14 andere rijtuigen de overige leden van Zr. Ms. fa milie en het gevolg bevatten. Hec escorte bestond uit een sterk detachement jagers en nationale garde te paard. Al deze rij. tuigen hebben een anderen weg gevolgd dan men verwacht had en zijn met groote snelheid naar de plaats hunner bestem ming gereden. Nadat de ontscheping der lijkkist tusschen 9 en 9* ure had plaats gehad is de optogt van de brug van Neuilly on geveer ten 11 ure begonnen terwijl het kanon de ontsche ping aan de bevolking verkondigde. Het begin van den trein heeft ten 12 ure den triomfboog de 1'Etoile bereikt. De lijkwagen heeft eene hoogte en lengte van tien op eene breedte van bijna vijf ellen. Zij weegt dertien-duizend pon den. Op het onderstel, dat met adelaars, lauwerkroonen en naamcijfers van den keizer overdekt ist rust hec voet stuk, met violetkleurige drapericn omhangen, op welke ade laars, bijen, bliksemschichten en lauwerkroonen afgebeeld zijn, en die aan vier bijlbondels, welke zich aan de vierhoe ken bevindenvastgehecht zijn. Op dit voetstuk verheffen zich twaalf beeldendie even zoo vele zegepralen voorstel len en te zaraen een groot schild torscheuwaarop de lijk kist geplaatst is. Aan het achcersce gedeelte van den wa gen vertoont zich eene trofee van vaandelspalmen en lau rieren, waarop de namen der voornaamste overwinningen des keizers gelezen worden. PARIJS den 16 december. De plegtigheid van gisteren is in goede orde afgeloopen. De lijkwagen isna eenige oogenblikken onder den triomfboog de 1'Etoile, bij de bar rière van Neuilly, vertoefd te hebben, tot aan het hotel der invaliden voortgereden en heeft het ten twee ure bereikt. Op het plein waar dertig standbeelden van koningen en andere beroemde mannen opgerigc waren, begroetten meer dan dertig-duizend menschen, op uitgestrekte amphitheaters geplaatst, het stoffelijk overschot van den keizer. De kisc werd aan den ingang der Domkerk door den aartsbisschop en de overige geestelijken ontvangen, met wijwater besprengd en vervolgens door onder-officieren de kerk binnengedragen waar de koning haar naderde, en, terwijl de prins van Join- ville hem op hec keizerlijk gebeente wees, deze woorden uitsprakIk ontvang het in naam van Frankrijk." De hoed en degen van Napoleon werden toen op last van den koning door de generaals Bertrand en Gourgaud op de kist gelegd. Daarop werd de kist onder de verdekte verhevenheid in het midden der kcrlt geplaatst en de lijkdienst aangevangen. Aan de uitvoering van hec requiem van Mozart hebben dé vermaardste zangers en toonkunstenaars deelgenomen. Gedu rende deze plegtigheid werd hec geschuc der Üotille, die op de Seinevoor het hotel der invaliden, had post gevat bij herhaling gelost. Nadat de koning en zijne familie het gebouw verlaten had den is ook de menigte rustig uiteen gegaan. 1 Onder de bijzonderheden van het gebeurde behoortdat in het oogenblik. toen de lijkkist hec midden der kerk bereikt had, een arend is losgelaten, die in een naburig huis be waard was, en wien men bij het binnenbrengen van het Iiik zijne vrijheid heeft hergeven, hqtweik eeu sterken indruk op

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1