MIDDELBURGS CUE C O U R A W NV 151. Donderdag 1840. 17 December. BESTUREN en ADMINISTRATIE*. S!movtt0atic~£>DnbicaAt. DRIE WOONHUIZEN, te HOEK. MIDDELBURGSCHE SPAARBANK, NIEUWSTIJDINGEN. MAATSCHAPPIJ «ZUtitschlanb. Jfranfcrijlt. Heöcrlatifccn. t< tt i; C .i De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist In Zeeland adverteerc dat, van heden af, zoo ten zijnen Kan- tore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaatsen, zullen worden uitbetaald de Tractementen en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincie over het vierde kwartaal 1840. Middelburg, den i<5 December 1840. De Administrateur voornoemd P. POU S. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP S AS-VAN-GENT. Openbare Verpachting van den TOL JVo. 3 te OOSTBURG. Op Zattirdag den 19 December 1840, des voormtddags om elf ure zal de waarnemende Agent van het Domein te Sas-van Cent, daartoe behoorlijk gemagtigd ten overstaan van den Notaris J. C. 0. Benteyn, ten Huize en Herberge van P. Kriel, te IJZENDIJKE, in het openbaar presente ren te verpachten De TOL No. 3, op den Grooten Rijksweg der Eerste Klasse No. 10, te Oostburg, waarvan de pacht zal ingaan den 31 December 1840, te middernacht, en eindigen den 31 Maart 1843, te middernacht. De voorwaarden dezer Verpachting liggen behalve op de gewone publieke plaatsenter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, te Middelburg; ter Secretarie der Stad Oostburg, en ten Kantore van den waar nemende» Agent bovengenoemd bij wien des verlangende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Da fungerende Agent voornoemd DE PRIESTER. Agentschap S a s - v a n G e n t. Openbare Verknoping van, Op Donderdag den 31 December 18,0, des voormiddags om tien ure, zal de AGENT van het DOMEIN, te Sas- van-Genc, daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandeite Sas.van-Gent., in het Ge meentehuis te HOEK in het openbaar aan de meestbieden den of eerstmijnenden presenteren te verkoopen DRIE WOONHUIZEN met derzelver Erven eti toebehoo- ren, staande en gelegen in de Gemeente Hoek, waarvan het eerste, Kadastraal bekend Sectie G. Nos. 192 en 193 heeft toebehoord aan Elisabeth Nieuweling Wedu we van Pieter Boeijehet tweede, Kadastraal bekend Sectie B. No. 335 heeft toegekomen aan Jacobus van Drongelen, en het derde, Kadastraal bekend Sectie B. N >s. 333 en 334, het eigendom is geweest van Maria Moes, Weduwe van Jacobus Lagraallen voor de Belastingen onteigend en aan het Domein overgedragen. Zullende de voorwaarden behalve op de gewone publieke plaatsenter lezing liggen ter Secretarie der Gemeente Hoek, en ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas; van-Gentbij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van het Domein voornoemd E. C. L. D'HANE NS. Uit hoofde der aanstaande Feestdagen zal de laatste zit ting van het B-stuur der Spaarbank in dit jaar gehouden worden op Zaturdag dén negentienden dezer maand. Middelburg, den 16 December 1840. H. J. VAN D E I N S E Secretaris. TOT K KVO R D K R t S G OER TOOSKUSSTt Afdeeling Middelburg. BESTUURDEREN van voornoemde Afdeeling geven te kennen, dat door hen, op Vrijdag den 18 dezer, zal wor den overgegaan tot het uitloten van Vier Aandeeien in de Negotiatie voor den Bouw der Concertzaal, en worden mits dien alle Aandeelhouders in dezelve uitgehoodigd tot bijwo ning daarvan in het gebouw der Concertzaal, op morgen namiddag ten dén uur. Uit naam van Bestuurderen voornoemd, G. A. FOKKER, Secretaris. Middelburg, den 16 December 1840. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigenbetuigt bij deze haren dank voor de vol- gende ontvangene giften, als: Den 1 dezer, van S. J.twee stukken Baai; den 15 dito, van P. ƒ52, van twee die vérjangen onbekend-.te blijven f 25 van E. Qf 100, van F. 50 en van Z f 50. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. FRANKFORT den 11 december. Brieven uit AleXandri» bevestigen _dat -pacha van zijnen vader bevel heeft hekomen om met al zijne troepen naar Egypte terug te kee- ren, en zulks wel over El Arisch, om welke plaats te be reiken voor het minst 15 dagmarschen noodig zouden zijn. Men ontveWsde zich dé moeüelijkbeden niet van zoodanigen marsch met een ontmoedigd en slecht van levenmiddelen voorzien leger, door een bergachtig land. Om den terugtogt vao Ibrahim te dekken, waren eenige regementen van Aie- xandria naar El Arisch gezonden. De vloot werd op last van den pacha onttakeld de levensmiddelen en ammunitie ontscheept en de kustbatterijen door de kanonniers der mari ne bezet. Uit de zeesoldaten ZQuden infanterie-regementeis gevormd worden. PARIJS dan 12 december. Het militair programma der lijkplegtigheid van Napoleon, die op den 15 dezer bepaald blijft, ziet thans het licht. Van Neuilly af tot aan het ho tel der Invaliden zullen de troepen en nationale garden ge schaard staan. Te Neuilly en bij den triomfboog de 1'Etoile zullen batterijen artillerie zijn geplantde eerste waarvan het vertrek en de andere de aankomst van den stoet zal aankon digen. Bij het voorbijtrekken der prachtige lijkkoets moeten de troepen en de legioenen der garde het geweer presenteren en andere militaire eerbewijzen geven. De stoet is onder anderen zamengesteld uit gendarmerie municipale garde, een bataillon linietroepen, twee eskadrons kurassiers de officieren van alle wapenen die bij de mini- sterien geplaatst zijn de militaire school van St. Cyr en de polytechnische school, zeven kompagnien der genie, eenige eskadrons nationale garde, te paard en te voet. Op de koets van den aalmoezenierdie de reis naar St. Helena heeft me degemaakt, volgen, onder anderen, de hoofd officieren bij het leger en de marine, de commissie welke het lijk herwaarts heeft overgebragt, de maarschalken van Frankrijk, de prins Joinville en zijn staf, de 500 zeelieden, welke op de beide schepen gediend hebben, en die in twee rijen nevens den lijk wagen gaan naast welken twee maarschalken, een admiraal en de luitenant-generaal Bertrand zich als slipdragers te paard bevinden. Onmiddellijk achter den wagen, die door 16paar den getrokken wordt, gaan de voormalige aides-de -camp als mede de burgerlijke en militaire officieren van het huis des keizers, en daarna de prefecten der Seine en van politie, de rnaires van Parijs met hunne adjuncten enz.terwijl de linie- troepen en nationale garden zjch telkens aan den stoet aan sluiten, waar die voorbijtrekt, en hem dus op deze wijze gedurig vergrootet). - Bij de aankomst aan het hek van het hotel der Invaliden wordt de k-ist door 36 man van het korps mariniers van de kar afgenomen en tot het plein gedragen dat van dien dag af naar Napoleon zal genoemd worden. Zes-en-dertig onder officieren uit de nationale garde en linietroepen bréngen daar na de kist tot binnen het gebouw. Van de verdere verrigtin gen kent men de bijzonderheden nog niet bij programma. De stoomboot la Normandie in welke het lijk den 8 te te Cherbourg was overgescheept, is nog denzelfdeu avond, van twee andere stoombooten vergezeld te Havre aangeko men den volgenden morgen de Seine verder opgevaren en den 10 te Rouaan gearriveerd. In aile plaatsen die de boo ten voorbijvoeren zijn eereschoten gedaan en heeft de bevol king groote geestdrift aan den dag gelegd. Het schijnt thans zeker, dat de koning zich naar de doin- Jterk der Invaliden zal begeven, om het lijk te ontvangen. Ook gelooft men niet meer dat een der ministers zich aan de bijwoning dezer plegtigheid onttrekken zal. Het standbeeld van den keizerdat oorspronkelijk voor het kamp van Boulogne bestemd was, maar 1111 op de kaai der Invaliden over den hoofdingang der Esplanada te midden van 32 andere standbeelden van vermaarde mannen, geplaatst zal worden is bereids derwaarts overgebragt. Sommigen schijnen vrees te voeden dat bij deze ge'egen- heid troebelen ontstaan zullen maar over het algemeen is men vrij gerust, terwijl de menigte troepen, wetke op de been zullen zijn, en de ernstige stemming die men op den dag der begrafenis bij de meerderheid der bevolking verwacht die gerustheid schijnen te billijken. De maarschalk-Soult heeft eene order uitgevaardigd, bij welke de soldij der onder officieran en soldaten van alle wa penen, met uitzondering der gendarmerie, van den 1 januarij 1841 af, met 3 centimes per dag verhoogd wordt, voor den tijd dat zij werkelijk dienst doen. De oppositie schrijft zulks aan de zucht der regering toeom zich in de tegen woordige omstandigheden, de militairen te vriend te houden in wier rangen zich veel gemor over de laatstelijk gevolgde politiek zou hebben doen hooren. Verscheidene arrestatie»die met den aanslag van Dar- mis, en met den moord aan een stads-serjant gepleegd, in velband schijnen te scaan hebben dezer dagen alhier plaats gehad. Het gerucht, dat een Fransch en Engelsch fregat in de Rooae zee zouden slaags geweest en het laatsgenoerade daarbij gezonken zijn heeft ter beurs eenige ongerustheid veroorza-aktmaar vèreisclu nadere bevestiging. MIDDELBURG den 16 december. Door de Regering is thans ook geantwoord op de bedenkingen in de afdeelict gen van de Tweede Kamer der Staten-Generaai gemaakt, ten aanzien van het ontwerp van wet tot vaststelling der middelen tot dekking van de uitgaven, begrepen in de be grooting over 1841. Na in 't algemeen te hebben aangemerkt, dat voor de re geling der geldmiddelen eerst de behoeften behooren te worden bepaald, en naar dien maatstaf de middelen, om daarin te voorzien volhardt de Regering bij haar gevoelen, van zich te mogen beroepen op de meening van den ktindigen Cogel nopens den omvang der lasten, welke de bevolking van Nederland kan dragen. Zij erkent, dat de in 1 806 ingevoer de middelen in 1807 niet meer dan 45 raillioen hebben op geleverd maar oordeelt, dat deze mindere opbrengst als een gevolg dar toenmalige omstandigheden moet worden beschouwd e«i dat men shans bij eene meerdere bevolking, meer uitge breide cultuur en meer levendige handel, op eene betere uitkomst mag vertrouwen. Men geeft intusschen toe, dat de verdeeling der belasting op betere grondslagen ter ont heffing der mindere klassen, behoort te worden gevestigd, waartoe dan ook reeds eene herziening in dien geest is toe gezegd. liet bewind oordeeltdat, indien de verdere middelen eenige verhooging erlangen de grondbelasting almede in evenredigheid behoort te worden verhoogd terwijl in elk geval de mindere klassen daardoor niet zullen worden bezwaard. De minister doet opmerken, dat dit middel in 1806 is begroot op 11 miilioenen in 1815 opruim 11 in 1832 nog op 10,280,000 en bij de tegenwoordige voordragt op niet meer dan f <p, 580,000. Betrekkelijk de opcenten op het personeel, de patenten co de accijnsen wordt aangemerkt, dat toen, voor eenige jaren dezelve van 25 tot 5 zijn verminderd, die afschaffing door vele leden der Kamer is ontraden geworden, en dat menalzoo niet kan bevroeden, dat het weder opvoereu dezer opcenten tot 20, in den tegenwoorden tijd, zoo bijzonder bezwarend zouden kunnen zijn. Voor het overige wordt andermaal, ten aanzien van het personeelde voordragt eener nieuwe wet toege zegd waarin men aan de regen de thans bestaande verorde ningen op dat stuk gemaakte bezwareu hoopt te gemoet te komen. Aan de bedenkingen ten aanzien der gemeenten welke de opcenten op het gemaal niet zouden kunnen ontberen, is te gemoet gekomen door de bepaling, dat het ontbrekende, indien dit volstrekt onmisbaar isdoor andere middelen of bij hoofdelijken omslag over de meest gegoede ingezetenen, zal kunnen worden gevonden. De Regering schaart zich aan de zijde der leden, welke beweerd hebbendac het zeer ongeraden zoude zijn om de rente te verkorten door middel van een zegel op den coupon of anderzins. Zij oordeelt, dat dergelijke maatregel het cre- diet van onzen handelstaat gevoelig zoude schokkenen uit dien hoofde zeep onstaatkundig zoude wezenongere kend nog het bezwaar bij de uitvoering. Even zoo denkt het bestuur over eene belasting op de koloniale producten en wel bijzonder op de koffij, als wel overtuigd, dat de opbrengst daarvan niet zoude opwegen tegen de nadeelen die de handel in dat belangrijke stapel-artikel onzer vrucht bare koloniën zoude lijden. Eene korting op de tracte menten pensioenen enz. is mede zeer ongeraden voorgeko- men, als eenzijdig en derhalve onbillijk, en uit dien hoofde noodlottig voor de dienstbetrachting. Daarentegen wordt ver zekerd dat men bij eiken openvallenden postdoor zamen- voeging vereenvoudiging en bezuiniging zal trachten te er langen en dat wel zonder aanzien van persoon, of van aan bevelingen. Ten aanzien van de verlangde nieuwe wetten op de regis tratie, de jagtde posterijen en de waarborg, is geant woord, dat de Regering zich voor het oogenblik bij het nood zakelijkste heeft moeten bepalen en dat deze aangelegen heden in tijd en wijle grondig zullen worden onderzocht. De minister van marine en koloniën heeft ter kennis van alle zeevarenden gebragtdat de oever-verlichting op den toren te Vere, weder met den 10 dezer maand is ont stoken om geregeld des nachts te blijven doorbranden wordende tevens indachtig gemaakc dac het licht thans krach, tiger is en verder ontwaard zal worden dan te voren. De heer mr. C. A. den Tex is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de réitsgeieerde faculceic te Utrecht; en de heer F. C. J. JuinbolP tot gewoon hoogleeraar in de bespie gelende wijsbegeerte te Groningen. Naar men verneemt, zal door den hoogleeraar Tydeman eene levensgeschiedenis van den luitenaiu-generaal Kraijen- hoff worden uitgegeven, welke door den overledenen eigen- handig is opgesteld. De Leydsche studenten-almanak voor 1841 begroot het getal studenten aan de booge school op 5'10, en aan het athenaia op 160; te zamen 670 uitmakende. Het Belgische gouvernement heeft aan eene deputatie der gekwetsten van de september revolutie magiiging ver leend, 0111 de lijkplegtigheid van keizer Napoleon te Parijs te gaan bijwonen. Bij arrest van het hof van cassatie te Parijs is het von nis van het hof van assises van Tulle ten laste van mevrouw Lafargcwaarbijzij tot ievenslaiigen dwangarbeid werd ver-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1