MIDDËLBUEGSCHE COÜRAN ii&&r m N°. 150. Diugsdng 1840. 15 December. BESTUREN en AD MI NIS TRATIEN. QAufcotibtgittg. jSADKRR (Dpcnbarc ^laubcetcbtttg. NIEUWSTIJDINGEN. 23uit0chlaub. (Broot-Brittattje. jflMMlirtjfc. lieberlattben. De aborincmeiits-jirijs deier Couranl is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Posi f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Daar de zich noemende Oculist-Opticus MORITZ BER- NARDT zich niet heefc ontzien om misbruik te maken van een Certificaathem door ttvee Leden der Provinciale Ge neeskundige Commissie in Zeeland gegeven; welk Certificaat alleen betrekking heeft op de deugdelijkheid zijner Brilglazen en de kennis die hij bezit om dezelve op het lijdend oog toe te passen zoo wordt hiermede bekend gemaakt, dat voor- noemde Heer Moritz Pet-narde voor zoo ver zulks aan de Provinciale Commissie bij onderzoek is gebleken, zoo min elders als in het Koningrijk der Nederlanden, tot het uitoe fenen van eenige Genees- en Heelkundige Practijk is toege laten en dat hij als Oculist niet erkend zijnde, geene be voegdheid heeft om in deze Provincie te practiseren. Middelburg, den 12 December 1840. De fungerende Voorzitter der Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, B. de JONGE. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale Schooltot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, voor de Provincie Zee'at/dte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden Vooreerst Dat de zoodanigen die verlangen met den eerst- volgenden Cursus, in de maand Januarij 1841, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelven of van hunne Ou- ders of Voogden, zullen behooren aan te meiden bij den Heer Mr. van VisvlietVoorzitter der Commissie, wonende op de Dwarskaai alhier, Wijk G. No. 107, en aan ZEd. zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopegs hunne verdere verplig. tingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerstvoD genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 5 Januarij 1841, na dat op den 4 Januarijdes namiddags ten dén ure, in het gewoon Lokaal der School, zal zijn geregeld de rang schikking der Leerlingen, bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derde: Dat de onderscheidene Lessgn zullen ge geven worden op zoodanige uren als zullen aangewezen worden in eene daarvan opgemaakte Lijst, welke van af den 2 Januarij aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt, op dat daarvan door een ieder kunne worden kennis genomen. Middelburg, den 12 December 1840. Namens de Commissie, VAN BAKELGEMSecretaris. Op Zaturdag den 19 December 1840, des voortniddags ten tien ure, zal de DIRECTIE der Watering van WAL- ZOORDEN, Gemeente Hontenisse in tegenwoordigheid van den Ontvanger der Algemeene Nederlandsche Maatschappij ^aldaar, ten Huize van G. Adriaansens te Walzoorden, in het openbaar op nieuw aanbesteden de door den vroegeren Aannemer nog niet begonnen Werken aan den Molenpolder in gemelde Watering, bestaande in: Het nuken van 5200 Ellen RIfS-ZINKWERK en at 00 Ellen Platbeslag RIJSWERK, met aanbren ging van Vletgronden en levering van Hollatidsche én Brabandsche Rijs-Materialen van al hetwelk de aanwijs ter plaatse daags te voren zal geschieden. Alles breeder omschreven in bestek en conditiën dagelijks eer lezing leggende zoo ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst, als ten Kantore van genoemden Ontvanger, op den Huize te Zande, in Hontenisse. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag, den 15 en 16 December aanstaande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 14 December 1840. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS, Secretaris. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen te IVestkapelleeven als in vorige Winters, zich vereenigd hebbende, om werkzaam te zijn aan de verzachting van he: lot harer verarmde Natuur- genooten en Medeburgers, maakt daarvan bij deze melding, met vertrouwen van wederom zich te zullen mogen verheu gen en door liefderijke bijdragen van milddadigen in staat ge steld te zien om in de noodwendigste behoeften tot levens onderhoud te kunnen voorzien. De Commissie maakt tevens bekend, dat de Heer S. Roelsete Middelburg, bij vernieuwing op zich genomen heeft te ontvangen en over te maken de giftenwelke men ten voorschreven einde zijn Ed. mogt gelieven te doen toekomen. De Commissie ter voorziening in den Buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen voornoemd W. VERHULST, Vt. P. J. ROELSE. A. L. ROELSE. W. van SIGHEM. J. A. VERHULST. H. ROELSE Secretaris en Thesaurier. FRANKFORT den 8 december. Te Weenen heeft men berigten uit Konstantinopel tot den 18 november. In den nacht tusschen den 14 en 15 waren in Therapia 150 huizen door brand vernield. De eerstgeboren dochter van den sultan prinses Mewhibeis overleden. Uit Aleppo had men berigt dat die stad reeds door de Egyptenaars ontruimd en door de troepen onder den stadhouder van Diarbekir, Zekeria-pach* bezet was. Het bevestigde zich, dat de nieuwe seraskier van Syrië, Izzed Mehemed-pzchaweder van dien post ontzet is. LONDEN den 9 december. Het parlement i» weder tot den 26 januarij geprorogeerd om alsdan tot de behandeling van zaken over te gaan. I11 weerwil der meer vredelievende uitzigtenwordt met de uitrusting der oorlogsvaartuigen in de zeehavens nog altijd voortgegaan. Men schrijft van Malta dat het linieschip Hastings aldaar den 4 november van Beyruth aangekomen, een groot aantal zieken en gewonden derwaarts had overgebragt. Niet minder dan 850 lijders bevonden zich in het lazareth van genoemd eiland. Men heeft hier berigten omtrent het springen van een twee de kruidmagazijn te St. Jean d'Acre, op den 4II.40 Tur ken, 100 Arabieren, waaronder vele vrouwen en kinderen, en eenige Engelsche soldaten, zijn de slagtoffers van dit on geluk geworden, terwijl bovendien verscheidene Engelsche officieren en zee-soldaten meerder of minder gevaarlijk ge kwetst zijn. Ook is in de stad eene groote menigte vee om gekomen. Uit de alhier ontvangen berigten wegens de onderwerping van M'ehemed-Ali blijkt hoofdzakelijk dat hij daarmede zoo lang mogelijk gedraald had uit hoofde hij den commodore Napier geen officieel karakter als onderhandelaar wilde toe kennen. Op de voortgezette en telkens sterkere bedreigingen van dien zee-officierhad hij eindelijk de hem voorgeleg de eischen ingewilligd. Blijkens de thans over Oost-Indie ontvangen tijdingen nopens de expeditie naar China is de commodore J. Cor don Bremer, den 4 julij, in de baai van het eiland Chu- san ten anker gekomen. Na eene vergeefsche opeisching werden de troepen aan land gezet en begonnen zij de hoofd stad van het eilandTing-hal-heen geheeten aan te vallen de bezetting verdedigde zich aanvankelijkdoch verliet in den nacht de plaats, die daarop terstond door de Engelschen zonder eenig verlies bezet werd. Eene groote menigte ge schut en ammunitie was gevonden de inwoners waren ge- vlugtdoor het misbruik van sterken drank hadden de sol daten zich aan groote buitensporigheden overgegeven. Het vlagschip van den admiraal Eltiot had door het stoo- ten op eene zandbank zooveel geledendat het zou moeten gesloopt worden. De blokkade van Ning-poo-foo was in gesteld en zou waarschijnlijk tot de rivier Ying-he-kian die naar Nanking leidt, uitgestrekt worden. Te Canton deed de Chinesche commissaris Lin nog steeds pogingenschoon vruchteloos, om de Engelsche schepen in brand te steken. De tijdingen uit de Oost behelzen hoofdzakelijk-dat de brigadier-generaal Dennie, met eene betrekkelijk geringe magt het.vereenigd leger van Dost Mohammed en den Walee van Kohlum, ruim 8000 man sterk, totaal verslagen had, bij welke gelegenheid Dost Mohammed gewond is geraakt. Men hield een oorlog met Nepaul 1111 voor na ophanden. De Noord-Amerikaansche brieven behelzen geen ander politiek nieuwsdan dat de verkiezing van den generaal Harrison tot president nu stellig was aangekondigd van wel ke keus men zich voor de betrekkingen met Engeland weder zijds veel goeds voorspelt. PARIJS den 9 december. De prins van Joinville heeft eergisteren Cherburg moeten verlaten, aan boord der stoom boot Normandie, op welk vaartuig de kist met het lijk van Napoleon, van het fregat Belle Poule, is overgebragt. De prins zal het lijk vergezellen tot aan deszelfs laatste rust plaats in den dom der invaliden. Tc NeuiLly zal bij aan land gaan bij de ontscheping tegenwoodig zijn en den stoet bij de ter aarde bestelling volgen aan het hoofd van 400 ma trozen. Gedurende de overvaart op de Seine mag geen vaar. tuig de stoomboot naderen en dezelve ook geen van de bei de Seine-oevers aandoen. Waarschijnlijk komt de prins he den te Havre en vrijdag te Rouaan alwaar weder eenepleg- tige lijkdienst, die ook plaats had bij het overschepen van het fregat op de boot, zal gehouden worden. Den 14 des avonds of den 15 des morgens zal het vaartuig te Courbe- voie aankomen. Heden is de zaak van mevr. Lafarge voor het hof van cassatie behandeld gewordende raadsheer Ricard heeft het rapport uitgebragt, nopens deze uitgebreide procedure, en eindigde dit met de zeventien punten, waarop de verde digers van mevr. Lafarge de voorziening in cassatie hebben gegrondte ontwikkelen. De lezing van dit rapport alleen heeft twee uren geduurd. De overige tijd der audiëntie is gewijd geweest aan de pleidooijen door de heeren Daverne e 11 Lanvinwelke laat ste in het breede betoogdehet gewaagde om op het vinden van eene geringe hoeveelheid arsenicum die buiten dat door toevallige omstandigheden kon aanwezig zijn, een doodvon nis te slaan; terwijl hij al verder vermeende, dat bij het pu bliek ministerie de wensch tot schuldig verklaring bestond daar het bij herhaling chemische onderzoekingen had doen bewerkstelligen zonder daartoe door een arrest van het hof te zijn geautoriseerd. De heer procureur-generaal zal morgen het woord voeren de overwegingen zullen lang duren, en het vonnis niet vóór tegen den avond kunnen worden uitgesproken. 's GRAVENHAGE den n december. In de antwoorden der Regering op de bedenkingen tegen de Staatsbegrooting van uitgaven voor 1841 aan de Tweede Kamer ingezonden, en die wij in onze vorige reeds ten deele hebben opgegeven vindt men verder Dat bij het hoofdstuk van het departement van finantien wordt gezegd dat de posten onder c. en d. wegens het syndi- kaat en Limburg afzonderlijk gebragt uit hunnen aard slechts voor het transito-jaar 1841 aldus kunnen worden gesteld, en bij eene volgende begrootingonder de' verschillende hoofd stukken zuilen ingesmolten zijn; zoodat alsdan weder, even als tot dusverre, slechts twee indeeüngen, namelijk die voor de nationale schuld en die voor de kosten van het departe ment de verdere administratie en de pensioenen, zullen voor komen dat men evenmin heeft kunnen toegeven aan eene vraag, om de renten van al de Oost-Indische schuld onder de Staats-schuld in uitgave op te nemen, omdat het Rijk daar omtrent niet tot principalen debiteur, maar tot borg, eerst bij onvermogen van den schuldenaar, overgaat; dat de be- oordéeling of en in hoe verre ter gelegener tij3 het belang van de dienst de vereeniging der betrekkingen van administrateurs met die van agenten der schatkist, hetzij onder de benaming van ontvangers-generaal of anderzins, kan medebrengen bij de Regering in opzettelijke overweging zal worden genomen dat men inderdaad bij de Regering heeft ingezien dat de voordragt eener geheel nieuwe wet ten aanzien van het mid del van den waarborg der gouden en zilveren werken nuttig zou kunnen zijndat de zaak voorloopig is behandeld en een ontwerp van wet te zaamgesteld dat in den loop van het aanstaande jaar mede tot een onderwerp van nader onder zoek zal worden gemaaktmet het doel om de gewenschte verbetering ten aanzien van dit middel tot stand te brengen; dat er een nader onderzoek en overleg voorbehouden worde ren opzigte van de gepastheid, om de provinciale bewarin gen van het kadaster te doen wegvallen of daaraan eene ande re inrigcing te geven. Voorts wordt nog gesproken over nieuwe zoo men meende noodige herzieningen op de poste rijen en het jagtwezendoch welke, naar het oordeel der Regering, niet zoo dringend zijn, dat daarvoor meer gevyig. tige aangelegenheden welke in dit oogenblik het onderwerp van deliberatie uitmaken, zouden behooren achter te staan. Ter beantwoording van aanmerkingengemaakt op het tiende hoofdstuk nopens het departement van oorlog deelt de Regering onder anderen medé, dat op nieuw overwegiu- gen aanhangig zijn, om als nog, ter verdere uitvoering van dat voorschrift der grondwetwaarbij aan den Koning de zorg wordt opgedragen dat er ten allen tijde eene toereikende landmagt onderhouden worde, nieuwe formatien voor de on derscheidene korpsen van alle wapens tot stand te brengen. Volgens deze zal voorzeker de sterkte van het leger, hetwelk men in tijd van vrede onder de wapenen wil en moet honden, verre van overdreven zijn doch men moet hier verder aan merken dat het eenvoudig stelsel van defensie door eene der afdeelingen aanbevolen juist medebrengt dat men in tijd van vrede bij die korpsen een vrij aanzienlijk cader van officieren ;en onder-officieren aanwezig houde, ten einde, wanneer men in tijd van oorlog gedwongen wordt de vestingen en den vader- landschen grond te verdedigenin die caders de noodige hulpmidde.cn te kunnen vinden, om de daarop te roepen mi litie schutterijen of landstorm dadelijk behoorlijk te kunnen

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1