MIDDELBÜRGSCHE fj? A i\ T. N°. 148. Donderdag 1840. 10 December. -i BESTUREN ex ADMINISTRATIE!*. Qmotrtiöatic-^onbtcaaU Dcfccttbmrtfuug. NIEUWSTIJDINGEN. ^uvfiijc. Hhtitscitlanb. (&V00t~35triitAnje. JV.inïirtjk. jBelgte. iücbcvliinbcn.. :.v i Administratie der Domeinen IVegen Vaarten enz, PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 12 December 1840, des voormiddags om 11 nre, zal de fungerende AGENT van het DOMEIN te SAS-VAN GENT, daartoe behoorlijk gemagtigd, al of niet in tegenwoordigheid van eenen Inspecteur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandeiresiderende teSas-van-Genten getuigen, ten Huize en Herberge van J. de Rechteraldaar, in het openbaar aanbesteden: Eerste/ijk: Het gewoon éénjarig onderhoud der KUNST WERKEN en GEBOUWEN, op en aan het Kanaal van Neuzen en het Zijkanaal naar Hulst, met de uit voering van eenige buitengewone werken; en Ten tweede: liet leveren van BRAND- én LICHTSTOF FEN, eii onderscheidene andere benoodigdheden ten dienste der evengemelde Kanalen. Het bestek en voorwaarden waarop deze Besteding zal plaats hebben zal veertien dagen vóór dezelve, behalve op de gewone publieke plaatsten, ter lezing liggen in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ter Secretarien der Steden Sas van-Gent, Neuzen, Axel en Hulst, en ten Kantore der Agentschappen van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gentterwijl drie dagen vóór de Aanbesteding, aan gegadigden des verkiezende, aanwij zing zal worden gedaan. De fungerende Agent van het Domein DE PRIESTER. Van wege COMMISSARISSEN der SEIS- en NOORD STRAATWEGEN, alsmede voor den Straatweg van Seroos- kerke naar Domburg, wordt bij deze te kennen gegeven, dat van af Donderdag den 3 December tot en mee. Donderdag den 17 December 1840, aan het Lokaal der Centrale Directie van Walcheren, in de Abdij alhier, telken Maar,dag e n Don derdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden tot afma king van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1841 zullende op genoemden 17 December de staat der afmakingen voor 1841 finaal worden gesloten. Wordende wijders de zoodanigendie voor het jaar 1840 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 23 November 1840. De Boekhouder der genoemde Straatwegen,' S. R O E L S E. Daar de guurheid des naderenden Winters zich reeds doet gevoelen, werden wij heden dan ook op het aangenaamst verrast, met eene gift ter ondersteuning der noodlijdenden, groot ƒ25, door den Notaris IV. M. Snijder, alhier, na mens twee onbekenden uit Middelburg, aan ons ter hand ge steld met verlangen om die op de meest vrije wijze ter le niging der Armoede aan te wenden. Vere, den 7 December 1840. Namens de Commissie uit de Collegien van Armverzorgers en Diakenen Wm. LANGEBEEKE, D. J. C. UUTIIA. KONST ANTINOPEL den ti november. Deze week heeft men de belangrijke tijding ontvangen dat Mehemed-Ali ten laatsten male is opgevorderd zich aan den sultan te onder werpen. De aan hem voorgelegde voorwaarden zijn Me hemed-Ali en zijne nakomelingen zullen voortaan tot de Por- te in de gestrengste verhouding van onderdanen en afhanke lijke stadhouders staan 2. schatting betalen en 3. alle uiterlijke teekenen welke slechts in het minst op onafhanke lijkheid kunnen duiden, afleggen. Dien ten gevolge zal zon der ver,wijl de Egyptische uniform bij de militairen worden afgeschaft, en deze, even als de door den onder-koning ge voerd zijnde afzonderlijke vlag bij de marinedoor de Ot- tomannische worden vervangen. Te gelijker tijd zal de pa- cha zijne troepen uit Syrië en Arabie doen terugtrekken en dezelve op een getal door de Porte te bepalen verminderen; eindelijk zou hij de vloot moeten teruggeven. Men schrijft uit St. Jean d'Acre dat aldaar een aantal Fransche en Poolsche officieren zijn gevangen genomen. De stad wordt thans door Engelsche ingenieurs op nieuw in staat van verdediging gesteld. De admiraal Stopford begeeft zich met zijne geheele vloot naar Alexandria, alwaar hij, indien Mehemed-Ali zich niet spoedig onderwerpt, gelijkelijk zal han delen als voor Beyruth en St. Jean d'Acre. FRANKFORT den 3 december. Volgens de laatste brie ven 111't Weenen gelooft men daar ten stelligste, dat Me hemed-Ali zich aan de bepalingen van het julij-traktaat zeer spoedig onderwerpen zal en ziet men op dien grond eene rijzing ter beurze te gemoet. Aan den anderen kant echter geeft men meer en meer de hoop op, dat de Fransche rege ring er in slagen zal de woelende partijen in toom te hou den. Uit dien hoofde zou het niet onwaarschijnlijk zijn dat het Duitsche verbond militaire maatregelen van voorzigtig- heid tegen Frankrijk deed ten uitvoer leggen, al ware het, dat het Oostersche vraagstuk geene reden tot verder geschil meer opleverde. Men weet zeer wel, dat de propaganda in Frankrijk alles beproeft om zich bij Duitschlands grensbe woners eenen aanhang te verzekeren, en in het algemeen is men over de aanmatigingen der Franschen verontwaardigd. De bondsvergadering houdt onafgebroken hare gewone zit tingen en de voorzitter, graaf von Munch Bcilinghausen heeft zelf gezegddat hij dezen winter niet naar Weenen zoude gaan. Pruissens belangen worden hier door den ge heimen legatieraad von Sydons waargenomendaar hij echter de vergaderingen van den bond niet kan bijwonen, worden zij in die vergadering voorgestaan door den gezant van Oos tenrijk. De koninklijk Nederlandsche zaakgelastigde, von Scherf, is voortdurend te Berlijn; men twijfelt er sterk aan, of het hem gelukken zal van het handelverdrag ttisschen de Nederlanden en het Duitsche tolverbond eene vernieuwing te bewerken Brieven uit Rijn-Beijeren willen dat bij voortduring aan zienlijke hoeveelheden krijgsmaterieel uit Beijeren, naar de vestingen Landau en Germersheim gezonden worden. Te Berlijn wilde men den 1 dezer van goederhand on- derrigt wezendat het Russisch gouvernement overtuigd dat Frankrijk zich niet tegen de gedane stappen ten opzigte van den Egyptischen onder-koning verzetten zal, orders gege ven heeft om de troepen welke in de zuidelijke provinciën des rijks geconcentreed waren alsmede de oorlogschepen in de noordelijke zeehavens, de winter-kwartieren te doen be trekken. LONDEN den 4 december. Een van de pages van H. M. ontdekte gisteren morgen in Hr. Ms. kleedkamer, naast de slaapkamer, eenen jongen in slechte kleederen gekleed, lig gende verborgen onder de sopha, waarop H. M. nog een uur te voren gezeten had. De jongen, uit zijne schuilplaats getrokken bleek dezelfde te zijn welke een jaar geleden zich eenige dagen in het paleis verborgen gehouden heeft slapende op verschillende beddenen levende van hetgeen hij zich des nachts in de keukens wist te verschaffenvoor welke misdaad hij toenmaals met eene kleine straf vrijgelaten is. Zijn naam is Williamvolgens anderen Edward Jones oud 17 jaren, klein van gestalte en van een dom voorko men hij was te voren schoorsteenvegers-jongen en nu loop jongen bij eenen apotheker. Volgens zijn zeggen, heeft hij ditmaal twee nachten in het paleis doorgebragc, waarin hij door een open achtervenster aan den tuin ingeklommen is, nadat hij eerst van de straat den tuin door over den hoogen muur te klimmenbereikt had. Na door Hr. Ms. privy- council, met zijnen vader eenen werkman, die zijnen zoon voor krankzinnig verklaartverhoord te zijn, is hij, naardien er geene wapenen bij hem gevonden zijn, voor drie maanden naar een verbeterhuis gezonden, om alsdan verder over hem te beschikken. De bijzonderheden van het verhoor zijn niet uitgelekt, doch men zegt, dat hij op de vraag wat zijn oog merk was, geen ander antwoord geeft, dan dat hij verlangt naauwkeurig te weten hoe het in het paleis toegaat. De Engelsche dagbladen verzekeren dat Oostenrijk Pruissen en de overige Duitsche mogendheden ontevreden over de krijgstoerustingen van Frankrijk, maar ongezind om hare legersmet grootte kosten op voet van oorlog te bren gen onderling besloten hebben de caders daarvan zoodanig te organiseren dat ieder oogenblik eene magt onder de wa penen gebragt kan worden welke die overtreft, in Frankrijk op de been gebragt. Aan de Fransche regering zouden tevens vertoogen met welke Engeland heeft ingestemdgerigt zijntegen hare voortgezette wapeningen en mogt op deze vertoogen geen acht worden geslagen dan zouden de groote mogendheden zich in staat bevinden 0111 in het voorjaar zulk eene magt te vertoonen dat zij, des noods de vijandelijkheden het eerst konden beginnen. De Times beweertdat eene wijziging in het Fransch kabinet als bepaald moet worden beschouwd. Het lijdt geen' twijfeldat de heeren Guizot en Duchdtel daarvan .geen deel meer zullen maken. Het nieuwe kabinet zou zamengesteld worden uit de heeren Sou/tpresident van den raad en minis ter van oorlog Moli buitenlandsche zaken Martin du Nord justitie; Humann of Passyfinancien; de la Mart inebin- nenlandsche zakenDupcrri, marine; Cuniti Gridainekoop handel; Dufaureopenbare werkenen Villemain openbaar onderwijs. Sedert de meerderjarig verklaring van den jongen kei zer van Brazilië is de roescand van dat rijk, door de meerdere veerkracht welke de nieuwe ministers aan den dag leggen aanmerkelijk verbeterd blijkens de jongste berigten die des wege hier ontvangen zijn. PARIJS den 5 december. Gisteren is de kamer der gede puteerden eindelijk begonnen met de behandeling der afzon derlijke zinsneden van het adres van antwoord, na dat daarin door oe commissie zelve belangrijke wijzigingen waren ge maakt inzonderheid in de tweede, waaruit nu de uitdruk- kingen gelige waren die de oppositie het meest gehinderd hadden, terwijl de commissie nu die zinsnede dus wilde gelezen hebben Sire, Frankrijk is diep getroffen geworden door de ge beurtenissen die in het Oosten hebben plaats gehad. Uwe ma jesteit heeft moeten wapenen, die wapeningen zullen worden gehandhaafd. Buitengewone credieten zijn, tot bestrijding der kosten daarvangeopend. Wij zullen het gebruik dezer gelden onderzoeken. Frankrijk zal, in een staat van geiva- penden vrede, van het gevoel zijner kracht vervuld, voor de handhaving van het evenwigt van Europa waken, en niet dulden dat daarop inbreuk worde gemaakt; het is dit ver schuldigd aan den rang welken het onder de natiën bekleedt en de rust der wereld heeft daarbij geen minder belang dan zijne eigene waardigheid. Indien de verdediging van zijne regten of van zijnen invloed zulks vorderdespreek dan, sire, en de Franschen zouden op uwe roepstem opstaan. Het ge heele land zou dan voor geenerlei opoffering terugdeinzen. De medewerking der natie is 11 verzekerd." Ofschoon de heeren Odi/lon-Barrot en anderen nog geen volkomen genoegen met deze verandering namen, en verlang den dat men zeide de wapeningen te zullen uitbreiden, heeft de kamer, inet eene groote meerderheid, de opgegeven zin snede goedgekeurd en daarop verscheidene der volgende. Nogtans beweert men, dat de heer Guizot zich niet staan de zal kunnen houden, en terstond na den afloop der stem ming als ambassadeur naar Londen terug wil keeren, in welk geval hij in het ministerie van buitenlandsche zaken door den heer Passy zou worden opgevolgd. Heden is de zitting weder zeer onstuimig geweest, tenge volge eener redevoering van den heer de Givréwaarin hij over het ongeoorloofd beursspel onder het afgetreden minis terie uitweidde. Ter beurs zijn aanzienlijke weddingschappen aangegaan, dat het ministerie binnen 8 dagen veranderd zal wezen. Ook wilde men daar weten dat Mehemed-Aliwel ver van zich te onderwerpen, zijnen zoon Ibrahim-pacha nieuwe versterking van troepen dacht toe te zenden; maar dit laatste althans is waarschijnlijk slechts een gerucht, verspreid om de markt te drukken. Het dagblad le National geeft op eene stellige wijze te kennen, dat de Engelsche, Russische, Prnissische en Oostenrijksche gezanten de begrafenis-plegtigheid van het stoffelijk overschot van Napoleon niet zullen bijwonen. Zoo ook zouden de Engelschen, die te Parijs verblijf hou den bevel van-hunne regering ontvangen hebben, om hunne woningen niet te verlaten op den dag der begrafenis van het gebeente van Napoleon. Men zegt, dat de hertogen van Orleans en van Ne mours zich binnen eenige dagen naar Cherbourg zullen be geven, en van daar niet terugkeeren dan met den prins van Joinville aan het hoofd van den lijkstoet. De commissaris van politie van het kasteel van Ham is op het ministerie van binnenlandsche zaken ontboden en gisteren te Parijs aangekomen. Men meldt dat het is ter zake van te nemen voorzorgen nopens prins Lodewijkbij gelegen heid van het overbrengen der lijkkist van Napoleon. De luitenant-generaal Schneider heeft het bevel be komen over de in den omtrek van Parijs vereenigde troepen voor de vestingwerken. De Spaansche regering heeft een decreet uitgevaardigd waaibij bevolen wordt, dat de zoogenaamde hulpjunta's in de hoofdsteden der provinciën onverwijld uiteen moeten gaan, en hare archieven aan de provinciale gouvernementen uitleveren. Eene commissie, door het regentschap tot dat einde be noemd, heeft het ontwerp op eene uitgebreide politieke am nestie overgelegd; maar de ministers zijn het niet eens over de uitzonderingenten opzigte van eenige personen welke don Carlos gediend hebben. Espartero nam, volgens brieven uit Madrid, vele maat regelen voor zijne persoonlijke veiligheid, ten gevolde, zei- de men, der ontvangen waarschuwing, dat men hem "naar bet leven stond. De Fransche gezant in Spanje, de heer M. de la Rcdorte is den 2 dezer te Baijonne doorgereisd naar Parijs terug keerende. BRUSSEL den 5 december. De staatsraad ridder Borrel is gisteren alhier uit 's Gravenhage aangekomen; men zegt dat hij met eene bijzondere zending bij het Belgische gou vernement is belast. In de door den minister van buitenlandsche zaken aan de afdeelingen der kamer gegeven ophelderingen, nopens de voor de Ucrechtsche, MaastrichtscheGentsehe en Ant- werpsche commissien gevraagde credieten heeft hij gezegd te gelooven dat de door evengenoemde commissien aange vangen schikkingen voor 1 Ju lij 1841 zouden kunnen worden ten einde gebragt. 's GRAVENHAGE den 6 december. De Regering heeft geantwoord op de bedenkingen van de afdeelingen der Tweede Kamer, ten aanzien van het ontwerp van wet ter voorzie ning inde behoeften van s Rijks geldmiddelen. Daarin wordt, onder anderen gezegd, dat een don gratuit of vrijwillige gift onvoldoende, eene gedwongene heffing zeer bedenkelijk is; dat zij blijft aandringen op hare aanvrage van 18 millioen, tot voorziening in het te kort van 34 millioen en dat zij de uitgiften van 8 millioen nieuwe schatkistbiljetten als nood zakelijk blijft beschouwen. Overeenkomstig het verlangen der Staien-GeneraaJ zijn evenwel thans de voordragten dien bc-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1