MIDDELBURGSCHE C O IJ 11 A N T. N°. 147. Diugsdag 1840. 8 December. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. JJtiMicatic. ïsckcufemrtking. illAAtsrftappij 4ot Ülut OAU 't QUgcmccn. NIEUWSTIJDINGEN, JVAïifcrtjfc. Hcï>ctlAtfiï»sn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende een Extract uit het Verbaal van Hun Edel Groot-Achtbare de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provinciebetrekkelijk de klassificatie en aanwijzing der Buurtwegen, en van de ten algemeeneu gebruike bestaande Voetuaden Brengen, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de be langhebbenden dat het Tableau der Buurtwegen van de 2de klasse, alsmede het Tableau der Buurtwegen van de 3de klasse, voor zoo verre het grondgebied dezer Stad betreft, van af den 5 December aanstaandegedurende twintig da gen ter inzage op de Stedelijke Secretarie zullen worden gelegd, en dat aldaar eene bus zal zijn geplaatst 0111 de Re clames van diegenen te ontvangendie vermeenen mogten eenig bezwaar of aanmerking te hebben tegen de voorloopi- ge klassificatie of aanwijzing der genoemde Buurtwegen En opdat ieder belanghebbende hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 De cember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen wegens het Patent- regt en de Personele Belastingover het loopende Dienstjaar i8f£, opgemaakt door den lieer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 De cember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. N AI) ERE #|icnfc«trc !3aubc@tcbtng. Op Zaturdag den 19 December 1840, des voormiddags ten tien ure, Zal de DIRECTIE der Watering van WAL- ZOORDEN, Gemeente Hontenisse in tegenwoordigheid vati den Ontvanger der Algemeene Nederlandsche Maatschappij aldaarten Huize van G. Adriaansens te Walzoordenin het openbaar op nieuw aanbesteden de door den vroegeren Aannemer nog niet begonnen Werken aan den Molenpolder in gemelde Watering, bestaande in: liet maken van 5200 fH Ellen RIJS-ZINKWERK en 2100 fU Ellen Platbeslag RIJSWERK, met aanbren ging van Vletgronden en levering van Hollandsche en Brabandsche Rijs-Materialen van al hetwelk de aanwijs ter plaatse daags te voren zal geschieden. Alles breeder omschreven in bestek en conditiën dagelijks ter lezing leggende zoo ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst als ten Kantore van genoemden Ontvanger, op den Huize te Zandein Hontenisse. Middelburg, den 6 December 1840. Met dank ontvangen, in twee met lak gesloten briefjes, teder ten opschrift hebbende: voor het Bijbelgenootschap een Tienguldensuk uit de namiddag collecte in de Nieuwe kerk, en twee Zeeuwschc Rijksdaalders, uit de namiddag- collecte in de Koorkerk. W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier bij het Bijbel-Genootschap, Afdeeling Middelburg. VERGADERING op Woensdag den 9 December 1840, <des Avonds ten Zes ure. herkiezing van een Lid voor .het Bestuur Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET 1AK, Secretaris, PARIJS den 2 december. Nog altijd worden in de kamer van afgevaardigden de algemeene beraadslagingen over het adres van antwoord voortgezet, doch met verflaauwde belang - stelling, daar de tegenstanders van het m iitis terne de vraag altijd terug brengen tot het punt, waarvan reeds is uitge gaan, dat namelijk Frankrijk, door het traktaat van 15 julij beleedigd is, terwijl de andere partij, steeds weder op nieuw uit de gewisselde stukken betoogtdat het zeer tegen het genoegen der mogendheden isgeweest, dat Frankrijk zich heeft afgescheiden. In de zitting van gisteren, heeft de heer Berryer evenwel nog eenmaal de aandacht der kamer ver levendigd. Deze redenaar behoort tot de eerstgenoemden maar heeft zijn gevoelen ontwikkeld met eene indrukwek kende welsprekendheid welke de gansche vergadering ook de anders denkenden als betooverd- \'i,u f ea hem juist daar om tot den gevaarlijksten vijand maakt van het kabinet. Het fregat la Belle Pouledat de stoffelijke overblijf sels van keizer Napoleon in Frankrijk terugbrengt, is den 30 novemberdes morgens ten 5 ure ter reede van C'nerbourg aangekomen. Door den prins van Joinvilledie op dit fregat het bevel voertis terstond een rapport aan den minister van marine afgezonden Blijkens dit rapport, zijn de schepen, tot deze expeditie bestemd den 8 october ter reede van James-Town ten an ker gekomenen is de eerste zorg van den prins geweest den heer de Chabotcommissaris des koningsmet den gou verneur van het eiland, den generaal Meddlemorebetrek kingen te doen aanknoopen zijnde aan deze beide heeren alles opgedragen, wat tot de opgraving van het lijk en tot het overbrengen daarvan aan boord van de Belle Poule be trekking had. De uitvoering dezer ontwerpen werd op den 15 october bepaald. De gouverneur wilde zich met alles belasten wat op En- gelsch grondgebied geschieden moest, zoodat den prins niet anders overbleef dan de regeling der eerbewijzingen door de onder zijne bevelen staande divisie, aan welke de equipagie van twee voor St. Helena liggende Fransche koopvaardijsche pen verklaarde deel te willen nemen. De werkzaamheden der ontgraving zijn den 15, te midder nacht, in tegenwoordigheid der Fransche en Engelsche com missarissen aangevangen. Ten 10 ure des morgens werd de kist ongeschonden uit het graf genomengeopend en het lijk beter bewaard gevonden dan meu had durven hopen. In dit plegtig oogenblik (dus schrijft de prins)bij den aanblik der zoo herkenbare trekken van hem die zooveel voor den roem van Frankrijk deed, was de ontroering diep en eenparig." Ten 3§ uur verkondigde het geschut der forten aan deree de, dat de lijkstoet naar de stad James-Town op weg ging. De troepen der militie en van het garnizoen gingen de koets vooraf, die met het lijkkleed bedekt was, waarvan de slip pen door de generaals Bertrand en Gourgaud en de heeren de Las Cases en Marchand werden gedragen. De plaatselij ke autoriteiten en inwoners volgden in menigte. Op de reede werden salutschoten gedaan en al de Fransche en vreemde schepen vlagden ter halversteng. Al de Fransche officieren stonden, in rouwgewaad, met ongedekten hoofdeaan den oever der zee, en daar heeft de gouverneur, in naam zijner regering, de overblijfselen van Napoleon den prins overgele verd. De kist werd met de sloep aan boord van het fregat gebragttusschen twee rijen onder de wapenen staande of ficieren ontvangen en op het achtervefdek onder de verlichte kapel geplaatst. Hier stond eene eerewacht van 60 man en zijn door den aalmoezenier formulieren der kerk gelezen. Den 16 des morgens ten tien ure, vereenigden zich de officieren en manschappen der Fransche oorlogs- en koop vaardijschepen om eene plegtige lijkdienst bij te wonen 11a den afloop waarvan het lijk tusschendeks is overgebragt waar eene andere verlichte kapel het toefde. Niet vóór den 18 zijn de Belle Poule en Favorite onder zeil gegaan en, na een gemakkelijken en voorspoedigen over- togtop bovengenoemden dag te Cherbotirg aangekomen. Sommigen zeggen dat de begrafenis-plegtigheid van Napo leon op den 10 dezer is bepaald; anderen dat de daartoe vereischte toebereidselen niet voor den 27 of 28 zullen kun nen gereed wezen. Gisteren is in den schouwburg van het Palais-Royal een groot rumoer ontstaan, toen een der acteurs in een nieuw nastukje, die een jongen prins in de uniform van een officier der marine voorstelde, zeide dat, dank aan Engeland, de asch van den keizer aan Frankrijk zou worden wedergegeven. Men schreeuwde van alle kanten: weg met Ingelandgeen Engeland! leve de Keizer! De tijding der aankomst van de asch van Napoleon heeft ter beurs eenigen schrik verwekt, dewijl men vreesde dat de plegtigheden van de begrafenis aanleiding, tot ernstige ongeregeldheden zouden kunnen geven. Die vrees is vergroot door den twijfel, of zich het ministerie, 11a de redevoering van den heer Berryer wel zal kunnen staande houden. Ook heeft de aankondiging van het plan eener nieuwe geld leen ingten bedrage van zeshonderd millioen francs, een onaangenamen indruk gemaakt, te meer daar de liberale bla den deze gelegenheid te Kaat nemen om de regering nieuwe en hevige verwijtingen wegens het door haar gehouden be stuur te doen, AMSTERDAM den 5 december. Heden morgen ten ruim 9 ure zijn HH. MM. uit deze hoofdstad naar de residentie teruggekeerd. HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen wa ren eenige oogenblikkeu vroeger vertrokken. De ecie- en lijfwachten hebben HH. MM. uitgeleide gedaan tot aan het station van .den spoorweg. Overal op hunnen weg. hebben de vorstelijke personen op nieuw de duidelijkste blijken ont vangen van de hartelijkste gehechtheid des volks. 'sGRAVENHAGE den 5 december. Heden was het de dag bepaald voor den plegtigen intogt van Z. M. Koning Willem II in deze residentie. Reeds vroeg in den morgen wapperden van vele openbare en bijzondere gebouwen Ne derlandsche Oranje- en Russische vlaggen de meeste wp. ningpn welke Z. M. voorbij trekken zou werden met groen en bloemen versierd vele huizen werden prachtig gedeco reerd met vlaggen en draperien. De schutterij en militairen kwamen onder de wapenen. Langzamerhand bezette" eene groote menigte de pleinen en straten, die de stoet moest doortrekken een vrolijk gejoel heerschte in de stad. Al ras verspreidde zich het gerucht, dat HII. MM. de Koning en Koningin en de verdere leden van het koninklijk gezin op het Iluis ten Bosch waren aangekomen en dat de stoet, zich daar zamengesceld hebbende, naar de stad inasn- ;ogt was, In het bosch zelf waren twee met groen rijk opgepronkte eerebogen opgerigtdie met Nederlandsche en Oranje vlag gen prijkten. Van af het Huis ten Bosch naar de konirgs- brug bevond zich reeps eene ontelbare menigtedie den koninklijken stoet bij het voorbijtrekken van denzelven, op eene luisterrijke wijze en met de grootste geestdrift ontving. Bij half vier ure kondigde werkelijk het gebulder van het geschut, het luiden der klokken, het spelen van het PVHhehnus, het oogenblik aan, dat Z. M. hoogstdeszelfs plegtige intrede in deze residentie deed. Aan de konings- brug was eene met groen versierde eerepoort opgerigtin wier fries de 5 December vermeld stond. De staatsraad bur- gemeester, de wethouders en de leden van den raad dezer hofstad en verschillende burgerlijke en militaire overheden hebben HH. MM. aan de koningsbrug ontvangen en hoogst- denzelven verwelkomd. Ook de stedelijke schutterij stond voorde koningsbrug geschaard, om HH. MM. te ontvangen. Thans toog de trein in de stad, en wel door het korte Voor hout, het Tournooiveldden Jangen Vijverberg en den Kneuterdijk naar het paleis, in de volgende orde: 1. Het muzijk van de lansiersdat langs den geheeien weg allerlei volksliederen gespeeld heeft2. een eskadron lansiers 3. de eerewacht, onder bevel van den heer IVelsinkgekleed in zwarte gekleurde jas en dito broek, wit vest, zwarte das, driekanten hoed, versierd met Oranje-linten Oranje-sjerp over den schouder en witte handschoenen. De hoofdstellen der paarden waren versierd met Oranje-linten en schabrak ken van blaauw laken met wit en Oranje afgezet. De banier was aan de eene zijde Oranjeaan de andere geel en zwart; 4. de Koning met de Prinsen aan hoogstdes zelfs zijden en omringd door de adjudanten van Z. M. en HH. KK. HH.allen te paard gezeten, en omgeven door een luisterrijken staf; 5. H. M. de Koningin en I1H. KK. HH. de Prinsessen, gezeten in de groote staatsiekoets, die té' Amsterdam gebruikt is, en de hofdames, geplaatst in onder scheiden prachtige rijtuigen van het hof; 6. de eerewacht, onder bevel van jhr. .7. Mockaldus gekleed: een zwarte rok dito pantalon en dito zijden das, wit vest, ronden hoed met oranje cocarde, sjerp over den schoudervan de Russische kleuren, zwart en goudgeel, witte sporen en dito handschoe- neu barnachement der paarden: wit dekje met witte zijde omzoomd, onder het zadel; aan het hoofdstel een rood front bont, met strikken van biaauwe en witte zijde; 7. een eska- dron lansiers tot sluiting van den trein. Al dadelijk vestigde zicli de algemeene aandacht langs den weg, dien Z. M. nam, op het hotel van Z. K. H. Prins Frederikhetwelk prachtig versierd en kostbaar gedecoreerd was; op den schouwburg, waar liet Nederlandsche wapen met lauwertakken was omkransdop den ouden Doelen, waaruit menigvuldige vlaggen wapperden op de hotels van de Pruissische en Russische ministers, alsmede op het hotel van den heer Schultzsecretaris van H. M. de Koningin, die zich door smaakvol aangelegde versieringen en verfraai- jingen onderscheidden, en op het gebouw, waarin de bu- reaux van het departement voor de artillerie gevestigd zijn, waarvoor krijgs-trofeën waren opgerigt, bestaande uit echte, antieke helmen, kurassen, schilden, zwaarden en pistolen, karabijnen, geweren enz., waarvan de vaandels weleer met- derdaad de Nederlandsche gelederen tot vereenigingspunt had den gestrekt. De sterren, boven deze tropheën, waren za- mengesteld uit bajonetten. Boven eene eerepoort, opgerigt voor de woning van jhr Beelaerts van Bloklandlid van den Iloogen Raad, op den Vijverberg, was een transparant ge plaatst, met het navolgende opschrift: Welkom Neérlands dierbre Koning ln der Vorsten zetel-stad; IVaar eens stond uw bakermat Dddr omringt ,s Volks liefde uw woning Langs den geheeien weg dien Z. M, voorbijtrok; werden de Koning en de leden van het koninklijk gezin met de groot ste geestdrift en de levendigste blijken van liefde en gehecht heid ontvangen en begroet. Luid gejuich weergalmde in de lucht. De opgetogenheid des volks was zoo groot en zoo algemeen dat het Z. M. dikwerf zeer njoeijelijk was, door de zaamgevloeide menigte die zich allerwege bevonddoor te rijden. 11H. MM. de Koning en de Koningin en de Prin sen en Prinsessen hebben het volk op het minzaams: begroet

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1