MIDDELBÜRGSCHE COUR A m 4m< N°. 146. Zaturdag 1840. /P^k'S'h 5 December. Bcfccnbmafctug. \,'A BESTUREN en ADMIN1STRAT1EN. publicatie. NI EU'VVSTIJ DINGUnT Sïuitöcïtlanb. Jfranfcrijfc. £lcbevlaitben. De aboiincments-prijs dezer Couranl is 2,7 5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uil te geven No. wil geplaatst hebben, De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot tes regels is fx, 5a en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Overwegende, dat de Jaardag van ZIJNER MAJESTEITS GEBOORTE dit jaar invalt op Zondag den 6 December; Brengen ter kennis der Ingezetenen 1. Dat op genielden 6 December, in de Geboiiwen der on derscheidene Kerkgenootschappen, dankzeggingen en gebeden zullen worden opgezonden, ten einde dezen voor Nederland zoo gedenkwaardige!) dag Godsdienstig te vieren. 2. Dat alle openbare vermakelijkheden of vreugdebetoo- ningen eer viering van dezen dag eeniglijk zullen plaats heb ben op Maandag den 7 daaraanvolgende!)wordende voorts de Ingezetenen naar aanleiding van 2 van art. 32 van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Politie verwittigd, dat op dien dag op geene andere plaatsen Voetzoekers of an dere Vuurwerken mogen worden afgestoken dan op opene Pleinen, en zulks niet voor ten zeven ure des avonds. E11 zal, op dat niemand hiervan onwetendheid voorwende, deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Scads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 4 De cember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende een Extract uit het Verbaal van Hun Edel Groot-Achtbare de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, betrekkelijk de klassificatie en aanwijzing der Buurtwegen, en van de ten algemeenen gebruike bestaande Voetpaden Brengen, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de be langhebbenden dat het Tableau der Buurtwegen van de 2de klasse, alsmede het Tableau der Buurtwegen van de 3de klasse voor zoo verre het grondgebied dezer Stad betreft, van af den 5 December aanstaande, gedurende twintig da gen ter inzage op de Stedelijke Secretarie zullen worden gelegd, en dat aldaar eene bus zal zijn geplaatst om de Re clames van diegenen te ontvangendie vermeenen mogten eenig bezwaar of Aanmerking te hebben tegen de voorloopi- ge klassificatie of aanwijzing der genoemde Buurtwegen. E11 opdat ieder belanghebbende hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 De cember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Middelburg, den 4 December 1840. Met dank ontvangen, namens N. N. uit handen van den lieer N. Verhuist een goud Tien- en een goud Vijfgulden stuk. W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier bij het Bijbel-Genootschap, Afdeeling Middelburg. Middelburg, den 4 December 1840. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen op uitnoodiging van de Edel Achtbare Hee ren Burgemeester en Wethouderszich weder vereenigd en hare werkzaamheden hervat hebbende, neemt, onder kennis geving daarvan, de vrijheid, hare behoeftige Stadgenooten op nieuw aan te bevelen in de milde weldadigheid der meer bevoorregte Ingezetenen van welke reeds gedurende zoo vele jaren de sprekendste blijken zijn ondervonden. F. Z. Ermerins Voorzitter. N. H. Voorzee de Vries. S. Roelse. M. J. Boone. J. H. Sistermans. Adm. Lang. N. W. Praag. Dirk Apvel Secretaris. FRANKFORT den 29 november. Thans is bekend ge worden het proces-verbaal van de 23ste zitting der bonds vergadering, den 12 november gehouden. 'Vanwege de vier mogendheden is in deze zitting, door den Russischen gezant von Aubril, kennis gegeven van het traktaat van 15 ju lij en het protocol van 18 september, betrekkelijk de zaken van het Oosten, alsmede van de beweegredenen die de mogend heden daartoe hebben geleid en is met eenparigheid besloten eene nota aan gezegden gezant te rigtenwaarin de bonds vergadering verklaartmet groote belangstelling de gezegde mededeeling te hebben vernomenaan de edele gezindheid der mogendheden regt laat wedervaren en zich op derzelver wijsheid en gematigdheid verlaat, dat door hare bevrediging van het Oosten de algemeene vrede van Europa op eene duurzame wijs, zal verzekerd worden. Op voorstel van den Beijerschen gezant, is eene gelijke verklaring aan de hoven van Oostenrijk en Pruissen gedaan. Bij manoeuvres, welke de koning van Napels, den 14 dezermet de vloot gemaakt heeftis deze onverwacht door storm overvallen zoodat een linieschip en verscheidene fregatten en korvetten in groot gevaar verkeerd hebben van te stranden. Dienzelfden dag is een uit Calabrie komend klein vaartuig bij den ingang der golf van Napels omgesla gen en hebben 10 der 14 passagiers hunnen dood in de gol ven gevonden. De tijding der bezetting van St. Jean d'Acre heeft te Konstantinopel groote vreugde verwektde geestdrift voor de regering scheen aldaar algemeen gewordenalthans men hoorde niet meer van aanhangers van Mehemed-AH spreken. De gebeurtenissen in Syrië hebben den invloed van Engeland en Oostenrijk bij de Porte beduidend doen stijgen, terwijl die van den Franschen gezant de Pontois in gelijke mate afge nomen is zoo zelfs dat men weinig goed gevolg van de hem opgedragen pogingen voorspelde, om op het herroep der ver vallen verklaring van den onder-koning aan te dringen ten zij de gezanten van Engeland en Oostenrijk daarin gelijk be lang bleven aan den dag leggen. PARIJS den 30 november. Heden zijn de discussien over het adres van antwoord in de kamer der gedeputeerden voort gezet, en hadden, voor het vertrek van den post, de heeren Carnide Tocqueville en Joufroy het woord gevoerd. De eerste dier sprekers zou zich voorde andere denkelijk tegen de aanneming verklaren. Laatstgenoemde heeft de veront waardiging der ministerielen in hooge mate gaande gemaakt door te zeggen, dat het tegenwoordig kabinet wegens zijnen oorsprong ongeschikt tot den oorlog was, dewijl Engelaud het verboden had de maritime wapeningen voort te zetten. De zitting van 11. zaturdag is grootendeels in hevige ver wijtingen welke de hoofden der onderscheidene partijen el kander gedaan hebben, ten einde geloopen. Uit de nadere redeneringen van den voormaligen minister Thiers bleek voorts dat het de koning in persoon is die eene meer krachtdadige tusschenkomst van Frankrijk in het Oosten vroeger bij her haling heeft tegengehouden. De oppositie-partij blijft aan de Engelsche regering het oogmerk toeschrijven om zich Sc. Jean d'Acre en het eiland Cyprus duurzaam toe te eigenen bij wijze van schadever goeding voor hare gewapeude interventie in de Ooscersche zaken. Te Toulon zou order ontvangen zijn om de vesting werken van die stad en omstreken onverwijld op voet van oorlog te brengen. De laacste berigten uit Alexandria blijven zeer tegen strijdig luiden over de gezindheid van den onder-koning om al of niet in schikking te treden. Vermoedelijk laat zich echter uit het verband dier berigcen opmakendat hij, op het vernemen der bemagtiging van St. Jean d'Acre, in een oogen- blik van drifc gezegd heeft zich nog verder te zullen verde digen, maar den volgenden dag, tot meerder kalmte geko men vredelievende gevoelens aan den dag heeft gelegd en de dadelijke teruggave der Turksche vloot beloofdwanneer het pachalik van Egypte hem erfelijk wierd verzekerd. Dit vermoeden worde daardoor bevestigddat Mehemed tegenbevel gegeven heefc aan de troepen welke van Caïro moesten vertrekken, en dat hij ook de ligting van nieuwe soldaten heeft doen ophouden. Te Lyon heeft men brieven uit Triest van den 19 de zer ontvangen, volgens welke Damaseus de belangrijkste en vermogendste stad van geheel Syrië, in handen van de troe pen der bondgenoocen gevallen zou zijn. Nog voor korten tijd zou deze tijding, die misschien nog te voorbarig isals van groot gewigt zijn geacht. Thans echter, nu men weet dat de Egyptische onder-koning aan zijnen zoon Ibrahim be vel gegeven heeft om Syrië te ontruimen en naar Egypte te rug te trekken, moet de val van Damasctis van zelfs volgen. Overigens was het sedert lang bekend, dat de bevolking van Datnascus zeer tegen de Egyptenaren was ingenomen. Men schrijft uit BordeauxVeel wordt er gesproken over een' eigenhandige!) brief, dien de koningin Maria Chris- titia aan haren broeder don Carlos zou hebben geschreven ten einde hem te bewegen om haar de behulpzame hand te bieden tot het herstellen van het koninklijk gezag in Spanje, door middel van een huwelijk, dat den uitersten wil van Fcrdinand VIIen de bekrachtiging der salische wet zou verwezenlijken. Ook verzekert mendat de heer Zea Ber- mudcz niec vreemd aan deze staatkunde iswaardoor alzoo de Carlisten met de gematigden zouden worden vereenigd tegen den opstand en de regeringloosheid mee uitsluiting te vens van de partij der inquisitie. Nog wil men, dat eigen handige brieven van den maarschalk Espartero aan de koningin Christinakort vóór haar vertrek van Madrid naar Barce- lona geschreven, eerstdaags wereldkundig zullen worden ge maakt. Deze brieven, zegt men, zouden den maarschalk bij zonderlijk blootstellen, in zoo verre namelijk, dat hij de ex-regences zou hebben overgehaald, om op hem te rekenen tot het herstel der koninklijke heerschappij van het estacuto- reai." 's GRAVENHAGE den 2 december. Z. M. heefc den lui tenant-generaal baron van Geen, den generaal-majoor jhr. R. A. Klercken jhr. B. van Borzen kolonel der schutterij te Haarlem benoemd tot hoogstdeszelfs buitengewone adju danten, buiten bezwaar van het Rijk. Men verwacht, dat in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal welke op vrijdag den 4 dezer is bepaald onderscheidene ontwerpen van wet zullen worden ter tafel gebragt. AMSTERDAM den 1 december. Gisteren avond hebben Hunne Majesteitenen de verdere leden van het Koninklijk Ge slacht den stads schouwburg met hoogderzelver tegenwoor digheid vereerd, alwaar eerst eene zinnebeeldige voorstelling, het feestvierend Nederland, en daarna het bekende Vaderland- sche treurspel Jacob Simonszoon de Rijk gegeven werd. Ge lijk zich liet verwachten, was eene ontzettende menigte te zamen gevloeidom den Koning, de Koningin en het Vorste lijke Huis nogmaals hare hulde aan te bieden door welke menigte die hooge personen met de levendigste en herhaalde toejuichingen begroet werden. H. M. de Koningin, Prinses Sophia en Prins Hendrik z\\n heden morgen met klein gevolg uitgereden, en hebben onder anderen het burger-weeshuis met een bezoek vereerd. Ook is de alhier door eenige dames opgerigce bewaarschooldie den naam van Sophiaschool draagtdoor HH. KK. HH. den Prins en Prinses van Oranje bezocht gewordenbij welke gelegenheid de kleinen een hartelijk lied, in den waren kin dertoon gestemd en door den heer Wamsinck vervaardigd opgezongen hebben. Z. Exc. de baron Mackay kamerheer van Z. M.heeft namens H. M. de Koninginaan den heer staatsraad burge meester dezer stad ter hand gesteld een bankbiljec d ƒ500 ten einde te doen strekken ten behoeve van de zieken der beide gasthuizen. Dankbaar is deze aanzienlijke gift ont vangen, en allen verheugen zich met ons in dit nieuw tref fend bewijs van Hr. Ms. edele en weldadige menschlievend- heid. ARNHEM den 1 december. Laatstleden vrijdag, in den vooravond, had zekere Jan Hannink de boosaardigheid, in zijn kosthuis in de Weverstraat alhier, brand te stichten op den zolder in eene mand met snippersopzettelijk door hem geplaatst naast eene ladetafeluit welke het nader door be kentenis van den schuldige is gebleken, dat door hem waren gestolen eene zilveren beugelcas en eenig geld, welke beugel tas door hem was begraven op het kerkhof en gisteren avond aldaar is opgedolven. Gelukkig dat de bewoner van het huis den brand spoedig heefc ontdekc, en den voortgang daarvan dadelijk heeft kunnen stuiten, waaruit andersdoor belending aan onderscheidene pakhuizen, eene onberekenbare schade zou hebben kunnen voortvloeijen. MIDDELBURG den 4 december. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin, ter gelegenheid der plegtige inhuldiging van Z. M. den Koning aan hec genootschap van Moederlijke Liefdadigheid alhier, bij een eigenhandig schrijven aan de di rectie, hoogstderzelver belangstelling in deze inrigcing heeft gelieven ce betuigen, en tevens aan dezelve eene gift van 200 heeft doen geworden, met toezegging eener gelijke jaarlijksche bijdrage. Uit Berlijn schrijft men van den 28 november, dat Z. M. Koning Willem Frederikgraaf van Nassau, met hoogstdeszelfs gevolgaldaar was aangekomen. Men schrijft uit Hulst den 29 novemberGisteren namiddag omstreeks 5 ure is op de hofstedein eigendom bezeten wordende door jhr. Ozy de Wichen en bewoond bjj de weduwe van Gocthem in den polder van Abtsdaleeven buiten deze stad gelegen, op het grondgebied der gemeente St. Jan Steen, gevonden eene gevulde luchtballon, gemaakt van zijden stof met witte en paarscbe strepen, omwonden met eene soort van net, van goed zijden koord, waaraan was gehecht een Oranje-vaantje, met het opschrift'; Lev; de Koning! Bij dezen luchtballon was gevoegd een adres kaartje van E. van Einden, physisch mathematisch en op tisch instrumentmaker, in de Kalverstraatover de Nieuwe Zijds-Kapel 110. 55te Amsterdam. Qp de keerzijde van dit kaartje waren geschreven deze woorden: Deze bol steeg op in oe Kalverstraat, volgens het ommestaaude adres, bij

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1