MIDDELBURGSCHE C O IJ; R' A JV T. N*. 145. Donderdag 1840. 3 December, nieuwstijdingen. BESTUREN en ADMÏNISTRAT1EN. Ctbucrtcutic. m o trt 10.11 i c tm b tct a t. PROVINCIE ZEELAND. TOL JVo. 3 te OOST BUIIG. £urïiijc. 2Ouit0c{ll«Utb. (Sroot-lartttiuijc. Jv*n%vi\k. ^cöcrlanbeu. 'W' X v. - De COMMISSIE van Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg maakt bekend, dat bij de jaarlijksche uitloting van honderd stuks Kansbiljetten der Stedelijke renteiooze Schuld welke op heden heeft plaats gehad zijn uitgeloot de Nommers hiernavolgende gemeld 51 435 811 i2oa 1741 2220 2705 3294. 53 436 818 1228 1784 2275 2737 3321 58 492 821 1244 1826 2277 2764 3383 74 55° 834 1253 *834 .2289 2770 3440 116 ó3<5 903 1373 1907 2294 2798 344 a. 13<5 657 919 1406 1974 2338 2869 3452 293 662 925 1431 1988 2339 2925 3457 35Ó 679 972 148c 1994 2389 2971 3483 375 684 995 1499 2106 2433 2977 3548 381 690 1025 1600 2109 2546 2980 387 695 1090 1678 2165 2681 2986 389 737 1130 1699 2210 2684 3147 401 746 1167 1736 2213 2686 3168 En worden mitsdien de houders der voorschreven Kansbiljet, ten uitgenoodigd om dezelve, ter conversie in rentegevende Obligatien van gelijk bedrag, na den 1 Jannarij 1841, ten Kantore van den Heer Makelaar Abraham van den Broccke Jz. te Middelburg als tot de overneming der Kansbiljetten geau toriseerd, over te brengen; zullende aan denzelven tot goedmaking der kosten van het Zegel en de Drnkloonen één-en-zeventig Cents voor ieder Kansbiljet moeten worden betaald. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 No vember 1840. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. 13 E C I U S. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den zeven- den Januanj 1841; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examenof tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requèst onder overlegging van de noodige bewijzen vóór den 20 dezer maandte willen doen toekomen aan Professor B. de Jonge fungerend Voorzitter derzclve Commissie. Middelburg, den 2 December 1840. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Openbare Verpachting van deti Op Zaturdag den 19 December 1840, des voormiddags om elf ure, zal de waarnemende Agent van het Domein te Bas-van Gentdaartoe behoorlijk gemagtigd ten overstaan van den Notaris .7. C. O. Benteyn, ten tlnize en Herberge van P. Krielte 1JZENDIJKE, in het openbaar presente ren te verpachten De TOL No. 3, op den Grooten Rijksweg der Eerste Klasse No. 10, te Oostburgwaarvan de pacht zal ingaan den 31 December 1840, te middernacht, en eindigen den 31 Maart 1843, te middernacht. De voorwaarden dezer Verpachting liggenbehalve op de gewone publieke plaatsen, ter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, te Middelburg; ter Secretarie der Stad Oostburg, en ten Kantore van den waar- nemenden Agent bovengenoemdbij wiendes verlangende nadere inlichtingen te bekomen zijn. De fungerende Agent voornoemd, DE PRIESTER. NADERE #}jcnfe*src ^lanfrcstebitig. Op Zaturdag den 19 December 1840, des voormiddags vnnTj'nr'6Za' C'C 'DIRECTIE der Watering van WAL- n Gemeente Hontenissein tegenwoordigheid van den Ontvanger der Algemeene Nederlandsche Maatschappij at aar, ten Huize van C. Adriaansens te Walzoorden, in het openbaat op nieuw aanbesteden de door den vroegeren Aannemer nog niet begonnen Werken aan den Molenpolder in gemelde Watering, bestaande in; Het maken van 5200 Ellen RIJS-ZINKWERK en 2100 Ellen Platbeslag RIJSWERK, met aanbren ging van Vletgronden en levering vatt Hollandsche en Brabandsche Rijs-Materialenvan al hetwelk de aanwijs ter plaatse daags te voren zal geschieden. Alles breeder omschreven in bestek en conditiën dagelijks ter lezing leggende zoo ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst, a's ten Kantore van genoemden Ontvanger, op den Huize te Zandeiu Hontenisse. De DIRECTEUREN van de Afdeeling des Nederland- schen BIJBELGENOOTSCHAPS alhier'gevestigd maken bij deze bekenddat beden avond ten 6 urein de Nieu we Kerkin plaats van door den vroeger aangekondigden Spreker (door ongesteldheid hierin verhinderd), door den Wei-Eerw. Heer AM. Cramer verslag van den staat des Genootschaps uitgebragten tevens eene toepasselijke Re devoering zal gehouden worden. Zij vertrouwen, dat allen die den Bijbel als een Gods geschenk waarderen, ook hun ne belangstelling in deszelfs verspreiding zullen aan den dag leggen, door deelneming aan eene godsdienstige zamenkomst, waar men tevens den verderen zegen des Allerhoogste!) over deze heilige zaak zal afsmeeken. Middelburg3 December 1840. DE SUPERVILLE, President. BORSIUS, Secretaris. ALEXANDRIA den 6 november. Men zegt, dat Jbra- him-pacha al zijne troepen in de omstreken van Zanla heeft geconcentreerd en dat de generaal Srnith tegen hem oprukt. Ibrahim heeft ongeveer 15,000 man onder zijn bevel; de onder-koning heeft hem uit Caïro 6 regementen van het le gerkorps der Hedjas4 regementen infanterie2 regementen kavallerie en meer dan 2000 man ongeregelde troepen toege zonden men vreest echter, dat zij te laat zullen konien. Alhier is alles rustigde handel is kwijnende en er gaat bijna niets om. Tien linie-schepen van het Egyptische eska- der liggen zeilvaardig. De divisie van blokkade bestaat uit 5 linie-schepen1 korvet1 goelet en 1 stoomboot. WEENEN den 22 november. Omtrent de gisteren hier langs een bijzonderen weg ontvangene belangrijke tijding, dat St. Jean d'Acre den 4 dezer door de geallieerden is in genomen worden door den Beobachter de navolgende bijzon derheden medegedeeld Den 2 dezer maand verscheen de Engelsch-Turksch- Oostenrijksche vloot voor St. Jean d'Acre. Aan boord van deze vloot bevonden zich 3000 Turken, 1500 Engelschen en 200 Oostenrijkers. Mahmud-hty voerde in St. Jean d'Acre het bevel, aan het hoofd van 6000 man. De bevolking uit den omtrek bezield voor de zaak des sultansver scheen in de vlakte, waar dezelve de nederlaag der Egypte- naren verwachtte. Op den 3 november openden vier stoomboo- ten het vuur waaraan spoedig het geheele eskader deel nam hetwelk de admiraal Stopford in eenen halven cirkel tegen over de vesting had doen ankeren. Het vuur der geallieer den was van eene vernielende werking op de stad dat der belegerden was in den beginne wel goed onderhoudendoch hetzelve ging meest over het smaldeel henenen verminderde al spoedig, tot het omstreeks 5 ure geheel tot zwijgen was gebragt. Even te voren was een kruidmagazijn in de luchc gesprongenwaarbij een groot aantal Egyptische soldaten omkwamen. Des morgens vroeg van den 4 gaf de bevelheb ber van het Turksche linieschip aan den aartshertog Frederik berigtdat in den nacht 1500 Egyptenaars de stad verlaten hadden de waterpoort volkomen vrij wasen hij derwaarts 300 man zenden wilde verzoekende daarbij een detachement te voegen. De aartshertog zich dadelijk met 80 Oostenrij- kers aan wal begevendevond men zoowel het kasteel alsde stad geheel ontruimd, en in dezelve eenen grooten voorraad van geschut en krijgsbehoeften. Het verlies der geallieerden is van weinig belang; dat van den vijand daarentegen aanmer kelijk gelijk ook de verwoesting, door bet afschieten van 40,000 kogels van zwaar kaliber en het springen van het kruidmagazijn, verschrikkelijk. Dienzelfden dag, den 4, waren van den naar Jaiïa (het oude Joppe) aftrekkenden vijand reeds 1200 man, deels als deserteurs teruggekomen, deels door de naburige bergbewoners opgevangen en binnen- gebragt." LONDEN den 29 november. I11 onze bladen vindt men een nieuw memorandum van de Londensche conferentie van den 14 dezer, tot bevestiging strekkende van de reeds bekende omstandigheid, dat Mehemed-AU Egypte zal kunnen behou den, mits hij spoedig in onderwerping komt en de vloot terug geeft. Door II. M. is de kapitein der koninklijke marine John Hobson benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber der ei landen van Nieuw.Zeeland welke onlangs door het parle- menc tot eene afzonderlijke kolonie zijn verbeven. Eergisteren avond is de stoomboot Presidentover wier lot men zich sterk verontrust had, 11a een overtogt van iets meer dan 15 dagen, van Nien w-York te Liverpool aangekomen; zij was eerst door storm genoodzaakt geweest terug te kee- ren. Het voornaamste nieuws dat zij aanbrengt is, dat om trent de verkiezing van den generaal Harrison toe president der Vereenigde-Staten geen twijfel meer overbleef, daar de heer van Buren slechts in zes Staten de meerderheid voor zich heeft gehad. Het congres zou den 4 december geopend worden. Gisteren voormiddag heeft een zoo zware mist de hoofd stad en voorsteden bedekt, da', men in de meeste winkels licht moest ontsteken. PARIJS den 28 november, iflen schijnt volstrekt nog niet te kunnen berekenen of het ontwerp van adres al dan niet zal aangenomen wordenniettegenstaande de heer Dtipin toege stemd heeft in het wijzigen van die zinsnede welke de libe ralen het meest heeft geërgerd. Zij strooijen op nieuw het gerucht uit, dat de ministers op de ontbinding der kamer be dacht zijn. Verscheidene arrestatien hebben tengevolge, zegt men, van door Darmès gedane medcdeelingeugisteren in deze hoofdstad plaats gehad. Men zegt, dat de hertog van Orleans zich naar Belgie zal begeven, en bij hoogstdeszelfs terugkomst de vestingen 1 van het noorden en het westen zal bezoeken. De heer de RumignyFrausch gezant van hec hof van Belgie, is giste ren avond alhier aangekomen. 's GRAVENHAGE den 30 november. De toebereidselen tot de plegtige ontvangst van Z. M. hier ter stede worden ijverig doorgezet. Eene eerewacht te paard wordt zamenge- steld die fraai zal worden uitgedost. Men verneemt, dat _Z. M. last gegeven heeft om de aanhangige verzoekschriften bij de ininisterien binnen drie maanden tijds af te handelen. Naar men verneemt heeft Z. M., bij een dezer dagen op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken genomen besluitbepaald dat de droogmaking en drooghouding van hec Haarlemmer meer door stoomkracht zal worden bewerkstelligd. AMSTERDAM den 30 november. De gala-audientie ten hove is zeer luisterrijk en talrijk geweest. Ten 12 ure zijn de heerenten 2 ure zijn de dames tot HII. MM. toegelaten. Hoogstdezelvcn ontvingen de heilbegroetingen staande in bet midden van HH. KK. HII. de Prinsen en Prinsessen en om geven van eenen koninklijken stoet. Omstreeks ten 3 ure waren de beide audientien afgeloopen. De illuminatie des avonds van den 28 is algemeen en boven alle beschrijving luisterrijk geweest. Z. M. en de verdere leden van het koninklijk geslacht hebbente paard of in staatsiekoetsen gezeten en door de beide eerewachten ver gezeld de illuminatie allerwege bezigtigd en hoogscderzelver tevredenheid te kennen gegeven. Ontzettend was de menigte die op de been waszoodac men op sommige punten naau- welijks kon passeren. Met leedwezen moeten wij echter vermelden, dat de vreug de van den avond niet onvermengd is gebleven maar dat het in weerwil van alle doeltreffende maatregelen tot bewaring der goede orde niet mogelijk is geweest een gedrang te verhoe denhetwelk omstreeks n ure in de Kalverstraatnabij de Jongen-Roelofsteegis ontstaan, en waardoor eenige menscheu zijn onder den voet geraakt en een vijftal zelfs zijn omge- komen. Z. Exc. de eerste koning van wapenen der Nederlan den baron van Hoëvell, kamerheer van Z. M.beeft in de stads-courant van heden aan het publiek der hoofstad zijnen dank betuigd voor de stilte, welke hetzelve bewaarde ge durende de oogenblikkendat hij de plegtige inhuldiging van Konirtg Willem II geproclameerd heeft; strekkende zulks ten bewijs van den eerbied welken hetzelve voor zijnen Vorst gevoelt. De heeren stempelsnijders onzer munt hebben op den strooipenning 's Konings beeldtenis niet kunnen vervaardigen vooreerst niet, om dat er nog geene buste of borstbeeld van hoogstdenzelven bestaaten ten andere nietomdat de tijd te kort was tot de vervaardiging van dien penning. Wij verne men, dat er thans een borstbeeld van Z. M. wordt vervaar digd zoo dat de heeren stempelsnijders waarschijnlijk in de gelegenheid zullen komenom op den gedenkpenning op 's Konings huldiging, met welks vervaardiging zij zich on ledig honden, het portret van Z. M. te brengen. Op dezen gedenkpenning zal de Koning door Nederlands maagd worden gekroond zullende dezelve voorts met toepasselijke om schriften voorzien zijn. Tot een hoewel gering blijk der verbazende groot heid van hec aantal vreemdelingen, die de hoofdstad in de laatste dagen hebben bezocht, en ten deele nog heden aldaar vertoeven, screkke de bijzonderheid, dat 11. zaturdag, des avonds- ten 11 ure, één buitengewone spoortreinvan 20 waggons met twee locomotieven, omtrent 700 passagiers naar Haarlem heeft teruggebragc. Deze trein heeft den weg in een half uur afgelegd. Men zegt, dat vele bezoekers, te Amsterdam geen logement kunnende vinden thans te Haar lem verblijven, des morgens naar de hoofdstad komen en des avonds weder naar Haarlem terug gaan; hetgeen zij met de nu bestaande middelen van communicatie werkelijk doen kun- nen in nagenoeg hetzelfde tijdverloop, dat vereischt wordt om te voet van het eene uiterste der stad zich naar hec an dere te begeven. MIDDELBURG den 2 december. Ter gelegenheid van hoogstdeszelfs plegtige inhuldiging, heeft Z. M.&, bij besluit van den 28 november, de navolgende benoemingen gedaan; Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden tot veldmaarschalk bij het legerZ. K. II. de Prins van Oranje tot lnitenant- generaal en inspecteur-generaal van liet wapen der infanterie; Z. K. H. Prins Alexandcr der Nederlanden tot luitenant- generaal en inspecteur-generaal van het wapen der kavalle rie; zijnde deze drie benoemingen gedaan buiten bezwaar van

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1