MIDDELBÜRGSCHE C O ül A IV". 142. Donderdag 1840. 26 November. BESTUREN ejv ADMÏNISTRATIEN. Sïbücrtcutic. LANDBOUW. £lanbc$tebiug. NIEUWSTIJDINGEN. <6r00t~33 tri ttatt j c. jTcrttifirijk. ;£!cbcvlauï>cti. -v De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coraptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE tot Verevening ett Amortisatie van de gevestigde Schulden van de Stad Middelburgbrengt bij de ze ter kennis van de belanghebbenden datter voldoening, aan het Koninklijk besluit van den 13 Februarij 1819, L. M. 3 waarby is gearresteerd geworden een plan van ver evening van de achterstallige Interessenop dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 27 November aanstaande, des middags ten twaalf uren, op het Raadhuis, in het open baar zal worden overgegaan toe de uitloting van Honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Rentelooze Schuld, te zamen een kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg den 9 October 1840. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. 13 E CIU S. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND noo- digt de Landlieden in deze Provincie uit, om, vóór den laatsten December aanstaande, aan het Lid der Commissie in derzelver District ten gevolge van het door haar uitge geven Programma, aangifte te doen van hunne deelneming in de voorscellen met uitloving van Premien ter bevordering van den praccicalen Landbouw. Middelburg, den 24 November 1840. Uit naam der Commissie, J. H. LIEBERT, Secretaris. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, ce Middelburgzal op Maandag den 30 Novem ber aanstaande des voonniddags om elf ure precies in het gewoon Lokaal vaceren tot aanbesteding van het voor dezen Winter benoodigde VLÉESCH; zullende op geene Biljetten van Inschrijving worden acht gegeven, waarvan de Inschrijvers niet in persoon tegenwoordig zijn. De Conditiën dezer Aanbesteding liggen van heden af, ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 24 November 1840. Namens de Commissie voornoemd H. DU BUISSON BECIUSSecretaris. l'LTLRSBURG den 10 november. Ofschoon wij van tijd tot tijd bijzonderheden hebben.medegedeeld betrekkelijk de aardbeving die Armenie verwoest heeft, meenen wij ech ter het volgende berigt te mogen geven van die noodlottige gebeurtenis, hetwelk is geput uit bronnen, waarvoor wij dur ven instaan. Den 2 julijbij het vallen van den avond gevoelde men in Armenie eenen schok van aardbeving die eene minuut aan hield. Het dorp Akhoura in het district Sourmala, gelegen aan de helling van den Ararat, zoo mede het daaraan belen dende klooster van den II. Jacobus en het huis vandenSar- dar zijn door steenrotsen en de losgerukce ijsschollen ver nietigd. De gesmolten sneeuw vereenigde daarmede hare ver nielende krachten, en overstroomde alles tot op 6 wersten in het rond. Denzelfden dag, des avonds een 7 ure, werden 3000 hui zen in het district Scharour door één schok vernield waar- hij 13 mannen 20 vrouwen en 250 stuks hoornvee het le ven verloren. Een oogenblik slechts daarna gevoelde men weder eenen schok, die bijna eene minuut aanhield, in de vesting Schon- scha en op een aantal andere punten van de provincie Kara- •baghdie echter geene schade aan de vesting zelve veroor zaakte, maar eene kerk en 169 huizen deed instorten. De oude kerk van het klooster Taciw heeft mede daarbij veel ge ledenhet dak en een gedeelte der zijmuren zijn verbrijzeld. Geheele rotsklompen in de nabijheid van Schïrger werden losgerukc en sleepten in hun* val een* man twee vrouwen £U een aantal vee medede weg naar Schirger was onbruik baar en alle gemeenschap cusschen de bevolking afgesneden. Den 2 september werden meermalen onderaardsche schok ken en gedruisch in het khanaat van Talyschine opgemerkt, die echter geene schade hebben veroorzaakt. Hetzelfde had plaats in de steden Tiflis en Alexandropol. In het geheele district Sourmala hebben deze schokken tot den 8 septem ber aangehouden doch den 6 had er eene nieuwe aardbeving bij den Ararat plaats, die talrijke rotsklompen ijs en sneeuw losrukte, en in hare vaart met een vreesselijk geraas .alles met zich sleepten wat zij ontmoetten, zoodat er in twee minuten tijds geen huis of tuin in eene uitgestrektheid van 20 wersten meer zigtbaar was. LONDEN den 21 november. Heden namiddag ten 2 ure is H. M. de koningin voorspoedig van eene prinses bevallen, nadat hoogstderzelver toestand ten u ure had aangeduiddat de personen, tot bijstand vereischtontboden moesten wor den. De doorluchtige moeder ei dochter bevonden zich ten 3 ure zeer welvarende. Lord Melbournede lord-kanselierde marquis van Lans- downe en vele groot-officieren van staat waren bij deze heu gelijke gebeurtenis tegenwoordig. Nadere bijzonderheden zijn nog niet békend. Men merkt mee genoegen op dat de herrog van Welling tendie omtrent 3 maanden te Walmer, aan de zeekust, heeft doorgebragt11a zijne terugkomst in deze hoofstad eene uitstekende gezondheid geniet, en een beter uitzigt heeft dan sedert verscheidene jaren. In het ministerieel blad de Morning Chronicie leest men Naar men verneemt, heeft de Oostenrijksche regering het Fransche kabinet sterk aangezocht 0111 al zijnen invloed op Mehemed-Ali te gebruiken, ten einde dezen tot het aan bieden zijner onderwerping aan den sultan, onder voorwaarde van het behoud van Egypte, over te halen. Er is reden om te geloovendat de Fransche regering aan die aanvrage voldoen zal. Daar er nu geen twijfel aan is, dat de vier mo gendheden evenzeer geneigd zijn om hare goede diensten bij den sultan te gebruiken opdat hij de onderwerping van den pacha aanneme en dezen in het bezit van Egypte bevestige, zoo zou, indien de Fransche regering werkelijk haren invloed wil doen gelden, het aanhangig geschilstuk op eens beslecht kunnen worden." De Iersche stoompaket City of Bristof is 11. woensdag nacht, tusgchen Bristol en Waterford, totaal verongelukt, terwijl van 36 menschen welke zich daarop bevonden slechts één het leven heeft kunnen reddendoor zijne tegenwoordig heid van geestvan zich vast te klemmen aan een varken dat naar het strand zwom. Bijna 200 van dezelfde dieren welke een gedeelte der lading uitmaakten, zijn insgelijks ver dronken. In den Globe leest men het volgende over Sam Scolt den Amerikaanschen duiker Eene tallooze menigte verdrong zich op de oevers der Teems, om de afstijging of liever de duiking te zien welke door ge zegden bpitengewonen man, van de mast der brik Wakefield in het gezigt van Rotherhite voor anker liggendezou wor- 1 den verrigt. In weerwil van den hevigen wind heeft hij de toeschouwers eenigen tijd met blijken^van zijne behendig heid en kracht vermaakt. Eerst is hij eene poos met de bee- nen in de lucht gebleven zich aan den mast vasthoudende en het hoofd omlaag gewend. Toeneen foulard om zijnen hals wikkelende, heeft hij met luider stemme gezegd, dat, wie den volgenden dag terug wilde komen, hem zich zou zien ophangen. Sam Scolt beweert dat hij zich in den val der Niagara van eene hoogte van 597 voet heeft neergewor pen. Eens heeft hij zich van eene rots van 347 voet hoogte in de haven Isacces in zee laten glijdenen meermalen is hij van den masttop van Engelsche en Amerikaansche linieschepen in de golven gesprongen. Mijn hoofd is hard als ijzes, riep hij tot het volk en ten bewijze dat hij waarheid 'sprak, stiet hij zijne hersen pan zoo hevig tegen den mast, dat deze trilde. Men gelooftzei- de hij ook dat men den adem verliest wanneer men van eene groote hoogte nederkomt. Ik zal u het tegendeel bewijzen en u in mijn' val eenige woorden toeroepen die ik u \erzoek1iiet te vergeten want ik zal weder boven bomen. Toen heeft hij zijne schoenen uitgedaan en die over zijn hoofd weg werpende is |iij nedergestortmet kracht uitroepende Daar ga ik: goeden dag! vergeet den duiker niet, wanneer hij te rug komt. Hij is onder de golven verdwenen het water is door zijnen val vijf ellen opgesprongen. Een oogenblik daar na zag men zijn hoofd en zijne armen. Sam Scolt wuifde met den foulard, dien hij vóór zijne duikeling 0111 den hals had gewondenen te midden der toejuiching is hij weder naar land gezwommen. Het volk heeft hem mildelijk be loond. PARIJS den 20 november. De koning en bijna d? gehee le koninklijke familie zijn heden morgen naar Fontainebleau vertrokken op het berigt dat koningin Maria Christina van Spanje dezen nacht aldaar is aangekomen. Die vorstin wordt morgen te Parijs verwacht, en zal aldaar het gedeelte van het pa ..is-royal betrekken onder den naam der appartementen van den kardinaal Riche/ieu bekend. "et adres van antwoord der pairs is met de meerder heid van 110 tegen slechts 8 stemmen aangenomen en giste ren avond den koning overgereikt, die op de aanspraak van den president, baron Rasquierliet volgend antwoord heeft gegeven Mijne Heeren de Pairs Ik ben zeer getroffifn door de gevoelens, welke gij mij zijt komen betuigen en het is mij zeer aangenaam er een waarborg voor Bic volkomen overeeusismming der staatsmag- ten in re vinden welke alleen het heil van den staat kan verzekeren. Ik hoop dat wij, door in die regtvaardige en belanglooze politiek te volharden, welke Frankrijk tot eer strekten die de ongerustheid buitens- en binnenslands tot bedaren brengt, de weldaden van den vrede zullen behouden en die treurige noodzakelijkheid verwijderen van welke gij met zooveel reden zegt dat noch Frankrijk noch ik ooit terug zouden deinzen wanneer de belangen van het vaderland of zijne waardigheid ons die tot pligt mogt maken. Ik ben zeer gevoelig voor de gelukwenschingendie gij mij bij gelegenheid der geboorte van mijnen kleinzoon den hertog van Chartresaanbiedten zeer getroffen geweest door den spoed dien gij betoond hebt om mij die over te brengen." In vergelijking van vroegere jaren zijn de beraadslagingen der' -pairs over dit onderwerp thans bijzonder belangrijk geweest vooral dewijl de heer Gvizot daardoor aanleiding gekregen heeft om zijn staatkundig programma van het spreekgestoelte te ontwikkelen en het oogpunt aan ce toonen waaruit de regering het Oostersche vraagstuk beschouwt. Dat oog punt is vredevan daar gaat de regering uiten dan ziet dezelve in de vereeniging der vier mogendheden niets anders dan eene overeenkomst om de geschillen tusschen den pacha en den sultan gerezen te vereffenen zonder dat er noch aan ge dacht werd om het Oosten te verdeelenveel minder om Frankrijk eene beleediging aan te doen. Trouwens dit denk beeld moet thans ook geheel wegvallendaar de heer Guizot ons de zekerheid heeft gegeven dat Frankrijk wel degelijk en herhaalde malen door de mogendheden is aangezocht, om tor hetzelfde doel mede te werken doch te vergeefs. Dat nu de mogendheden eindelijk alleen ondernomen hebbenhet geen zij met Frankrijk niet konden tot stand brengen kan hoogtens als een gebrek aan oplettendheid, maar nimmer als eene beleediging aangemerkt worden. Ook heeft de heer Guizot door verscheidene voorbeelden uit de nieuwe diploma, tièke geschiedenis aangetoond, dat zulke handelingen ook nooit als zoodanig door eenige mogendheid zijn opgenomen. Intusschen hoezeer het gouvernement ook van die bijzon dere en bepaalde strekking" van het traktaat van 15 julij over tuigd is, zoo ontveinst het zichzelve niet, dit de mogend heden verder kunnen gevoerd worden, dan zij oorspronkelijk wilden, en het is uit dien hoofde dat er maatregelen van voorzorg zijn genomen, om Frankrijk in deszelfs rang te kun nen handhaven, en tegen eene onzekere toekomst bereid te zijn. Doch alle wapeningen die daarvoor noodig geacht zijn zijn thans gereed. Verder hoopt de regering, dat die geva ren, welke mogelijk zijn, zich niet zullen verwezenlijken en dat de vrede zal bewaard blijven. Het onderscheid der politiek van het afgetreden en te genwoordig kabinet is, blijkens de redenering van den minis ter Guizothierin gelegen, dat de heer Tkiers eene valsche stelling innam, door zich binnenslands als een kampvechter voor den oorlog voor te doen, middelerwijl hij buitenslands voor het behoud van den vrede werkte; terwijl de nieuwe ministers slechts ééne politiek willen volgen, die van den vrede namelijkzoo lang die vrede met de eer en waardigheid des lands bestaanbaar zal zijn. Ook aan de commissie tot het adres der gedeputeerden heefc de heer Guizot mondelinge ophelderingen gegeven. De laatste bcrigten omtrent den was der Rbóne zijn we der meer verontrustende. In het dorp Vallabrégne, departe ment van de Dróme, zouden ongeveer 400 menschen zijn omgekomen, terwijl het water te Sablonsj in hetzelfde de partement, 80 woningen heeft vernield. 's GRAVENHAGE den 22 november. Z, M. de Koning, Z. M. Koning Willem FrederikHH. KK. HIT. Prinses Frè- dcrik der Nederlanden, Prinses Sophia en de Prinsen Alexan- der en Hendrik hebben heden morgen de godsdienst-oefening bijgewoond in de Kloosterkerk, onder het gehoor van den wel-eerw. zeer geleerden heer ds. Moll. Zijn ecrw. had teil onderwerp zijner rede gekozen II Chron. I: 1-16, en nam daaruit inzonderheid aanleiding, om de aanstaande huldigings- plegtigheid in derzelver gevvigt en hooge belangrijkheid voor te stellen. Gisteren heeft Z. Exc. de heer von Roentgen, gevol- magtigd minister van Z. D. II. den hertog van Nassau bij dit hof, eene audiëntie gehad bij Z. M. den Koning. Nog zijn dezer dagen ten gehoore bij Z. M. toegelaten commis-" sien uit het provinciaal geregtshof van Zeeland, van gedepu teerde Staten der provinciën Vriesland en Drenthe, det" arron- dissements-regtbank van Breda, uitliet stedelijk bestuur van Maastricht en van het korps studenten aan de hoogeschool te Utrecht. Naar men verneemtheeft bovengenoemde com missie uit het stedelijk bestuur van Maastricht, bij gelegen heid van de door Z. M. aan haar verleende audiëntie, de eer gehad aan den Koning eenen gouden gedenkpenning ten ge. schenke aan te bieden, welke op last van den stcdelij- ken raad vervaardigd is, en betrekking heeft tot de gebeur, cenissen in die stad gcdtirencle de laatste tien jaren. Naar ragn verneemt, zullen IIH. MM., bij hoogstdcf-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1