MIDDELBURGSCHE 43o; Ij ii i t. N°. 141. Dingsdag 184 P \t 24 November. Jfvaufcrijfc. Korlc Levensschets 4* i - BESTÜIIEN en ADMINISTRATIEF Qlbocrtcutic. £zcbcvl.vubechc aa! schappij. NI EU WSTIj I) J NGEN. «3uitdchl<iub. -v, - l)e abonncmenls-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomcu, en de betaling geschiedt complaot, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie»! worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Gelioorln- en Di>odl>fikenilmakin»er»waarvan de prijs van één tot les regels is *,50 en voor iederen rc^cl daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, aizoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 3 December aanstaande, des middags ten twaalf'ure ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOOM EN staande op den Straatweg tusschen de Ste den Vlissingeti en Middelburg; zullende de conditiën van Verpachting van heden af, op de Griffie dezer Stad, voor een iegelijk ter lezing leggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 No vember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordannamie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De DiEECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te RWI'.RD/IMop Maandag der. 30 November 1840, 4687 Blokken Banca's TIN, liggende te Rotterdam. 731 n r> Amsterdam. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór de maand Fcbrtmrij 1841 geen ander Tin dan de bovengemelde partijenaan de markt zal brengen. De Notiiien met de VeiDConditien zullen in tijds wor den uitgegeven. Amsterdam den 5 November 1840. VAN DER ÜOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris» FRANKFORT den 17 november. Te Weenen is, door buitengewone gelegenheid, de officiële tijding ontvangen dat Tripolis in Syrië, den 17 octoherdoor de troepen der bondgenooten bezet is, na door de Egyptische troepen ont ruimd te wezen. De bewaï jng ;der plaats is den, Oostenrijk- schen zee-officier Logotetti opgedragen. Al de plaatsen langs de kust, met uitzondering van St. Jean d'Acre waren dus in handen der geallieerden. Het Egyptisch garnizoen van Tripolis had een uitval wil len doen en men had het onverhinderd gelaten tot op acht uren afstands van de stad toen hec door de bergbewoners van Dcnnieh overvallen en deels gevangen gemaaktdeels uit een gejaagd is. I11 liet zuiden van Syrië hebbende inwoners een convooi dat uit Egypte naar Damascus bestemd was, opgeligt, en een regement Egyptische infanterie, dat St.Jean d'Acre ver laten had om dit convooi te bevrijden, een verlies van 80 dooden of zwaar gekwetsten en 140 gevangenen toegebragt. De Hebron was in vollen opstand en in Acre zelf werd groote tweespalt onder 'de officieren bespeurd. De admiraal Stopford had alle geweren, die maar te missen waren, uit Malta ontboden, 0111 de ingezetenen te wapenen. Verder wilde men te Weenen wetendat de Nederlandsche vice-consul te Cairo door Mekemed-Ali gelast zou zijn het Egyptisch grondgebied te verlaten, waarschijnlijk omdat hij zich tevens met de bezigheden der Russische en Pruissische consulaten te Cairo belast heeft. LONDEN den 18 november. Door den storm, die 11. vrijdag nacht en zaturdag morgen in deze hoofdstad en de omstreken gewoed heeft, is, vooral op de rivier, groote schade aangerigt. Een groot aantal barken, kolenügters en andere kleine vaartuigen, ter wederzijde der Londenbrug, is .gezonken, welk lot ook een groot schip, van Quebec ko mende en met hout geladen, ondergaan heeft. Soortgelijke treurige berigten komen ook van Southampton Portsmouth en andere zeeplaatsen in. Te Snnderland zijn twee schepen vergaan en verscheidene uienschen van de equi- pagie verdronken. De Lissabonsche brieven van den 9 dezer maken ge wag van eene ernstige oneenigheid tusschen den afgezant vat) Brazilië cn de leden van het kabinet ontstaan ten gevolge van het verzuim, om eerstgemelden van het uitstel len eener levée ten hove persoonlijk kennis te geven en de daarop gevolgde weigering om hem toegang tot koning Fer- dinandden gemaal der koningin, te verleenen. De twist was zoo boog gerezen dat men of het vertrek van den ge zant of de aftreding der ministers voor niet onmogelijk hield. Brieven uit de Vereenigde-Staten zeggen dat de ge- schillen over de grensscheiding weder een ernstiger aanzien hadden verkregen, naardien de Noord-Anterikaansche commis sarissen bij hunne vroegere meening over de grenslinic bleven volharden, en ook de Engclschen niets wilden toegeven. In Canada steekt de oppositie lret hoofd meer en meer qp en men vreesde dat de nieuwe gouverneur, de heer Pou 'et Thomson, nu lord Sydenhaw eene zware taak in het hand haven van orde en eeodragt te vervullen zou hebben. PARIJS den 19 november. In de zitting van de kamer der pairs van gisteren is het ontwerp van adres in ant woord op de troonrede, met 110 tegen 8 stemmen, aange nomen. Slechts ééri amendement is er, op voorste! van den graaf d'Arcourtingebragt. Her betreft de afkeuring der kamer van de acte door welke Polen de onafhankelijkheid mist, die aan hetzelve, bij de traktaten van Weenen, was verzekerd. Dit amendement is met eene geringe meerderheid doorgegaan. Onder de paragrafen welke beraadslagingen hebben uitgelokt, is ook die, betreffende de organisatie der nieuwe bataillons tirailleurs. De generaal de 'Sparre liet. zich over dezelve in scherpe bewoordingen uit, en dit gaf aanlei ding, dat de hertog van Orleatisdie d ze zitting bijwoon de, het woord verzocht, en in eene korte maar doorwrochte voor de vuist uitgesproken redevoering, dit eerste belang rijke werk van het nieuwe ministerie met warmte verdedigde. Deze redevoering van den koninklijken spreker heeft ten slotte algeineene en langdurige teekenen van bijval en goed keuring in de kamer doen ontstaan. In die adres worden de gevoelens der kamer omtrent het tegenwoordige standpunt van Frankrijk aldus voorgedragen: Sire, de staatkunde van uw gouvernement heeft tien ja- ren krachtdadig bijgedragen om de menschheid te behoeden voor die botsingenwelke de^ vorderingen der beschaving stuitenen welker noodlottige gevolgen de volken nog lang ondervindenmaar de waardigheid eener natie is haar leven zelf, en wij weten hoezeer de waardigheid van Frankrijk deszelfs koning ter harte gaat. De Franschen zonden op uwe roepstem opstaan en gereed zijn tot alle mogelijke opofferin gen liever dan in de vernedering van hun vaderland te be willigen. Intusschenwij hopendat eene regtvaardige en belangelooze staatkunde in de raadkamers van Europa het overwigt zal behouden en dat de handhaving van het even- wigt tusschen de mogendheden gevolgen zal voorkomen waarvoor Frankrijk te minder zou terugdeinzen, daar deszelfs gouvernement alles wat de eer gedoogde in het werk zou gesteld hebben 0111 dezelve te verhoeden." De geest van genoemd ontwerp, en de benoeming van den heer Dupin tot rapporteur bij de gedeputeerdenheeft ter beurs een zeer gunstigen indruk' gemaakten opgewogen tegen den schrik gisteren door het vrij oorlogzuchtig arti kel van een ministerieel blad verwekt. Men verzekert dat het hof der pairs in het begin van december vergaderen zal tot het proces vat» Darmès. De mededeelingendoor dezen misdadiger gedaan, zijn valsch bevondenen hij schijnt daarmede ten doel te hebben gehad de justitie van het spoor te brengen en tijd te doen verliezen. - De correctionele regtbank heeft den heer Bergeron beschuldigd van den heer F.mik Girardin te hebnen belee' digd door het toebrengen van eeneu slagtot twee jaren gevangenis, 50 francs boete cn de kosten van het regtsge ding veroordeeld. Het eskader onder den contre-admiraal IJugon elf zei len sterkdat uit de wateren van de Levant is teruggeroe pen is in den morgen van den 12 dezer ter hoogte van Toti- lon geseind. Het zal bij de Iberische eilanden overwinteren. Het regeringsblad van Madrid maakt de verklaring pu bliek waarbij de infant Francisco de Paule in de voogdijschap over zijne nichten de jonge koningin en hare zuster ver langd hersteld te worden, benevens het antwoord, door het regentschap daarop gegeven, waarin het zegt, over eene zaak van zoo groot belang den raad van het hoog t.eregtsliof te willen innemen, alvorens tot een bepaald besluit te komen, ilcöcvlsniöeu. 's GRAVENHAGE den 19 november. Men verzekert, dat bij gelegenheid van de plegtige inhuldiging des Konings, de standaard des koningrijks zal worden gedragen door Z. Kxc. den luitenant-generaal jlir. Bareel; ,s Rijks zwaard, door Z. Lxc. den secretaris van Staat, baron van der Cap éllen de kroon van het Riik, door Z. Exc. den minister van Staat graaf Schtmmelpenninckde schepter, door Z. Exc. den mi nister van Staat graaf van den Bosch; de Rijks appel, door Z. Exc. den vice-admiraal Gobius. I11 plaats van den graaf van Limburg Styrtin/ Noordwijkzal de baron Mnckay bij die gelegenheid de tnnctien van kamerheer-ceremoniemeester waarnemen; terwijl Z. Exc. de baron van Zuy'en van Nyc- vc!t het grootmeesterschap van het hof zal bekleeden. Nog verneemt men dat bij deze zoo belangrijke plegtig- heid de grondwet in de trein zal gedragen worden door den baron van Doorn ^nn l-Féstkapclfe dat de beëediging van de zelve door den Koning den volke met toi kanonschoten en klokgelui zal worden aangekondigd dat Z. M. voorde eeds aflegging eene aanspraak zal honden Waarna de geheete grond wet wordt voorgelezen; dat de oudste predikant te Amster dam bij gelegenheid van de plegtigheid des dags eene korte toespraak zal houden en een gebed uitspreken, en de dienst met het zingen van een psalm besloten zal worden. In het Journal de la Haye van gisteren leest men het volgende artikel Volgens berigten, welke men ons wel heeft willen me- dedeelen hellen wij over om te gelooven dat de klagten, met betrekking tot het lager onderwijsaan de regering ge daan op verre na niet zoo algemeen noch 7.00 talrijk "zijn, ais men zulks zou kunnen afleiden uit een artikel daarover,' in het Handelsblad voorkomende en door ons nommer van gisteren overgenomen. Dochwat liet getal dergenen ook zijn mogedie hunne bezwaren aan den voet van den troon gebiagt hebben, de regering is volkomen genegen daaraan regt ce doen, zoodra de uitkomst van het onderzoek 't welk de Koningin zijue zorg voor al zijne onderdanen zonder onderscheid, dezer dagen bevolen heeft, getoond zal heb- ben dat die klagten gegrond zijn en dat er middel is om aan dezelve te voldoenzonder het algemeen belang van den Staat te benadeelen." Te Scheyeniiigen loopt het geruchtdat twee pinken ter stenrhariugvisscherij uitgerustop de Engelschc kust gestrand, maar dat de equipagien gelukkig zonden gered zijn. Ook van Katwijk zouden aan twee dier vaartuigen het zelfde ongeluk zijn wedervaren, zonder dat er echter iemand bij schijnt te zijn omgekomen. Men ziet met groot verlan gen nadere berigten te gemoet. Van Dordrecht meldt men, dat maandag avond, door het ruwe weder het aldaar op stroom liggend kofschip Elizabcthkapitein P. Pybusmet zijn anker doorgedreven cn op een tweede daarop uicgebragt anker gestooten is waarop het een zwaar lek heeft hekomen en dadelijk is ge zonken. De lading, bestaande in zout, was in korten tijd geheel versmolten, Men meldt uit Maastricht, dat de commissie voor de bepaling der grensscheiding tot een besluit is gekomen tot het vaststellen van den strategischen kring op den linker oever van de Maas. Het dorp Canne blijft daar buiten, en de Belgen behouden aan de zijde van Smeermaas eene los plaats aan de rivieren eene onafgebrokene gemeenschap van dezelve met hun grondgebied. van den verdienstelijken op het veld van eer gesneu velden Luitenant-Kolonel van het Oost-Indische leeer JOHAN JAC OÜ ROEPS. Fervolg en slot van No. 139.) Vooral schittert zijn roem, bij het herdenken hoe hij als onderhandelaarin de magt van Sentot geraakt en door dezen gevangen gehouden onder den last van Diepo Negoro om hem te doen sterven waarvan de uitvoering telkens door Sentot vertraagd werdherhaalde malen maar niet verpanding van zijn woord van te zullen wederkeeren in ons leger is terug gen uost. Ilii wist dat de moordbijt voor hem gescherpt was nog.ans keeide hij, zijn woordgetrouw, na het hartroerendst afscheid en den kameraadschappelijken handslagnaar den vijand terug en evenaarde alzoo Regu/us en Beijling, ter be vestiging dat het woord van den Hollander geen ijdele klank js en tot verheerlijking van het leger welks sieraad hij was. De ontluiooping der onderhandeling gaf hem aan ons terug. Zijne taaUeiuus die grootendeels tot grondslag heeft ge strekt zijner luisterrijke militaire loopbaan, is van de groo- sce nuttigheid geweest in den Javaschen oorlog. Uit dien tijd willen wij nog eenige voorbeelden aanhalen van zijne bedaard heid en zijn beleid(waarvan uien meer omstandige bewijzen vinden kan in de verzameling van officiële rapporten, U\er dien oorlog in het licht verschenen) welke zoo zeer het be wijs dragen dat hij ook zonder die zeldzame geoefendheid in de inlandsche talen, niet minder de verdienstvolle krijgs man geweest zoude zijn. Wij kunnen voor de juistheid van hergene wij mededeelen gerust borg staan, vermits wij over het algemeen alles, wat wij over Roeps bekend maken te danken hebben aan iemand die met alle omstandigheden van zijn leven ten naauwkeurig- ste bekend is. In den Javaschen oorlog moest de 3de mobiele kolonne eene vijandelijke sterkte vermeesteren, gelegen op den berg Gcger en die vermeestering was te belangrijkeromdat onze troepen door een aanhoudend vuur van den vijand benadeeld en ver ontrust werden. Deze sterkte lag op eene steile rotswel ker nadering, door een goed onderhouden kanon- en geweer vuur en het afwerpen van zware steenen aanhoudend belet werd, zoodat zes achtereenvolgende pogingen van bestorming Weiden afgeslagen. Aan een' der rotswanden had zich een waringie-boom gehecht, welks wortels, (die uit de takken schieten en zich benedenwaarts uitspreiden) hier en daar in openingen waren vastgegroeid. Roeps oordeelde deze wortels als het eenige middel om de positie te bemagtigen; hij klom met levensgevaar, een der eersten, tegen dezelven op', be reikte de kruin van de rots doodde onmiddellijk twee gewa pende vijanden die hem wilden afmaken en wasdoor dit voorbeeld van beradenheid en door gccne moe'ijelijkheden af

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1