MIDDELBURGSCHE M O R A JN T. X". 139. Donderdag 1840. 19 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. !3^ïOrtisuttt6~jSw«bicArtU NIEUWSTIJDINGEN, üfuvfcijc. xDuitsrchltltlto. Jfvrtukrtjfc. België. ülebcirlaudcn. K Dc abonncments-prijs (lezer Courant is 2 -j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der DomeinenIVegen Vaartenenz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. A ANB EST E D ING. Op Zatnrdag den 12 December 1840, des voormiddags om 11 ure, zal de fungerende AGENT van het DOMEIN te SAS.VAN-GENTdaartoe behoorlijk gemagtigd, al of niet in tegenwoordigheid van eenen Inspecteur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandeiresiderende te Sas-van-Genten getuigen, ten Huize en Ilerberge van J. de Rechteraldaar in het openbaar aanbesteden Eersteli/k: Het gewoon éénjarig onderhoud der KUNST WERKEN en GEBOUWEN, op en aan het Kanaal van Neuzen en het Zijkanaal naar Hulstmet de uit voering van eenige buitengewone werken; en Ten tweede: Het leveren van BRAND- en LICHTSTOF FEN, en onderscheidene andere benoodigdheden ten dienste der evengemelde Kanalen. Ilct bestek en voorwaarden waarop deze Besteding zal plaats hebben zal veertien dagen vóór dezelve, behalve op de gewone publieke plaatsten, ter lezing liggen in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ter Secretarien der Steden Sas-van-Gent, Neuzen, Axel en Hulsten ten Kantore der Agentschappen van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gent; terwijl drie dagen vóór de Aanbesteding, aan gegadigden, des verkiezende, aanwij zing zal worden gedaan. De fungerende Agent van het Domein, DE PRIESTER. De Naastbestaanden van JOSEPH LANGOOR, geboren te Tholen en laatst woonachtig binnen deze Stad of zij die omtrent dezelven eenig narigt weten te geven worden ver zocht zich ter Stedelijke Grillie zoo spoedig mogelijk te vervoegen. ALEXANDRIA den 28 october. Mehemed-Ali heeft, tijdens zijn verblijf te Cairo, aan een aantal officieren van de nationale militie decoratien doen uitreiken en die militie van alle betaling van belastingen vrijgesteld. Alle de Engelsche hotels, die op bevel van Abbas-pacha gesloten waren, zijn op dat van den onder-koning wederom geopend. De Turksche matrozen worden gestreng bewaakt; men vreest, dat deze lieden, wier geduld tot nu toe op de proef is gesteld in een' aanval van wanhoop de vloot in den brand mogten steken. Gndcr de landtroepen heerscht groote ontevredenheid Me hemed-Ali kan op weinige opperhoofden vast vertrouwen. Sedert den jare 1798 had de Nijl niet een' zoo hoogen waterstand bereikt als dit jaar. In Boven Egypte zijn onge veer 150 dorpen overstroomd, en van Cairo tot aan Atsé ziet men slechts zeer weinige huizen en dadelboomen boven het water uitsteken. De schade, daardoor veroorzaakt, is onberekenbaaren er heerscht bijna gebrek aan levensmid delen. Vele magazijnen van den pachamet granen opge vuld zijn gedeeltelijk overstroomd en weggespoeld of on- bruikbaar geworden. De pacha heeft onmiddellijk den uit voer van granen verboden. Ten gevolge van deze overstroo mingen, zijn alle salpetergroeven vernield, en het kan ligt zes maanden aanhouden vóór zij wederoip salpeter zullen kunnen uitleveren. Intusschetl verneemt men dat het water begint te vallen. FRANKFORT den 13 november. Te Rome houdt men het er voor, dat de spanning tusschende Pauselijke en Pruis- .sische hoven weder aanmerkelijk is toegenomenen het ge rucht wilde, dat xie kardinaal Lambruschinidien ten gevol ge zijn ontslag als secretaris van staat gevraagd had. LONDEN den 14 november, 'lieden wordt verzekerd, «dat de Londensche conferentie, aan haar doel getrouw, om bemiddelaarster tusschen de strijdige belangen van den sultan en den pacha te wezen en begeerig den vrede in Europa te handhaventot het doen van een gewigtigeu stap besloten heeft welke ook het onderwerp van een gisteren gehouden kabinetsraad heeft uitgemaaktte weten om den admiraal Stopford te magtigenden pacha de diensten en tusschen- komst der vier verbonden mogendheden aan te biedenten einde hem het erfelijk bezit van Egypte worde verzekerd, mits Iiij zich onverwijld onderwerpe. Doet hij dit echter niet, dan zouden de krijgsoperatien op de meest ernstige wijze voort gezet en zelfs gedurende den winter niet afgebroken worden. Reeds gisteren had een der dagbladen medegedeeld, dat door lord PaJmerston in dezen zin aan hec 'Fransch kabinet was geschreven. Volgens dat berigt zon Mehemed-Alion- der bovengemelde voorwaarde, ook het pachalik van St. Jean d'Acre behouden, met uitzondering der vesting, die aan de Porte teruggegeven moet worden. Deze voorslag zou denke lijk de goedkeuring van het nieuwe Fransche ministerie ver werven. Hetzelfde blad gewaagt van nota's, door Oostenrijk en Pruissen aan de Fransche regering gezonden, om zich te be klagen over de groote krijgstoerustingen welke in Frank rijk gemaakt worden, met bijvoeging dat zij zich insgelijks op voet van oorlog zouden stellen wanneer die toerustingen voortduurden. Hierop zou van de Fransche zijde geantwoord zijn dat noch de land- noch de zeemagt vermeerderd zal worden. PARIJS den 14 november. De plegtige doop van den jon gen hertog van Chartres heeft heden in de kapel van het kasteel der Tuiierien plaats gehad. Dezen avond zalte dier gelegenheid, groote receptie ten hove zijn. De staat der gezondheid van den jongen graaf van Parijs blijft nog altijd ongerustheid inboezemen. Een brief uit Bordeaux zegt, dat don Corlos weldra van het gouvernement vrijheid zal verkrijgen om Bourges te ver laten en zich naar Duitschland te begeven. Espartero zou voornemens zijn een observatie-corps naar de Fransche grenzen te zendenom een waakzaam oog op de plannen der Carlisten en van andere partijen te houden. Uit Madrid meldt men, dat de jonge koningin habella ten gevolge der scheiding van hare moeder, dagelijks treuri ger wordt, zoo dat men ernstig voor hare gezondheid begint te vreezen. Op voordragt van den minister Gamboa heeft hecSpaansch regentschap eenigé maatregelen genomen om de orde in de openbare geldmiddelen zoo veel doenlijk te herstellenen daarbij zijne zucht aan den dag gelegd om door den tijd al le aangegane schulden te voldoen. De Moniteur behelst thans eene telegrafische depeche uit Toulon van den 10, getrokken uit berigten van den Fran- schen consul-generaal van den i dezer. Deze depeche luidt als volgt: De zamentrekking der Egyptische troependie zich te Tripoli, Tortosa Latakia en Homs bevonden, had naar de zijde van Baalbek plaats gehad. De nieuwe vorst van het gebergte (den Libanon) emir Beschir-Saghirwas den 22 october, met vrij aanzienlijke strijdkrachten, te Ammana, 4 uren van Ibrahim: men verwachtte een besiissenden strijd. St. Jean d'Acre was den 27 nog niet aangetast. Alles is hier (te Aiexandria) rustig." Baalbek beroemd door de bewonderenswaardige bouwval len van het oude Heliopolisdie in den omtrek verspreid zijn ligt tusschen den Libanon en den anti-Libanon iets noordelijker dan Beyrut. Zelfs de zeer voor de Egyptena- ren gestemde Fransche bladen zijn gedwongen te erkennen dat uit de bovenstaande telegrafische depeche blijkt dat de Egyptenaren thans geheel de zeekust van SyriëSt. Jean Acre alleen uitgezonderd ontruimd hebben dat geheel de Libanon van Mehemed-Ali is afgevallen, en datindien zijn zoon Ibrahim te Baalbek eene nederlaag lijdtDamascus Aleppo en geheel het binnenland van Syrië in handen der Turken of hunner bondgenooten vallen moet. BRUSSEL den 15 november. De groote deputatie uit den senaacbelast om Z. M. het antwoord van adres op de troonrede te overhandigen, is ten gehoore toegelaten. Z. M. heeft op het adres het volgende geantwoord Mijne heeren Ik ontvang met voldoening het adres van den senaat. Ik ben gelukkig, te zien, dat mijne inzigten door eene vergaderingdie zich door hare toewijding voor het land en door haren bijzonder wijzen geest onderscheidt, zoo wel begrepen zijn. Het is mij aangenaam van den se naat de verzekering te ontvangendat hij welwillende aan dacht en medewerking zal verleenen tot de maatregelen, wel ke hem door mijn gouvernement zullen worden voorgesteld." s/-*^-AVENIIAGE den 13 november. Z. M. heeft, bij wijziging van artikel 2 van het koninklijk besluit van den 19 september 1823, no. 132, bepaald, dat de directeuren-gene raal hoofden zijnde van eenig departement van algemeen be stuur, voortaan ook leden zullen zijn van een raad van mi nisters. 'ieer staatsraad Copes van Hasseltpresident van de Antwerpsche. commissie betreffende de Scheldevaartis alhier aangekomen. Men wil, dat vele klagten en bezwaren bij de regering zijn ingekomen van onderscheidene Staten van het Duitsche tolverbond, omtrent de onderhandelingen ter re geling dezer aangelegenheid. Het dezer dagen alhier algemeen bestaan hebbende ge rucht, dat de lieer Copes van Cattenburch zijn ontslag als burgemeester dezer residentie zou hebben ingezondenwordt thans tegengesproken. AMSTERDAM den 15 november. Naar men verneemt worden de toebereidselen voor de plegtige inhuldiging des Konings, op den 28 dezer maand, zoo binnen als buiten de kerk, met den mees ten ijver voortgezet. In de kerk zuilen er, naar men verzekert, ook zitplaatsen worden daargesteld voor het provinciale bestuur van Noord-Hollandhetstede- 1 ijk bestuur van Amsterdam, de kerkbesturen, de regterlijke autoriteiten der hoofdstad enz. Men verneemt met genoe gendat men daarbij, bij de beschikking der plaatsen, ook gedacht heeft op het hoogste regterlijke collegie des lands den Hoogen Raad der Nederlanden, die bij de jongste doop- plegcigheidzeker ten gevolge van eenbij zoodanige festi viteiten te'verontschuldigen verzuim, voorbij was gezien. Omstreeks één ure op den gemelden dag zullen de personen waaraan toegang-biljetten zullen worden uitgereikt, en aan wie bepaalde zitplaatsen inogten zijn toegewezen, zich in de kerk moeten bevinden. Het is dus waarschijnlijk, dat Z. M. de Koning zich omstreeks twee ure naar de kerk be geven zal. Men verneemt voorts, dat de kamerheer-cere moniemeester, graaf van Limburg Styrum Noordwijk, met de regeling der plegtigheden voor de inhuldiging en de uitgifte der toegang-biljetten is belast geworden, zoodat zij, die vermeenen mogten daarop eenige aanspraak te mogen maken zich tot dezen zullen behooren te wenden. ROTTERDAM den 14 november. Gisteren morgen is alhier een dertienjarig meisjeinwonende bij haren oom den heer Ldood op het bed, en de nevens haar lig gende dienstmaagd in een bewusteloozen toestand op hetzel ve gevonden. Naar men verneemt, zou zulks aan verstik king moeten worden toegeschreven dewijl zich in dat slaap vertrek dat zeer klein en beperkt was, eene stoofmetvtiur en eene brandende lamp bevonden hebben, waardoor de stik stof-lucht hoogstwaarschijnlijk door den zich in de test be vindenden turf is veroorzaakt geworden. Vrijdag verloste zeer voorspoedig, met assistentie van de stads vroedvrouw E. H. Bartovan vier welgeschapen levende dochterswaarvan ééne echter kort na de verlossing overleed, de huisvrouw van C. J. Kien, wonende in de breedstraat alhier. De kraamvrouw en drie overige kinderen zijn vrij welvarende. In de hulpbehoevende omstandigheden, waarin deze lieden verkeerenis door het alhier gevestigde kraamvrouwen-fonds voor vrouwen door vrouwen ten spoedig ste in de eerste behoefte voorzien. GOES den 16 november. Z. M. heeft aan den heer F. H. Reen Cannegieter te Ileinkenszanddie zich tot bevor dering der koepokinenting bij uitnemendheid verdienstelijk heeft gemaakt, over het jaar 1839 eene medaille toegewe- zen. MIDDELBURG den 18 november. Men schrijft dat Z. M. de onlangs gedane benoeming van den luitenant.kolonel J. IV. Techters tot kommandant van de 4de afdeeling itifan- teiie heeic ingetrokken en buiten^effect gesteld, en aan den- zelvenop het door hem daartoe gedaan verzoek, het pen sioen verleend. Men verneemt, dat Z, M. heef: benoemd tot kom mandant van de 4de afdeeling infanterie, den luitenant-kolo nel J. J. IVagenervan de 2de afdeeling infanterie; tot lui tenant-kolonel bij de 2de afdeeling infanterieden majoor A. van der Slootvan de iste afdeeling infanterie; tot lui tenant-kolonel bij de afdeeling grenadiers, den majoor H.R. Heijermansvan gemelde afdeeling; tot adjudant van den generaal-majoor directeur van oorlog, List, den kapitein C. H. S. Steuerwaldvan het 3de bataillon veld-artillerie aan wien tevens eervol ontslag is verleend uit zijne tegen woordige betrekking van adjudant van den kommandant der 2de artillerie inspectie. De 2de luitenant van de iste afdeeling, J. C. J. Kem- pecsis gedetacheerd bij de koninklijke militaire akademie te Breda, en de heer F. L. Iluygetis bij deze instelling benoemd als leeraar van de 2de klasse in het handteekenen met eer vol ontslag als lithografisch teekenaar. De 2de luitenant-kwartiermeester ,7. IV. .7. Voltelen is nog 6 maanden gehandhaafd in het genot van het non-activiteits traktement. In den voormiddag van den 14 dezer, heeft de directie der Hollandsche redding-maatschappij op het strand te Zami- voort proeve gedaan met eenen mortier, bestemd om eene lijn aan boord te werpen van gestrande of in gevaar zijnde schepen. Deze proefnemingen hebben uitmuntend voldaan. De schoten hebben aanvankelijk plaats gehad tegen den zwn- ren wind op, en desniettegenstaande is de kogel, met de lijn er aan, over eenen opgerigten mast van ruim'30 voe ten hoog, henen geworpen, tot op meer dan 130 vademen afstands, en dtis vergenoeg, om eene op onze kusten ge strande kiel in gemeenschap met den wal te brengen. Latei- zijn de schoten gedaan halver wind naar zee en bij dézen bragt de mortier den kogelmet de lijn er aan tot eenen af stand zoo verie van het strand verwijderd, dat er niefs te wcnschen over bleef. Men heeft dus alle reden deze proef nemingen als gelukkig geslaagd te beschouwen, en zich fe verheugen over de aanwinst van dit nieuwe middel van red-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1