MIDÖELBÜRGSCHE C Of*82*0 A N N°. 138. Diugsdag 1840. 17 November. - '/N BIJSTUREN ev ADMINISTRAT1EN. Qtbucvfcutic. NIEUWSTIJI) IiNGEiN. (fivoot-firiltanjc. Ifvaitkrijk. laelgic. $!cbcsr!ftssöcn, jt*. v-? -: De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 5, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de betaling geschiedt comptantol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentmn behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie.! worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uiunndcring vnn HuwJijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcnwaarvan de prijs van dén tol res regels Ufi 5o en voor ied^ren regel daarboven 22 Ccitts. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen hij deze ter kennis der belanghebben den datten gevolge eener wijziging in de voorwaarden waarop zal worden Verpacht het ledigen van den zoogenaam de Beerput en zulks speciaal niet betrekking tot het daar onder begrepen zoogenaamde Nachtwerk de tegen Donderdag den 12 November aanstaande, bij Advertentie in dezer Stads couranten van den 13 October en 5 November II. aangekon digde Verpachtingen op dien dag geen voortgang zuilen hebben, maar zullen worden gehouden ter zelfde plaats en uur op Donderdag den 19 November daaraanvolgende; als mede dat de conditiën van Verpachting van af den 9 dezer, dagelijks voor de gegadigden ter lezing zullen liggen, ten woonhuize van den Stads Architect, bij wjen alle verlangd wordende inlichtingen en aan wijzigingen verder te bekomen zullen zijn. Gedaan ten Raadliuize der Stad Middelburg, den 6 No vember 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordannantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Naastbestaanden van JOSEPII LANGOOR, geboren te Tholen en laatst woonachtig binnen deze Stad of zij die omtrent dezelven eenig narigt weten te geven worden ver zocht zich ter Stedelijke Grifiie zoo spoedig mogelijk ie vervoegen. LONDEN den 11 november. De toon onzer oppositiebla den die in den laatstcn tijd vijandig tegen Frankrijk was gewortK,. aegint thans te keerengenoemde bladen be schouwen het noodzakelijk, dat beide landen elkander weder naderen en wijzen op het gevaar, dat Rusland door den tweespalt tusschen de kabinetten van Londen cn Parijs te sterk zou worden. Lord Palmerston' s antwoord op de bekende laatste nota des lieeren Thiers wordt in onze dagbladen medegedeeld. Onze minister bestrijdt het denkbeeld, dat Mehemed in de betrekking, waarin hij zich in de laatste jaren tot de Porte bevondeene bron van sterkte voor Tiirkve washet te gendeel was waar. Daarom houdt lord Palmerston nog aan het beginselvast, dat de sultan het regt heeft om zijne landvoogden te benoe^ men en af te zetten en de buitenlandsche mogendheden hem daarin niet mogen hinderlijk zijn. De minister wil echter den gang der gebeurtenissen niet vooruitloopen en hij ver heugt zichdat de Fransche regering gedreven wordt door de zucht tot handhaving des vredes. Men heeft berigten uit Britsch-Indie tot den 1 octo ber. Men had in Bombay tijding van China tot den 3 julij. In de maar.d junij was de gansche Engelsche expeditie voor Canton gekomen. Die hayen en rivier waren in staat van blokkade verklaard. Reeds waren verscheidene schepen aangehouden. Kapi tein Elliott had voorts last gegeven het eiland Choesan te bezetten hetwelk aan den ingang van de groote rivier Ti aitó- Tsen ligt. De Chinezen hadden weder vruchtelooze pogingen ge daan om Britsche schepen in brand te steken. De tijdingen uit Aighanistan luiden ongustig voor de Engelschen. De verdreven dost Mohamed spande alle krach ten in om den in zijne plaats gestelden schach Soojah te ver drijven. Khelat was door den Britschgezinden bevelhebber moeten worden overgegeven. De opstandelingen hadden ook andere plaatsen aangetast. De majoor Qlibborn had eene door hen verdedigde bergengte niet kunnen bemagtigenna een verlies van 4 officieren en 250 Sipnyers aan dooden ge leden te hebben behalve dat het Engelsch konvooi wegge nomen is. Er zijn terstond 10,000 man uit het Bombny- sche naar deze oorden gezonden. Alhier uit Konstantinopel ontvangen brieven bevestigen de aankomst van den kolonel Ilodges in die hoofdstadals overbrenger van het vaandel van /brahim-pacha en van 200 gevangen Egyptische officieren. Verder zeggen zijdat de Fransche agent graaf IValcwskina andermaal zijne zending te hebben zien mislukken naar Alexandria was teruggekeerd. PARIJS den 11 november. Gisteren is in de bureaux van de kamers der gedeputeerden tot de benoeming der commissie tot het adrós van antwoord op de troonrede overgegaan. Zij bestaat uit de heercii de Lamartine BugeaudSalvattdy DttpmBenjamin Deiessert, JacqueminotPassy Ducos en de Reïnttsdf. Alleen de beide laatstgenoemden behooren tot de oppositie zoodat deze verkiezing als eene nieuwe zee- praal voor het ministerie kan worden beschouwd. Men vermoedt, dat het rapport dezer commissie niet vóór den 24 of 25 aan de kamers medegedeeld zal kunnen wórden, en dat de heer de Lamartine tot rapporteur zal worden geko zen. Een groot aantal gedeputeerden moet voornemens zijn het voortzetten der bevestiging van Parijs te ontraden, naardien het bijstaan dier departementenwelke door de jongste over stroomingen gelëden hebben hun van dringender noodzakelijk heid voorkomt. De verwachting, die bij de komst van den heer Cuizot uit Londen is opgewekt, dat namelijk deze staatsman toe zeggingen van het Engelsche kabinet zou hebben gekregen aan welke hij de zekerheid ontleendedat het ministerie Soult-Guizot grootere toegevendheid dan het ministerie Thiers bij de mogendheden zou vindenschijnt niet te worden ver vuld. Meer en meer wint het gerucht veld dat geenerlei zoodanige toezegging te Londen aan den lieer Guizot gegeven is. Men begint integendeel op te merken dat de mogend heden minder dan ooit genegen zijn om van ecnige toege vendheid jegens Frankrijk te doen blijken. Wel onderrigte personen houden het daarvoor, dat de vervallenverklaring van Mehemed-Ali zal worden doorgezetindien de onder-ko ning zich niet uit eigene beweging onderwerpt en de Turk- sche vloot terug geeft. Zij meenen zelfs, dat de mogend heden er niet in zullen bewilligen, dat Frankrijk als midde laar in deze zaak worde toegelaten, op dat niet, door den invloed van dien kant welligt meerdere inschikkelijkheid door de Porte aan zijnen vasal betoond wordt. Van eenen anderen kant gaat men nog verder, en beweert, dat de ver vallenverklaring van Mehemed-Ali zal worden doorgezet, al ware het dat bij zich uit eigen beweging onderwierp ver mits de onder-koning de hem gestelde termijnen onbenuttigd heeft laten voorbij gaan, en het kabinet van Petersburg, zoo men meent, volstrekt ongeneigd is om terug te komen op eenige der in het traktaat gemaakte bepalingen. Deze beschouwingen geven der oppositie op nieuw aan leiding om uit te varen tegen het nieuwe kabinec en tegen de kamer, waarvan de meerderheid zich gezind betoond om in deszelf; geest te stemmen. Evenwei schijnt het nog niet tvolkomen zeker te zijndat het adres een eenvoudige weer klank zal zijn op de troonrede. Men heeft opgemerkt, dat, behalve de leden de Remusat en Ducosook verschillende andere leden de troonrede te zwak geoordeeld en verklaard hebben, dat de wapeningen moesten worden voortgezet, en dat de kameralvorens tot een besluit te komen voldoende moest zijn ingelicht. 1 en opzigtë .dier wapeningen echter, en het gezegde van den heer Guizot, dat het voortzetten derzelve onvermijdelijk tot den oorlog leiden zou merkt een der dagbladen aan dat lord Palmerston in de laatste dagen vnn october naar Pa- lijs heeft geschreven, dat, indien het Fransch gouvernement in zijne wapeningen nog eene enkele schrede verder ging, alsdan ook Engeland zich zoude wapenen, en dat men in dit geval voor niets meer konde instaan. De tekst der nota van lord Palmerston in antwoord op die van den heer 'Ihiersschijnt allezins te bevestigen dat er noch voor Mehemed-Alinoch voor Frankrijk iets goeds van de mogendheden kan worden verwacht. Men merkt evenwel opdat die nota minder gerigt is tegen dé Fransche regeling, dan wel tegen den heer Thiers. Deze staatsman heelt, zegt men, gisteren een' courier naar Londen gezon den tot het bekomen van inlichtingenin verband met de opening welke hij aan de kamer doen zal. De commissie tot opmaking van het adres heeft onderling besloten oin ten aanzien harer beraadslagingen, het diepste geheim te bewaren. Een aide-de-camp van den maarschalk Souit is, zegt men naar Alexandria gezondenom graaf fp'alewski te ver vangen en den onder-koning te vermanen zijnen tegenstand niet langer te rekken. Bij de regering zou de tijding zijn ingekomen dat de in woners van Aleppo en Damasctis in opstand waren en het ge zag van den sultan hadden uitgeroepen. Regtstreeksche berigten uit Alexandria van den 28 oc tober melden het navolgende De geallieerden zijn meester van de geheele zeekust van Syrië, en zelfs Tripolis is door e '-gyptenaren ontruimd. Daar het gerucht liep, dat de laatstgenoemden ook hunne troepen uit Acre hadden terngge- ^tro en 's de stoomboot Phcnix derwaarts gezonden, om den staat der zakc-n op te nemen, doch is liet dadelijk ge bleken, dat deze sterkte nog goed bezet was, vermits de stoomboot, onder het bereik van het geschut gekomen, da delijk met kanonkogels werd begroet, en genoodzaakt, niet zonder schade, af te houden. Men wist in Alexandria zeer wel, dat Ibrahim nadeel had geleden; doch men vleidde zich, dat de door de geal lieerden dienaangaande bekend gemaakte berigten overdreven waren. Men wist echter niet waar hij zich bevbnd en wat hij voor had. j, I11 Alexantliia had men bcrigt, dat de Fransche vloot naar "I ouion terugkeerde. Dit berigt had een zeer ongunsti ger! indruk gemaakt. De onder-koning waste gelijker tijd van de Engelsche en Russische zijde vermaand geworden, de be palingen van het traktaat alsnog onvoorwaardelijk aan te ne men. Zijn antwoord was nog niet bekend." Uit eene heden publiek gemaakte telegrafische depeche blijktdat de expeditie naar Medeah voikomen geslaagd is en dac, daar Abdel-Kader het hoofd aan die expeditie niet heeft durven bieden, geen belangrijk gevecht is geleverd. Nogtans erkennen de Franscnen 32 dooden verloren te hebben.' Eene andere depeche geeft berigt wegens een strooprog't den 22 october, met goed gevolg, tegen den stam van Bóni Yacoub inde provincie Oran, volvoerd. Twintig mannen, vrouwen en kinderen, waaronder de vrouwen van onderschei dene opperhoofden en een zeer geacht priester, zijn krijgs gevangen gemaakten voorts 943 runderen, 2600 schapenden geiten, 60 oorlogspaarden30 kameelenen 300 ezels, bene vens wapenen, geld enz., den Franschen in handen gevallen. liet fregat la Junondat te Toulon aangekomen is en Sr. Helena den ai september had verlaten, brengt het be rigt mededat toen het fregat la Belle Poule nog^niet in het gezigt van dat eiland was, maar dat de toebereidselen tot de inscheping der asch van den keizer nagenoeg voleindigd wa ren. De Junon meldt verder, dat de korvetten P Astrolabe en la Zèlée, onder de orders van den kapitein Dumont cP UrviUe de reede van St. Helena verlaten en naar Frankrijk koers ge zet hadden, na hare wetenschappelijke expeditie voleindigd te hebben van welke men zich zeer belangrijke uitkomsten voorspelt. De stoomboot la Normandie en de stoomboot le Cour nier zijn door hec gouvernement bestemd om de eerste Na poleons gebeente, de andere de personen, die dezelve bege leiden over te brengen. Men wil dat in de kamer der afgevaardigden de schade door de jongste overstroomingen der llhóne en Saóne aan- gerigt, op eenige honderden millioenen geschat worden. Men hoopt nogtans, dat die begrooting overdreven is. De heer de Lamartine heeft bewerkt, dac door den minister van koophandel een onderstand van 50,000 francs aan de noodlij denden is verleend. De vloed der Rhóne werd van eene buitengewone droogte voorafgegaan. In de maanden april en mei zakte de bed ding der rivier zoo zeer, dat een rotsklomp, dien de oudste inwoners van Lyon zicb niet herinnerden ooit gezien te heb ben boven water kwam. Die rotsklomp bevat een' steen met het volgende opschrift Qui uPa vu a pleuré Qui me verra, pleurera. Den 8 dezer is de Rhóne weder 3 voet gewassen ten gevolge der plasregens. De Saóne blijft afuemen. De Inge zetenen wagen zich allengs weder in hunne woningen en "de gemeenschap der groote wegen isdank zij de ijverige po- gingen van het gezag, ten deele weder hersteld. Men schrijft uit Angersdat de Loire nog gedurig wast. Alle de omstreken dier stad staan onder water. -Z. M. de koning, steeds bereid ongelukkigen ter hulp te komen, heeft op de fondsen zijner civile lijst eene som van 100,000 fr. aangewezen, om te verdeelen over de departe menten die door de jongste overstroomingen hebben geleden. Dc koninklijke familie heeft het edele voorbeeld van Z. M. ge volgd H. M. de koningin heeft eene som van 25,000 fr. de hertog van Orieans 25,000 fr. en mad. Adélaide 50,000 fr. daartoe afgestaan. H. K. H. de hertogin van Orieans heeft aan den prefect van de Seine eene som van 15,000 fr. doen ter hand stellenbij gelegenheid van hare gelukkige bevalling, ten einde dezelve aan de behoeftige moeders, welke op dien dag zeiven zijn of in den loop van de eerst komende 14 dagen daarna zullen bevallen. De vermoedelijke dader van den zoo verraderlijken als iaaghartigen moord, onlangs aan eenen onder-officier der municipale garde Lafoniainebegaan is gearresteerd. BRUSSEL den 13 november. De Belgische senaat'heeft eenstemmig een adres van antwoord op koning-s aanspraak goedgekeurd. Over het algemeen stemt het met die staats stuk overeen. Ten aanzien van het openbaar onderwijs lie- looft echter de vergadering geenszins die inschikkelijkheid welke de koning heeft verlangd, en heeft zij te kennen gel geven, dat, ofschoon het de pligt van het bestuur is, het openbare onderwijs te regelen, deze regeling behoort gegrond te zijn op het beginsel van vrijheid, hetwelk, zoo de sena- teurs vermeenen reeds 111 Belgie goede vruchten heeft ge dragen. s GRAVLNIIAGE den 11 novemberDe Tweede Kamer der Staten-Generaal had heden eene zitting waarin men zich voornamelijk met rapporten op vcrzoekschiften heeft bezig gehouden. Op voorstel der commissie zullen twee derzelve i°.dat van den heer H. A. Callenfelsmed. doet. te Oost burg piovincie Zeelanddie zijne bezwaren over dc belas-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1