MIDDELBURGS CUE C O ÜRAN T. N°. 137. Zaturdag 1840. f 14 November. V jflfeÉ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN, of ~15 rt 11 a ti j c. Jfcauticijfc. ficlgic. ilcbctianbcn. =3BS Be abonncments-prijs dcier Couranl is o. ,ybvoor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uilzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcnwaarvan de prijs van (in tot zes regels is f 15o- en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het ragt van zegel wordt betaald. De nalatigen in de voldoening van htm verschuldigdehet Stedelijk Middel dér LANTAREN-GELDEN Dienst 1840, betreffendeworden bij deze ten ernstigste aangemaand tot eene onverwijlde voldoening van hetzelve, en zulks wel vóór of op den 20 dezer, terwijl na dat tijdstip, de maatregelen van dwang zullen worden te baat genomen. Middelburg, den 9 November 1840. DE TROIJE Nz, Collecteur. De COMMISSIE van het MUZIJKFONDS der Middel, burgsche Dienstdoende Schutterij zal, op Maandag den 16 November 1840, des voormiddags ten half-twaalf ure, in het Provoosthuis op de Noordzijde van den Dam verslag doen van het door haar verrigte sinds de laatstgehoudene Ver gadering. Met dankzegging verklaar ik, op heden, voor het Bijbel- genootschapontvangen te hebbenvan den Heer Predikant van der Feen eene gift van twee Zeeuwsche Rijksdaalders met het bijschrift: voor de ver sprijding Des Bijbelswelke gift met bijschriftvolgens zijn Wel-Eerw. opgaaf11. Maan- dag, den 9 dezer, ten zijnen^uize is gezonden. Middelburg, den it November 1840. W. N. LAMBRECHTSEN Thesaurier bij het Bijbelgenootschap, Afdeeling Middelburg. LONDEN den 7 november. Onze bladen melden, dat de admiraliteit eene stoomboot heeft afgezonden, om aan de on derscheidene rijks-scheepstimmerwerven te WoolwichPly- mouth Portsmotith Pembroke, Chatam en Sheerness beve len over te brengen tot het met kracht voortzetten van den arbeid aan al de op stapel staande oorlogschepen en het daar toe aannemen van een grooter aantal werklieden. Bij die ge legenheid doet men eene opgave van de oorlogschepen die binnen een niet zeer lang tijdsverloop op die werven in ge reedheid zouden kunnen worden gebragt om zee te bouwen. Het blijkt daaruit, dat tot die bodems 5 linieschepen van tusschen de ito en 120 stukken, 17 linieschepen van 70 tot 90 stukken, 33 fregatten, korvetten en kleinere oorlogs vaartuigen waarvan het minste 8 stukken voeren zalals mede 6 stoomschepenbehooren. Bijna alle de dagbladen toonen zich welteyreden met de troonrede van den koning der Franschen als welke meer vredelievendheid bevatdan men verwachtte dat Z. M. aan den dag zou durven leggen. De uitdrukkingen van ernstige pligtenwelke de buicenlandsche gebeurtenissen opleggen en hem van de waardigheid van Frankrijk, welke hij ter harte neemtwordt gerekend slechts gebezigd te zijn om ook der oorlogzuchtige partij een weinig te behagen. De gerin ge rijzingwelke het bekend worden dezer troonrede giste reren in de Engelsche fondsen heeft te weeg gebragt, wil men niet aangemerkt hebben als een blijk van slechts mid delmatige tevredenheiddezelve strekt alleen ten bewijze dat de beurs niet verrast is door den inhoud der troonrede,' maar te voren wel onderrigt geweest is aangaande de hou ding, welke de koning bij deze gelegenheid zoude aanne men. De Morning Herald is het eenige dagblad dat niet tevreden schijnt, en zich eenige bijtende aanmerkingen ver oorlooft. De Morning Post is heden van gevoelendat de gebeurte nissen van de laatste drie maanden eiken onpartijdigen be schouwer ter gunste van conservative beginselen moeten stemmen. In een landwaar een overdreven gevoel van vrijheid heerschten waar valschheid en bedrog de weg is tot bevordering, steekt eene kwaadwillige en oproerige par tij somtijds de vanen op zonder dat de wijsheid der rege ling dit kan voorkomen of verhinderen; doch zulke uitbars tingen zijn maar kort van duur, wanneer het bestuur stand vastig is in de handhaving der behoudende beginselendoch wanneer de regering deel neemt aan de bewegingen en me- •depligtig wordt aan de opruijingendan wordt het gevaar bijna onoverkomelijk. Dit ziet men thans in Frankrijk het zelfde zou ook in Engeland plaats hebbenindien het En gelsche volk even prikkelbaar en ontstnimig was als het Franscheen er geen magtige adel bestond, oin zijnen rijk- en invloed in de andere schaal te leggen. PARIJS den 8 november. De hertogin van Orleans is he den gelukkig bevallen van eenen prins, aan wien terstond de naam gegeven is van hertog van Chartres. De Moniteur vermeldtdat de generaal baron Fagehien koning, in een bijzonder gehoor, zijne geloofsbrieven heeft overhandigd, die hem als buitengewoon gezant engevolmag. tigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden bij ons hof bevestigen. De vier gisteren door de kamer der afgevaardigden be noemde secretarissen zijn, de heeren BignonBoissy d'An- glas, Galos en Havin alleen de laatste behoort tot de linker zijdede drie eerste tot de constitutionele of behoudende partij. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van heden is de heer Nogaretdie als oudste in jaren voorloopig het voorzitterschap had bekleed als zoodanig afgetreden en door den nieuw benoemden voorzitter, den heer Sauzetver vangen bij welke gelegenheid deze onder anderen heeft ge zegd Vaste handhaving der voorschriften jegens allen en ten behoeve van allen dit zal het bestendig doel der pogingen van uwen voorzitter zijn. Dit is ook het karakter der sterke en vrije vergaderingen. Het zal het onze zijn, mijne heeren te midden der prikkelende herinneringen van de rangzucht der personen, en bij het besef van het gewigt der nationale questien. Laten wij aan allen die vaste en kalme waardig heid het onderpand van kracht en wijsheid vertoonen, die aan vertegenwoordigers van een groot volk past." De minister van justitie en eeredienst, Martin du Nord, heeft bij zijne komst aan het hoofd van het departe ment eenen rondgaanden brief aan de procureurs-generaal bij de hoven van assises gezonden waarvan de inhoud eenig- zins ter waardering kan strekken van den staat der gemoede ren in de laatste tijden. De minister vestigt daarin hunne aandacht op de tegenwoordige gewigtige omstandigheden. Buitenslands zou het gouvernement de eer van Frankrijk hand haven; binnenslands zou het waken, dat dezinneloozeharts- togten de openbare rust niet in gevaar bragtende eendragt tusschen de burgers, thans meer dan ooit noodzakelijk, niet verstoorde. De snoode hartstogten toch waren op nieuw in werkingmisdadige opruijingen moord-aanslagenzelfs te gen 'skonings leven, gaven er bewijs genoeg van; die mis daden moesten voorgekomen worden en niet ongestraft blij ven de wetten met gematigdheid en voorzigtigheidmaar met vaste hand ten uitvoer worden gelegd. Niet minder moest men een wakend oog houden op die luidruchtige mani- festatien die leugenachtig den naam van vaderlandslievende geestdrift aannamenen maar al te dikwijls de strekking tot opstand en verleiding deden blijken zij moesten gestraft wor- denwanneer zij onder het bereik der wetten vielen. Niet minder beveelt de minister de krachtdadige handhaving der wetten aan bij de misdadige aanrandingen die er plaats heb ben, zelfs tegen de beginselen waarop de maatschappij be rust; de godsdienst en de zeden waren gehoond geworden, en dikwijls had men blijken gezien van een verderfelijk welgevallen in de zedeloosheid en de misdaad. Bij eene andere circulaire van denzelfden minister is het zingen van den Marseillaise en alle andere staatkundige ver tooningen verboden geworden. Ten gevolge van dien zijn reeds gisteren avond een aotal personen, die dit bevel over treden hadden in hechtenis genomen. Men schijnt ook niet zonder eenige ongerustheid te zijn; het garnizoen is heden weder geconsigneerd. Een tiommer van het revolutionnaire dagblad le Natio nal is door de politie in beslag genomen. Een artikelhet welk de strekking hadom het leger op te rttijen tegen de bevorderingen, welke daarbij, gedurende het ministerie Thiers, door den invloed der hertogen van Orleans en van Nemourshebben plaats gehad, heeft tot dezen maatregel aanleiding gegeven, die natuurlijk door de revolutionnaire partij als eene daad van verregaande onderdrukking wordt voorgesteld. De koningin Maria Christina wordt morgen of over morgen te Parijs verwacht. Het "schijnt dat H. M. aanvalt- kelijk voornemens was zich naar Toscane, van daar naar Rome, en eindetijk naar Napels te begeven. Langs buitengewonen weg hebben wij brieven en dag bladen van Madrid van den 3 november ontvangen. Het regentschap heeft eindelijk deszelfs programma bekend ge maakt; het kondigt aan zich binnen de grenzen der constitu tie te willen houdenhet zei aan de partij der exaltado's slechts ten halve toegedaan zijn. Het geschil tusschen het regentschap en de junta's, zegt men zal vroeger of later wel moeten worden uitgemaakt. Deze laatstgemèlden zullen ontwijfelbaar tot op de vernieuwing der verkiezingen haren invloed willen behouden; ook werken zij op den geest der armee. Esparteroom zijnen vijanden het hoofd te bieden gaat voort met, door a;in hem verknochte bataillons, het garnizoen der hoofdstad te versterken. De generaal Evareste San Migneltot kapitein-gene raal van Madrid benoemd heeft eene proclamatie aan de nationale militie uitgevaardigd, waarin de volgende zinsnede voorkomt: De openbare orde, de wet, de vrijheidde constitutie, de troon van Isabella II, het provisioneel be stuur van liet koningrijk; ziedaar de nationale leus, ziedaar voor Spanje de eenige en werkelijke waarborg van kracht en eeuheid." BRUSSEL den 10 november. Heden is de zitting der Bel gische kamers door den koning in persoon geopend met eene aanspraak, wier eerste zinsneden dus luiden: Mijne Heeren Mijne betrekkingen met de verschillende mogendheden blijven op den duur voldoenend.. De omstandigheden welke gedreigd hebben de bestaande eenstemmigheid tusschen de groote Staten van Europa te verstoren, doen mij de waarde dier goede verstandhouding te levendiger gevoelen. De stelling van Belgie is door de traktaten bepaald en de bestendige onzijdigheid is plegtig aan dat land verzekerd. Mijne regering heeft geene gelegenheid verwaarloosd om het belang te doen kennen dat zij aan dezen waarborg hecht. Overal ik zeg het met zelfvoldoening, hebben wij niet dan gevoelens van welwillendheid en van eerbied voor het begin sel gevonden dat in ons publiek regt staat aangeschreven. De onzijdigheid, wij kunnen er ons niet te veel van over tuigen is de ware grondslag onzer politiek die opregtge trouw en krachtig te handhaven moet ons bestendig doel zijn. De onderhandelingen uit de volvoering van het trak taat met het koningrijk der Nederlanden voortvloeijende worden met al dien ijver voortgezet, welke het onderzoek van talrijke en kiesche vraagpunten vereischt. De geest van eendragt en toenadering, van welken de beide Staten onlangs gelegenheid gehad hebben elkander een nieuw blijk te geven zal, hoop ik, bij voortduring een gunstigen invloed uitoefe nen op de schikkingen welke nog te maken overblijven." Het overige der aanspraak is meer bepaald aan het overzigt van den staat der binnenlandsche zaken, die als doorgaans gunstig wordt afgeschilderd en aan mededeelingen wegens het sluiten van traktaten van handel en scheepvaart, met ver schillende Staten; gewijd. Eene nieuwe graanwet, en maat regelen om een beter evenwigt tusschen de inkomsten en uit gaven daar te stellen zullen aan de kamers voorgelegd wor den. Ook zullen zij zich met anderede binnenlandsche Stheepvaarthet onderwijsde regtsbedeeling en de organi satie van het leger betreffendehebben bezig te houden. Het slot der troonrede is van dezen inhoud Mijne heeren al mijne gedachten hebben de bestendiging onzer nationaliteit ten doel mijne daden strekken om die meer en meer buitenaf gewaardeerd en binnenslands bemind te maken. Gij zult, in verceniging met mij, voortgaan om tot welzijn van het vaderland, en tot vervuiling der pligten die het oplegtte arbeiden. Dat een levendig nationaal ge voel steeds bij onze vereenigde pogingen voorzitte dit ishet zekerste middel oin moeijelijke tijden gelukkig te boven te ko men en om tijden van kalmte en veiligheid weldadig en vrucht baar te maken." De koningin was bij de opening der zitting tegenwoordig, alsmede een aantal leden van het corps diplomatiek. Zoo wel bij het rijden naar de vergadering als bij het verlaten der zaal is de koning sterk toegejuicht. De Commercc Beige laat zich over deze troonrede zeer gunstig uit. Zij stelt het vraagstuk van onzijdigheid voorna melijk als een punt van staatkunde voor, en de woorden der kroon verzekeren dat deze voorwaarde van bestaan alomme niet anders dan welwillendheid en achting heeft gevonden. De paragraaf, betreffende de laatst te maken schikkingen met de Nederlandenzegt hij is zeer voldoendede gevoelens van eendragt eu overeenstemming, die van den troon uitgaan, zullen weerklank vinden in het land. Het dagblad Indépendant bevat eenen particulieren brief uit Frankfortbetreffende de maatregelenwelke in ver schillende Duitsche Staten genomen worden ten einde des vereischt de verschillende legermagten binnen zeer korten tijd te velde te brengen. De briefschrijver zegt, dat, wanneer het geval zulks vereischte, binnen weinige dagen een obser vatie-leger van 150,000 man aan den Rijn kan worden brj- eengebragt. Op de vraag, welk dat geval is, antwoordt de sclrrijver: het is wanneer de revolutionaire driften in Frank rijk voor de stem der bezadiging doof blijven als de woede der propaganda sterker is dan de behoefte van vrede en de inspanning der diplomatie, om den vrede te bewaren als de wijze staatkunde van koning Lodewijk Filips overwonnen wordt door de kuiperijen ecner blinde eerzucht." De briefschrijver zegt wijders, dat, naar men verzekert, de heer Guizot bereids eene rondgaande nota aan de mogend heden teekenaren van het Londensche traktaat, heeft afge vaardigd waarin hij op het betamelijke en de noodzakelijk heid aandringt, dat nieuwe onderhandelingen geopend wor den over het Egyptische vraagstuk, hetwelk in deze no-a van het Syrische vraagstuk geheel is .afgescheiden. De heer Guizot legt, zegt men, in deze nota zoodanige gevoelens bloot, dat zij, naai men nteent, niet missen kunnen aan zijne voorstellen groot gewigt te geven. s GRAVENIIAGE den 10 november. Dezer dagen is al hier aangekomen en aan het hotel le Bcllevue afgestapt de generaal de Rocderin dienst van Z. M. den Koning van Pruissenkomende van Berlijn eu bi hst met Z. M, Kouirr

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1