C O U R A M T. f N°. 132. Dingsdn 1840. 3 November. €T BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. BuitsrfiUub. (Broot-Srittanje. Jfrattferijfi. ülcbcvitttibcn. T' Door het Departement Middelburg der Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering van Nijverheid met medemerking van Dirigerende Leden der Teeken-Akademie en van het De partement Middelburg der Maatschappij tot Nut van Alge meen eene INDUSTRIE-SCHOOL tot stand gebragt zijnde waarin onderwijs zal worden gegeven in Reken- Meet. en Werktuigkunde, ter opleiding van zoodanige Jongelieden welke zich tot een of ander Handwerk of vak van Kunst wil len bekwamen zoo worden diegenen welke genegen mog- ten zijn dit volks-onderwijs bij te wonen, tegen betaling van 3 'sjaars, uitgenoodigd zich vóór Vrijdag den 6 Novem ber aan te meiden bij den Onderwijzer, den Heer Gouka dagelijks van ia tot i uren. De Directie der Industrie-Scbool J. C. SCHOOR van de SOUBURGEN Abm. van den BROECKE Jz. J. TIELEMAN. FRANKFORT den 28 october. Zestien personen zijn, ter. gevolge der ontdekte zamenzwering gearresteerd. Giste ren avond is echter nog een kamerbehanger, die als een be middeld en geacht man werd beschouwdin hechtenis geno men. Over het algemeen spreekt men met verachting over deze zamenzweringdaar zij in verband stond met de Fran- sche propaganda. Vermoedelijk zullen er nog meer arresta- tien plaats hebben. Tot heden is het garnizoen der bonds- vesting Mainz nog niet versterkt. Men verneemtdat het tegen Dartnès gerigte onderzoek heelt geleid tot de ontdekking van papierenwelker inhoud de Iuansche regering heeft bewogen ons eenige mededeelin- gen te doenten gevolge waarvan alhier enkele personen in hechtenis zijn genomen. Een man wiens naam in de ge leerde wereld bekend staat, heeft, naar men zegt, de stad heimelijk verlaten. Z. M. de koning der beide Sicilien heeft het bevel uitgevaardigd, om de land- en zeemagt te vermeerderen en de forten langs de kusten te versterken. Men zegt, dat deze maatregelen vooral tegen Engeland zijn gerigt, hoewel Napels ingeval van oorlogbesloten heeft onzijdig te blijven. Den 6 dezer is Z. M. andermaal van Napels naar Palcrmo ver trokken. LONDEN den 28 october. Onder dagteekening van den 15 dezer, is door lord Palmerstononzen minister van bui. tenlandsche zaken, aan lord Ponsonbyden Britschen verie- genwoordigenden gezant te Konstantinopeleene nota gezon den, waarbij aan voornoemden gezant te kennen gegeven wordt dat het wenschelijk zoude zijn indien met gemeen schappelijk overleg der gemagtigden van Oostenrijk, Pruis- sen en Rusland van het Otiomannische hof kon verkregen wordenomin weerwil van de bekende vroegere vervallen verklaring van Mehemed-Ali van het bestuur over Egypte, aan gezegden Mehemed-Ali te verstaan te geven, dat, in ge val meergenoemde pacha zich binnen een kort tijdsbestek aan den sultan onderwierpen bewilligen zou om de Turksche vloot terug te geven en zijne troepen uit Syrië, Adana Candia en de heilige steden te doen terugtrekken, hij dan niet slechts voor zichzelven maar ook voor zijne opvolgers, derhalve in het erfelijke bezit van het bestuur over Egypte door den sultan zou erkend wordengeheel overeenkomstig het bekende july.traktaat. De regtspleging tegen den opper-timmerman .7. Hcnty beschuldigd van allerlei ligt ontvlambare stoffen in het oorlog schip Camper downop de werf te Sheemess te hebben aan- gebragtof althans het aanbrengen daarvan door anderen te hebben toegelaten, waardoor dat schip en de overige daar liggendeop den 2 dezer bijna eene prooi der vlammen ge worden waren, en verder van een valsch rapport, omtrent het blusschen van den brand te hebben ingediendis dezer dagen aangevangen. Al de brieven uit het Oosten bevestigen de vroegere berigten omtrent het wel slagen van de krijgsoperatien der geallieerden langs de kusten van Syrië, en omtrent de moe deloosheid die onder de Egyptische troepen heerscht. De blokkade der haven van Alexandria wordt, sedert den 6 dezer, zeer streng gehandhaafd. De familie van Soiiman- pagha was aldaar, aan boord der Fransche stoomboot le Cas- toraangekomen. Mehemed-Ali zette zijne maatregelen van verdediging met eene drift voort, die aan wanhoop grensde. Zondag nacht hebben de Engelsche stoomboot Brittan- tiiaen de Fransche stoomboot Phoenixbeide in de beurt van Havre varendenabij Douvres zoo hevig tegen elkander gestooten, dat de laatste geheel weg is, en men alleen de equipagie e« passagiers, niet zonder groote moeite, heeft kunnen redden, terwijl ook de Britannia zwaar is beschadigd. Met het stoomschip Great Weit er ndat de overtogt van New-Yorlt in dertien en een halven dag gemaakt heeft, zijn brieven ontvangen, welke de verdeeldheid in de Veree- nigde Staten, wegens de op handen zijnde verkiezing van den nieuwen presidentals zoo hooggaande voorstellen dat men haar bijna met die vergelijken kan, welke gedurende een bur- ger-oorlog heerscht. PARIJS den 28 october. Bij een gastmaal, den bekenden gedeputeerde Arago te Grenoble aangeboden, zijn onderschei den toasten ingesteld en toegejuicht, die aan de vreesselijkste dagen der eerste omwenteling herinneren. De meerderheid der bevolking heeft echter weinig acht op den heer Arago geslagen. De onder-officier der municipale gardeLafontaineis aan de gevolgen der wonden overleden hem voor eenige da gen door een oproerigen Volkshoop toegebragt. Men heeft dezer dagen te Rouaan voor de woning van den generaal Tette met veel hevigheid den marseillaanschen marsch gezongen. Deze bevelhebber, dien dit gedruisch zeer scheen te vervelen, gaf al spoedig de zingende menigte te kennen dat hij hare vaderlandsliefde op prijs steldedat hij zich overtuigd hield, dat de zangers, in geval van nood, dadelijk mede de wapenen zouden opvattenen dat hij hun- ne namen zoude opschrijvenom hunindien het tot oorlog mogt komen, reiswijzers te doen uitreiken, ten einde zich onmiddelijk naar de grenzen te kunnen begeven. Hij verwij derde zich daarop, om schrijfgereedschap te halen; doch be vond terugkomende, dat de menigte uiteengeraakt, en de zangers niet meer te vinden waren. Maria Christina is den 23 te Marseille gearriveerd alwaar zij alle eerbewijzingen van de hand heeft gewezen. Zij zou eenige dagen in die stad doorbrengen. Op de grenzen van Portugal rukken eenige troepen zamen ten gevolge van nieuwe bewegingen der Miguellisten 'in ge noemd rijk. 's GR.AVENHAE den 29 bctober. Eene vereenigde com missie van leden uit de beide Kamers der Statcn-Generaal heeft zich heden naar het paleis des Konings begevenom het adres van antwoord op de troonrede bij de opening der zitting aan Z. M. aan te bieden. Men verneemtdat de generaal der artillerie List is benoemd tot directeur-generaal van oorlog. Z. K. H. Prins Hendrik is heden morgen naar het Loo vertrokkenen wordt morgen terugverwacht. ~"7 Iieden heeft het corps officieren van het eerste batail- lon jagers, dat morgen naar Breda vertrekt, een afscheids gehoor bij Z. M. gehad. Nog zijn er verschillende hoofd officieren en eenige deputatienonder anderenvan het ste delijk bestuur van Middelburgter audiëntie bij den Koning geweest. Gisteren heeft te Amsterdam de door de Nederlandsche handel-maatschappij aangekondigde veiling van Java-thee plaats gehad. Dezelve heeft van ƒ1,40 tot ƒ3,30 gegolden. Den 30 Heden tegen 3 ure namiddagwas eene zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal beschre ven. Ten half vier ure waren slechts een 201a! leden in de J vergaderzaal bijeen en heeft toen de voorzitter aangekondigd, datdaar het aantal leden tot het nemen van een besluit vereischcniet tegenwoordig wasde zitting verdaagd werd tot morgen, zaïurdag, des middags ten 12 ure. Het Journal de la Haye van den 31 october behelst het volgende artikelter zake van het bestaande gerucht der aanstaande komst eener Russische lijfwacht voorde dienst van H. M. de Koningin Sedert eenige dagen wordt in het publiek gesproken van eene Russische eerewacht, welke voor H. M. de Koningin van Petersburg alhier zoude aankomen. Wij zouden de moeite niet genomen hebben zulk een ongerijmd gerucht tegen te spre ken of te verklaren, zoo als wij dat heden doen., dat het ten eenemale valsch is, indien niet de meeste der Hollandschc bladen van dezen ochtend hetzelve hadden opgenomen. Deze bladen hadden moeten bedenkendat een troonop welke souvereinen als de onzen gezeten zijn onder alle omstandig heden in welke het Vaderland zich bevinden mogt door de vermogende liefde van het Hollandsche volk zal zijn om, ringden dat een monarch als keizer Nico/aas voorzeker nooit er aan denken zoude, om aan Vorsten die het geluk hebben deze eerewacht te bezitten, eene wacht van vreemde bajonetten aan te bieden." MIDDELBURG den 2 november, In de zitting van de Tweede kamer der Staten-Generaal van 11. zaturuag zijn de geloofsbrieven van den heer van Tuyl va» Uecze onderzocht en in orde bevonden, waarop door dien heer, in handen van den Voorzitter, daartoe gecomittecrdden eed is afgelegd. Vervolgens zijn gelezen de notulen der op den 24 en 27 dezer gehouden comités. Uit die van den 24 bleek dat alstoen een ontwerp van adres, in antwoord op de troonrede, is voorgelezen, dat vervolgens naar de afdeeiingen werd ver zonden. In het op den 27 gehouden comité werd het ont werp van adres, met daarin gebragte veranderingen, op nieuw voorgelezen, en vervolgens in beraadslaging gebragt. Daarbij had slechts één lid het woord gevoerd, en werd het adres met 46 tegen ééne stem aangenomen. In de laatste zitting met gesloten deuren werd ook door den heer van Rappard een voorstel gedaan, tot het benoe men eener commissie van vijf ledenaan welks hoofd de voorzitter der Kamer zou staan, en waarbij zich de griffier zou voegen, met het doel om een nieuw reglement van orde voor de Kamer op te stellen. Bij het doen van dat voorstel ontstond de vraagof hetzelve ook allereerst in de afdeeiin gen moest worden onderzocht. Deze vraag met 35 tegen 12 stemmen ontkennend beantwoord zijnde, werd zoodanige com. missie dadelijk benoemd bestaande nit de 'neeren van Rappard, Luzacvan AkerlakenSnouck Hurgmnje en Star Busman. Aan die commissie werd ook bijzonder opgedragen, om, bij de vervaardiging van een nieuw reglementook zorg te dra gen voor het vaststellen van een rooster, volgens welken de Limburgsche leden zullen moeten aftreden. Geene aan merking op deze notulen gevallen zijnde, werden dezelve goedgekeurd. Is ontvangen een brief van de Eerste Kamerkennis ge vende, dat zij zich met het adres vereenigd heeft. De commissie, met die der Eerste Kamer belast ge weest, om het adres aan Z. M. aan te bieden, bragt bij monde van den heer de Jonge verslag uitinhoudendedat dat de commissie zich donderdag, op de gebruikelijke wijze, naar het koninklijk paleis heeft begevenen aldaar op de gewone ceremoniele wijze is ontvangendat de president der Eerste Kamer het adres aan den Koning heeft voorgelezen, en dat Z. M. daarop het volgende geantwoord heeft: „Dat Z. M. de gevoelens waardeerde, welke door de Staten- Generaal jegens zijnen Vader jegens hem en zijn Huis in dit adres zijn ontboezemd en de commissie verzocht aan derzei ver medeleden de verzekering over te brengen, dat het zijn ernstig pogen zijn zal, om het grondwettig ge- meen overleg op wederkeerig vertrouwen gevestigd te zien hetwelk Z. M. beschouwde als het eerste en zekerste mid' del, om, met de hulp der Voorzienigheidonze vereenig- de pogingen, tot bevordering en bestendiging van Neder- lands geluk en welvaart, goede vruchten te doen dra- gen. Uwe medewerkingmijne heeren(aldus eindigde de Koning)^ roep ik daartoe bij deze gelegenheid in het bij zonder iu. De commissie was voorts op de gewone wijze wederom uitgeleide gedaan. De voorzitter der Kamer bedankte de commissie voor het volbrengen harer taak. Op voorstel van onderscheidene le den werd besloten dat het verslag zal worden gedrukt. Niets meer aan de orde van den dag zijndeging de' ver gadering uiteen. Z M. Koning Willem Frederik werd gisteren van het Loo in de residentie terug verwacht. Gemelde Vorst heeft hoogstdeszelfs steeds geroemde mild dadigheid wederom getoond aan de ongelukkige weduwen en weezen te Scheveningen, wier dierbaarste betrekkingen on langs onder den Engelschen wal verongelukt zijn. Z. M. heeft aan de commissiedie zich in dit zeedorp met het lief dadig doel, om liefdegaven in te zamelen, gevestigd heeft, eene gift van 300 doen toekomen. Ook heeft Z. M. de schepelingen A. van der ToornJ. Bal en C. Spaansdie bij de gemelde gelegenheid wonderdadig zijn geredmaar daarbij alles hebben verloren, met gratificatiën begunstigd. I1H. KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje hebben evenzeer een offer van milddadigheid ten behoeve van de ee noemde weduwen en weezen gebragt, en eene gift van 0Ö aan de gezegde commissie doen geworden. Uit Amsterdam den 27 dezer meldt men Heden waren wij in de gelegenheid het model van het kolossale standbeeld van den admiraal de Ruyter te bezigti- gen; hetzelve is 11 voet hoog en zal in de fabrijk van de heet en van Vüssingen en Dudok van Heel in ijzer gego ten worden. Ongetwijfeld zal dit standbeeldeenmaal op de plaats van deszelfs bestemming te Vüssingen geplaatst zijnde, de beste uitwerking doen; de houding is fier, deuit- drukking van de gelaatstrekken sprekend de evenredigheid der leden overeenstemmend hei geheel strekt weder ten bewij ze welken hoogen trap de heer Royer in dit vak der schoone kunsten bereikt heeft. Hetzelve is heden morgen ten genoe- ge van het publiek ter bezigtiging daargesteld." Tot predikant der Nederd, Hervormde gemeente te Haarlem is beroepen, de wei-eerw. zeer gei. heer M. N. J. Moltzerpredikant te Zterikzee. Men schrijft uit Eindhoven van den 30 october: Gisteren nacht omstreeks vier ureontstond een brand in de gemeente Gestel, bij Eindhoven, door welken een huis, zijnde drie woningen, in zeer korten tijd in de assche werd gelegd. Eene oude vrouw yan bijna 80 jaren, uit angst in eenen keider gevlugt zynde, is met moeite gered door middel van een gat, hetwelk men in den innur heeft ge maakt doch de ongelukkige is zoodanig gewonddat men vreest voor haar leven." Van Zandvoort meldt men den 26 dezer: Heden och tend is dc Pruissiscbe brik Emanuel, kapitein Rupert van Paimboeuf naar Stettin bestemd, voor deze gemeente gestrand en op de tweede bank vastgeraakt. De reddingboot heeft zich naar dit schip begeven, doch terwijl een der manschap pen aan boord was gegaan is zij met 7 bootsgasten en 6 schepelingen door eene stortzee omgeslagen gelukkig ech ter zijn al de bootsgasten behouden aan den 'wal gekomen 3 der schepeltngen zijn bezweken, waarop de sloep der strand vonders bemand met D. Keesman L. Keesman F. Kraai jenoordC. KraaijenoordMolenaar en J. Molenaar naar de omgeslagen reddingsboot is gevaren en hebben deze zeelieden het geluk gehad van nog twee der schepelingen te redden. Intusschen waren nog vier schepelingen op bet wrak geblevenwier toestand bij het doorkomen van den vloed elk oogenblik gevaarlijk werd, Daarop namen de stuurlie den J. Zwemmer en E. Koper, met F. li. Molenaar, C. kraaijenoordW. J, Paap en F. A. Molenaar het moedig besluitout met de visschuit van .7. Koning en Co, door de

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1