MIDDELBÜRGSCHE c o u r a 'Sr #1 T. f Wê I\°. 131. Zaturdag 1840. 31 October. Jfcftufcvijfi. -,r' NIEUWSTIJDINGEN. 23uitschl,inb. 4lcbcvl(iubcu. .m' Av Dc abonnementsprijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de betaling geschiedt comptantol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t e at 1 en behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve 111 het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcnticn worden berekend legen 22 CenU de regel, inet uitzondering van Ifuwtljjks- Geboortc- cn Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van écn tot zes regels is ƒ1,50 en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 44 october. Ten gevolge van door dc regering gedane ontdekkingen, is alhier in den loop van den vorigen dag een dertigtal personen tot den minderen burgerstand belioorende in hechtenis genomen, en er wordt van den kant der militaire overheid eene buitengewone waalt- zaamheid ten toon gespreid. De eigenlijke aanleiding tot deze maatregelen is niet bekend, men meent echter, dat het be stuur door eetie vreemde regering van het bestaan van een gehoim genootschap binnen deze stad is onderrigt geworden, hetwelk misdadige oogmerken koesterde. Men ziet met ver langen nadere ophelderingen te gcmoct. Te Weenen wil men tijding omvangen hebben dat de Por te hare overijling in het afzetten van den onderkoning reeds erkend heeft, en dat dientengevolge Reichid-pacha aan de vertegenwoordigers der vier verbonden mogendheden heeft verklaard, dat dit besluit niet als beslissend en onher roepelijk inoet aangemerkt worden zoodat zij er gaarne op terug wil komen, mits de onderkoning, langs den wetti gen weg, zijn beklag daarover indient. Men verwonderde zich te Weenen, dat de Europesche provinciën van Turkije, waar zoo veel gisting heerschtda gelijks van troepen ontbloot worden en hechtte dus eenig geloof aan het gerucht, dat Oostenrijk op zich genomen zou hebben, de orde iu Albanië, Bosnië, Macedonië enz. te handhaven. PARIJS den 26 october. De Mortiteur behelst heden eene koninklijke ordonnantie, waarbij de bijeenkomst der kamers, welke op den 28 dezer bepaald was, weder tot den 5 no vember verdaagd wordt. De heer Cuizot is heden middag, verzeld van zijne twee secretarissen ten half twee ure in deze hoofdstad aan gekomen en aan zijn hotel afgestapt. Kort daarna heeft hij zich naar de Tuilerien begeven waar hij ook den maarschalk Souit bij den koning vond. Reeds verzekeren wel onderrigte lieden, dat hij in deze zamenkomst de portefeuille van bui- tenlandsche zaken heeft aanvaard, en dat er alzoo geen twij fel meer bestaat aan eene spoedige en gelukkige schikking der ministeriele crisis. Wijders verzekert men dat de heer Cuizot vredelievende berigten uit Londen heeft medegebragt. liet Engelsche hof zou namelijk de gezindheid hebben ge toond otn met Frankrijk in onderhandeling te treden, mits de heer T/iiers geen deel meer nam aan het bestuur. Door eenige dagbladen wordt beweerddat er reeds vóór de aankomst van den heer Cuizot geen twijfel meer bestond aan zijne aanvaarding. Dit zou pleiten voor het vermoeden dat de ministeriele crisis het gevolg was van een te voren in stilte beraamd plan en dat de terugkomst van den heer Cui zot andere reden had dan 0111 eenvoudig deel te nemen aan ■de beraadslagingen der kamers. De Moniteur behelst heden eene koninklijke ordonnan tie, van den 21, waarbij de generaal graaf Sebastianiop voordrage van den minister van oorlog, benoemd wordt tot ■den rang van maarschalk van Frankrijk. Opmerkelijk is het, dat hetzelfde ministerie, hetwelk van de terugroeping van den generaal Sebastiani als gezant te Londen en zijne ver vanging door den heer Cuizot eene eerste voorwaarde ge haakt heeft, waarop het de regering zou aanvaarden, nu nog, eer het de teugels van het bewind overgeeft, de hand leent aan de verheffing van dienzelfden staatsman. Een der dagbladen bevat het navolgende artikel: „Men meent te wetendat in een der laatst verioopen dagen te St. Cloud een familie raad is gehouden, ten gevolge van den gednrigen staat van bekommering in welken, sedert den aan slag van Darmèsde koningin zich bevindt; zoodanig dat, toenxle hertogin dc B.twee dagen na die gebeurtenisII. M. "bezocht, de ongelukkige gemalin des konings vijf minuten lang in hare armen heeft gelegen smeltende in tranen door aanhoudend snikken buiten staat antwoord uit te brengen. In dien familie-raad moeten de waarschijnlijke gevolgen van eene abdicatie zeer ernstig in overweging zijn genomen. Geen enkel vreemdeling is er bij toegelatenen het moet ten ge volge van dit gebeurde zijn, dat mad. Adelaïde zich naar Brussel zoti begeven, om koning Leopold te verzoeken naar Londen te gaan ten einde zekerheid te verkrijgen aangaande <ie houding welke het Engelsche gouvernement zal aanne men, indien de hertog van Orleansten gevolge van de abdicatie des konings den troon besteeg." De koning heeft dezen morgen brieven van gelukwen- schhig ontvangen van den koning der Nederlanden en van bet Zwitscrsche bondgenootschappelijke bewind wegens bpogstdeszelfs behoudenis in tien moorddadigen aanslag van den 15 dezer. Deze brieven zijn aan den minister van bui. tenlandsche zaken voor Z. M. overhandigd door den heer CerickeNederlandsche en door den heer Tsh, Zwit- sersch zaakgelastigde. De brieven uit Algiers, van den 15, maken wederom melding van een voortkei door de onzen op de Arabieten be-. haald dochschoon de overwinning aan onze zijde iszoo bestaat er toch weinig reden om zich over dezelve te ver heugen, daar men er het bewijs in zien kan, hoe moeijelijk nog, in weerwil der menigvuldige zcgHipralen van het Fran. sche leger, de gemeenschap tusschen onze verschillende be zittingen aldaar wordt open gehouden. De generaal Chan- gander heeft namelijk, op zijnen togt naar Biidah en Milia- nahweder eene bende Arabieren ontmoet, die hein den doortogt betwisttenen schoon hij hen op de vltigt gedreven heeft, zoo heeft hem die zege toch 300 man gekost, die buiten gevecht zijn gesteld. De garnizoenen van Biidah en Milianahwelke hij kwam aflossen, heeft hij in eencn jam merlijken staat gevonden, vooral dat van Milianah, hetwelk van 1200 op 200 man versmolten was. Dc overgeblevenen waren over het geheel zoo zwak dat men hen met moeite naar Algiers vervoerd heeft; door de aanhoudende ontberin gen geleken zij meer naar geraamten dan naar menschen. 's GRAVENI1AGE den 27 octobor. De Tweede Kamer der Scaten-Gcneraal heeft heden iu comité-generaal na eene beraadslaging van ruim ii uurliet adres in antwoord op de troonrede aangenomen. Gelijk wij reeds vroeger ge meld hebben, is hetzelve een' weerklank van Zr. Ms. aan spraak. Onder andern komt in dit stuk, zoo men meldrde navolgende zinsnede voor Wij gevoelen met Uwe Majesteit al het gewigt der te genwoordige zitting. In dezelve toch zalna de plegtige inhuldiging van Uwe Majesteit, het gemeen overleg werk zaam moeten zijn ten aanzien van zoo vele en hoogst aan- gelegene onderwerpen, met het welzijn des Vaderlands innig verbonden." De Eerste Kamer heeft zich bereids in hare afdeelingen met dit adres bezig houden. Morgen zal men bij die Kamer tot de stemming over het zelve overgaan. Waarschijnlijk zal dit adres donderdag aan Z, M. worden aangeboden. Z. Exc. de minister van finanticn zai morgen ten half twee ure de begrootings-wetten aan de Tweede Kamer aanbieden. Heden raiddag is alhier, tot groote blijdschap van de Koninklijke Familie, Z. K. H. Prins Hendrikjongste zoon van Hunne Majesteiten in goeden welstand terug gekeerd van zijne reis naar de Middellandsche Zee, na eene afwezig heid van ruim 12 maanden. De graaf Séturierpair van Frankrijk, door den Ko ning der Franschen herwaarts gezonden 0111 Z. M. met hoogsc- deszelfs troonbeklimming geluk te wenschen, is alhier aange komen en heeft heden de eer gehad ten gehoore bij Z. M. te worden toegelaten. Z. M. de Koning heeft hoogstdeszeifs milddadigheid ook uitgestrekt tot de visschers A. van der Toorn .7. Bal en C. Spaans, van Schcveningen die gelukkig nog van hec wrak van de Petronelta Pronk gered zijn geworden. Men verzekert thans dac er vooreerst nog geen plan zou wezen tot vergrooting van het paleis des Konings. liet gerucht wint alhier meer en meer veld dat door Z. M. den keizer aller Russen aan II. M. dc Koningin eene Russische lijfwacht ten geschenke zou zijn gegeven, bij ge legenheid van hoognderzelvcr hooge betrekking als Koningin der Nederlandenwelk korps alhier voor rekening van den Czaar zou worden onderhouden. 's GRAVENHAGE den 28 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft Z. Exc. de minister van financien de aangekondigde openingen nopens 's Lands geldmiddelen gedaan en eenige ontwerpen voorge steld. In de eerste plaats is de minister in nlgemecne beschou wingen getreden over den staat van 's Lands finanticn en de middelen 0111 in het bestaande deficit t'e voorzien. Z. Lxc. levert twee staten ina. Een algemeen overzigt van de uitgeschreven schulden van den Staat, waaronder ook die van het syndicaat begrepen zijn het totaal bedrag der renten beloopt ƒ25,730,405en dat voor dc schulden ten laste der Overzeesche Bezittingen 9,800,000. b. Toestand der geldmiddelen van de algemeene thesaurie, het syndicaat de koloniën enz. Uit deze opgaven blijken de noodlottige nasleep der gebeurtenissen van 1830, de misrekeningen en teleurstellingen, welke er ondervonden zijn sis mede dat vele gedane uitgaven niet op de wet gegrond waren. Intusschen is de juistheid dezer staten nog afhankelijk van den afloop der onderhandelingen met Belgie, en het is juist ten gevol ge daarvan dat de toestand nog nadeeliger schijnt dan die wer kelijk is bedragende het geheel te kort ruim f 34,000,000. Z. Exc. doet opmerken, dat men bij deze staten van de gedachten is uitgegaan, dat op 1 januarij 1841 hctsyndicaat zal worden afgeschaft, en dat men niet uit betoog moet ver liezen, dat de Regering regtstreeks of zijdelings totden bloei en de welvaart heeft medegewerktdie thans aliervvegc wordt bespeurd, lot instandhouding van het nationaal crcdicc en tot dekking van he. bestaande te kort stelt de minister voor een kapitaal van achttien millioen guldens, tegen 5 pet., uitgeschreven op liet tweede grootboek der nationale werke lijke schuld, waarvan slechts twee derden in 1841 zullen worden uitgegeven; er bestaat zelfs hoop, dat die twee der den in 1841 niet gevorderd zullen worden. Voorts wordt bij dat ontwerp voorgesteld om de 4 pet. schatkistbiljetten tot gevestigde schuld te verklaren en deze mede voor het volle bedrag in hec tweede grootboek over te schrijven. Door een en ander zal in het te kort voor zoo veel het verledene betreftvoorzien worden en zal het niet meer noodig zijn, tot voorziening in de gedane behoeften van den Staat, schulden te creëren. Tot voorkoming van allen stil stand in hec vervolg en tot bevordering der geregelde dienst worde eindelijk in dit ontwerp nog voorgesteld, de Regering te magcigen om voor een bepaald bedrag en voor een be paalden tijd acceptatien op de schatkist uit te geven. Ten tweededraagt Zijne Exc. een wets-ontwerp voor, cot opheffing' van het amortisatie-syndicaat. Daarbij wordt voorgesteld, dat alle baten en lasten van die inrigting ten bate en laste van den Staat zullen komen en dat de op heffing zal plaats hebben onverminderd de verrekeningen die nog met Belgie - nopens deze instelling moeten plaats hebben. Ter. derde, biedt Z. Exc. de staatsbegrooting van ontvang sten en uitgaven voor 1841 aan. De Regering beschotiwc ook die begrooting slechts als een overgangs-budgetals geheel transitoir, en zal in den loop van 1841 de begroo tingen voor 1842 en 1843 der Kamer aanbieden. Het totaal bedrag der begrooting is aanmerkelijk verhoogd ten gevolge van het thans op de begrooting werkelijk plaat sen van aile ontvangsten en uitgave*). Ieder hoofdstuk is in eene afzonderlijke voordragt vervat. Ieder hoofd van hec departement zal er de verdediging van op zich nemen. Men houdt zich bezig met de vervaardiging eener nieuwe wee nopens de rekenkamer. Het hoofdstuk van hec Huis des Konings heeft eenige vermindering ondergaan dat der Hooge collegien is verhoogd; de Staats secretarie komt voorloopig nog daaronder voor. De meeste departementen zijn eenig- zins verhoogd. Marine en koloniën is met ruim f 66,000 verminderd. Finantien is niet ruim ui milliocn vermeer derd cn wel de afdeelitig der renten met 7 millioen om dat daaronder thans voorkomen 5,500,000 als bijdrage in de rentebetaling uit de Oost Indische geldmiddelen, f ri557i9oo voor de som, die jaarlijks gebruikt wordt voor den overgang van de uitgestelde tot de rentcgevende schuld, en wegens de renten voor de in dat jaar gemaakte schulden. Het bedrag der kosten van het departement van finanticn is met 285,234 vermeerderd, daaruit vooral voortvloeiende dac de kosten der inning van de lasten werkelijk meer be- loopen enz. Als derde afdeeiing voor dit hoofdstuk is gebragt de som welke de lasten van hec af te schaffen syndicaat jaarlijks meer bedragen zullen dan de batendat is bij de drie inilliocn. Als vierde afdeeiing van dit hoofdstuk zijn gebragt de kos ten en ontvangsten voor en uit het hertogdom Limburg. Voor oorlog is uitgetrokken ruim f 11,900. Het gezamenlijk bedrag der uitgave is ƒ63,149,654,231. De minister vermeentdat er op deze begrooting geenc groote bezuinigingen meer mogelijk zijndat echter met vas te hand al het dragelijke zal gedaan worden dat het moge lijke zal gedaan worden; dat het getal ambtenaren allengs zal kunnen worden verminderd maar dat de bezoldigingen reeds dikwerf al zeer karig zijn, en dac, eindelijk pensioenen en wachtgelden in het vervolg vermindering zullen kunnen onder gaan. Tot de voordragt der middelen overgaande, heeft dc minis ter aangekondigd nieuwe voordragten van wettentot ver betering van den accijns op dc suiker; tot'bevordering der belangen van den landbouw; nopens de in- en uitgaandereg- ten en betrekkelijk het personeel hetwelk vereenvoudigd zal worden, De opcenten op de meeste belastingen worden verhoogd, die op de grondbelasting vermeerdert met 10 opcenten, het personeel met 15, patenten 10, binnen- en buitenlandse!) gedisteleerd enz. 10 zoutzeep bier, azijn en steenkolen 20 gemaal en turf 10, registratie-, hypotheek-, zegel- en grillie- regten 5 voor hec gesiage is geene verhooging van opcenten voorgesteld. Het bedrag der opcenten voor de directe belas tingen zal blijven beneden hetgene het vroeger geweest is. Te zanten zullen de belastingen opbrengen 49 milliocnen en met de opcenten 52 millioencn. De minister beroept zich hierbij op de getuigenis van den heer Cogcldie den 23 junij 1805 gezegd heeft, dat 50 a 51 millioen aan belastin gen de krachten der Ncdcilandschc natie niet te boven gingen. Z. Exc. vermeende dat, in de 35 jaren die sedert verioo pen zijn, vele takken van bestaan en bronnen van welvaart hier te lande geopend zijn dat ook de bevolking aanmerke lijk vermeei derd is; dac de nijverheid aliervvegc zoozeer ont loken is, en handel en scheepvaart in zeer groote mate bloei* ien zoodat men op dit oogenblik in vergelijking met het jaar 1805, het bedrag der voorgestelde belastingen niet als te overdreven kan aanmerken. Alles komtzege Z. Exc. op de billijke verdeeMng der. lasten aon als mede dat de hef fing daarvan zouder noodeloozeu omslag geschiede bet is op

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1