MIDDELBVRGSGHE C'O'UIi A IV0. 129. Diugsdag 1840. 27 Octobcr, W* BESTUREN en A1)MINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. SSuUsdilaiife. <T>n>öt~3jciR.i«jc. Jfvaukvijk. üebetrlAit&en. D c abonnements-prijs dezer Couranl is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. I)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt compLant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie!! worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De COMMISSIE LOON VOOR JVERKgevestigd bin nen deze Stadroept bij deze op al de genen welke ge negen inogten zijn om, gedurende den aanstaanden Winter, door het plukken van Touw eeuigen onderstand te erlan gen, maar zich nog niet bij de Commissie mogten hebben aangemeld, zich alsnog aan te geven, op Woensdag den 28 of Vrijdag den 30 dezer maand van des middags 12 tot 2 ure, aan het Lokaal der Inrigtiug; zullende men gedurende den loop van het Winter-saizoen niet meer zoo gemakkelijk als vroeger kunnen aangenomen worden. Middelburg den 26 October 1840. De Commissie voornoemd A. M. CRAMER, Pres. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. FRANKFORT don 2a octobcr. liet officieel Oostenrijksch dagblad behelst gewigtig nieuws uit Syrië, in brieven uit Konstantinopel van den 4 dezer. Op alle punten der Syrische kust, van Kaïffa tot Tripoli staan, volgens deze berigten de Maroniten op, 14,000 van welke reeus van verschillende kanten, de Egyptenaars aangetast hebben 2000 hebben een aanval door Ibrahim in persoon bestuurd dapper afgeslagen en hem met verlies tot wijken gebragt; KaUFa dat door de Egyptenaars geheel verlaten is geworden was daarop voor korten tijd bezet en viif aldaar liggende kanonnen waren vernageld. In een gevecht, tusschen Sc li m - pa eba en de Egyptische voorposten in het gebergte, waren 360 der laatsten gevan gen gemaakt en naar de legerplaats te Dschunieh gevoerd, waar men hen zeer goed behandelde. Ibrahim had deze ne derlaag moeten aanzienzonder hulp te kunnen toebrengen. Verder behelzen deze beiigteii bijzonderheden omtrent het bezetten van Saida, door den admiraal Stopfordop den 24 september. Na weigering tot vrijwillige overgave waren looo man landingstroepen ontscheept en hadden de stad met storm ingenomen. Behalve de bezetting, uit 2000 man be staande, terwijl de bevelhebber in de vesting er het leven bij heeft ingeschoten, is eene menigte wapenen en ammunitie in handen der lurken gevallen. Ook de kleine stad Sur is door hen bezet. Door de verovering van Saida is de expeditie in staat ge steld om niet het gebergte Gerzeje gemeenschap te houden den zuidelijken Libanon te wapenen, en zelfs den vorst der Drusen Emir-Beschir ernstig te bedreigen. De Egypte naars hielden nergens stand en onder hen heerschte eene al- gemeene moedeloosheid. Niet minder dan 60 hunner officie ren en onderofficieren hadden zich den 27 in de legerplaats bij Dschunieh aangemeld. Al deze gebeurtenissen hadden de geestdrift onder de Titrk- sche troepen, en onder de Syrische bevolking, dieniets lie ver wenscht dan van het hatelijk juk der Egyptenaars be vrijd te worden, ten top doen stijgen. Nog had men te Weeneu tijding dat Mehemed-Ali ernstig ongesteld was geworden. Elders leest men, dat de onderkoning al de officieren der Turksche vloot, vijf der voornaamsten uitgezonderd uit zij ne dienst ontslagen en hun verwittigd heeft dat zij voortaan geen soldij meer te wachten hadden. De soldaten der vloot heeft hij behouden en zoodanig op de schepen verdeeld dat zich daarop overal twee Egyptenaars tegen éénen Turk be vinden. Hij scheen door de vrees gekweld te worden, dat men pogingen zon aanwenden 0111 hem op te ligten'waui zijn paleis was van alle zijden gesloten. liet bevel tot het uitloopen tier vloot was den 2öseptem- ber weder ingetrokken op raad, zcide men, vandenFran- schen consul-generaal Cochelet. LONDEN den qi october. Door den Russische!) gezant, baron Brunowis een prachtige maaltijd gegeven, ter eere van den buitengewone!) gezant van Z. M. den koning der Ne derlanden baron van der Capctlcti. Onder de vreemde di plomaten welke deel namen aan de soirée die op den maal- cijd volgde, werd de Fransche gezant, de heer Guizotop gemerkt. De baron van der Capellen en de Nederlandsche gezant «3e heer Dedeihebben zich eergisteren naar Sudbury-IlaJI begeven, 0111 een bezoek bij II. M. de koningin-weduwe af te 'leggen. In het prinsdom Wallis beginnen dc chartisten het hoofd weder op te steken en dreigen zelfs met nieuwe en algemee- ne bewegingen. Te Kilkenny, in het graafschap Leinster, is eene verga dering van voorstanders der herroeping van de Unie gehou den. Ofschoon de berekeningdat meer dan 100,000 nien- schen daarbij tegenwoordig waren denkelijk overdreven is was echter het aantal ongemeen groot. Laatstleden zaturdag avond heef: te Manchester een heviger brand gewoed dan waardoor die stad in de laatste 15 jaren was getroffen. Vier uitgestrekte pakhuizengrooten- deeis met ongesponnen katoen en andere artikelen opgevuld zijn de prooi der vlammen geworden. Men berekent de schade op meer dan 15,000 ponden sterling. De brand is het eerst ontdekt in de pakhuizen van den heer John Shawcross. PARIJS den 21 octobcr. Lord Granville heeft, naar ver zekerd wordt het antwoord van lord Palmerston op het ultimatum van den 8 dezer den heer Thiers ter hand doen stellen. In dit staatsstuk voegt men er bijwordt verklaard dat het kabinet van Londen het besluit der afzetting van Me' hemed-Ali niet kan doen vernietigen, zonder de krachten van een oprocrigen vassal zedelijk te vermeerderen bij de fnui- king van wiens -magt Enropa zoo groot belapg heeft. Op het ontvangen van dit antwoord was in den minister raad eene hevige woordenwisseling ontstaan. Zelfs zou de heer Thiers met zijn ontslag gedreigd hebbenindien in het ontwerp der troonrede niet eene oorlogzuchtige zinsnede wierd ingelascht. Door de politie is beslag gelegd op de tweede uitga ve van het nieuw en zoo veel geruchtmakend geschrift van den abt de la Meuuaisgetiteld het Land en de Regering. Het gerucht wilde gisteren zelfs, dat de abt in persoon voor het geregtshof der pairs geroepen zou worden, maar dit schijnt aan grooten twijfel onderhevig. Wel heeft men uit zijne wo ning al de voorhanden zijnde exemplaren van genoemd ge schrift weggehaald. Een der uitgevers van het dagblad la Presse is voor den regter van instructie geroepen, wegens een artikel tot den aanslag van Dannès betrekkelijk. Darmèz blijft volhouden dat hij geen medepligtigen heeft. Koningin Marta Christina is, na hare abdicatieover Perpignan en Montpellier, naar Marseille gereisd werwaarts de Fransche regering agenten gezonden heeft om de vorstin overeenkomstig haren rang t'e ontvangen. Algemeen verzekert men dat zij zich te Marseille naar Italië zal inschepen. s GRAVENHAGE den 24 october. In de bijeenkomst der Tweede-Kamer van den 22 is gelezen een koninklijk be sluit, waarbij de voorzitter, ingevolge art. 86 der grond- wet, gemagtigd wordt, om den gevorderden eed af te ne men van de volgende leden der Kamerde heeren van Tuyll van HeezeCorver Hooft, Tromp en Cornelie. Dien ten ge volge heeft de heer Cornelie, nadat zijne geloofsbrieven on derzocht en in orde bevonden waren, gelijk ook de heer Cor ver Hooft, den gevorderden eed afgelegd in handen des voor zitters en hébben deze leden zitting genomen. De heeren van Tuyll van Hcezi en Tromp zijn nog afwezig, uithoofde van ziekte. Nadat de commissie, welke de lijst van drie candidaten voor het voorzitterschap aan Z. M. heeft aangeboden, daar omtrent verslag had gedaan is gelezen een koninklijk be sluit, waarbij de heer Backer benoemd is tot voorzitter der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting. Dienvolgens heeft de tijdelijke voorzitterde heer de Jonge, het voorzit terschap overgegeven aan den heer Backer, welke hetzelve aanvaard heeft met eene aanspraak, ten dccle luidende aldus: Belangrijk zullen voorzeker onze werkzaamheden zijn daar wij geroepen zullen worden, om den arbeid te voltooi- jen welke in vorige zittingen is voorbereid, om te beraad slagen over ontwerpen van wet, waaronder sommige, die uitvloeisels zijn van wijzigingen in de grondwet, welke voor - loopig door de wetgevende magt noozakelijk verklaard en aangewezen, door deze Kamer, in dubbelen getale bijéén vergaderd aangenomeneindelijk de koninklijke bekrachti ging hebbende ontvangenals gedeeiten -dier grondwet uit makende plegtig zijn afgekondigd geworden. Moge bij deze beraadslagingEdel Mog. Heeren het ware belang des Volks, dat wij vertegenwoordigen, steeds door ons in acht worden genomen door dezelve de bronnen van's Volks voorspoed en welzijn toenemen, 's Rijks credict gehandhaafd, en vooral het gemeen overleg bevorderd worden. n Ja Edel Mog. Ileeren! laat ons, in het bezit eener grondwet, die voor de Natie genoegzame waarborgen ople vert, in alle onze handelingen met kalmte en beradenheid voortgaan indachtig zijnde aan den door ons gedanen eed en aan dien, welken de Staten-Generaal eerlang, bij de pleg- tige huldiging van den Koning, zullen afleggen; laat ons zorgen, dat van de grondwet niet afgeweken worde, en laat ons daarbij de regten van den troon bewaren en onderhou den en hierdoor aan Europa het bewijs geven, dat men in Oud-Nederland, te allen tijde en onder alle omstandigheden de gulden spreuk der Vaderen wil naleven, die leert, dat Eendragt magt maakt." Op voorstel van verscheidene leden is besloten, dat deze aanspraak zal worden gedrukt. Wijders is voorlezing gedaan van een groot aantal konink lijke besluiten, houdende veranderingen, welke sedert de laatste gewone bijeenkomst der Kamer in de inrigting en za- menstelling van onderscheidene departementen en hooge cot- legien van bestuur zijn voorgevallen. Ook is ontvangen eene missive van Zijne Exc. den minister van marine en ko loniën, waarbij, ter voldoening aan het oude art. 60 der grondwet, 12 staten, betrekkelijk de geldmiddelen der Over- zeesche Bezittingen, worden ingezonden; alsmede afschrif ten der acte van afstand van Z. M. Koning IVillem I, en V3D dc koninklijke proclamatien van 7 octobcr. Aan de Kamer is hulde gedaan van onderscheidene bock- vveiken. Onder anderen is door den heer Luzacnamens den heer mr. dc Martiniadvokaat te Amsterdam aangebo den diens werk, getiteld De Nederlandsche IVetgeviugenz.; met aanprijzing van dat verdienstelijk geschrift. Tot leden der commissiebelast met het opstellen van het adres van antwoord op de troonredezijn door den voorzitter benoemd de heeren de JongeLuybenvan Rap- pard, C evers en Br nee. Tot voorzitters der afdeelingen van de Kamer zijn verko zen de heeren de Jonge, DjckmeesterRoëll, van Dam en van Rappard; tot onder-voorzitters de heeren Snouck Hur- gronje, Luyben, van Na ge 11van Akerlaken en Schim me l- pcnninck. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Overeenkomstig het bepaalde bij de acte van afstand en overdragt der regering, gegeven op het Loo den 7 dezer, is het oorspronkelijke dier acte vergezeld van een authen tiek afschrift der proclamatiedezer dagen nedergelcgd in 's Rijks archief, en zijn authentieke afschriften van die stuk ken ter bewaring en nederieggihg gezonden aan de beide kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der pro vinciën. Wij vernemen van het Loo dat Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden gisteren den 23 dezeraldaar zonder gevolg, op het paleis is aangekomen. Men zeidedat Z. K. H. op aanstaanden maandag, in gezelschap van Z. M. Koning IVillem Frederiknaar de residentie zou terug keeren. GRONINGEN den 21 octobcr. Het provinciaal geregts hof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van E. Meter J. H. Bolt en A. Sotiius, appellanten van het tegen hen ge wezen vonnis der arrondissements regtbank alhier, waarbij de twee eerstgenoemden waren gecondemneerd tot gevange nisstraf van vijfjaren en 100 en f 50 boete en de derde tot gelijke straf van 6 maanden. liet hof, dat vonnis ge deeltelijk reformerende, heeft bij deszelfs arrest Me eter tot vier jaren gevangenisstraf en 100 boete, en Bolt tot twee jarenen beide solidair in de kosten gecondemneerden Souius geheel vrijgesproken. Het arrest van het hof bevat in strijd met het gevoelen van het openbaar ministerie zoo in eersten aanleg als in appel, alsmede met dat van den eer sten regterhet daarbij aangenomen belangrijk beginsel t.ac, naar aanleiding van art. 4 van het beslui: van 24 janua ri) 1814 {Staatsblad no. 87) een drukker van een straf baar artikel niet verantwoordelijk isindien de schrijver van hetzelve bekend iszoodat er in dezen geene medepligtig- heid bestaat." I11 weerwil van den overgrooten toeloop van nieuwsgieri gen, welke deze teregtstelling, uit den aard der zakein er. om het hofgebouw had doen zamenvloeijenleverde het kalm en rustig gedrag der menigte een voor de ingezetenen dezer stad vereerend bewijs op van dcrzelver eerbied voor de wetten en belangstelling in de handhaving der geregtig- heid. Alleenlijk heeft men bij het intreden der veroordeel den in het rijtuig, hetwelk hen terug zoude voeren een klein getal straatjongens hurrah! hooren roepen. AMSTERDAM den 24 october. Particuliere brieven uit Parijs van den 22 dezer, alhier ontvangen, behelzen het volgende Het ministerie Thiers heeft zijn ontslag ingediend. De tij ding daarvan heeft alom diepen indruk gemaakt. Naar alle rigtingen zijn couriers afgezonden. De koning heeft getracht de ministers te bewegen om hunne portefeuilles te behouden, doch zij weigeren zulks volstandig, ten ware Z. M. aanneuie hnn ontwerp van troon- rede, en de verbindtenis tot bet doen eener ligting van hon derd duizend man. Dienvolgens heeft Z. M. den maarschalk Soult tot zich ontboden ten einde hem te raadplegen. PS. Thans (des middags ten 5 urej bevindt zich de hertog de Broglie bij den koninghij is naar St. Cloud ontboden en ten 4 ure derwaarts gegaan. Niemand weet hoe deze cri sis zal eindigen." Een ander correspondent te Parijs zegt, onder dezelfde dagteekening, nopens deze crisis en haren waarschijnlijke)) afloop, het volgende: Het is niet te denken dat dc koning 111 het aftreden des kabinets vóór de opening der kamers zal bewilligen. Dat doende, zou men liet tegenwoordige ministerie nog geduchter maken dan liet is, en het nieuwe kabinet eene worsteling voorbereiden, waarin het spoedig op zijne beurt bezwijken

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1