MIÖDELBÜRGSCHE C O SI A N N°. 128. Zaturdag 1840. 24 October. JVankrijfc. NIEUWSTIJDINGEN. •Duttschhtub. Ülebcrlaubcn. WEENEN den 14 october. Een uit Konstantinopel alhier aangekomen courier heeft, zegt men, de tijding overgebragt dat de geallieerden, na vooraf de forten van Seidah in Syrië te hebben bezet, zoo wel Ibrahim-pacba als 6V;'//;««-pacha zijn aangevallen, en dat dezen, na eene volslagen nederlaag en groot verlies van volk en krijgsmaterieel te hebben gele den naar St. Jean d'Acre zijn terug getrokken. FRANKFORT den 18 october. In de Pruissische Staats courant wordt thans ook de aanspraak medegedeeld, doorko ning Frcderik IVillem IVbij het afleggen van den plegtigen eed, met eene zoo heldere stem uitgesproken, dat Z. M. voor het minst door 20,000 menschen verstaan is geworden. Onder anderen is daarin door hoogstdenzelven het volgende in den tegenwoordigen staat der Eiiropesche zaken meer algemeen belangrijk gezegd Ik wil, zoo ver mijne magt en mijn wil reiken, vrede houden in mijnen tijd, en met alle krachten het edele stre ven der hooge mogendheden ondersteunen, welke sedert het vierde eener eeuw de trouwe wachters over den vrede in Eu ropa zijn. Voor alles wil ik trachten aan het vaderland die plaats te verzekeren tot welke de Goddelijke Voorzienigheid bet, door eene geschiedenis zonder voorbeeld, verheven heeft, en waarop Pruissen tot schild voor de veiligheid en regten van Duitschland is geworden." PARIJS den 19 october. liet hof der pairs heeft heden, in eene zitting met geslotene deuren waarbij 113 leden te genwoordig warenzich bevoegd verklaard om over den jongsten aanslag tegen 's konings leven vonnis te vellen. Van den korteren of langeren duur van het geregtelijk onderzoek in deze zaak, zal het thans afhangen, of Darmès spoedig voor zijne regters zal verschijnen. Dat onderzoek wordt met ijver voortgezet. Eenige inhechtenisnemingen zijn daarvan reeds het gevolg geweestdoch de ware aard wordt daarvan nog geheim gehouden. Al wat men omtrent Darmès verneemt teekent hem als een dier diepgezonkene wezensdiena zich door eigen wangedrag in ellende te hebben gedompeld, in staatkundige beroeringen een laatste redmiddel zoeken. De baron van Zuylen van Nyeveltminister van Staat en buitengewone gezant van Z. M. den koning der Neder landen heeft in een afzonderlijk gehoor bij Z. M. den ko ning Lodev/ijk Filipsaan hoogstdenzelven brieven overhan digd waarbij Z. M. koning IVillem II kennis geeft van het aanvaarden der regering. Na den afloop van deze audiëntie 7 Exc. achtervolgens bij H. M. de koningin en HH. KK. HH. de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis ont vangen geworden. Het dagblad le Tempt zegtdat men gisteren avond ver zekerde, dat de opening der kamers tot den 15 november zou zijn uitgesteld. Dit dagblad sprekende van de voorstelling van het corps diplomatique aan Z. M. koning Willem II der Nederlanden, op den 10 dezer, zegt, dat Z. IVI. zich bij die gelegenheid in de volgende b^voordingen zou hebben uitgedrukt. Mijne heerende wil mijns vaders en de wetten des ko ningrijks hebben mij tot koning verheven, vóór het door de natuur aangewezen tijdstip; ik heb gehoorzaamd aan den wil eens vaders, wiens voorbeeld ik getrouwelijk wensch te vol gen. Ik verheug mijin dit eerste oogenblik mij omringd te zien door de vertegenwoordigers van Europa. Meldt aan de souvereinen die u gezonden hebben dat ik niets zal ver onachtzamen om de banden der beste verstandhouding met hen ongeschonden te bewaren. Ik hoop, dat de volmaaktste overeenstemming in alle onze betrekkingen zal blijven heer- schendat die overeenstemming onder ons allen onderling zich zal versterken en uitbreiden. Ik verzoek u mijne hee ren mij als koning dezelfde vriendschappelijke gevoelens te blijven toedragen welke gij mij als prins van Oranje bewe zen hebt." De maarschalk Soult heeft den 14 dezer St. Amand verlaten, om zich herwaarts te begeven, alwaar hij door eene telegrafische depeche is ontboden. Het verlof door den heer Guizot, gezant van Frankrijk, aan het Britsche kabinet gevraagdten einde de zitting en de beraadslagingen van de kamers bij te wonen is dien di plomaat heden toegezonden. Men schrijft uit Toulon van den 15, dat de Fransche vloot, in plaats van naar Frankrijk terug te keeren, integen deel met vier linieschepen, rOcean, le Marengole Trident en le Genereuxvier fregatten en drie ligtere vaartuigenzal worden versterkt. Naar men zegtis aan vier fregatten last gegeven om de Belle Pouledie de asch van Napoleon overbrengt, te gemoet te zeilen. Eerstdaags zullenonder het beleid van den heer Maro- chettide toebereidselen tot de groote plegtigheid worden aangevangen, die bij de ter aarde bestelling van het keizer lijkgebeente plaats moeten hebben. Het hoog altaar in de kerk der invaliden het prachtigste dat in de hoofdstad gevonden wordt, zal voor den doortogt van den trein geheel afge broken moeten worden. Over de Seine regt tegen-over de kerk, is eene ontzettend groote vliegende brug verordend. Meer dan 100,000 man zullen, bij deze luisterrijke begrafenisden toegang tot de Elysesche velden de plaats de la Concorde, de bruggen en kaaijen en het plein der invaliden bezetten. Volgens de ver zekering der heeren Marochetti en Visconti, zal nooit voor heen eene zoodanige lijkstatie als deze gezien zijn. Volgens berigtden 1 2 per telegraaf van Algiers afge zonden is de colonne, door den maarschalk opperbevelheb ber Vallée naar de vallei van Chetilf gerigtden 7, na eene voorspoedige expeditiete Blidah teruggekeerd. Te Oran had een gevecht plaats gegrependat ten voordeele der Fransche wapenen was uitgevallen. Heden is bij de regering de volgende telegrafische depeche ontvangen: Barcclona 16 october. n Bij manifest van den 12 heeft de regentes van Spanje afstand gedaan. Het ministerie kondigt bij de openbaar makingvan dit manifest aan, dat het provisioneel tot op de bijeenroeping der cortesmet het regentschap belast is." [Dit berigt hebben wij reeds in de laatste afdrukken van ons vorig No. medegedeeld.] De tallooze onaangenaamhedender regentes ir. den laat- sten tijd aangedaan, en de onvervulbare eischen met welke men haar van alle zijden bestormd heeft, deden zoodanig besluit te gemoet zien. Het regentschap wordt door verschillende partijen be twist. De overdrevene partij begint Esparteroaan wien de tegenwoordige ministers zeer verknocht zijn te wantrouwen terwijlvan eene andere zijdede infant don Francisco de Pauledie nog altijd te Parijs is, maar, zoo als verzekerd wordtweldra naar Madrid zal wederkeeren een sterken aan hang in Spanje heeft. De afgetredene koningin Maria Christinadie thans 34 jaren oud is heeft sedert den dood van Ferdinand VIIdie den 29 september 1833 is voorgevallen, het regentschap in Spanje uitgeoefend in naam van hare minderjarige dochter, koningin Isabellawelke laatste den 10 dezer haar lodejaar heeft volbragt. Het voor eenige dagen verspreide gerucht, dat de koningin-regentes eene wijkplaats in Frankrijk heeft gezochtzou wal bewaarheid kunnen worden. Thans echter verhaalt men, dat zij zich niet naar Frankrijk maar naar Na pels had ingescheept. De regerende koning der beide Sicilien is een broeder van Maria Christina. Natuurlijk rijst thans de vraag, of de bovendrijvende partij in Spanje zoo zij al de koningin-regentes uit het Schiereiland heeft laten vertrekken, zulks ook ten aanzien van hare min derjarige dochter heeft toegestaan, in wier naam, bij voor raad ten minste, het opperste gezag in Spanje zal worden uitgeoefend; en of de groote mogendheden het nieuw opge- worpene regentschap zullen erkennen. 's GRAVENHAGE den 20 october. Gisteren Is de Eer ste Kamer der Staten Generaal vergaderd geweesten heeft de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van deze Ka mer onderzocht en in orde bevonden. Ten gevolge van dien zijn tot leden der Kamer toegelaten de heerenjhr. O. van Swinderen van Rensuma jhr. mr. II. M. /I. J. van Asch van IVijck.7. J. II. van IVickevoort Crotnmelininr. J. IVeerts baron A. IV. van Brienen van de Groote Lindt en baron Liedel de IVell. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, onder het tijdelijk voorzitterschap van den heer de Jonge van Campens-Nieuwlandzijn gelezen twee beslui ten, het eerste van Z. M. Koning IVillem van den 6 de zer houdende benoeming voor de eerste maal van de drie leden der Tweede Kamer voor het hertogdom Limburg; en het andere van Z. M. Koning IVillem II, van den 10 de zer, houdende aanwijzing tot welke provincie de afgevaar digden van het vroegere gewest Holland voortaan zullen ge acht worden te behoorenwelke voor kennisgeving aange nomen zijn, en zijn vervolgens de geloofsbrieven van de nieuw benoemde of herkozen leden onderzocht en in orde bevonden. Tot de toelating van den heer Corver Hooft heeft echter de commissie zwarigheid gemaakt, als hebbende deze tot dus verre den grondwettigen eed nog niei afgelegd. Over eenkomstig derzelver advies is dan ook besloten om bij de toelating der nieuwe leden ten opzigte van den heer Corver Hooft, eene uitzondering te maken, en genoemd lid op eene olficiele wijze daarvan, met de redenen welke daartoe genoopt hebbenkennis te geven. Daarna hebben alle de overige leden zitting genomenen is men overgegaan tot de benoeming van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting, waaruit Z. M. eene keuze zal doen. lot eersten candidaat werd dadelijk, bij de eerste stem- minggekozen jhr. II. Hacker uit Noord-Iloiiand die 32 van de 46 stemmen bekwam. Na hem had de heer Luzac de meeste, namelijk 8 stemmen. Tot tweeden candidaat is gekozen de heer L. C. Luzac. Twee stemmingen leidden tot geene uitkomst. De heer Luzac had eerst 15 en vervolgens 20 stemmen. Bij de derde stemming werd hij met 26 van de 46 stemmen gekozen. Zijn mededin ger was de heer Snouck Hurgronjedie 19 stemmen heeft bekomen. Tot derden candidaat is benoemd jhr. mr. M. IV. de Jon geen wel bij de eerste stemming, met 26 van de 46 stem men. De heer Snouck Hurgronje erlangde 13 stemmen. Deze lijst van drie candidaten zal óp morgen den Koning worden aangeboden door eene daartoe benoemde commissie van acht leden. De vergadering werd daarop waarschijnlijk tot overmor gen, gescheiden. Gisteren avond heeft de aangekondigde gala-voorstelling in den koninklijken Nederduitschen schouwburg plaats gehad. De zaal was prachtig verlichten al de loges met rijk geklee- de dames en een groot aantal aanzienlijke personen bezet. Ten 7 ure verschenen HH. MM. en de verdere leden van het koninkUyt gezin die met geestdrift en luide toejuichingen door het talrijk publiek ontvangen werden. Deze toejuichingen werden, bij het vertrek der koninklijke familie, op nieuw herhaald. Z. Exc. de Prins van Chimaybuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den Koning der Belgen, heeft de eer gehad II. zaturdag aan Z. M. den Koning zijne geloofsbrieven aan te bieden waarbij hij in voormelde hoe danigheid bij dit hof op nieuw benoemd wordt. Z. Exc. de baron Verstolk van Soelenminister van buitenlandsche zaken was bij deze plegtigheid tegenwoordig De opperkamerheer heeft bekend gemaakt, dat Z. M. donderdag op het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen. Naar men verneemt, zal Z. Exc. de minister van fi- nantien in den loop dezer iveek de begrootiugs-wetten voor dragen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Heden is Z. Exc. de minister van 'Staatmr. van Gennep, benevens eene commissie uit den Raad van State, werkzaam bij den minister van finantien. Naar men verneemtis de regering steeds ernstig be dacht op het nemen van zoodanige maatregelen die de strek king hebben om in de staatshuishouding zuinigheid en eenvou digheid in te voeren. Als een blijk hiervan strekt reeds werkelijk een door Z. M. den 20 dezer genomen besluit, houdende de volgende artikelen Art. 1. De secretarij van Staat wordt met 31 decem ber dezes jaars opgeheven. Art. 2. Onze secretaris van Staar zal ons vóór het einde der aanstaande maand november een rapport aanbieden omtrent de maatregelen, welke, in verband met die ophef fing, zullen behooren genomen te worden tot het verrigten der werkzaamheden welke noodig blijven in het bijzonder ook wat betreft het registrerenexpedieren en bewaren der stukken en archieven; alsmede over de vraag: of daarvoor eene afzonderlijke instelling zal worden vereischt, dan wel, of dezelve in eene en dezelfde organisatie met die van ons kabinet zal kunnen begrepen wordenover de inrigting van hetwelk voor het vervolg wij te gelijker tijd bepaalde voor stellen zullen te gemoet zien. Art. 3. Bij diezelfde voordragt zal een advies moeten gevoegd worden omtrent de voorziening in het lot van die ambtenaren, geëmploijeerden en bedienden van (te Staats- secretarij en van ons kabinet, welke door voorschreven or ganisatie en inrigting zullen uitvallen. Art. 4. Ten einde onzen secretaris van Staat te beter in de gelegenheid te stellen, om aan het vorengemelde te voldoen, zal hij van heden af het bestuur over ons kabinet op zich nemen." De kapitein IV. C. Margadantop non-activiteit, is weder in active dienst gesteld bij de 6de afdeeling. De iste luitenants D. IV. Boekingvan de iste afdeeling en A. M. Rottiers van het wapen der infanterie in de Oost-Indienhebben vergunning bekomen om met elkander onderling van korps te verwisselen. Men verneemt, dat de heer mr. J.van ,sGravenweert staatsraad in buitengewone dienstdoor Z. M. den koning van Griekenland is begiftigd met het kommandeurskruis der orde van den Verlosser. Verder berigt men dat binnen zeer korten tijd de uitgave kan verwacht worden van het jongste, door onzen boveugenoemden geachten en geleerden land- en stadgenoot geschreven werk onder den titel van Het noorden en het oosten Reisherinneringen door mr. J. van 's Gravenweert. De referendaris bij het kabinet des Koningsbaron Snouckaert van Schauburgheeft, van wege Z. M. den Koning, aan den commissaris van policie te Scheveningen den heer F. .1. Behreene gift van f 400 uit hoogstdeszelfs fondsen, doen toekomen, ten einde evenredig en gelijkelijk verdeeld te worden onder de vier ongelukkige huisgezinnen waarvan de vaders onlangs zoo jammerlijk in de golven hun nen dood gevonden hebben, met betuiging, dat Z. M. diep bewogen is met derzelver deerniswaardigen toestand. Ook heeft de heer staatsraad Schultz, secretaris van H. M. de Koningin, namens hoogstdezelveaan den heer Ampt referendaris, directeur van policie over het ressort '3 Graven' hageter hand gesteld eene som van f 300voor de we duwen en weezen van bovengenoemde op de Engelsche kust verongelukte Scheveningsche visschers. 's GRAVENHAGE den 21 october. Z. M. de Koning vertrekt heden avond laat, naliet einde der gala-voorstelling in den koninklijken 1'tanschen schouwburg uit deze resi dentie naar Amsterdam. Hoogstdeszelfs verblijf aldaar zal ditmaal slechts van korten duur zijn. Heden heeft zich de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het den Koning aanbieden van eene lijst van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting, naar Z. M. be geven en de opgemaakte lijstaan hoogstdenzelven aangeboden

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1