£lc&criaabcu. ZEETIJDINGEN. AD V ERTENTI EN. B'i toeval te koop eene hechte en sterke KAPCHAIS voor één of twee Paarden, met IJzeren Beugel en Dissel boom, benevens twee koppel gebru.Cic TUIGEN te bevragen bij P.J. van de VeldeMr. Zadelmaker. BOEKHANDEL tan de Geur. ABRAHAMS PARIJS EN OMSTREKEN, Daguerréotype, RECUEIL DRAMATIQUE, 's GRAVENMAGE den 19 october. De zitting der Scaten- Generaal is heden namiddag ten één uur door Z. M. plegtig geopend. Zoo wel bij het gaan naar als bij het terug kee- ren van het lokaal der zittingen is Z. M.., op hoogstdeszelfs wegdoor de ontelbare menigte ingezetenen en van elders derwaarts gekomen vreemdelingendie alom geschaard ston den, met de hartelijkste toejuichingen en teekenen van ver trouwen en liefde begroet. De aanspraak des Koningsdoor Z. M. niet zonder aandoening, doch met eene vaste stem uitgesproken, en met eerbiedige stilte aangehoord, is van den navolgenden inhoud Edel Mogende Heeren Voor de eerste maal na het aanvaarden der regering op dezen zetel plaats nemende worden mijne .gedachten henen geleid naar mijnen hoogstgeëerbiedigden en hartelijk gelief den Vader, die gedurende eene zoo lange reeks van jaren den Troon tot sieraad heeft verstrekt. U Ed, Mog. kennen de redenen, welke hem hebben be wogen om de Kroon der Nederlanden aan mij over te dra gen en alzoo het oogenblik te vervroegenwaarop mijn lot naamver dan ooit aan dit Rijk zou verbonden worden. Wij eerbiedigen allen die gronden, maar wij zien niet zon- - der aandoening terug op een besluithetwelk een einde heeft gemaakt aan eene regering, welke in de geschiedenis des Vaderlands menige roemvolle bladzijde zal beslaan. Mogt het mijnen Koninklijken Vader gegund zijn, bij het genot der gewenschte rustenog lange getuige te we zen van den rijken oogst der weldadige vruchtenwaarvan de zaden onder zijne regering mildelijk werden gestrooid en mogt de dankbare liefde des Nederlandschen Volks hem blijven vergezellen, als de streelende belooning voor de trouwe zorg, waarmede hij, gedurende meer dan het vierde eener eeuw, onafgebroken voor het welzijn van dat Volk heeft gewaakt Gesterkt door zijn voorbeeld, zal ik het ondernemen de taak te volbrengenwelke thans op mij rust. Ik gevoel er, ook in deze ure, geheel het zwaarwigoige van; maar ik deins er niet voor terug, om dat ik mijn vertrouwen heb gesteld op de krachtige hulp des Allerhoogstenomdat ik •staat make op de beproefde verknochtheid eener Natiedie elke poging voor haar geluk weet te waarderenen om dat ik de overtuiging heb een steun te zullen vinden in U Ed. Mog., als één belang en één doel met mij op het oog heb-j ber.de: de bevordering en bestendiging van het heil der landzaten, in de eerste plaats, door getrouwe handhaving der Grondwet van het Koningrijk. „Met dat uitzigt acht ik het voor mij een voorregt de ze zitting van U Ed. Mog. te kunnen openen, in afwach ting van den plegtigen dag, waarop ik U Ed. Mog.«n de laatste helft der maand november, in de hoofdstad rondom mij verlang te vergaderen ten einde aan de grondwettelijke voorschriften omtrent de inhuldiging gevolg te geven, en .alsdan datgene met eede te bekrachtigen, waartoe ik mij bij het intreden mijner regering, van stonden aan verbonden heb gerekend. U Ed. Mog. zullen de levendige blijdschap niet mis kennen, met welke ik in deze oogenblikken den zegen her— denk die aan mijn huis te beurt viel in de geboorte van eenen Prins, aan mijnen beminden oudsten Zoon den Prins van Oranje geschonken. Worden mijne vurigste wenschen verhoorddan zal ook deze spruit van den Oranje-stam eenmaal voor Nederland wezenwat zijne Vaderen waren of nog hopen te zijn. De betrekkingen met de vreemde mogendheden getuigen van het onderling verlangen om de bestaande vriendschap te onderhouden. Deze aan te kweeken en te versterken zal het voorwerp van mijn streven zijn. Een handels-traktaat met de Verhevene Porte in den afgeloopen zomer te Konstantinopel geslotenis door de 'wederzijdsche regeringen bekrachtigd. Van de plaats gehad hebbende onderhandelingen met Frankrijk, met het Zwitsersche bondgenootschap en met het gemeenebest van Texas tot bevordering van handel en scheepvaart mag insgelijks een goed gevodg verwacht worden. De maatregelen, welke gevorderd worden door dever-; anderingen en bijvoegingen, onlangs in de Grondwet van het Koningrijk gebragtzijn tot stand gekomen of worden verder voorbereid. Ten gevolge van dien is het mij aangenaam leden uit het hertogdom Limburg in uw midden te zien. Hierdoor is de band bevestigd, welke de belangen van dat gewest met die der overige deelen des Koningrijks in broederlijke ge meenschap zamenvoegc. 's Rijks zee- en landmagc zijn, in evenredigheid van de toegestane middelenin voldoenden staat. Over het algemeen vertoont zich voorspoed in de ver schillende takken van nijverheid en volkswelvaart. Het-openbaar onderwijs blijft gewenschte vruchten op leveren. sHet zal niet te min eene der gewigtige bemoeije- nissen mijner -regering zijn om mogelijke verbeteringen met bezadigdheid te overwegen. De nieuwe Ncderlandsche wetgeving en het beheer der justitie hebben steeds geregelde werking. De voorspoed der Oost-Indische bezittingen geeft bij voortduring stof tot dankbaarheid. Op het eiland Sumatra raan zee- en landmagt eendragtiglijk en met roem voort, het Nederlandsch gezag te bevestigen. De financien mogen door de gebeurtenissen van de laac- ste"jarendoor teleurstellingen en misrekeningen, gevoelig geleden hebben, nogtans mag men vertouwen, dat steeds toenemenden bloei der hoofdtakken van volkswelvaart on- der een voortdurend genot van vrede, de invoering van nut tige wijziging in de wetten, als ook doelmatige bezuinigin gen de geslagen wonden zullen heelen. De meest volledige openingen en uitleggingen omtrent den toestand der financiëndaaronder begrepen die van het amortisatie-syndicaat, waarvan de opheffing andermaal zal worden voorgesteld, zullen eerlang aan U Edel Mogenden worden gegevenmede in verband met de uitkomsten der ko loniale geldmiddelen. Tot dekking van het te korthetwelk uit die openin gen zal blijken over het verledene e bestaanzullen de noo- dige voorzieningen worden voorgesteld. Gelijktijdig zal de begrooting der Stgats-uitgaven aan U Edel Mogende worden aangeboden. Het vooruitzigt, dat de uitgaven voor het vervolgzon der nieuwe geldleeningen zullen gedekt wordenzal zich verwezenlijken. Ook zullen geene nieuwe belastingen worden gevorderd; doch het weder heffen van vroeger afgeschafte op centen zal niet te vermijden zijn. Noodzakelijke veranderingen in de wet op den accijns op de suikerin die ter bevordering va,u den landbouwen in het tarief der regten op den in-;'* gen schv°°rvoer' hetwelk later geheel stelselmatig zal woruc.-; ^atVdle!kt -e'\, vernieuwd, zullen al aanstonds kunnen worden vo. ,ns"r n De onderhandelingen met Belgie, tot de overd het aan dat Koningrijk aangewezen gedeelte in de schuld, en betrekkelijk andere financiële aangelegenhedenzijn, voor als nog, tot geen einde kunnen gebragt worden. Ik vertrouw echterdat de voorbereiding der eindregeling thans genoeg zame vorderingen heeft gemaakcom op eene spoedige af doening te mogen hopen. w Edel Mogende HecrenOnmiskenbaar is hec gewigt van deze zitting voor de zaken des lands. Geestdrift, door echte vaderlandsliefde gewektzal U Edel Mogenden be zielen maar ook ik houd er mij van overtuigd de zin van gemagtigdheidberadenheid, en vertrouwen, onontbeerlijke grondslagen voor dat gemeenschappelijk overleg, hetwelk de kern uitmaakt der innige betrekking, welke de gTondwet tus- schen de kroon en de vertegenwoordigers des volksheefc ge knoopt. Overigens zij de uitkomst eerbiedig Hem aanbevolen, in wiens hand de lotgevallen der vorsten en volken zijnen aan wiens bescherming en hulp hec tot -dus verre Nederland niet ontbrak." - Heden morgen hebben de nieuw benoemde leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zoo verre zij in de residentie aanwezig waren, in handen des Ko nings de bij art. 86 der grondwet gevorderde eeden afgelegd. Morgen ten elf ure zal de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal hare eerste zitting houdenwaarin de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden zullen worden onderzochten voorts overgegaan tot de verkiezing van een drietal kandida ten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegen woordige zitting, waaruit Z. M. eene keus zal doen. ©en 15 dezer heeft de nieuw benoemde gouverneur •van-Overijssel graaf J. D. van Recht er enzijne functien aanvaard; maandag den 19 zou de staatsraad in buitenge wone dienst, baron van Sytzamaals gouverneur van Vriesland optreden. Naar men verneemt, is aan de verschillende departe menten van algemeen bestuur Zr. Ms. welmeenen bekendge maakt, om bij het openvallen van posten, wier opheffing niet in het belang des rijks zou wezen bijzonder te letten op zoodanige ambtenaren op wachtgeld gesteld of pensioenen genietende, die daartoe alsnog .de noodige geschiktheid mog- ten hebbenen wier wachtgelden of pensioenen alsdan zou den vrij vallen en in het algemeen indachtig te zijn dat gee ne vervullingen van ambten béhooren plaats te hebbendan op eene wijze waardoor steeds eene bezuiniging van uitgaven zou kunnen verkregen worden. Te Leyden aanvaardde den 17 de hoogg. heer F, Kai- ser het buitengewoon hoogleeraarambc in de faculteit der wis- en natuurkunde aan deze hoogeschoolmet het houden eener redevoering: De novissimis astronomiac incrementis d. ii. Over de jongste uitbreidingen der sterrekunde. Den 15 dezer is van Harderwijk te water naar Hel- voetsluis vertrokken een detachement, sterk 52 onderofficie ren en manschappen, om van daar met Zr. Ms. transport schip Prins Willem Frederik Hendrik, gekom- mandeerd wordende door den kapitein luitenant-ter-zee ffuyt naar de West-Indien te worden overgebragt. MIDDELBURG den 21 october. Kapitein Harriste Jersey, rapporteert, den 12 october bij Bevezier eene duif gevangen te hebbenwaarbij zich een briefje bevond in houdende dat het schip Middelburgkapitein Roderkerk van Middelburg naar Batavia, den 11 october, des mor gens ten 8 ure in goeden staat was zeilende de wind Oost. VLISSINGEN den 21 october. De Clothilde kapitein J. de Nijs van Antwerpen op avontuur, met ballastin den storm van eergisteren avond hier ter reede terug geko men is des nachts op de Spijkerplaat omhoog geraakt en door het stooten vol water geloopen. De equipagie heeft het schip moeten verlatenen is met het werkvaartuig van het loodswezen alhier gearriveerd; de zeilen, het loopend touwwerk en wat zich verder aan boord bevond is door an dere schuiten aangebragt. Het schip zal denkelijk niet kun- nen afgebragt worden. De stoomboot le DunkerquoisJ. Salomé, van Rotterdam is gisteren alhier binnengeloopen. Voor Antwerpen bescemd zijn alhier ter reede gekomen: Henry IVellesleyW. Johnsonvan Batavia met koffij en peper; E/izaJ. Muller, van Messina met fruit; Orestes C. Halberg van Tunis, met wol; Rarbara CatharinaJ. Schoccey van Londen en Diana O. Nahraensvan Huil beide met stukgoederen. Middelburg, den 20 October 1840. pjeden verloste van eene DOCHTER, B. D. Uölsc'ier geliefde Echtgenoot van A. J. van den BROECKE. £)e Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Vrijdag den 23 October 1840, des avonds ten acht ure, in het Ne. derlandsch Logementin de Abdij binnen de Stad Middelburg, in het openbaarbij opbod en afslagverkoopen een hecht, sterk en tot alle Nering geschikt WINKELHUISstaande binnen de Stad Middelburg, op de Vlasmarkt, Wijk K. No. 154, mee een daaraan belendend PAKHUIS, uitkomende in de Schuifelstraat. Deze Vaste Goederen Zullen des daags vóór en op den dag der Verkooping kunnen bezigtigd wor den, op vertoon van een toegang-biljet, ten Kantore van den voornoemden Notaris te bekomen. £)e betrekking van KASTELEIN der Sociëteit de Vriend schap te Middelburg, opengevallen zijnde, worden gega digden uitgenoodigd hun schriftelijk verzoek, met opgaaf van ouderdomwoonplaats en tegenwoordige betrekking, onder de Ietter V., in te zenden vóór of uiterlijk op 31 October 1840, bij de Uitgevers dezer Courant. J£ene JUFVROUWvan middelbare jaren, verlangt ge plaatst te worden als Huishoudster of tot assistentie in een Huishouden of als Kamenier goed kunnende Naaijen Mazen, met de Wasch omgaan en Dames Kleederen maken enz. Iemand hierop reflecterende, adressefe zich bij de Cebr. Abrahamste Middelburg, onder Lett. S. Brieven fr. J£en bruin MERRIEPAARD te koop, oud 14 jaren adres bij Jams Vlieger te St. LAURENS. Bij C. Geldof, LangevilieLett. K. No. 215, zijn te be komen KAGCHELS, SCHOUWTJES, KOOL-IJZERS, in koop of huur; is ook gesorteerd in alle soorten van gemaakc IJZERWERK, oude en nieuwe Spijkers, staande en leggen de Plateneen Koperen FOURNUIS KETEL en andere Artikelen meer. Verzoekt de gunst en recommandatie. NB. Hij koopt en ruilt ook alle bovenstaande Goederen in. Er wordt gevraagd tegen November eene MEID, die zeer goed kan naaijenstoppenmee de Wasch knap kan omgaanplooijen en strijkenen verder bekwaam in hare werkzaamheden isadres bij de Stadsdrukkers J. C. IV. Altorjfer. Door toeval eene KEUKENMEID benoodigd tegen No vember; adres bij van Benthem Jutting. Eéne WERKMEID met November benoodigd bij Mevrouw van Visvliet. Met November of vroeger eene WERKMEID be noodigdkorte St. Pieterstraat, A. 81. "Perstond een MARKEUR, het Biljard verstaande, be noodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. MB. WALLA CHIIof-Tandmees- ter van Z. K. H. den Prins van Oranje rlïV verw'tt'gt het geëerde Publiekdat hij alhier nog zal vertoeven tot aanstaanden lt p*Zondag en voortgaat om holle Kiezen met het Cement Succedaneum te remodeleren en te tampone ren. Is gelogeerd bij Mejufvrouw de Weduwe Stroecken. LangcndelftB. 145. In denzelven is weder voorhanden best Engelsch en Hol- landsch Teekenpapier, Bristol- en Vegetal-Papier in alle formatenEngelsche en Duitsche VerwenPotlooden en Penseelen; Doozen met Instrumenten voor Wis- en Bouwkundig Teekenen; Teeken-en Tapisserie-Pacroo- nen; Portefeuilles, Agend'asBrieventasschen en Al bums eene ruime collectie Metalen Pennen en Penhou ders in vele soorten. Bij dezelven wordt met succes gedebiteerd Practische Handleiding tot het ELEMENTAIR TEEKE NEN door P. LEUPEN, Onderwijzer te Middelburg; in lang 410 formaat, met 16 Steendrukplaten, bevattende 134 verschillende figuren. De prijs is f 1. Dit werkje, geschikt voor School- en Huisgebruik en gegrond op de leerwijze van den Heer Wetzel, te Frankfort, i* bijzonder geschikt om de Kinderen met geen ander hulpmiddel dan eene lei met flaauw ingegriftc vierkanten, en een goed gepunt griffie eene stille zelfwerkzaamheid te bezorgendie te gelijk oog en hand tot verdere grootere oefeningen voorbereidt. Een uitvoerig voorberigt geeft bij deze Handleiding het noodig onderrigt en verklaring we gens het gebruik van dit zeer nuttig werkje hetwelk ongetwijfeld bij Ouders en Kinderen regt welkom zijn zal Grati* te bekomen Prospectussen op een werk getiteld voorgesteld door de waarvan de eerste aflevering ter bezigtiging ligt. Dit werk, dat uit 60 Platen met hare beschrijving zal bestaan, zal in maandelijkschr afleveringen worden uitgegeven van 18 bladzijden druks in twee kolommen cn C Platen elke aflevering zal kosten 10. Bij de laatste aflevering zal een generale titelregister en omslag geleverd wordencn na de uitgave zal de prijs van het geheel aanmerkelijk worden verhoogd. Nog wordt in gemelden Boekhandel gedebiteerd Bij ELIX Co., te Amsterdaminhoudende de volgen de stukkenin zakformaat gedrukt en te bekomen A 25 Cts 1 J/Iarie. 3 II y a seize ans. 3 Les Huguenots. 4 Vouloir c'est pouvoir. 5 L'Ambassadricr, 6 La Juive. 7 Le Postillon de Lonjumeau. 8 Un Bal du grand monde. 9 Le Domino Noir. 10 L'Eclair, 11 Bruno le Filedr. 12 Guido et Ginévraou la Peste de Florence. i3 La Comtesse du Tonneau, ou les denx Cousines. i4 Clermont, ou une Femme d'artiste. i5 Les En- fans d'Edou3rd. 16 Arthur, ou seize ans apres. 17 Le Bras- seur de Preston. 18 Robert-le-Diabie. tg Maurice. 20 Maria. 21 Le Lac des Fdes. 22 Lucie de Lammermoor. 23 Guillaume Teil. 24 L'Eau Merveillcuse. 25 Laurent de Médicis. 26 Dieu vous henisse. 27 Gustave III. 28 Clémence. 29 Les Martyrs. 3o Le Pré-Aux-Clercs. 3i La Muette de Portice. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2