MID DELBÜRGSCHE c R A W N°. 127. Donderdag 1840. ,r> 22 Oclober. JfvAukrijfc. BESTUREN en ADMINlSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuitcuhlaub. <£»v0ot~25i;UtAttje. Bclgic. rv 'Al :\n7 'f;-\ riP_ >F'~P l)c aboiincmcrits prijs dcier Courant is 2 7Ó voor drie maanden, en Iranco M^Psjezc" De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen h'J„.^lins geschiedt comptant, ot Lij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien Lchoort te geschieden des morgens vdi. '10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/z,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. De COMMISSIE tot iticdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen derzelve Stad. --We Stadgenooten NreltêgenstSaiufè het schoone herfst-weder mogen wij den op handen zijnden winter niet uit het oog verliezen, endaar- bij de belangen van onze behoeftige Medeburgersdie voor zeker wederom met eenige bekommering dit jaargetijde zien naderen. De aanmoedigingwelke wij sinds een vierde van eene eeuw door ulieder milde bijdragen mogten ondervindendoe ons met vertrouwen de zorg weder op nieuw op ons nemen, om, naar jaarlijksche gewoonte, uit de bijeengebragte fond sen aan onze mingegoede Natuurgenooten een warm en goed Voedsel te verschaffen ten einde daardoor hunne ge zondheid te bevorderen en de ruwheid van liet saizoen meer dragelijk te maken. Wij twijfelen ook geenszins aan ulieder goede gezindheid en verwachten eene ruime bijdrage, terwijl wij ons aanvan kelijk zullen bezig houden met de voorbereidende werkzaam heden ten einde te zorgendat wij op eene geschikte wij ze aan hec verlangen der Inteekenaren kunnen voldoen. In afwachtingda: onze hoop niet zal worden te leur gesteldzullen wij eerlang de vrijheid nemen eene lijst van Intcekening en Biljetten ter invulling aan uwe huizen rond te zenden ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen aan de begeerte van zijn hart te voldoen, en ons in staat te stellen deze bemoeijingen te hervatten waaraan wij, ten behoeve van onze Stadgenooten volgaarne een deel van on zen tijd besteden. Middelburg, den 15 Occober 1840. De Commissie voornoemd, D. J. DE Superville, President. S. de Wind. S. Bommë Thesaurier. II. du Buisson Becius Secretaris. J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BkoecÉÈv P. N. ScilORER. J. A. Moens. BERLIJN den 16 october. Geheel Pruiss'en vierde heden den dag der geboorte en de inhuldiging van Z. M. koning Friedrick Wilhelm IA. De plegtige feestvieringen hebben naar den inhoud van hec programma, plaats gehad. De opl togt was schitterend en gaat alle beschrijving te boven; eenë ontelbare menigte de aanzienlijksten van hec rijk niet uit gezonderdvergezelden dezen stoet. Ten gi ure des mor gens werd er in de Domkerk eene godsdienst-oefening gehou den en sprak de bisschopdr. Eylertde huldigings-rede uit. Naar hec paleis terug gekeerdwerd in de grooce wicte zaal, door den scaats-miniscer van Rochowook aldaar de huldigings-aanspraak gedaan. Onmiddellijk daarna riep de erfmaarschalk uit: leve koning FriedrichWilhelm IF; waarop een salvo van het kanon werd gelost. Daarna ontvingen HH. MM. de koning en koningin alle de afgevaardigden commissien, staats- en militaire hooge personaadjen zij be gaven zich vervolgens op de tribune, en werden door de talrijke bevolking onder het herhalen van leve de koning en koningin! op het hartelijkst begroet. Z. M. sprak de me nigte met luider stemme en bewogen aan waarna de heraut te paard gezeten, andermaal uitriep: leve de koning! Hierop werd het kanon gelost, en de menigte begou hec lied Nun danket alle Cott met werkelijke aandoening eenstemmig te zingen. Na alloop van deze plegcigheid togen alle de hooge personaadjen voorbij IIH. MM., onder het geschal van trom petten, pauken en andere militaire muzijk. Ten drie ure was er in de 32 zalen van hec koninklijk paleis een groot diner van ongeveer 2300 couverts. Alle toebereidselen wor den reeds gemaakt tot eene schitterende verlichting, die he den avond zal plaats hebben. LONDEN den 17 octoberi Eergisteren is een kabinets raad gehoudendie twee en een half urén geduurd heeft. Terstond na den afloop van dien raad heeft de eerste minis ter MelbaurncZich naar H. M. te Windsor begeven. De Nederlandsche gezant, de heer Dedelen de baron van der Capellenmee eene speciale zending belast, zijn eergisteren van Windsor naar deze hoofdstad wedergekeerd. Thans is hier ook een afschrift ontvangen van de nota den 8 dezer door den Franschen minister Thiers aan den ge zant Guizot toegezonden; zij wordt, als bijlage tot het be kend memorandum medegedeeld. Dat stuk-.betreft uitsluitend de afzetting van Mehcmed-Ali De fransche staatsman geeft daarin te kennen, dat niet door deze of gene grensbepaling in Syrië, maar wel door het ge volg geven aan de bedoelde afzetting, het evenwige van Europa verbroken zou worden. Over het geheel is de nota vredelievender en gematigder, dan het bekende posccriptum. Er wordt daarin te kennen gegeven, dat sommige der vier verbonden mogendheden de afzetting des onderltoningseven als Frankrijk, afkeuren. Onze bladen, en met name ook de Timeszijn thans van gevoelen, dat geheel het Oostersche vraagstuk nog wel ge- schikt zou kunnen worden, indien hec den heer Thiers slechts gelukte, om de oorlogzuchtige stemming der Fransche bevol king, die hij, gelijk de genoemde bladen zeggen, zelf heeft helpen opwekkente doen bedaren. De volksleider O^Connell reist voortdurend door Ierland om de menigte aldaar voor de intrekking der unie in bewe ging te brengen. Hij heeft dezer dagen bij Kilkemiy eene volksvergadering bijgewoond waarbij niet minder dan 200,000 menschen tegenwoordig waren. Er heeft daarbij de volko- menste orde geheerschc. De bewoners van vele dorpen wa ren onder de leiding van hunnen pastoor opgetrokken0111 de vergadering bij te wonen. Onze bank heeft eergisteren begonnen het disconteren te weigeren van wisselbrieven, die meer dan vijf-en-zestig dagen loopen. Brieven uit Alexandria van den a6 september behel zen belangrijke berigten. Den 23 heeft de Ooscenrijksche consul aan zijne Iandgenoocen aldaar het besluit der Porte omtrent den onderkoning medegedeeld en tevens dat hij in- structien ontvangen had om zijne vlag in te nemen en Egyp te onverwijld te verlatenwaarom hij hun aanraadde maatre gelen van voorzigcigheid te nemen en zich op het ergste voor te bereiden, tegen den tijd dat de blokkade zou aanvangen. De Engelschc onderdanen zijn dienzelfden dag bijeen ge roepen, en zijn hun brieven van den consul-generaai Hodges voorgelezen, tot kennisgeving dat hij, volgens van lord Pon- sonbj ontvangen bevelen, zijne functien staken en zich aan boord van een der Engelsche schepen in de haven begeven moestterwijl de vice-consuls vooreerst op hunne posten blijven, maar hunne vlaggen inhalen moesten. In afwach ting van nadere bevelen omtrent het vertrek der Engelsche onderdanen uit Egypte, waren zij onder de bescherming van den Nederlandschen consul-generaal gesteld, en alzoo, gelijk de heer Hodges 'ch uitdruktonder die eener mogendheid door langdurige ba. <en van bondgenootschap en vriendschap met de Bricsche kroot, verbonden. Des avonds van genoemden dag hebben de Engelsche, Russische, Pruissische en Ooscenrijksche consuls zich aan boord eener stoomboot naar Konstantinopel ingescheeptna vooraf hunne opwachting bij den onderkoning gemaakt te hebben, die hen met veel kalmte ontving en hun zeide, dat hij hoopte dezegelijk .vroegere bedreigingenmee hulp van God en den Profeette boven te zuilen komen. I11 een gehouden krijgsraad was besloten al de Turksche officieren, die aarzelen mogten hunne wapenen tegen den sultan te wenden, verlof te geven om huiswaarts te keeren. Ongeveer 200 hadden daarvan gebruik gemaakt. PARIJS den 17 october. De kamer der pairs heeft zich heden vereenigd en zich, ingevolge koninklijk besluit, we der tot geregtshof geconstitueerdom in de zaak van den aanslag op het leven des konings vonnis te spreken. De zitting is tot maandag geadjourneerd naardien geen voldoend getal leden tot voorezetting der werkzaamheden tegenwoordig was. Naar men zegt, zou met het regesgeding van Darmès dat van een dagblad verbonden wordenhetwelk stukken heeft opgenomen die voor de hooge uiagten in den staat uiterst be- leedigend zijn. Al onze dagbladen betuigen hunne verontwaardiging over genoemden aanslag. De National alleen de tolk der repu blikeinen, die anders zulk eene reeks van hoogklinkende woorden over heeft voor al wat hij verkeerdheden acht maakc hieromtrent eene treurige uitzondering. Dit blad be paalt zich tot het half spottend gezegdedat de aanslag de Fransche fondsen in het kofiijhuis van Tortoni cwee per cent heeft doen dalen. De bekwaamste der woordvoerders van de behoudende partij het Journal des Débatsbrengt de daad van Darmès in verband met het rampzalig gezwets hetwelk sedert twee maanden door de heethoofdige vrijheids vrienden is aangeheven. Dezen hebben, zoo als dit dagblad zegt, onder hec masker van vaderlandsliefde en warmen ijver voor de eer van Frankrijk de bevolking tegen den koning en de wetgevende kamers opgeruid, alle halfgesmoorde en verderfelijke hartstogteu en vooroordeelen van staatkundigen aard opgewekt, en zich de oogenbiikkelijkc inoeijelijkheden waarin het ongelukkige vaderland zich bevindtmaar al te zeer ten nutte maakt. Andere dagbladen uiten de vrees dat Frankrijk zich mee minder nadruk tegen-over het buiten land zal kunnen doen gelden nu op nieuw een bewijs vanl deszelfs origuristigen inwendigen toestand zich openbaart. I11 dien zin zal men ook eene andere onbegrijpelijke uitdruk king in het blad van den temen minister Thiers, den Qonsti- tutionnelmoeten opvatten. „De ellendeling," zegt dat blad, „die heden op den koning heeft geschoten, heefc als het ware op Frankrijk zelve aangelegd. Indien zijn karabijn schot geraakt had, wie weet, of het dan niet het eerste ge weerschot der coalitie tegen Frankrijk zou geweest zijn!" De pogingen der politieom te ontdekken of de ko- ningsmoorder Darmès medepligtigen gehad heeft, zijn tot hiertoe zonder gevolg gebleven; ook blijkt het nog niet, hoe hij aan het geweertot de misdaad gebezigd gekomen is. Hij zelf bewaart omcrent deze en andere punten een diep stilzwijgen, en heeft de afzetting van twee vingers zijner gekwetste hand met veel koelbloedigheid ondergaan. Ilij is gehuwd, doch zijne vrouw is verpligt geweest hem te ver iaten, alzoo hij haar dikwijls, in zijne dronkenschap, waar aan hij was overgegeven mishandelde. Op de plaatsen waar hij gewoonlijk at, onderscheidde hij zich door buitensporige demagogische gevoelenshij predikte op zijne wijze de pro pagandanaar grondbeginselen even kwaadaardig als belagche- lijk. Incusschen bespeurde men bij hem sedert korc eene ver andering in den omgang.- van woest en oploopend was hij somber en stilzwijgend geworden. Te vergeefs hebben de overheids-personen in al hunne ver- hooren pogingen op zijn geweten gedaan en eenig gevoel van berouw bij hein zoeken op te wekken; doch hij heeft uiec opgehouden te zeggen dat zijn eenige spijt was dat hij zijn doel had gemist, met een zekere hoogmoed sprekende over de vermaardheid die-hij zich door zijne daad had verworven, vergezeld met uitbrakingen tegen de tirannen en verradersenz. De luitenant-generaal Pajolkommanderende de eerste militaire divisie, heefc den 17 eene dagorder uitgevaardigd, waarbij hij te kennen geeft, dat hijop de betuiging van verontwaardiging, die bij al de korpsen der troepen, onder zijn bevel geplaatstover de bekende gepleegde misdaad was ontstaan, zich haastce de uicdrukking hiervan voor deu voet des troons te brengen, den koning verzoekende het korps officieren te mogen aanbiedenwelke vernieuwde blijken van trouw en gehechtheid des legers door Z. M. met zijne ge- wone welwillendheid waren ontvangen. Een der dagbladen beweert, dat er op nieuw sprake is van de aftreding van koning Lodewijk Filipsen. dat verschei dene leden der koninklijke familie ernstige pogingen aanwen den om den vorst tot dezen stap te bewegen. Men slaat hier echter geen geloof aan. De processtukken van madame Lafarge zijn ter griffie van het hof van cassatie neder gelegd. Men verzekert, dat deze zaak in de eerste helfc van de maand november zal die nen. Reeds wordt de president van het hof met aanvragen oin toegang-biljetten ter bijwoning van de teregtzitting als bestormd. Met de stoomboot Etnate Toulon aangekomen, heeft men berigten iiic hec (posten. De Engelschen bleven We vier dorpen op de Syrische kust bezetten, terwijl Ibrahimover tuigd dat het sicclue weder de vloot weldra cot wijken zou brengen geen volk aan hunne verjaging verspillen wilde. Een bevel van Mchcmedom 18 linieschepen en 8 fregat ten tot het uitloopen gereed te houden zou op aandrang van den Franschen consul ingetrokken zijn. Aan het paleis Elysée-Bourbon ziet men groote toebe reidselen maken men zegt dat hec tot aanstaande woning der koningin-regences van Spanje bestemd zou wezen. Ofschoon een gisteren verspreid gerucht, dat genoemde vorstin bereids te Port-Vendres was aangekomen, zich nog niet nader heefc bevestigd, gelooft men echter vrij algemeen, dat zij genoodzaakt zal zijn eene wijkplaats op Fransch grond gebied te zoeken, dewijl Esparterodoor de overdrevene partij als medegesleeptzich tot de vorming van een raad van regentschap verpligt zal zien. Het zou nu bewezen zijn dat de regentes reeds sedert verscheidene jaren met den heer Mttnoz gehuwd is lijnregt strijdig met de statuten van het rijk volgens welke geene regencesmoeder eener minderja rige koningin, een tweede huwelijk mag aangaan. Bijaldien in Spanje eene nieuwe omwenteling plaats greep zou Frankrijk zich, in geval van algemeenen oorlog, ook aan de zuidelijke grenzen te wapenen hebben, dewijl de be- wegings-partij naar men wil door vreemden invloed aange zet, zich tegen dat rijk en zijne inwoners zeer verbitterd be toond. BRUSSEL den 18 october. Eergisteren heeft Z. Exc.de heer Fa lekbuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning der Nederlandenaan den koning de brieven overhandigd, waarbij hij in die hoedanigheid door Z. M. IVillem II benoemd wordt. De bladen der provinciën bevescigen heden, hetgeen ointrenc de wapening der vestingen gezegd is. Aan de mili taire autoriteiten van Namen, Dinanc, 1'liilippevillc en Ma- rienburg is daartoe hec bevel gekomen. Met den 20 dezer is gok het reglement op de vestingdiensc in die plaatsen we der in werking gekomen. Het Journal de Liègc meldt«lat het bevel ontvangen is tot bewapening van het fort dc la Chartreuse eu van het kasteel.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1