MIDDELBUR&SCHE C O U R A N T. Wif IV. 126. Diogsdag 1840. 20 October. r'.;-3 BESTUREN en ADMINISTRATIE??. CU'ücticutic. Tkbcrl-ïnbscïïe NIEUWST!)INGEN. tötroot-örittanjc. JVflRÏfCtjft. belgie. ilcbctrtanden. 1/e aLuiiricincnts-prijs dcser Courant is/' 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. l)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De intending der Advertenthen behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is f 1So en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Zaturdag tien 24 October 1840, des namiddags ten twee ure, zai de Directie der Watering van Waizoordenin bet openbaar, ten Huize van C. Adriaanssente WAI.- ZOORDEN, aanbesteden: Het maken en doen van ruim 8000 Ellen-zoo plat- beslag RIJS-, als ZINK- en VLETWERK, met bij levering van Materialen, aan den Molenpolder. Alles breeder vermeld en omschreven bij bestek en condi tiën dagelijks Zon. en Feestdagen uitgezonderd ter inzage liggende ten Huize van den Dijkgraaf van gemelde Watering te Hulst, en op het Huis te Zandein de Gemeente Ilonte- nifse. De DIREC 1 IE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden, te AMSTERDAM op Dingsdag den 3 No vember 1840: 31,151 Kranj. en Kan. Java SUIKER liggende aldaar. 18,800 dito ditoj 454 Zakken J uo DIT0 te Rotterdam. Waarvan de Notitien met de Veii-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 3 October 1840. VAN DER HOU VEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. LONDEN den 14 october, Zaturdag namiddag is een ka binetsraad gehoudeu die drie uren geduurd heeft. De baron van der Capellen die de troonverwisseling in Nederland ten hove officieel bekend moet makend, is gis teren te Windsor gearriveerd en heeft met de koningin het middagmaal gebruikt. De openbare inkomsten des ryks hebben, in de op den 10 dezer geëindigde drie maanden, 531,067 p. st. minder dan in hetzeltde vierendeeljaars van het vorige jaar, en over het .geheele jaar 676,856 p. st. minder dan in het vorige opge- leveid. De verminderde opbrengst der posterijen, volgens het nieuwe stelselbehoort onder de voornaamste oorzaken daarvan, ook hebben de in- en uitgaande regten in het laat ste kwartaal beduidend minder opgebragt. De oppositiebladen vragen, of zoodanige uitkomsten het bestuur bemoedigen zullen in zijn schijnbaar plan om de halve wereld den oorlog aan te doen. Door het departement van buitenlandsche zaken is offi cieel medegedeeld, dat, volgens besluit van den sultan, al de zeehavens van Egypte en Syrië aan een strenge blokkade' zijn onderworpen. Het laatste memorandum, dat de Franschen minister Thiersdoor tusschenkomsc van den gezant Guizotaan het Britsche ministerie heeft ingediendwordt thans in zijn ge heel door onze bladen bekend gemaakt. Dit stuk is van den 3 october gedagteekendmaar eerst den 9 ingeleverd. Hec behelst, zoo als men reeds wist, eene uitvoerige ver dediging van het door de Fransche regering gedurende de onderhandelingen over de zaken van het Oosten gehouden ge drag. Ook hier moet men erkennen dac het stuk met groote bekwaamheid is gesteld. Sommige der door lord Palmerston aangevoerde beweringen omtrent de vroeger door Frankrijk aan den dag gelegde neiging tot het toestaan van voordeeli- ger schikkingen aan den sultan, worden door den heer Thiers regestreeks ontkend. Men moet uit het stuk opmaken, dat Frankrijk nog altijd niets meer wil toegeven dan het afstaan van het district van Adana en van Kandia door den onder koning; zoodat deze geheel Syrië zou blijven behouden. Door de onschendbaarheid van het OttomanischeRijk wordt, blijkens de geheele strekking van dit staatsstukde bescher- .roisig van dac rijk tegen eene aanranding van Rusland ver staan. Overigens beklaagt de heer Thiers zich levendigdac, ter zake van een ondergeschikt 'belangvan eene bepaling van grenslijn tusschen het gebied van den sultan en van diens •vazal, het naauwe verbond tusschen Engeland en Frankrijk, waaropzoo hij zegtsedert tien jaren de vrede en onaf hankelijkheid van alle Staten van Cadix tot de oevers van den Oder en den Donau berust, op het spel is gezet. Ei genlijke bedreigingen komen in het stuk niet voor. Het be helst echter een naschrift van den 8 gedagteekend waarin de heer Thiers zegt, dat de tijding wegens de afzetting van .den onderkoning door den sultan den staat van zaken nog veel bedenkelijker beeft gemaakt, en dat, indien deze maat regel in de bedoelingen der onderteekenaren van het verdrav van 15 julij lag, men reden zou hebben, om aan de herstel ling der goede verstandhouding tusschen de groote mogendhe den te wanhopen. Over het geheel heeft dit stuk op de vrienden des vredes geen aangenamen indruk gemaakt. Daarbij komt, dat de tol ken van den minister Palmerston thans beweren, dat aan den onderkoning niet eens meer hét pachalik van St. Jean d'Acre kon worden toegestaan. PARIJS den 14 october. De Monitcur deelt het volgen de mede Men heeft gisteren door den telegraaf vernomen dat een vaartuig regtstreeks uit Alexandria te Toulon is aangekomen en tijdingen van daar van den 3 october heeft aangebrag.t. Volgens de bedoelde telegrafische berigten, welke eerst door de depeches waaruit zij getrokken zijn e<i die men naar Pa rijs heeft opgezonden, opgehelderd zullen worden, verhaal de men te Alexandria, dat Soliman-pzcha den 27september in het bezit van Beyrut was, maar dat de Er.gelsche vloot verscheidene punten op de kust van Syrië had ingenomen." Men wil weten, dat de punten, die nader door de vloot der verbondene mogendheden gebombardeerd en ver overd waren, Tripolis, Caiffa en Jaffa zijn. De twee laatste plaatsen liggen ten zuiden van Sc. Jean d'Acre en behooren dus tot het gedeelte van Syrië hetwelk de verbondene mogend heden oorspronkelijk aan den Egyptischen onder-koning had den willen laten behouden. Jaffahet oude Joppeis de zeehaven, waar de Christenen plagcen aan te komen, dienaar Jeruzalem ter bedevaart gingen. Al verder wil men alhier weten, dat een groot deel van de vloot der verbondene mo gendheden, bij het afzenden der laatste berigten voor Alexan dria verschenen wasin welke stad dien ten gevolge groote ontsteltenis lieerschte. Indien de Engeische en Ooster.rijksche vlootvoogden hunne krijgsverrigtingen werkelijk tot Jaffa heb ben uitgestrekt, is hunne verschijning voor Alexandria ten minste zeer mogelijk. De hertog van Orleans heeft heden een langdnrig onder houd gehad met den minister van oorlog. Men verzekert dac hoogstdezelye alle de bevelhebbers van leger-korpsen bij rondgaanden brief heeft aangeschreven, om de oefening der soldaten met ijver voort te zétten. De hertog de Broglie is heden op het paleis der Tuilerien ontvangen en heeft er eene langdurige zamenkomst met den koning gehad. De maarschalk Gérard moet van den koning verlangd hebben, dac de nationale gardes, welke een protest aan hec hotel van den heer Thiers hebben overgereikt, vooreen krijgs raad te regt worden gesteldals overtreders der door hem opperbevelhebber uitgevaardigde dag-order. Terwijl de heer Thiers zich hiertegen verzet, zouden andere ministers zich voor dezen maatregel hebben verklaard. Ook verzekert men dat de maarschalk zijn ontslag als opperbevelhebber der na tionale garde heeft ingediend. De regering schijnt den heerschenden geest van opgewon denheid niet te veel te willen tegenwerken, en heeft daarom vrijheid tot het aanheffen van den Marseillaanschen marsch in de schouwburgen en eldersgegeven. Zulks draagt de goedkeuring der bezadigden niet weg, welke opmerken met welke hevige bedreigingen, zoo tegen de regering als de vreemdelingenhet zingen van dat oorlog-ademend lied bijna overal gepaard gaat. Ofschoon hec ministerie van marine de aangevraagde kaperbrieven nog niet wil afgevengeeft het echter aan de aanvragers te kennen dat hunne namen worden opgeschreven en dat zij die brieven ontvangen zullen zoodra de omstan digheden het vereisehen. Heden loopt het geruchtdat de werkzaamheden aan de vestingwerken van Parijs geschorst zullen worden, het welk, als het zich bevestigt, een nieuw bewijs van inschik kelijkheid der regering wezen zou, De bekende abt de la Mennais heefteen nieuw geschrift in het licht gezonden, waarin hij de geheele zsmeustelling en al de verrigringen van het bestuur met de zwartste kleuren afschildertenonder den dekmantel van eerbied voor den wil van het Opperwezen, het volk tot verzet tegen de over hetzelve gestelde magcen opruit. Nog altijd blijtt men de hoop op het behoud van den vrede daarop gronden, dat de jongste besluiten der Porte omtrent Mchemed-Ali door de verbonden mogendheden afgekeurd zou den worden. Deze meening strookt echter niet met den in houd van brieven uit Konstantinopelwaarin verzekerd wordt dac die besluiten niet genomen zijn dan 11a rijpe overweging van de zijde der gezanten dezer mogendhedenen betoogd dat zij niet anders dan als natuurlijke gevolgen der bepalin gen van het Londènsch traktaat kunnen worden aangemerkt. Dezen nacht is een courier van het Prnissisch gezantschap naar Berlijn vertrokken, mee depeches, welke men zegt zeer gewigtig te zijn en op het memorandum van den minister Thiers betrekking te hebben. De berigten uit Algiers doen vermoeden, dac de voor genomen krijgstogt van den maarschalk Vaüéc naar de zijde van Oran nog dit jaar niet zoude worden ondernomen, en dac men zich zoude bepalen bij het versterken en verzorgen van de Fransche bezettingen «1 Mitiana en Medcah. Brieven uit Weenen van den 7 dezer melden, dat vorst Mctternich gevaarlijk ziek is geworden. Te Madrid zijn veler gemoederen meer gerust gesteld, 1111 de regentes hare goedkeuring aan de keus der ministers gehecht heeft, welke door Espartero benoemd waren. Dien veidheer wachtte een allerluisterrijkste intogt bij zijne weder komst te Valcncia. Volgens het programma moest de ecre- boog, die hij zou doorrijden, met het opschrift prijken Aan den geliefden zoon der natie den verdediger har er vrijheid en onafhankelijkheid Denkelijk zon Espartero zijn hoofdkwartier te Siguenza opslaan, en aldaar eene aanzienlijke magt bijeen brengen, waaruit sommigen opmaakten, dat tusschen hem en de junta van Madrid niet de beste verstandhouding heerschce. BRUSSEL den 16 october. In den Commerce Beige leest men het volgende: Onze nationale fondsen hebben gisteren avond in de effecten-handel-societeic eene daling ondergaan. De 3 pet. werden k 6aangeboden. Men schrijft deze daling aan de volgende oorzaken toe. Naar men zegtzou ons gouvernement, in eenen raad van ministers, op den 13 dezer gehouden, besloten hebben, alle versterkte plaatsen van het rijk onverwijld weder geheel te doen herwapencn den 14 en 15 zouden de noodige bevelen daartoe reeds afge zonden zijn. In deze daadzaak, die officieel schijnt te zijn, en inderdaad niets anders is dan een maatregel van voorzig- tigheid, door de staatkundige omstandigheden bevolen, sche nen sommige personen het gevolg te oncdekken van geheime mededeelingenhetzij van den kant van Frankrijk of van dien der Noordsche mogendheden ten gevolge van de groote kans op oorlog. Andere personen zijn daarentegen van meening, dat de wapening van onze versterkte plaatsen in het plan ligt, dat ten doel heeft den oorlog te verhoeden, door ze delijk tusschen de partijen te tredendes noods door kracht van wapenen gesteund. Dit laatste gevoelen vindt in de ge nomen maatregelen een onderpand voor den vrede van Belgie. Te Luik hebben eenige liedenzoo men geloofc vreem delingen zendelingen der revolutionnaire propaganda, den Marseillaise in den schouwburg willen doen aanheffen doch hebben bij de overige toeschouwers weinig bijval gevonden. ANTWERPEN den 16 october. Ten aanzien van de on derhandelingen waarmede zich de Nederlandsche en Belgische gevolmagtigden alhier voortdurend bezig houdenverneemt men, ten aanzien van het hoogstmoeilijk en aangelegen on derwerp het regelen van al wat tot de dienst voor het loods wezen der schepen van uit zee naar Belgieen van daar naar zee, in betrekking stond, het tarief van verschuldigde loods gelden daarin begrepen - dac dit werk thans zijn volle be slag heeft erlangdzoo dac het reglement en de maatstaf der Joods-ongelden onder bekrachtiging der beide regeringen definitief, en, zoo als men vertrouwen mag, in het wel be' grepen belang van den handel en de scheepvaart der beidé landen, zijn vastgesteld. Het laat zich uit hetgeen reeds tot stand werd gebragt afleiden, dat hetgeen verder nog tusschen de gecommitteer den van Nederland en Belgie moet worden overeengekomen, tot eene gewensclne afdoening te brengen zal zijn, voora'l door de voortdurend goede en doeltreffende verstandhouding die tusschen de leden der beide commissien onderling blijk! baar bestaat. Door den gouverneur der provincie, als voorzittend lid van de Belgische commissie, is dezer dagen een luisterrijke maaltijd aan de Nederlandsche commissarissen gegeven, waar bij vele aanzienlijken genoodigd en tegenwoordig waren. 's GRAVENHAGE den 16 october. Hec personeel van de tegenwoordige Tweede Kamer der Staten-Generaal is als volgt zijnde de leden die van de vorige vergadering geen deel uitmaakten, met een voor hunne namen aangeduid Noord-Brabandjhr, P. E. de Ia Court, 1841 mr. J, A. Luyben, 1841 mr. J. B. H. van de Mortel, 1841 jhr. mr. P. A. van Meeuwen, 1842; mr. P. Gouverneur, 1842 J. D. baron van Tuyll van Serooskerken van Heeze en Leen! de, 1843, en mr. R. P. Romme, 1843. Gelderlandjhr. mr. W. L. F. C. van Rappard 18 E. W. van Dam van Isselc1841; mr. H. J. Dijckmeester 1842; mr. M. J. de Man, 1842; W. A. baron Schimmel! penninck van der Oije van de Poll, 1843 en J. A. C h?I ron van Nagel tot Ainpsen, 1843. Zuid-ITo!la:id: jhr. mr. G. Beeiaerts van Blokland 18 u jhr. mr. M. W. de Jonge van Campens Nieuwland 1P41 FI. baron Colloc d'Escury van Ileinenoord, j842- jhr mr' O. Repelaer van Molenaarsgraaf, ,842; mr. W. J. j.'nins* van Hemen, 1R42; mr. F. Frets1842; jhr. D. F. van Alphen, 1843; mr, G. W. Verwey Mejan 1843; mr. L. C. i ]hr. mr. J. C. van Hoorn van Burgb, 1P4.3: mr. M. A. ynaendts, 1843, en jhr. mr. D. T. Gevers1843. Aoord-Holland; jhr. mr. A. Warin, 1841; jhr. H. Bac kcr, 1841; jlft, mr. G. Clifford, 1841; mr. P. van Aker laken, 841 jhr. mr. D. Hooft Jz., 1842; F. C, W. Dmy- vestcyn1842 mr. J, Corver Hooft, 1843, en W. baron

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1