MIDDELBUUGSCHE ltf COURAN T. N°. 123. v 1840. Bingsdag 13 October. Stövetrtetitti:,. Jfranferijfc. BESTUREN en ADMINISTBATIEN. iftaatecliappij tot Ülni 't Sügcmccu. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitocitlaub. Sicïtjic. Hebcrlaubctt» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat op Donderdag den 12 November aanstaande, des middags ten twaalf urenten Raadhuize openlijk zal wor den verpacht: i2. Het regt tot het ophalen van de Straat-Vuilnis en de Haard-Asch 22. liet ledigen van den zoogenaamden Beerputwaaronder zal begrepen zijn het zoogenaamde Nachtwerkmits- gaders het schoonhouden der Rioolputten en Sledegoten 3a. De Grasetting der Bolwerkenin vijf Perceelen- alles voor den tijd van vijf jaren, ingaande den 1 Januarij 1841 en eindigende den 31 December 1845; zullende de twee eerste werkenna eerst ieder afzonderlijk te zijn opgeroepen daarna beide gezamenlijk worden aangebodenterwijl het derde eerst in afzonderlijke Perceelenen vervolgens de vijf Perceelen in massa zullen worden verpacht, van al hetwelk wijders de voorwaarden op den 15 dezer maand en volgende dagen, op de Stads-Griffie ter lezing zullen liggen, en de aanwijzingen in loco, voor zoo veel noodig op Maandag Dingsdag en IVoensdag vóór de verpachting door den Stads- Arciiitect zullen worden gegeven. Gedaan ten Raadhuize der Stad Midjelburg den 9 Oc tober 1840. v Burgemeester eu Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE tot Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden van de Stad Middelburgbrengt bij de ze ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den 13 Februarij 1819, L. M. 3 waarbij is gearresteerd geworden een plan van ver evening van de achterstallige Interessenop dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 27 November aanstaande, des middags ten twaalf uren op het Raadhuis, in het open baar zal worden overgegaan tot de uitioting van Honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Rentelooze Schnldte zamen een kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg den 9 October 1840. De Commissie voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. Op Zaturdag den 24 October 1840, des namiddags ten twee urezal de Directie der Watering van Walzoordenin het openbaarten Huize van G. Adriaanssente WAL ZOORDEN, aanbesteden: Het maken en doen van ruim 8000 Ellen zoo plat- beslag RIJS-, als ZINK- en VI.ETWERKmet bijlevering van Materialen, aan den Molenpolder. Alles breeder vermeld en omschreven bij bestek en condi tiën dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd, ter inzage liggende ten Huize van den Dijkgraaf'van gemelde Watering te Hulst, en op het Huis te Zandein de Gemeente Honte- niase. De COMMISSIE van Administratie over het Burgerlijk en Militair HUIS VAN VERZEKERING, te Middelburg zal op HEDEN den 13 October 1840, ten tien ure pre cies openlijk aanbesteden de levering der onderscheidene Artikelenbenoodigd voor het onderhoud der Gevangenen gedurende het jaar 1841; liggende de Conditiën in gemeld Gesticht voor een iegelijk ter lezing. VERGADERING op Woensdag den 14 October 1840, des Avonds ten Zes ure. Rekening van den Penningmees ter Foorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MARET TAK Secretaris. FRANKFORT den 6 october. Van Konstantinopel schrijft men, dat de Russische generaal-adjudantbaron Lieven met een Turksch generaal der genie, naar Klein-Azie reizen zou om de positien te bepalen welke het Russisch leger kon inne men bijaldien eene voorvyaartsche beweging door Ibrahim het de Porte noodzakelijk maakte de hulp daarvan in te roepen. Te Odessa zouden volgens een Duitsch dagblad welks berigten echter niet altijd bewaarheid worden den '12 sep tember, 36,000 Rnssen zijn aangekomen. LONDEN den 7 october. Eene plegtige mondelinge ver- bindtenis is, verzekert men, tusschen Rusland, Oostenrijk en Engeland geslotenbij welke zij allen zich verpligt heb ben den oorlog aan Frankrijk te verklarenin geval deze mo gendheid vijandelijkheden jegens eene der drie genoemde be ginnen mogt. Deze verbindteniswier nadere bepalingen gemaakt zijn zullen in schrift gebragt wordenzoodra de nood zulks vordert. Pruissen is nog niet tot deze onderlinge schikking toege treden. In een op Claremont gehouden kabinetsraad is de zit ting van het parlement tot donderdag 12 november geproro- geerd. Uit de Engelsche Oost is vrij belangrijk nieuws. De admiraal Elliot is den 16 junijaan boord van het linieschip Melvilleen vergezeld van twee andere schepen te Singa pore aangekomen en van daar naar China voortgestevend. Drie Chinesche jonken waren onder weg genomen, maar, op last van den admiraalweder vrij gelaten. Men berekende de Engelsche scheepsmagt, toen in de Chinesche wateren vereenigd op 21 waaronder drie 74tigers buiten die welke nog verwacht werden. Voor de haven van Canton lagen verscheiden groote jon kenmet steenen geladen, om daarmede, in tijd van nood den ingang af te sluiten. Overigens schenen de Chinezen weinig denkbeeld van het hun dreigend gevaar te hebben. De Arabieren hebben den 5 julij een derden aanval op Aden beproefdmaar met even slecht gevolg als vroeger. Die vesting was op nieuw verstérkc. De insurgenten in Nepaul, tot eene magt van 8000 man vereenigd, hadden het district Chumpgrum bezet en de En- gelschen, benevens de overige Europeanen op de vlugt ge dreven, waarna zij op de hoofdstad aangerukt zijn en den Engelschen president Ilogdson aldaar als opgesloten hielden. MADRID den 2 october. De Fransche, Engelsche NederlandscheBelgische en Portugesche gezanten hebben voor het vertrek van den hertog de la Victoria naar de hoofd stad eene nota aan Z. Exc. gerigtwaarin hem wordt be- teekend dat, bij de minste krenking, die het koningschap van H. M. de koningin Christina mogt worden aangedaan zij van hunne wederzijdsche gouvernementen den last heb ben ontvangenhunne paspoorten te vragen en Spanje te verlaten. Espartero heeft gisteren tweemaal tot de bevolking der hoofdstad gesproken: van het balcon van het hotel de la Panaderia en van dat van zijn eigen hotel maar de zamen- gevloeide menigte was zoo groot en het gedruisch zoo sterk dat van zijne woorden niet veel Is verstaan. Men heeft ech ter opgemerkt, dat het tractaat van Bergara noch de konin gin-regentes door hem genoemd zijn. PARIJS den 8 october. Gisteren is de ordonnantie getee- kend, waarbij de koning de kamers tegen den 28 dezer bij eenroept. Het blijkt niet, dat het bewind nog tot eenigen vijandigen, of bepaaldelijk dreigenden maatregel heeft beslo ten en ook in Engeland schijnt men niet willens, om, door het bewind van Egypte aan Mehemed te ontnemendien land voogd tot het uiterste te drijven. De ministerielen beschouwen het besluit als hoogst gewig- tig in de gegevene omstandigheden; de liberalen oordeelen dat het bijeenroepen der kamers veel te laat komtom als een blijk te kunnen worden aangemerkt, dat het bewind van Frankrijk zich in ernst tegen het buitenland wil doen gelden. Over het geheel houdt men het daarvoor, dat de koning tot het besluit is gekomenom zonder nog iets bepaalds toe te geven, het tegenwoordige bewind bijeen te houden. Ter beurze beschouwt men het bijeenroepen der kamers, als een middel, om, in elk geval, het uitbreken van een oorlog te vertragen; en heeft derhalve de maatregel gunstig gewerkt. De heer Thiers heeft zich gisteren avond ten 9 ure naar het hotel begeven van den Engelschen gezanten aldaar met dezen en de gezanten van Oostenrijk en Rusland eene zamenkomst gehad. Vervolgens heeft hij een gehoor ge had bij den koning. In de schouwburgen is gisteren avond weder de Mar- seillaise gevraagd en gezongen het opmerkelijkste daarvan is, dat de regering gelast had, dat volkslied te spelen, in dien het gevraagd wierd. Op aandrang van het republikeinsch dagblad de Nati onal willen eene menigte leden der nationale garde van Parijs een manifest, waarbij zij een beslissenden stap van de rege ring eischen, aan den maarschalk Gérard, hunnen opperbe velhebber, en aan den president-minister Thiers, gaan over reiken, welken stap hun echter door het officieel dagblad ernstig ontraden wordt. Ook het Journal des Débats behelst hiertegen een uitge breid artikelwaarin een beroep geschiedt op het gezond verstand en de vaderlandsliefde van het grootste gedeelte der nationale gardedie gevoelen zullen dat men haar als eene voorhoede van wanorden en revolutionaire uitbarstingen wil ge bruiken. De nationale garde (zoo wordt daarin hoofdzakelijk gezegd) heeft het oproer overwonnen en terug gedreven en heden zoekt de oproerige beweging zich in derzelver rangen onder haar uniform en vaandel, in te dringen. Dat de ver- standigen zieh toch niet laten wegslepen door ijdelën schijn van ordeterwijl zij de grootste wanorde en de opzetteiijkste verkrachting der wetten begaan. Alle beraadslagingen der nationale garde over de staatsaangelegenheden is een aanslag op de vrijheid, en een vergrijp tegen de constitutie. Burgers kunnen de wapens niet opnemennoch zich als nationale garde verzamelen zonder order van' hunne onmiddelijke chefs. Waar is de dag-order tot die oproeping uitgegeven door den ge neraal Gérard? Is het dagblad de National eensklaps opperbe velhebber onzer gewapende burgerraagt geworden Neen of ja. Antwoordt men neen dan is het een dier wanordelijke zamen- komsten welke de wet verbiedt, en wij zeiden met regt: het is oproer. Is het antwoord ja, dan vragen wijmet de wet in de hand, waar is de order tot de zamenkomst, eene or der die zelfs door geene militaire bevelhebbersdan op aan zoek der burgerlijke overheid kan gegeven worden? Het ar tikel eindigt met de Franschen te waarschuwen tegen den in vloed van vreemden om inwendige verdeeldheden te doen 011 - staan. Prins Louis Napoleon is deZen nacht naar de vesting Ham overgebragt, na gisteren door het hof der pairs tot le venslange opsluiting in eene der binnenlandsche vestingen te zijn veroordeeld. Graaf Montholon Parquin Lombardo en Persigny zijn tot aojarige gevangenis, de overige aangeklaag den voor zoo ver zijniet, bij gebrek aan genoegzaam bewijs van schuld, op vrije voeten gesteld zijn, tot 10 of 5 jaren gevangenis verwezenals mede tot betaling der kosten en verlies hunner titelsrangen en decoratien. BRUSSEL den 8 october. De koning is nog niet uit Wiesbaden terug, en nog heden ochtend is een kabinets- courier derwaarts vertrokken. Men heeft met genoegen in een der bladen van Frankfort een berigt gelezen, hetwelk van eene half-officiele zijde afkomstig schijnt, en waarin met lof wordt gewaagd van der. goeden en vredelievenden geest, die, bij de tegenwoordige crisis in Europa, in Bel- gie wordt waargenomen. Onder de Parijsche bladenwel ke het meest den oorlog verlangen telt men steeds het dag blad 't welk zich als den voorvechter der katholijke belan- gen in het buitenland opwerpt, en verlangt, dat Frankrijk, onder de leus eener katholijke propaganda krijg zal voeren Het bekende Luiksche blad der geestelijkheid heeft zicb op nieuw gedrongen gevoeld om tegen dergelijke beginselen, als hoogstgevaarlijk en verwerpelijk te protesteren. - Dezer dagen heeft het regtsgeding plaats gehad van de personendie ter gelegenheid van de laatste volksvergade ring in de hoogstraat, waarbij een agent der politie ongeluk kig is omgekomengevangen zijn genomen. Hetzelve beeft geen de minste belangstelling opgewekt. Vier der aangeklaag den zijn vrijgesprokenacht zijn wegens wederspannigheid tegen de agenten van bet openbaar gezag, tot eene gevan genis van eenige dagen veroordeeld. Het blijkt meer en meer dat bet «r om te doen is geweestom de menigte van het houden van dergelijke bijeenkomsten afteschrikken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voortaan, bij het voorbijtrekken der processien, even als onder het vorig bewind door de wachten de militaire eerbewijzingen zullen worden gedaanalleen fis eene welvoegelijkheiden geenszins als in verband met eenig godsdienstig geloof, 's.GRAVENHAGE den 9 october. De dagorder die gis teren in den vroegen ochtend toen Z. M. de Koning zich te midden der in de Maliebaan vereenigde schutters en troe pen bevondaan hen is voorgelezen kort nadat dezen onder luide betuigingen van geestdrift en gehechtheid, den eed van tronw aan Z. M. hadden afgelegd, en welk stuk co gelijk aan geheel het leger is gerigt, luidt aldus; D a g-0 r d e r; Generaalsofficieren van alle rangenonder-officieren ett gij soldaten en schutters De gewigtige gebeurtenissea van gisteren zijn u allen thans bekend gemaakt. Gij hebt den eed van trouw aan mij afgelegd, en voor het eerst verschijn ik als Koning in uw midden; maar steeds ook nog als uw Opperbevelhebber, daar de betrekking die tus schen u en den Veldmaarschalk bestonden niet ,door mij wor den nedergelegdwant de Koning zoo lang God hem daar toe de krachten geeft, is in tijden van gevaar, de ware leidsman zijner krijgsbenden en in tijd van vrede hun toe- voorzigtde Vader die voor hen zorgt; maar daar entegen ook verwacht ikals Koning, voortdurend van u allen trouw, handhaving van krijgstucht en een onafgebro ken streven, bij tijden van rust en vrede, om u te bekwa men tot den krijg. Hebt dan nogmaals hier een warmen dank voor uwe vroe gere onder mijne oogen gepleegde daden die nooit door uwen Koning kunnen of zullen vergeten worden. WILLEM. Den 10. Z. M. heeft heden het corps diplpmatique bij zich ontvangen, en ook een bezoek van hoogscdeszelfs broeder, Z. K. H. Prins Frederikgehad, die in den afge- loopen nacht van het Loo alhier was aangekomen. Heden is er raad van ministers gehouden. Bij besluit van Z. M. Koning Willem l Is, bij altera tie van art. 43 van het reglement op het algemeen burgerlijk pensioenfondsbepaald, dat op de pensioenen, ten laste van liet algemeen burgerlijk pensioensfonds genoten wordende korting zal kunnen worden verleend op den voet der be staande verordeningenen alzoo bij toepassing van de wet van den 24 januarij 1815 {Staatsblad no. 5). Dienvolgens zijn de ministers en verdere hoofden van departementen eit collegien van algemeen bestuur gemagtigd, om, o-vcreen komstig Zr.Ms. besluit van den 28 augustus 1826, no. 40, na deu raad van bestuur van het aigemeen burgerlijk pen-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1