MIDDELBURGSCHE COUR A N T. N°. 122. Zaturdag 1840. 10 October. JTrtufcvijfc. BESTUREN en Al>31NI STR ATI EN. NIEÜWSTÏJDINGEN. Buitscislatiö. jc. Bclgic. De abonnements-prijs dezer Cuuranl is f u,, y5 vuur «lrie maanden, ei/franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Gents de regelmet uitzondering van Huwelgks- Geboorte-en Üoodbekendmakingcnwaarvan de prijs van éen tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regi van zegel wordt betaald. De COMMISSIE LOON FOOR. WERK gevestigd bin nen deze Scad roept bij dezen al diegenen welke genegen raogten zijn in den aanstaanden Winter in hare Inrigting werk te erlangen, op, zich tot dat einde aan te melden aan het lokaal dier Inrigting, alwaar, met uitzondering van Zondag den ii dagelijks tot de inschrijving der Werklieden zal wor den gevaceerd van Woensdag den 7 tot en met Zaturdag den 17 dezer maand, van des middags ten 12 tot des namid dags ten 2 uren. Middelburg, den 5 October 1840. De Commissie voornoemd J. J. de KANTER, L. Ps. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 4 october. Prins Paskewitsch is va" Berlijn, waar hij de wapenoefeningen der Pruissische tr^*-* pen heeft bijgewoond naar Warschau teruggekeerd. Men zegt, dat Z. M. de koning van Prviissen zich meteen nieuw ontwerp van wet op de drukpers bezig houdt, dat op zeer liberale grondslagen zou rusten. Tc Beilijn worden de werkzaamheden der commissie voor bereid welke over het al of niet verlengen der handels-trak taten moet raadplegen tijdelijk met de Nederlanden Ham burg en Bremen gesloten. In Zurieher bladen leest men dat het voorzittend kan ton den 21 sept. in naam van het bondgenootschap, een handelsverdrag met de Nederlanden heeft geslotenhetwelk aan de stenden ter ratificatie zal worden medegedeeld. Blieven uit Petersburg verzekeren, dat twee divisien van het Russisch leger georganiseerd werden, om Konstanci- nopel te bezetten, met bijvoeging dat graaf Orlofdie het bevel over deze legermagt moet voeren, zulks zelf, in te genwoordigheid van verscheidene personen, had gezegd. MADRID den a7 september. De generaal Espartero namens H. M. de koningin-regentes belast met het zamen- stellen van een nieuw ministerie, heeft de volgende keuzen gedaan: de heeren Joaquin Ferrertot vice-president van den raad en minister van buitenlandsche zaken; Chaconmi nister van oorlog; Joaquin Friasmarine; Gomez Beeerra justitie de Gamboa financiën Cortina binnenlandsche zaken. Een enkele dag was voor den hertog de la Victoria vol doende, om zich met de junta te verstaan en een kabinet daar te stellen. Zegepralend is hij de hoofdstad binnengeko men doch te gelijker tijd als vredelievend bemiddelaar, te midden der openbare vermakelijkheden en eene door vreugde geestdriftige bevoiking. De zamenstelling van het kabinet van Espartero is in den geest der nationale beweging, en hec schitterendste bewijs van de volmaakte overeenstemming die er tusscheu den generalissimus en de junta's bestaat. PARIJS den 5 october. lot heden is het vraagstuk van vrede of oorlog nog niet beslist. Evenwel schijnt het ze ker te zijn, dat de koning in het bijeenroepen der kamers hccit bewilligden dat de ordonnantie deswege zeer spoedig verschijnen zalhoewel nog verschil bestaat over den tijd op welken de kamers zullen bijeen komen. Ten aanzien van de overige voorstellen van het ministerie, heeft de konink lijke invloed andermaal de zege behaald. Deze voorstellen zijn nogmaals overwogen in eenen ministers-raaddie gis teren op het paleis der I uilerien onder voorzitting van den koning, gehouden is. Z. M. verzet zich met al deszelfs vermogen tegen de voorgestelde uiterste maatregelenen heeft zijn gevoeien dermate doen gelden dat verschillende leden van het kabinet aan het wankelen zijn gebragt. Dien ten gevolge zijn de ministers onderling op nieuw oneenig en is eene scheuring waarschijnlijk. Morgen zal weder een minister-raad worden gehoudenwaarin nader over de drie andere voorstellen zal gehandeld worden. Men denkt dat de koning zal eindigen met de kamers te ontbinden om zich aldus op het volk zelf te beroepen. De heer Thiers heeft aan zijne vrienden verklaard dat het oogenblik gekomen is waarin Frankrijk niet langer kan toegeven en dat er voor hec land geen behoud meer is dan 111 den krijg. Wat zal de koning nu doen? Voorzeker heefc de ju! ij-troon in eenen worstelstrijd met Europa gevaren door te staan maar het gevaar bij eenen schandelijken vrede is nog grooter want alsdan zal zij door hare ijverigste voorstanders worden verlaten, en, als eenig man, zal de natie opstaan, en haar verantwoording vragen van de aanvertrouwde notionale eer. De voorstanders van den vrede tot eiken prijs zijn voor de propaganda beducht, en geloovendat de revolutionai- re geest het gouvernement van j 111ij zou ondermijnen, van het oogenblik af, dat de oorlog zou worden verklaard anderen integendeel zijn overtuigd, dat het eenigste middel om den revolutionairen geesc te beteugelendit iszich te stellen aan het hoold der bewegingom haar tot roem en eer des lands te kunnen besturen en doen uitloopen. Miskent men, daarentegen, den wil der natie, alsdan vreeze men voor de vorderingen van dien revolutionairen geest. Hec verledene strekke hier tot eene les voor de toekomst. Reeds hebben eenige ministeriele bladen gedreigd het ministerie te verlaten, indien het aldus voortging, en aan den anderen kant leze men in den National het artikeldat wij ons organiseren Dit woord inoesc voldoende zijn om het gevaar te doen in zien, waaraan men zich blootstelt, wanneer aan de repu blikeinen, door te mishagen aan de geheeie natie, zelfs maar een schijn van goed regc gegeven wordt. De heer Thiers is dezen morgen naar de Tuilerien gegaan en tot op dit oogenblik is zijne conferencie met den koning nog niet afgeloopen. Ook de toon der ministeriele bladen is sedert de jongste berigten weder veel heviger en oorlogzuchtiger geworden. Een der voornaamste tolken, de Constitutionnelrigt zich tot den president van den raad zelven en zegt hem uit naam der lieden en der gevoelens die hij vertegenwoordigt dat hij niet te kort mag doen aan de aangegane verpligcin- gen bij het laanvaarden van het bestuur der staatszaken. De parcij die hem ondersteund heeften die uit gematigde maar tevens kloeke lieden bestond zou zich van hem scheiden zoo hij door eene zwakheid de belangen en de eer van Frank rijk prijs gaf. Van al de lieden die aan het bestuur van de zaken gekomen waren, was de heer Thiers de krachtig ste vertegenwoordiger der revolutie bij den vreemdeling. Hij was de nationale man; van het oogenblik dat hij dit karakter verloor, zou zijne staatkundige waarde in gevaar komen van te niet te gaan. „En wat ons betreftzegt de Constitutionel wij die den heer Thiers in de oppositie en in het bestuur zijnde hebben ondersteund, zouden het eer ste zich van hem«cheMenindien hij van gevoelen veran derde. De heer Thiers mogt dan een besluit nemen Frank rijk wachtte hec met vertrouwen af," De Temps behelst een betoog.dat Frankrijk groote opoffe ringen kan doen, maar niet ten koste zijner eer. De Fran- sche belangen waren in Egypte slechts bedreigd, zij waren nog niet in gevaar; Frankrijk bewaarde het scilzwijgen en wachtte af. Dit coeven was echter gecne zwakheidde vreemde kabinetten waren waarschijnlijk niet wel onderrigt van hetgeen thans in Frankrijk voorviel maar het gouver nement, dat de zaken moest zien zoo als zij zijn kon niet onkundig zijn van de houding der bevolking in de tegen woordige oogenblikken. Die bevolking vreesde den oorlog niet zij zou wel een weinig vermetelheid van de zijde ha- rer bescmirders vergeven; maar nimmer de minste aarzeling. De Siècle behelst een lang artikel tegen de heerschzuch- tige staatkunde van Rusland. De republikeinsche Nationalwiens oorlogzuchtige taal thans aan waanzin grenstbeschuldigt zijne regering niet enkel van lal hartigheidmaar van verraad. Dat blad zegt, dat de Franschen als zij gedwee verduren wa: men hun voorbereidt, uit de rei der natiën verdienen geschrapt te worden. Het Journal des Déhats daarentegen laakt den hevigen en verbolgen toon van de ministeriele bladen die blad beschouwt het noch als bekwaam noch als eervol, 0111 bij elke gebeur tenis de alarmklok te luiden en in eene hevige woede te ge raken die te vee) het voorkomen van onvermogen had. De gouvernementen die sterk zijn bedreigen niet. Men behoorde de zaken te nemen zoo als z:j zijn. Al het gebeurde toch was niet dan het gevolg van het gesloten traktaat en was te voorzien geweest. De admiraal Lalande heeft Parijs nog niet verlaten, maar wacht den uitslag der beraadslagingen van heden af. 1 e Marseille had men den 1 dezer de in de tegenwoor dige omstandigheden belangrijke tijding, dat de Fransche vloot den 19 september aan den mond der Dardanellen ge ankerd lag. Gisteren hebben de EngelscheOoscenrijksche en Russi sche gezanten eene langdurige conferentie gehouden. Velen vleijen zich hier nog altijd dat Pruissen zich aan de alliantie onttrekken en zelfs welligc een bondgenoot van Frankrijk worden zal. Koning Lodcwijk Filips zelf zou zich in dien geest hebben uitgelaten. Men blijft van eene nieuwe leening van 4 5 millioen fr. spreken. De bankier Rotschild heeft zich gisteren, bij her haling en langdurig, met den minister van financien onder houden. Te Metz moet een kamp van 15000 man gevormd worden maar op welken voet schijnt nog niet beslist te wezen. Galais Boulogne en Duinkerken moeten onverwijld 111 staat van sterken tegenweer worden gesteld. Drie nieuwe oorlogsvaartuigen de Friedland. Calypso en Reine Blancheworden in de hav .11 van Cherbourg uitgerust. In de zaak van prins Louis Bonaparte en zijne mede beschuldigden is nog geene uitspraak gedaan. Thans kent men, door brieven uit Alexandria van 23 september, nadere bijzonderheden wegens het te Beyruch ge beurde. Den 12 waren aldaar eenige Albanezer troepen ontscheept en vervolgens had de admiraal Stopford de stad opgeëischc. Dit vruchteloos gebleven zijnde, ontscheepte hij den volgen den morgen 5000 Albanezen en 1800 Engelschen aan den mond der Honden-rivier. Een Egyptische kolonel en 5 sol- ciacen verloten in het daarbij geleverd gevecht het leven maar bovendien is een ioocai ongewapende menschen grijsaards vrouwen en kinderen, daarbij omgekomen. Soliman.pacha liet nu den admiraal weten, dat hij zijnen aanval afwachtte. De waarnemende Fransche consul had de vlag zijner natie op zijn buitenverblijf, nabij Beyruth ge plant. Drie kogels werden door de Engelschen daarop af geschotenwaardoor het koord is doorgesneden, maar de vlag zelf ongeschonden gebleven. Genoemde fungerende consul heefc zich toen naar Sida verwijderd. Het vijandelijk vuur heeft zich den 13, later op den dag, ook door middel van congrevische vuurpijlen, hervat, en veel schade, onder anderen aan opgestapelde koopwaren toegebragt. Den 14 werd een Fransch vaartuig door de Engelschen ge noodzaakt de haven te verlatenwaartegen door den ge noemden consul protest is opgemaakc en aan den consul- generaal te Alexandria gezonden. Ibrahim wilde eene colonne troepen langs de kust doen op rukken, maar deze werd door het vuur van 2 Engelsche scoom- booten vreesselijke gehavend daarentegen hebben de Engel schen en Albanezen veel door den aanval eener andere Egypti sche divisie geleden. Eindelijk is, gelijk reeds vroeger bekend was, de stad grootendeels door her kanonvuur vernield en door Soliman verlaten. De brieven voegen er bij, dat hij alvorens de zwarte vlag van hec hospitaal had doen hijschen, om de verschooning daarvan te vragenmaar dat het des niettegenstaande door het geschut van hec Oostenrijksch fre gatwaarop de aartshertog Frederik het bevel voert, ver nield was. Over het algemeen schijnen deze berigten niet van verregaande partijdigheid te zijn vrij te pleiten. De Fransche stoomboot, die dit nieuws had aaugebragt, was van Alexandria naar Beyruch teruggekeerdom alle fa- milien in te nemen welke dit mogcen verlangen. Volgens nog latere tijding, zouden de ontscheepte Turk- sche en Engelsche troepen later door de Egypcenaars aange vallen enmet een verlies van 2000 mangeheel verslagen wezen. Al bevestigt het zich dat de geallieerde troepen teruggesla gen zijn, dan zou daardoor eerder de vrees voor .nog krach tiger maatregelen van de zijde der mogendheden dan de hoop op eene spoedige schikking, bevestigd worden. Het plan der geallieerden scheen te zijn, achtervolgens al de punten langs de kusc te bemagtigen. Uit Konstantinopel wordt geschreven, dat de Porte de voorstellen van den onderkoning, door Rifaat-bey overge- r gt';Jllel: alleen. scelliS heeft verworpen, maar dat tevens Iszet-Mehetned officieel toc pacha van Egypte, in de plaats van Mehemed-Alibenoemd iswelke benoeming door Re- schid-pacha aan de vertegenwoordigers der vier mogendheden was aangekondigd. Ipzet-Mehemed was reeds naar Cyprus vertrokken om van daar naar Alexandria begeleid te worden. Reschid-pzcha had, verhaalde men, den Russischen agent aangezegd, dat hij, overeenkomstig den wil des sultans, met de Engelschen en Oostenrijkers tot de blokkade van Alexan dria moest medewerken. Berigten van de Turksche grenzen van 22 september be helzen dezelfde tijding, met bijvoeging van het volgende: Deze tijding wordt op zeer verschillende wijzen beoor deeld maar de meeste brieven uit Konstantinopel spreken op een afkeurenden toon over de voortvarende handelwijze der Porte. Men ziet daarin overmoed en hoon jegens Frank rijkdaar toch Mehemed-Alivolgens de laatste berigten uit Alexandria, jegens het Fransche ministerie de verpligcii g aangegaan had, van Adana Arabie en Candia te ontruimen, de vloot des sultans onverwijld terug te geven, en boven dien niet onduidelijk te kennen gegeven had, dat hij ook ten opzigce van Syrië genegen was zijne wenschen meer ce be perken. Maar lord Ponsonby bestormde de Porte zoo dringend dat haar geen tijd tot overleg overschoot. In den divan was eene groote meerderheid voor eene nieuwe minnelijke schik king met Mehemed-Ali gestemd maar lord Ponsonby verklaar- de, dat, zoo er slechts een haar breed van de bepalingen van het verdiag van 15 ju 1 ij afgeweken wierd, hij zich in de onaangename noodzakelijkheid zou bevinden, van Konstan tinopel te moeten verlaten. Zoo verstikte de Engelsche ge- zanc elke tegenspraak der Turksche regering om Mehemed-Ali dien hij persoonlijk haatgeheel in het verderf te storten." BRUSSEL den 6 october. De koning wordt alsnu tegen woensdag of donderdag alhier terugverwacht. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de kamers voor den 10no-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1