MIDDELBURGS O HE COÜRA IV. T; Donderdag 8 October. N°. 121. 1840. £V' BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ÜDuit&cïtlAttb. ©ruol-ljrittanje. JfVrttiïitijfi. iSüIgie» ^cbgirlatiben. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. I-Iet COLLEGIE van REGENTEN over het ARM- GAST- en WEESHUIS te VLISSINGENzal op Dingsdag den 13 October 1840, des voormiddags ten 10 ure precies in de Directiekamer, Gesticht No. 1 Gasthuisin het openbaar aanbesteden: de levering van de voor bovengenoem de Gestichten, gedurende het jaar 1841, benoodigde LE VENSMIDDELEN, BRANDSTOFFEN, KLEEDING, SCHOEISEL enz. omschreven in de conditiën van aanbe steding, welke dagelijks, met uitzondering van den Zondag, ter lezing liggen ten huize van den Imanuensis en Rentmees ter in de WagenaarscraatWijk I. No. 98. FRANKFORT den 2 october. De Duitsche bladen blij ven nog altijd de hoop op het behoud van den vrede althans op het vasteland voeden echter welligt alleen in de ver onderstelling, dat Mehemed- Ali zich aan de eischen der mo gendheden onderwerpen zou. Een dier bladen verzekert ech ter dat prins Metternich gezegd zou hebben de mogelijkheid van vrede of oorlog nagenoeg gelijk te stellen daar de uit slag der kansen geheel afhankelijk van den loop der omstan digheden is. Sommigen willen alhier weten dat de Fransche regering ver klaard heeftwat ook gebeuren mogtgeen oorlog met de andere mogendheden te zullen aanvangen. Te Weenen gelooft men algemeen, dat de versterking van Parijs de Duitsche bondsvergadering tot bespoediging der uit voering van het plan zal brengen om Ulm en andere pun ten op den Boven-Rijn te versterken. Te Agram wilde men den 23 september, door buiten gewone gelegenheid berigt van het overlijden van den sul tan hebben. Maar aan dit berigt wordt nog weinig geloof gehecht. LONDEN den 3 october. Eergisteren is weder eed kabi netsraad op het bureau van buitenlandsche zaken gehouden. Uit den toon, dien sommige ministeriele bladen voeren, zou men opmaken dat aldaar zeer oorlogzuchtige besluiten geno men zijn, welke geene hoop op het behoud van den vrede met Frankrijk meer overlaten. Sommige vleijen zich echter nog, dat die dagbladen sterker uitdrukkingen gebezigd heb ben dan waartoe het in den raad behandelde hun regt gaf. Men zegt dat het parlement tot den 15 november gepro rogeerd zal worden. Alhier is zegt men, over Berlijn, tijding uit Kon- stantinopel dat de Porte de nadere voorstellen van Mehe- mcd-Ali van de hand heeft gewezen. De Londensche con ferentie heeftnaar verzekerd wordt, de Porte zoodanige ver- 1 werping aangeradeu. Men vindt de sterkte der Engelsche vloot, zonder de kleinere schepen te tellen, die thans reeds in de Middelland- sche Zee ligtin een der dagbladen dus opgegevenPrinses Charlotte van 104 stukken; P onterf uilGangcsThundcrer en Asiaelk van 84 stukken; Revenge, van 76; Bellero- phon Implacable Cambridge Hastings Benbow en Edin- burghelk van 74 stukken, welke vloot binnen kort met nog twee linieschepen en drie fregatten, die reeds onder zeil zijn, versterkt zal wezen, terwijl nog vier andere liniesche pen, tot gelijke bestemming, in de Engelsche havens wor den uitgerust. Nog altijd blijft men zich in gissingen omtrent de oor zaak van den brand op de werf te Devonport verliezen en sommigen gaan zoo ver, van de schuld dezer ramp op de chartisten te werpen. Men is dus meer en meer benieuwd naar den uitslag van het opzettelijk onderzoek dienaangaande. De brieven van New-York behelzen treurige bijzonder heden omtrent de schipbreuk van de Noord Amerikaansche brik Florence, kapitein Satr.uel Rosewelk schip, op zijne terugreis van Rotterdam van w^ar het den 30 junij was af gezeild na reeds meermalen door storm beloopen te zijn ge weest den 9 augustus op de rotsen oostwaarts van New- foundland is verbrijzeld. Van de 79 passagiers zijn 49 jam merlijk omgekomen welk lot ook een man van de equipagie getroffen heeft. De overige schepelingen zijn na lang om zwerven door moerassen en digte woudente St. Johns aan gekomen en aldaar liefderijk verzorgd. Volgens de jongste brieven uit Mexico, was de rust In die stad niet verder gestoord geworden. Het stadje Tobas- co was, door de troepen van het centraal bestuur, op de Federalisten heroverd, welke overwinning door groote wreed heden gekenmerkt is. Brieven uit Buenos-Ayres zijn vervuld met het verhaal der onmenschelijkste wreedheden waaraan de president Rosas en zijne handlangers zich schuldig maakten. Een aantal En gelsche onderdanen zouden daarvan reeds de slagtoffers zijn geworden. LONDEN den 4 oetober. De belangrijke tijdingen wegens het innemen van Beyruth en het vertrek der consuls^uit Alexandria, zijn hier gisteren over Parijs ontvangen. Nog dieperen indruk heeft gisteren ter beurs het berigt gemaakt, dat vrijdag avond eene gelukkig verijdelde poging is aangewend om Hr. Ms. sCi.p van Imie Camperdown van 120 stukken, in het dok de: werf te Scheet uesa leggen de, en waarschijnlijk ook de verdere aldaar liggende schepen te verbranden. Zoodra de brand ontdekt en gebluscht was is een naauwkeurig onderzoek gedaan en zijn eene menigte ligt ontvlambare stoffen die blijkbaar met opzet aangebragt waren benevens daarin verborgen lonten gevonden. Terstond na dat deze tijding bij de admiraliteit ontvangen was, hebben lord Minto en sir Charles Adam zich naar Sheerness begeven. PARIJS den 3 october. Heden worden wederom door den Moniteur twee belangrijke depeches medegedeeld. De eene is den 1 dezerdenzelfden dag als die van gisteren doch twee uren lateruit Marseille per telegraaf afgezonden. Dezelve luidt aldus De brieven met de Engelsche paketboot de Eagle aan gebragt, zijn nog niet afgegeven, maar een dagblad van Malta meldtdat Beyruth door de Engelsche vloot is in de asch gelegd; dat 7,500 man troepenTurken, Oostenrijkers en Engelschen aan wal zijn gestapt en in de nabijheid der stad gelegerd zijn eindelijk dat Ibrahimop twee uren af- stands van de voorposten zijnde, zich gereed maakte den aanval te doen wanneer zijne versterkingen zouden aange komen zijn. Alexandria was geblokkeerd." De tweede depeche is van den consul-generaal uit Alexan dria van den 17 september gedagteekend en den 2 octo ber van Marseille per telegraaf aan den raads-president op gezonden, De inhoud daarvan is deze De vijandelijkheden in Syrië zijn begonnen. De Engel sche en Oostenrijksche vlotenna Beyruth en eenige omlig gende punten te hebben gebombardeerd, hebben den ix de zer <5 8000 Turken met 12 stukken geschut ontscheept. Ibrahim-pacha die zich te Beyruth bevond maakte zich gereed om den volgenden dag den aanval te beginnen. De Libanon was rustig. De Franschen hadden zich inge scheept. De nationale vlag wapperde van het huis van den Franschen consul." Met ziet in de bovenstaande depeches tegenstrijdigheden die opheldering behoeven. Aan den eenen kant meldt men dac den 20 te Beyruth alles was afgeloopen en aan den ande ren kant leest men in de depeche van Alexandriadat Ibra him die te Beyruth was, den 12 de bondgenooten zoude aantasten. Droeg deze depeche de dagteeltening van den 27 en stond er in plaats van den 11 de 21 dan was alles dui delijk. Het is ook mogelijk dat de aanval van Ibrahim slecht is uitgekomen en dat men bedoeld heeft te berigtendat den 20 alles in Syrië gedaan was. De Temps zegt, dat verzekerd wordt, dat Ibrahitn- pacha in stede van naar Beyruth naar den Taurtis oprukt. Als dat zoo ware, zou het de schijnbare strijdigheid der twee telegrafische depeches uit Malta en Alexandria doen verval len. De eene van den 17 september, kondigt het .voorne men van Ibrahim aanom de legertnagtte Beyruth door de geallieerde vloot ontscheeptaan te tastenterwijl de anderen van den 20 van het Egyptische leger niets meldt. Tusschen den 17 en den 20 kan zeer wel de stelling van dat leger eene verandering hebben ondergaan. Te gelijk met deze tijdingen uit het Oosten heeft het gou vernement eene belangrijke depeche uit Algiers van den 28 11. ontvangen. De maarschalk Fallée geeft daarin berigt van een schitterend gevecht, hetwelk in de bergketen van den Atlas, welke de vlakte van Mejana van de woestijn scheidt, is voorgevallen. Onze troepen hebben daar den bergpas van Ouled-Braham welke de Arabieren onder bevel van Abd-el- Kader1 s broeder verdedigden bemagcigd en den vijand ge noodzaakt naar de woestein de wijk te nemen. Gisteren hebben twee kabinetsraden plaats gehadde eene des namiddags ten 4 ure te St. Cloud en de andere des avonds in het hotel van den voorzitter. De heer Guizot heeft, naar men zegt, bevel ontvan gen om Londen te verlaten, maar er moeten nog eenige formaliteiten, betrekkelijk zijne terugroeping, in acht zijn te nemen want het personeel van het gezantschap blijft voor- loopig te Londen en men zal aankondigen dat de heer Guizot verlof bekomen heeft voor eene maand. Het ministerie van oorlog heeft den last uitgevaardigd om verschillende regementen naar onze noord-oostelijke gren zen te doen voortrukken. Twee regementen van linie, te Parijs in garnizoen, vertrekken naar die bestemming. Men merkt op, dat verschillende dagbladen van de linkerzijde het ministerie vermanen om eene krachtige en be. slissende houding aan te nemen; met bedreiging om hetzelve te verlaten, indien het in zijne weifeling volhardt. In het Journal de Roucn leesc men dat in eenen brief van Petersburg, van den 11 september, liet volgende is ge schreven De Russische vloot heeft eene geduchte sterkte; twee afdeelingen van het Russische leger worden met allen spoed georganiseerd om Konstantinopel te gaan bezetten. Graaf Or/ofdie er het bevel over zal voeren heeft dat gisteren in mijne tegenwoordigheid stellig gezegd. De expeditie van Cbiwa zal insgelijks plaats hebben 1 v,v-ot' «ai <ie generaal Perowstei het bevel voeren." Alles wat wij ten aanzien van dit berigt kunnen zeggen, is, dat de persoon van wien wij hetzelve ontvangen alie vertrouwen verdienten dat de briefschrijver eenen rang be kleedt die hem in de gelegenheid stelt de zaken van nabij te zien en wel te zijn onderrigt. De Courrier Franpais zegt: „Het gerucht wil,dat de veldmaarschalk Paskewitsch ce Berlijn aangekomen is om aan den koning van Pruissen voor te stellen om Polen, in geval van oorlog, te bezetten. Alsdan zou de Russische magt zich in massa naar de Turksche grenzen kunnen bege ven. Er schijnt echter eene andere gedachte in opgesloten te zijn: ais Polen het deel van Pruissen wordt, welk aan deel zal Rusland dan hebben Het reeds vroeger elders verspreid gerucht, dat er spra ke is van eene alliantie tusschen de zeemogendheden van den tweeden rang, ter gewapende handhaving harer neutraliteit, op den voet als zulks tusschen de Noordsche mogendheden in 1780 en later in 1800 geschied is, was, volgens brieven uit Napels, ook daar in omloop. Voorstellen tot dit einde zoudenzeggen deze brievendoor de Nederlandsche rege ring aan verscheidene Italiaansche hoven, onder anderen aan die van Sardinië, Napels en Toskanegemaakt, en de preli- minairen van een traktaat tusschen Napels en de Nederlanden reeds bepaald zijn. Men zegt, dat de heer Orfila eene klagt tegen den heer Raspail heeft ingediend. Hij zou te gelijkertijd aan het bu reau van de academie de médécine een aantal verzegelde pa- ketten, die hij uit Tulle heeft doen ontbieden, en die de verschillende door hem en de heeren Bussy en Olleviertij dens het laatste onderzoek in de zaak van mad. Lafargege bruikte reagentia bevattenter neder gelegd hebben. Te St. Quentin heeft dezer dagen een ontzettend on geluk plaats gehad. I11 den nacht van den 29 september is in een huis bewoond door den heer en mevrouw Ducros- Derche een brand ontstaan, weike bij het ontdekkenreeds zoo was toegenomen dat men niec dan met geweldige in spanning en gevaar in hetzelve is kunnen doordringen. Ein delijk is het gelukt in eene kamer den bewoner te vinder welke men meende dat gestikt was, doch die, na eenebe' zwijming van eenige uren, weder is bijgekomen, maar het was, helaas! om te vernemen dat zijne echtgenoot in de vlammen was omgekomen. BRUSSEL den 4 october. Naar men verzekert, zijn de schilderijen van Z. K. H. den Prins van Oranje, die zich in hoogstdeszelfs palcis alhier bevondenen welke men ge zegd had dat naar Holland zouden worden gezonden, in een huis alhier in bewaring gebragtmet verschillende an deren die gisteren uit het paleis zijn vervoerd in afwach ting der nadere beschikkingen van den Prins. Gisteren morgen ten half negen ure heeft aan "het sta tion van den spoorweg een vreesselijk ongeluk plaats ge had. Een trein met pakgoederen, van Mechelen komende, heeft den van Antwerpen afrijdenden reizigers-trein ontmoet op het punt, waar de dubbele rails in een loopen om bet station-terrein op te rijden. Twee diligences en een char k bancs zijn verbrijzelddrie personen gekwetst geworden en een beer heeft zijn been gebroken. De conducteurs zijn in arrest genomen, doch niettegenstaande gebleken is, dat zij aan dit ongevaldoor eene verkeerde seining, schuld hadden, zijn zij weder ontslagen. MIDDELBURG den 7 october. Uit 's Gravenhage van den 4 dezer wordt het volgende gemeld Wij vernemen van goederhand, dat in de proclamatie, waarbij Z. M. aan de Natie hoogstdeszelfs afstand van den troon zal bekend maken, ais reden, welke Z. M. tot dit gewigtig besluit heefc geleid, zal worden te kennen gegeven, dat hoogstdeszelfs vergevorderden ouderdom hem heeft doen besluiten niec langer de teugels van het bewind in handen te houden. Deze proclamatie zal even als die van Z. K. H. den Prins van Oranje, van den 7 october ge dagteekend zijn. Men verneemt, aat de schutterij dezer residentie is opgei oepen, om aanstaanden donderdag onder de wapenen te zijn, waaruit men, in verband met de in het begin de zer week alhier verwacht wordende kavallerie, zon kunnen opmaken, dat de opvolgende Koning alhier donderdag 00 eene plegtige wijze zijne intrede zal doen. Iets stei ig's echter is dienaangaande voor alsnog niet bekend. Dingsdag zal, naar men verzekert, Z. K. H. Prins Fiedcrik zich mede naar het Loo begeven, indien hij daar in door eene ongesteldheid van hoogstdeszelfs dochter, Prinses Louizeniet verhinderd wordt,"

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1