MÏDMLBÜHGSCHE f- COUR N°. 120. Diugsdas: 1840. ~~Tr 6 October. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Befccufcmafiutg. NIEUWSTIJDINGEN. STuvfetjc (Sroot-örittaujc. Twiikriilt. ilebicvlattdcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien den Staac van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Grondlasten over het loopende Dienstjaar 1840, opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen, binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolging, ten' spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 Oc- tober 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kan tore, zuilen worden uitbetaald de Pensioenen over het derde kwartaal 1840. Middelburg, den 5 October 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg, zijn van voornemen, om op HEDEN den 6 October aan staande, des voormiddags ten 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuisals naar gewoonte in het openbaar aan te be steden de in de Gestichten hunner Administratie benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN, voor het jaar 1841. De COMMISSIE van Administratie over het Burgerlijk en Militair HUIS VAN VERZEKERING, te Middelburg, zal op Dingsdag den 13 October 1840, ten tien ure pre cies openlijk aanbestedende levering der onderscheidene Artikelen, benoodigd voor hec onderhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1841; liggende de Conditiën in gemeld Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De COMMISSIE LOON FOOR IVERli gevestigd bin nen deze Stad, roept bij dezen al diegenen, welke genegen mogten zijn in den aanstaanden Winter in hare Inrigting werk te erlangenopzich tot dat einde aan te melden aan het lokaal dier Inrigting, alwaar, met uitzondering van Zondag den 11dagelijks tot de inschrijving der Werklieden zal wor den gevaceerd van Woensdag den 7 tot en met Zaturdag den 17 dezer maand, van des middags ten 12 tot des namid dags ten 2 uren. Middelburg, den 5 October 1840. De Commissie voornoemd, J. J. de KANTER, L. President. H. REKKER, Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden te AMSTERDAM op Dingsdag den 3 No vember 1840: 31,151 Kranj. en Kan. Java SUIKER liggende aldaar. 18,800 dito dito") 454 Zakken J te Rotterdam. Waarvan de Notitien met de Veil-conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 3 October 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. KONSTANTINOPEL den 9 september. Mehemed-AlPs toestand wordt van uur tot uur bedenkelijker. De trouw der Syrische pacha's jegens hem is aan het wankelen en eene menigte verbindingen met het binnenste des lands hebben zich onverhoopt voorde Porte geopend. Mehemeds trots be rust op de onoverweldigbare ligging van Aiexandria en op de aldaar gemaakte versterkingendie inderdaad geducht zijn Maar Aiexandria is Egypte niet en nog minder Syrië; dit schijnt de eigenzinnige pacha niet te bedenken. Ibrahim is nader bij Beyruth getrokken hij kan er niet aan denken 0111 eenen inval in Klein-Azie te doen, waar hij zich slechts de Russen op den hals zou halen. In de noordelijke havens aan de Zwarte zee is alles toegerustbinnen acht dagen tijds zou een Russisch korps op de Aziatische kust kunnen landen. LONDEN den 30 september. Algemeen is men verlan gend te weten wat er eergisteren in den kabinetsraaddie van half drie tot zeven ure geduurd heeft, besloten is; doch waarschijnlijk zal men vooreerst niets met zekerheid daarvan vernemen. Een nieuw voorstel van Frankrijk, zegt men, heeft te gelijker tijd met het antwoord van Mehemed-Ali den raad bezig gehouden én men vleit zich hier algemeen op tamelijk goede gronden dat het Engelsche kabinet deze gelegenheid zal aangrijpen, om door eer.ige toegevendheid, de beleedigde Frnnsche ijdelheid te verzoenen, hetwelk, naar men meent, het eenigste is, dat er nog vereischt wordt, om den vrede van Europa te bewaren. Indien echter het Engelsche kabinet, even als het Fransche, nog bijoogmer ken heeft, welke het bij deze gelegenheid wil doordrijven, is er niet veel hoop dat hetzelve vooreerst nog toegeven zal. Intnsschen zou ditmaal de Engelsche volkstrots zich hier door niet vernederd achten; want hoezeer men nu en dan hoort spotten met de Fransche ligtgeraaktheidis het duide lijk genoeg te ziendat men over het algemeen grooten prijs stelt op de vriendschap van Frankrijken dat er, iets wat men te voren niet verwacht zoude hebben maar één wensch in Engeland isdat is de wensch tot behoud van den vrede. Laatstleden zondag in den vroegen morgen is op de ko ninklijke werf te üevonport brand uitgebroken op het linie schip Talavera van 72 stukken, hetwelk, benevens de Imo- gene van 28 stukken, tot den bodem toe is afgebrand, terwijl ook het linieschip Minden van 74 stukken beduidend is beschadigd-en een gedeelte der gebouwen op de werf, als mede een groote voorraad timmerhoutdoor de vlammen vernield is. De schade kan nog niet met juistheid bepaald worden maar is alleraanmerkelijkst. De oorzaak van deze ramp is tot hiertoe niet ontdekt. 7 Oe militaire opstand in Portugal is ten eenenmale ge ëindigd, en wel zonder gevecht tusschen het 6de rege- ment van linieonder hetwelk die ontstaan was en de ge trouw gebleven troepen; dewijl de oproerlingen zelve, na van Guarda tot Viseu getrokken te zijntoen zij zich misleid zagen door de beloftedat hunne poging algemeenen bijval onder 'het krijgsvolk zou vinden besloten hebben of de Spaansche grenzen over te trekken of zich vrijwillig aan de troepen der konitigin over te gevenwelks laatste door het meerendeel geschied is. De officier Miguel Augustodie aan het hoofd der beweging stondis door zijne eigen soldaten met bajonetsteken afgemaakt. Het gezag der regering zal door den afloop dezer gebeur tenis denkelijk beduidend versterkt worden. PARIJS den 1 october. Men verzekert dat de prefecten bij miniscerielen rondgaanden brief van den 26 september, ten tweeden male zijn aangeschrevenom met den meesten spoed de werkzaamheden betrekkelijk de mobilisatie der na tionale garde voort te zetten. Deze tijding doetin weer- wii der verzekeringen van het tegendeel in de ministeriele bladen, ^ons geloovendat de ordonnantie tot bijeenroeping der kamers alreeds geteekend is, en, indien de gebeurtenis- sen ernstiger mogten wordenzeer spoedig zal worden be- kend gemaakt. In het Mémorial de Rouen van den 30 september leest men liet volgende: Wij ontvangen, door buitengewone gelegenheid, over Parijs de tijding van Londen, van 28 sep tember, dat de kabinetsraad die den 28 aldaar zon verga- er zijn, met is doorgegaan, ten gevolge van een Ieven- ïg verzet, hetwelk zich in den raad van zaturdag 11. ge- open aar heeft tegen lord Palmerstonten opzigte van de Russische vlootaan welke hij den doortogt van de straat van Gibraltar wilde hebben toegestaan. Lord Palmerston behaalde de overwinning, doch met de meerderheid van slechts ééne stem en hij is te zeer beducht in eene nieuwe vergadering het onderspit te delvendan dat hij dezelve niet zou verhinderen. De heer Guizotwiens krachtdadige tusschenkomst op de denkwijze van sommige ministers eenen sterken invloed heeft gehadis door den kwaden uitslag der overwegingen van het Engelsch ministerie geheel ontmoedigd Men wil dan volstrekt den oorlog? „heeft hij uitgeroepen „welnu, men zal dan den oorlog hebben!" Te Genua Spezzia en Caglieri zijn contracten ge sloten tot het leveren der mondbehoeften voor de Russi sche vloot. De leverancien van allerlei aard zijn voor eene manschap van 10 k 12,000 koppen berekend. liet regtsgeding van Louis Bonaparte wordt, zonder eenige verhinderingen ook zonder bijzondere belangstelling van de zijde der menigtevoortgezet. De verklaringen der getuigen hebben, omtrent het gebeurde, niets opgeleverd dan hetgeen reeds bekend was. Heden heeft het openbaar mi nisterie, bij monde van den procureur-generaal Franck Carré, zijne conclusien voorgedragen, strekkende, dat de aange klaagden als schuldig aan hetgeen hun is te last gelegd naar lujd der wetzouden worden gestraft. De genoemde ambtenaar heeft inzonderheid al de gestrengheid der wet in geroepen op het hoofd van den luitenant Aladenizewelke zich in Frankrijk aan des prinsen zijde heeft geschaard. Nog voor het sluiten der zitting heeft de heer Berryer het woord opgenomen, en aangemerkt, dat het geregtshof der pairs niet uit het oog behoorde te verliezen, dat sedert wei nige jaren vele revolucien in Frankrijk elkander zijn opge- volgddat het keizerlijk bewind eenmaal wettig is geweest, en dat deze wettigheid gegrond is geworden op eene stem ming des volks, waarbij vier millioenen Franschen, des ge vraagd, hebben verklaard, dat zij het hoog bewind erfelijk in het geslacht des keizers verlangden te zien bevestigd dat daarop de restauratie, en eindelijk liet gouvernement derjulij. omwenteling is gevolgd; dat, indien men de wettigheid van het tegenwoordige bestuur wil doen opwegen tegen die van het keizerlijke beheer, dit laatste, als steunende op den uit. gedrukten wil des volks, verre weg het zwaarste moet be vonden wordendat de tegenwoordige pairs zoowel het kei zerrijk als de restauratie hebben gedienddat zij derhalve niet onpartijdig genoeg zijn, om den prins uit het keizerlijke geslacht, die, onder dergelijke omstandigheden, het hoog gezag heeft pogen te hernemen, te regt te stellen, en zich aizoo onbevoegd moeten verklaren. De heer Berryer heeft ook nog het woord kunnen voe ren ten behoeve van den generaal Montholondien hij heeft voorgesteld als! overtuigd, dat hij met den prins, geenszins naar Frankrijk, maar naar Belgie stevende. De genoemde verdediger heeft echter, in den loop van het pleidooi', niet nagelaten te verklarendat zijne staatkundige gevoelens, ten aanzien van de wettigheid der besturen, die het hoog' be wind over Frankrijk hebben gevoerd, geenszins met die van den voornaamsten der aangeklaagden overeenstemmen. 's GRAVENHAGE den 2 october. Onder de geruchteu van den dag behoort, dat de Raad van State nog'eene po ging zou hebben aangewend om Z. M. den Koning van hoogst deszelfs voornemenom afstand van den troon te doente rug te brengen. Er wordt van een adres gesprokendat de Raad te dien einde aan Z. M. zou aanbieden of welligt reeds aangeboden heeft. Men verzekert dat Z. M., bij hoogstdeszelfs besluit van den 1 dezergegeven op het Loo aan Z. K. H. Prins Fre- dcrik der Nederlandenop deszelfs daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag heeft verleend uit zijne betrekkingen tot het departement van marine en tot dat van de artillerie onder dankbetuiging voor de veelvuldige en gewigtige dien sten aan den lande bewezenen met behoud van den rang en titel van admiraal en kolonel-generaal der vloot en van grootmeester der artillerie. Nog zegt men, dat Z. K. H. Prins Frederik zich binnen kort naar Silezie zal begévenen Sommigen meenen ook dat Z. M. de Koning na hoogstdeszelfs afstand derwaarts op reis zou gaan. Men verneemt dat de luitenant-generaal baron van Geen tot kanselier der militaire Willemsorde zou zijn benoemd. Met de Javasche couranten tot den 3 junij heeft men berigt van het afsterven van Z. Exc. den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie den luitenant-generaal de Eerens die na eene langdurige slepende ziekte, in den avond van den 30 mei op Buitenzorg is overleden. De tijdelijke waarneming der functien van den afgestorvene is overgegaan op Z. Exc. den graaf C. S. W. van Hogen- dorp, als benoemd provisioneel waarnemend vice-president van den Raad van Indie, en na aflegging van den voorschre ven eed aanvaard onder den titel van waarnemend gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie. Men verneemt, dat tijdens het binnenzeilen van het fregat de Rijn te Toulon, aan boord van hetwelk Z. K. H. Prins Hendrik zich bevindt door het op die reede liggend Fransche admiraalschip salutschoten ter eere van Z. K. H zijn gelost, bij welke gelegenheid een Fransch kanonnier zoodanig aan de hand is gekwetst geraakt, dat eene amputa tie kort daarna noodzakelijk is geworden. Z, M. onze Koning van dit ongeval kennis gekregen hebbendeheeft het ministe rie van buitenlandsche zaken gelast aan dien verwonden kannonier eene gratificatie van 300 te doen uitbetalen. MIDDELBURG den 5 october. Ten aanzien van de aangekondigde gewigtige gebeurtenis betreffende Z. M. on zen Koningontvangen wij de volgende berigten uit 's Gra- venhagegedagteekend den 3 dezer: Z. K. H. de Prins van Oranje zal zich morgen naar Soestdijk begeven maandag zal hoogstdezelv.e op het Loo aankomen; woensdag, ten 12 ure, zal de plegtige overgang van den troon aldaar geschieden F donderdag wordt Z. K. H. de Prins van Oranje als Koning in deze residentie verwacht, en zal hoogstdezelve van de hooge burgerlijke en militaire overheden den eed afnemen. Tot dat einde zijn tege» dien dag vele generaals herwaarts ontboden. Zijne Exc. de minister van Doorn is dezen middag naar het Loo vertrokken, alwaar Zijne Exc. morgen ochtend me: Z. M. eene voorloopige conferentie moet hebben. Alle de ministers zijn, namens Z. M. aangeschreven otn zich aanstaanden woensdag, des middags ten ia ure aan hoogstdenzelven voor te stellen ten einde tegenwoordig te zijn bij de onderteekeniug van den afstand van den troon Aanstaanden dingsdag of woensdag worden twee eska drons lansiers in deze residentie verwacht." Het genootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam heeft onder andere benoemd tot consultant lid van hetzelve jonkhr. B. de Jonge, med. doctor, hoog- leeraar, enz., enz., alhier! Aan den heer C. van den Thoorn isop deszelfs daar toe gedaan verzoek een eervol ontslag verleend als plaats vervanger van den kantonregter te Zierikzee. Uit het naburig V e r e wordt het volgende treurige voor val gemeld Den 2 dezerdes avonds ten zes ure ontwaarde men in de haven aan den trap bij de vischmarkt, eene kiuder- nmts en twee klompjes, drijvende, welke muts door eender kinderen van den alhier wonenden visscher Corüclis Bloos van

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1