JMIDDELBUKGSCHE C O R A M T N°. 119. Zalurda 184 3 October. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitecitlattft. A'vatmrijfc. Hcbcdanliett. pEtijasar des epÏecTek-, 48fa 4q} ?3J- 9öj hk - H 85}- 87} 7°i- 70} 9»|- 93J ,Tv o* r V r*rJ- Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat door hen zal worden gevaceerd, op Dingsdag den 6 October 1840 des middags van twaalf tot één ure aan het nieuwe Lokaal der gemelde Akademie in de St. Pieterstraat, tot de aanneming van Leerlingen, zoo voor het Teekenen als voor At Bouwkunde alsmede op Woens dag den 7 October 1840, des avonds ten zeven ure, voor de Oefenarendie naar het Levend Model verlangen te komen teekenen. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg zijn van voornemen om op Dingsdag den 6 October aan staandedes voormiddags ten 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuisals naar gewoonte in het openbaar aan te be steden de in de Gestichten hunner Administratie benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN, voor het jaar 1 841. FRANKIORT den 27 september. De laatste alhier ont vangen brieven uit Konstantinopel zijn van den 9 dezer. Zij houden bijzonderheden in omtrent de wijze op welke Me- hemed-Ali de consuls der vier verbonden mogendheden ont vangen heeft nadat de eerste hem voorgeschreven termijn was verloopen,' Toen zij hein aankondigden dat hij bereids het pachalik van St, Jean d Acre had verloren en hem het gevaar onder het oog bragten van weldra ook Egypte te zullen verliezen, gedroeg hij zich zeer minzaam, betuigde zijne dankbaarheid, dat aan hem en zijne familie het erfelijk bezit van Egypte was toegestaan, maar voegde er bij, dat hij Syrië niet uit het oog kou verliezen, welk gewest, door de handhaving van goede orde en tuchtgedurende 8 jarenzoo groote verpligting aan hem had dat zijn heer, de sultan, hem on mogelijk het bestuur daarover kon willen ontnemen. De heer JValewskiwas door hem met zulke billijke voorstellen naar Konstantinopel gezonden dat hij niet twijfelde of zij zou den niet slechts de Porte, maar ook de verbonden mogend heden te vreden stellen. Da heer IValewski zou niet alleen hem maar ook Frankrijk bij den sultan vertegenwoordigen. Na dit gezegd te hebben had de onder-koning zich verwijderd. De consuls zouden aan Rifaat-bey, voor zijne terugkee ring naar Konstantinopelhunne meening te kennen hebben gegevendat het den onder-koning met zijne inwilligingen geen ernst wasen daarbij de verklaring gevoegd hebben dat zii allen tegen hem protesteren zouden, wanneer hij zon der hunne toestemming een besluit nam. Zelfs de Fransche consul zou Mehemed verwijten over zijne onopregte handel wijze hebben gedaan, en niet dan met moeite te bewegen zijn geweest om den heer Walewski naar Konstantinopel te laten vertrekken ten einde de voorstellen van den pacha te ondersteunen. In die brieven wordt verder verhaalddat Mehemed de Engelsche en Oostenrijksche vlootvoogden, Stopford en Ban- deirater maaltijd had doen noodigenonder voorwaarde dat het gesprek over geene politieke zaken loopen zou, maardac hij henkort voor den maaltijd had laten afzeggen onder voorwendsel eener ernstige ongesteldheid. Toen nu de ad miraals den volgenden morgen vernamendat hij volmaakt gezond was en eene wandeling deed waren zij zeer vertoornd geworden en hadden terstond het anker geligt, om zich met het eskaderonder den commodore Napier op de Syrische kust te vereenigenmet achterlating van eenige weinige schepen voor Alexandria. In de Turksche hoofdstad scheen men zeer ongunstig jegens Mehemed gestemd te zijn, vooral nu hij ook den tweeden termijn tot schikking ongebruikt heeft laten voorbij gaan en men kon zich geen denkbeeld vormen hoe men in Europa nog verdere toegevendheid der vier mogendheden voor moge lijk houden kon. De voorsteilen, met welke de Fransche agent IValewski bij de Porte belast was, waren, zeide men, dezelfde, die de Oostenrijksche gevolmagtigde reeds bij de Londensche conferentie gemaakt had en zijne zending kon dus geen gevolg hebben, indien hij meer dan het reeds door die conferentie ingewilligde vragen moest. Rifaat bey was aldaar terug, maar bragt, naar gezegd werd mets dan het berigt wegens het vruchteloos verstrijken van den tweeden termijn over. Officieel bevestigt het zich dan 1111 ook, dat de sultan over de stadhouderschappen in Syrië reeds ten behoeve van andere hooge ambtenaren beschikt heeft. Lzzet Mehemed-pacha, tot biertoe gouverneur der D.rdanellen, is stadhouder van Saioa Beyrucn en Tripolibenevens bevelhebber in Acre geworden Elhddsch Ali-pacha stadhouder van Damaskus Jeruzalem Nauplus en Gaza Eszaad pacha stadhouder van' Aleppoen zoo vervolgens. Ook te Weenen schijnt men de opregtheid der bedoelingen van den onder-koning in twijfel te trekken. Te Alexandria zou berigt ontvangen zijn dat de Engelschen Mokka bezet hebbenten gevolge van mishandelingen 11a het aftrekken der Egyptische troependoor de Arabieren den Europeanen aldaar aangedaan. Behalve aan oorlogsvaartuigen, bleef het binnenkropen der haven van Alexandria aan schepen van alle natiën toegestaan. Brieven uit Berlijn verzekeren, dat niet alleen de re serve van het 7de en 8ste armee-korps, die in Westfaien en de Rijn-provincie gelegerd zijn maar ook die der overige korpsen en van de lijfgarde, dit jaar niet, gelijk anders ge woonlijk tegen den 18 october geschiedtmet verlof huis waarts zal keeren. Onder vele andere bevorderingen bij het Prnissisch leger behoort ook die van Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den, tot chef van het 15de regement infanterie, en van prins Atbert van Pruissen tot bevelhebber der 5de divisie kavallerie. De hertog van Bordeaux is den 22 dezer te Munchen gearriveerden scheen eenigen tijd in Beijeren te willen door brengen. Omtren, den toestand der gezondheid van den Paus zijn te Rome weder minder gunstige geruchten in omloop. PARIJS den 28 september. Heden wordt de eerste ceregt- zitung van het hof der pairs in de zaak van Louis Bonapar. betreffende den aanslag vap Boulogne, gehouden. es middags kwart na 12 ure worden de beschuldigden in xe zaal geleid. Louis Bonaparte is in het zwart gekleed; lnj draagt het eereteeken van groot-officier van het legioen van eer; hij heeft knevels, en zijn haar is even als dat van wijlen Napoleon kort afgesneden. Hij spreekt op vrolijken toon met den heer Berryer. De leden van het hof worden binnengeleid. Het appel nominaal wordt bevolen. Het hof is vrij talrijk. De president vraagt elk der beschuldigden naar zijnen naam, geboorteplaats, ouderdom, woonplaats en bedrijf. Kat et Louis Napoleon Bonaparte is te Parijs geboren; hij is 32 jaren oud. De andere beschuldigden worden in de volgende orde ge plaatst: de graaf Montholonde kolonel VoisinMéso- nan Patquin, Bouffet-Montauban Lombardde Persigny Forestiei BatailleAladenize Laborde Alexatidre gezegd Desjardin ConneauOrnano, Galvani d? Almbert Orsi en Bure. De kanselier beveelt den griffier tot bet lezen der acte van beschuldiging over te gaande lezing van dezelve duurt tot half drie ure. De zitting wordt geschorst. Ten drie ure wordt de zitting hervat. De kanselier gaat over tot het ondervragen der beschul digden, Louis Bonaparte verzoekt de vrijheid eene ver klaring te mogen voorlezen. Hij stelt zich in dezelve voor als vertegenwoordigende het beginsel van de oppermagt des volksde zaak van het keizerrijk en de zucht van Frankrijk om de nederlaag van Waterloo te wreken. Voor het overige verwijst de beschuldigde op alle vragen van den voorzitter naar de vroeger door hem gegeven ant woorden. De beschuldigde antwoordt op eenige vragen doch wei gert zulks op sommige andere te doen. Hij erkent den schrij ver te zijn van het werkje getiteld: Les idéés Napoleoniennes. Hierna zijn negen andere beschuldigden verhoord, welke allen verklaren, dat zij den prins op diens verzoek en uit ge hechtheid aan zijn persoon gevolgd hebbenzonder te weten dat hij zich naar Boulogne begaf, sen nog minder dat zijn oogmeik was om den troon van Frankrijk te gaan veroveren. Toen zij daarvan onderrigt werden, was het te laat om terug te tredenzonder den schijn van lafhartigheid op zich te laden. Morgen zullen de acht andere beschuldigden worden onder vraagd waarna de getuigen zullen worden gehoord. De zitting is te half 6 ure geëindigd. Van Boulogne verneemt men, dat de paarden van prins Louis Bonaparte tot zeer lage prijzen zijn verkoebe voor dat, hetwelk den prins 6,000 fr. gekost heeft, zijn 1,600 fr. besteed. De overige paarden hebben niet meer dan elk 5 h 600 fr. opgebragt, Eenige uitgeweken Polen in des prinsen zaak betrokken doch ontslagen van regtsvervolginghebben bevel ontvangen Frankrijk te ontruimen, en hebben zich dezer dagen te Bou logne ingescheept. Cabrcra is op dit oogenblik te Parijs en zal'eerstdaags naar het zuiden van Frankrijk vertrekken. Men zegt, dat gisteren avond in een der legitimistische salons een soirëe ier zijner eer is gegevenen meent ook hem gisteren gezien te hebben in de opera. I-Iet Journal du Pcuple bevat het volgende: In 1823 leefde mevrouw Nmet haren echtgenoot op een land goed. Op zekeren dagdat mevrouw Neen bezoek van eene harer vriendinnen ontving, lag zij ongesteld te bed. Zij vroeg toen aan hare kamenier om een kopje gerstenwa- cerbragt hetzelve aan hare lippen, en schreeuwde plotse ling dat de drank in haar keel brandde als vuur. Dien ten gevolge werd de kamenier van poging tot vergiftiging be schuldigd. Men bewees dat zij twee dagen te voren arseni cum had gekocht, dat zij met den heer N. op vertrouwe- lijken voet stond, en dat zij het gersten water, waarin het ver gif gevonden was, zelve had gereed gemaakt. De kamenier werd ter dood veroordeeld en onderging haar vonnis. Negen maanden daarna bekende mevrouw N..., op haar sterfbed liggende, dat zij, door minneiniijd gedreven, het arsenicum zelve m den gerjteiidrank had gedaan om de beschuldiging van vergiftiging op hare medeminnares te doen rusten. Wij meeuen ons te herinneren, voegt het dagblad er bij dat een der regcersdie het vonnis tegen de ongelukkige kamenier hebben uitgesproken, de heer Decoux is, dezelfde, die thans advocaat-generaal isen als zoodanig tegen Marie Capelle (mad. Laffargeheeft gepleit. Een geweldige storm heeft te Milaan gewoed en bij kans alle de daken beschadigdde hoofdkerk heeft mede aanzienlijke schade geleden het vergulde beeld der moeder maagd hetwelk op een der koepels prijkte, is nedergewor- pen. 's GRAVENHAGE den 29 september. Z. M. de Koning is heden morgen van hier naar het Loo vertrokken. Z. M. de Koning van Wnrtemberg heeft eergisteren avond omstreeks 7 uredeze residentie verlaten. In den loop van den dag had Z. 1VI. de afscheidsbezoeken van onzen Koning en der leden van het koninklijk gezin ontvangen. Tot zaakgelastigde bij H. M. de koningin van Portu gal is benoemd jonkhr. N. W. Molleruslaatstelijk in die zelf de betrekking geaccrediteerd geweest bij het hof der beide Sicilien. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer wordt bepaald, dat de grondwet van het koningrijk der Nederlanden, zoo als die is veranderd en vermeerderdten gevolge der wetten van den 4 september jl. Staatsblad no. 48 tot en met 110. 59)wordt verklaardin het hertogdom Limburg dezelfde kracht te hebben als in de overige deelen var. het koningrijk. De rekenkamer houdt zich thans bezig met de vervaar diging van eene wet, ten einde de waarborgen nopens dé staats-nitgaven op een vasten en uitgebreiden voet te regelen. MIDDELBURG den 2 october. Uit 's Gravenhage den 30 september wordt de volgende belangrijke tijding gemeld Men verneemt, dat tegen morgen een groote raad van ministers is bijeen geroepen. Het gerucht voegt hierbij, dat Z. M. de Koning eer. lang afstand van den troon zai doen ten-behoeve van Z. K. H. den Kroonprinsen dat zulks binnen weinige dagen den Volke officieel zal worden medegedeeld." Een beursberigt uit Amsterdamvan dezelfde dagtee- keningbehelst desaangaande het volgende Reeds vóór de beurs werden aanzienlijke verkoopen van Hollandsche fondsen gedaanzoodat men vermits er geene berigten van buiten 's lands warendie tot groote variatien konden leiden en er ook geene verkoopen dan iii binnenlandsche fondsen plaats hadden, weldra begreep dat er uit 's Gravenhage bij voorname huizen tijdingen van ge wigt moesten ontvangen zijn. I„ de effecten-societeit daal den de integralen tot 49. Ter beurze werd daarop van lie verlede vernomen, en vervolgens algemeen gezegd dat volgens heden morgen uit 's Gravenhage per courier ontvan gen brieven Z. M. het voornemen zoude hebben geopen baard om den troon te verlaten dien hij meer dan een vier de eener eeuw tot opbouw welzijn en eer des vaderlands heeft hekleed. Men wilde zelfs weten, dat dit voornemen van Z. M. bij proclamatie binnen zeer kort aan den volke zal worden hekend gemaakten dat te rekenen van dien dag Z. M. den schepter, met zoo veel weldadigheid, waardig heid en standvastigheid gevoerd, zoude nederleggen. De in druk en verslagenheid welke dit gerucht algemeen te weeg heefc gebragt, gaat alle beschrijving te boven. Z. M. zegt menheeft het bovenstaande gisterenvoor hoogstdes- zelfs vertrek naar het Loo, hetwelk daarmede schijnt in ver band te staan aan eenigen van Zr. Ms. ministers te ken nen gegeven. Wij deelen het bovenstaande als reeds nu van algemeene bekendheid zijnde, mede voor hetgeen het iszelf met verlangen nadere opheldering aangaande de ge grondheid of ongegrondheid dezer hoogscbelangrijke geruch ten inwachtende." Gisteren hebben de mouvementen der veldbataillons van de in deze provincie gelegerde 6de afdeeling infanterie plaats gehad, zoo als die in ons no, 114 zijn aangekondigd. Ingevolge aanschrijving van het departement van oor log, zijn de kapitein T. G. H. Caron van het reserve-bataillon der 9de afdeeling infanteriete Utrecht, en de 2de luitenant L. A. van Dintervan de 3de divisie algemeen depot der landmagtno. 33 gestationeerd te Helder, beide overgeplaatst bij de 6de afdeeling infanterie en respectivclijk ingedeeld bij het 2de en 3de bataillon te Middelburg en Vlissingcn in garnizoen. Tot burgemeester der gemeente Breskens is door Z M benoemd de heer A. Luteyn. Amsterdamden 30 September 1840. Werkelijke Schuld Idem Nieuwe Grootb. Rest. Uitgest. dito. Kansbiljetten Amortisatie-Syndic. 31 pet. Ilandel-iVIaatschappij Dito Leening i3 m. Rhijn Spoorweg Lcening 1837 Losr! Fransche 3 pet. Engelsche gecotis 21 22| Rusland, Hope C. io2fa jo5^ Leening Jllj- lo3|-i04i Idem 4||g6 - 964 Inschrijvingen C7}- G8J Spanje Ardoin 19} Coupons Oostenr.Goll.fk C 4 pet. Mctaliek 20 iG4- i0| Pruissen 1802. f - Denemark, N. Lond. - Napelsche ccrlifieat, -

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1