MIDDELBÜRGSCHE HAM T. 51® N°. 118. Donderdag 1840. K 1 Oclobcr. "T w.-j3Nfc. BESTUREN en AD MI NISTRAT1EN. MEÜWSTIJDlNGlvN. SuRschlaüb. JTvrtwfcrtjfc. ^tcbcvlanbcn. vj y - •r >•4 Lv. - l)c abonneftients-prijs dezer Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doen, of hierbij eenigzins belang hebben, dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburg, op Donderdag den 22 October 1840, des voormiddags ten 10 ure. Middelburg, den 28 September 1840. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIEBERTSecretaris. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat door hen zal worden gevaceerd, op Dingsdag den 6 October 1840, des middags van twaalf tot één ure, aan het nieuwe Lokaal der gemelde Akademie in de St. Pieterstraat, tot de aanneming van Leerlingen, zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkundealsmede op Woens dag den 7 October 1840, des avonds ten zeven ure, voor de Oefenaren die naar het Levend Model verlangen te komen teekenen. KONST ANTI NOP EL den 7 september. De vijandelijk heden in Egypte zijn begonnen. De commodore Napier beeft, behalve eenige transportschepen, ook een oorlogschip van den onder-koning prijs gemaakt. Daarentegen heeft Me hemed-Ali eene Engelsche handel-stoomboot doen in beslag nemen; doch haar onverwijld weder doen ontslaan, met de kennisgeving, dat, vermits de vijandelijkheden niet wettig, lijk waren aangevangen hij van zijnen kant niets doen wilde dat met het volkenregt strijdig kon worden geacht. Inmid dels heeft hij zijne fregatten en andere schepen van oorlog doen ontwapenen en derzelver kanonnen op die gedeelten der' kust doen plaatsen, welke versterking behoefden. Zijne 19 linieschepen heeft hij aan den wal doen vastleggen en be volen, dat vier gewapende sloepen dag en nacht kruissende zullen blijven, om de Engelschen het gebruik van hunne branders te beletten. Partikuliere brieven van Alexandrie van den 7 september bevatten de navolgende tijdingen: Mehemed-Ali heeft den 22 der vorige maand Rifdat-bey bij zich ontboden, en, na een langdurig onderhoud, zijnen tolk naar de vier consuls gezonden met verzoek om bij hem te komen waaraan zij dadelijk hebben voldaan. Hunne ontvangst was allerminzaamst en stak dus bij die van den vorige» avond zeer gunstig af. De pacha heeft hun verklaard, dat hij, ten gevolge vaneen onderhoud met Rifaar-bey, het traktaat zal aannemen, voor zoo veel Egypte betreft, en zich omtrent Syrië op de'groot moedigheid van den sultan verlaat. Hij verzocht mitsdien, dat Rifaat-bey naar Konstantinopel zoude vertrekkenom zijn besluit aan de Verheven Porte kenbaar te maken. De consuls hebben den onder-koning een afschrift van zijnen voor Konstantinopel bestemden brief verzocht, en hij heeft Sami-bey gelast hun dat te doen toekomen. Op de vraag, of hij de Turksche vloot zou teruggeven, antwoordde hij dat men het antwoord van den sultan diende af te wachten.' De consuls leiden uit dit onverwachte besluit van Mehemed- Ali de gevolgtrekking af, dat hij slechts zoekt tijd te win nen en hebben aan Rifaat-bey verklaard, dat zij proteste ren zouden tegen alles, wat hij beslissen moge buiten hen. In weerwil dezer onderhandelingen, maakt het Egyptisch gouvernement alle toebereidselen tot krachtdadige verdedi. ging. Een committé bestaande uit Sa ïd-bey Selim-pacha, Hassan-bey, Mons Huzard en B rougeingenieur en chef is mee de maatregelen daartoe belast. Op de forten die'de zee bestrijken, zijn 800 kanonnen en 80 houwitsers geplant; 5,000 man artillerie zijn tot het bedienen dier stukken vaar dig en voor het gloeijend maken der kogels worden ovens gebouwd. IIANO'VER den 15 september. De kroonprins is alle ge- vaar te boven, die uit de ondergane oog-operatie voor zijne gezondheid ontstaan kon; bij gaat weder zonder verband in zijne kamer rond. Zijn geneesheer zegt de beste hoop te hebben dat de prins binnen eenige maanden zal kunnen zien. De Hanoversche geneesheeren betwijfelen dit echter, en slechts eenige geven toe dat de prins in het gunstigste ge val eene schemering zal hebbenom opvallende voorwer pen zwak te bespeuren. LONDEN den 26 september. De Nederlandsche gezant de heer Dedclis met zijne gemalin naar Drayton-Shanor een landgoed van sir R. Peelvertrokken om aldaar eenige dagen door te brengen. Volgens een der dagbladen heeft lord Palmerston stel lig verklaard, dat bijaldien Mehemed-Ali de voorwaarden van het traktaat niet binnen den bepaalden tijd aanneemt hij als een oproerig onderdaan der Porte moet aangemerkt en tot het uiterste gedwongen worden. Eergisteren werd hier het gerucht verspreid, dat de commodore Napier Beyrut'n had ingenomen, en dat de blok kade der havens van Egypte .begonnen was. Dit berigt was zelfs in Lloyd's koffijhuis aangeplakt, te gelijk met een an der, inhoudende, dat de Russische vloot, die naardeMid- dellandsche zee bestemd is, uit 18 linieschepen enz. bestaan de, bij den ingang van het kanaal geseind was, zuidwaarts koers houdende. Ofschoon gemelde wijze van aankondiging vele lieden aan de waarheid dezer berigten had doen geloof slaan, is weldra gebleken, dat zij die geloof niet verdienden, en is dat om trent de Russische vloot door een ministerieel blad stellig wedersproken, met bijvoeging dat bij de admiraliteit geen be rigt wegens het onder zeil gaan der genoemde vloot ontvan gen was zoodat zij ook niet in het kanaal geseind heeft kunnen worden. Gisteren avond las men intusschen in het dagblad the Globe het volgende: Brieven van Konstantinopel van den 9 dezer dus 7 dagen later dan de vorige van daar ontvangen brengen over Odessa de tijding, dat de sultan genoegen' neemt in de voorslagen van den pacha van Egypte, en dat de zaak in het vriendelijke geschikt is. Lord Alvanley juist van Konstantinopel te Odessa aangekomen heeft deze tijding bevestigd. Wij twijfelen echter, of de Porce vrij heid heeftom zonder toestemming der mogendheden schikkingen te maken." De Morning Post iaat zich niet gunstig uit over de nieuwe Belgische leening. Ofschoon de voorwaarden, zegt hij blijkbaar strekken moeten om Engelsche kapitalen uit te lokken, daar het bedrag der schuldbrieven in Engelsche munt opgegeven en de'coupon ook in Londen betaalbaar gesteld zal worden, zoo zal men toch in dit oogmerk niet slagen dewijl de prijs voor den tegenwoordigen tiid te hoog gesteld is. De Sociéti-Génerale heeft of deze leening reeds vroeger gesloten, of beeft nog mee veel bedrevenheid in die van zaken. Het oogmerk waartoe het geld dienen moet is de voltooijing der publieke werken. Doch Belgie heeft voor deszelfs vertier en krachten alreeds te veel gedaan de be staande ijzeren-spoorwegen zullen op den duur niet aan de verwachting beantwoorden; en de ijzeren weg naar Parijs, welke de familie-weg genoemd wordt, zal wel dienen om de koninginnen van Brussel naar Parijs en van Parijs naar Brus sel in korten tijd over te brengenmaar voor het overige de kosten niet kunnen goedmaken. Uit Mexico zijn belangrijke tijdingen. Nadat de ge neraal Valencia versterking van troepen ontvangen had zijn de Federalisten, na een hardnekkig gevecht, den 27' julij gedwongen geweest de stad weder te verlaten, maar hebben als voorwaarden bedongen dat zij hun leven rang en be zittingen zouden behouden en dat de generaal Valencia po gingen zou aanwenden om eene hervorming in de constitu tie te weeg te brengen. I11 Buenos-Ayres heerschtevolgens de laatste brieven uit Monte-Video bijna volslagen regeringloosheid ten "-e- volge waarvan roof en moord aan de orde van den dag waren. Men hoopte op de spoedige terugkomst vat; der, president Rivera, van wie» men vertrouwde dat hij de publieke rust weldra herstellen zou. PARIJS den 26 september. De Moniteur bevat twee ko ninklijke bevelschriften van den 16 dezer, waarbij een cre- diet van 931,000 fr. is geopend, tot versterking van de korp sen scheeps-artilierieen een crediet van 3,254 000 fr. tot vermeerdering van de kaders der hoofd officieren bij de ma. rine, en verhooging van soldij der matrozen. Beide deze crediet-wetten zullen in de aanstaande zitting aan de kamers ter goedkeuring worden aangeboden. Men weet reeds dat het de heer Berryer isdie door prins Louis Napoleon tot verdediger gekozen is; de overige verdedigers zijn de heeren MarieFerdinand Barrat, Jttles Favte en, Nogent Saint Laurent. Deze advokatcn zouden onderling overeengekomen zijn, dat de heer Favre zich uit sluitend zou bepalen tot verdediging van den luitenant Ala- denisewiens zaak als eene bijzondereop zichzelven staan de, te beschouwen is; de heer Barrat zou optreden voor die beschuldigden, die bi; hun vertrek uit Londen geene deeigenooten van het geheim zijn geweest, en de bedoeling der reis eerst vernomen hebben toen het weigeren 0111 deel daaraan te nemen eene onmogelijkheid voor hen geworden was; de heer Marie zou de belangen waarnemen van hen, die zich willens en wetens in de zaak hebben ingewikkeld ge lac de heer Nogent Saint Laurent zalop aanzoek van den kolonel Labordeals deszelfs bijzondere verdediger op treden; en eindelijk zal de lieer Berryer, als advokaat van den prins, het algemeen verdedigingsstelsel voordragen. Dit stelsel, zegt men, zal ditmaal niet medebrengen het regts- gebied der paiis in soortgelijke zaken in het algemeen te ont kennen maar te beweren dat er, in het onderhavige, voor het hof der pairs onmogelijkheid bestaat 0111 regtspraak te doen dat prins Louis Bonaparte als lid van een soiivcrein De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en üoodbekendmakingen, waarvan de prijs van éen tot tes regels is 15o cn voor iederen regel daarboven 22 Cents. Deselve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. huisen als bewerend tot den troon van Frankrijk geregtigd te wezen koning Louis Philtppe met geweld van wapenen zijn de komen aanvallen, niet beschouwd kan worden als een za- menzweerdcrop wien de bepalingen van het wetboek van strafregt toepasbaar zonden zijn; maar dat hij beschouwd moet worden als zich als het ware, met den koning der Franschen in oorlog bevindende, zoodat hij na zijne neder- laag geregtigd is te vorderen, dat men hem in zijne ge vangenschap, overeenkomstig het regt der volken, als krijgs gevangene behandeleen hij nimmer door het gezag, het welk hij den oorlog heeft aangedaan, voor eenig crimineel regtsgebied gesleept kan worden. Of dit stelsel grooten ingang bij het hof der pairs zal vin den laat zich evenwel zeer betwijfelen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat men sedert drie da gen in een der buitenwerken aan de linkerzijde, bij het uit gaan der poort van Austerlitz proeven neemt met eene nieuwe soort van mortieren, d la Dujardin genaamd, welke tot op 4000 metres dragen. De bommen worden in de vlak te van den veelhoek geworpen. Overal in Spanje ziet men thans junta's oprigten, die elkander in hevigheid van taal en grootspraak niets toegeven. Die van Sarragossa heeft in een der publieke bladen verze kerd dat zij staat kon maken op de ondersteuning van na genoeg 4000 man liniecroepen en meer dan 25000 man na tionale garde. De junta van Madrid wil de koningin de wet voorschrijven, en verklaart de wapenen niet te zullen nederleggenalvo rens H. M.in een manifest aan de natie voldoende waarborgen voor het in stand houden van 's volks vrijheden zal gegeven hebben. Ook blijfc zij eischen, dat dehooge ambtenaren van het paleis afgezet zullen worden, en dringt zij steeds op het intrekken der wet op de municipaliceiten aan alsmede op het ontbinden van de cortes en het zamenroepen eener vergade ring die belast zijn zal met het verzekeren en bevestigen van de tegenwoordige orde van zaken. Espartero zal hierom trent met de junta's in onderhandeling moeten komen, en men gelooft, dat hij geenszins alle hare vorderingen zal toestem men, maar trachten moet, door het vormen van een minis terie uit mannen van alle partijen, elk genoegen te geven en het bestuur op een geregelden voet te herstellen. Men scheen zich van zijne benoeming als president van het kabinet veel goeds te beloven. Hij heeft van de kamer van koophandel van Madrid een voorschot van vier en een half millioen rea len tot onderhoud van het leger van het Noorden, verkre gen waarvoor hij de opbrengst van verschillende be'lastingeiï en des noods zijne eigen handteekening en de goederen zijner vrouw wilde verpanden. De kamer heeft hem de gevraagde gelden zonder interest verstrekt. De generaal Triartedie van Valencia te Madrid aangeko men wasis op orde van de junta van bestuur aldaar in hechtenis genomen. De generaal 0'Donnell zou zijn ontslag gevraagd hebben édoch of II. M. hem zulks verleend had, wist men nog met geene zekerheid. UTRECHT den 24 september. De dag van lieden lever de wederom een doorslaand bewijs op van den goeden geest welke er onder de studenten dezer hoogeschool heerscht van de achting en genegenheid, welke zij voor hunne leer meesters hebben en van hunne dankbaarheid voor het ontvan gen onderwijs. Een groot aantal studenten der medische en philosophische faculteiten had den hoogleeraar N. C. de Fre- meryonlangs wegens 7ojarigen ouderdom emeritus gewor den uitgenoodigdom zich in hun midden te begeven in eene bijeenkomst in het I-Iotel der Nederlanden alwaar zij hem een bewijs van erkentelijkheid voor genoten onderwijs wenschten aan te bieden. Daar gekomen betuigde bem de student H. C. Verloren, uir aller naam, hunnen dank voor dat onderwijs en verdere diensten, welke zij oordeelden dat de hoogleeraar aan de hoogeschool en aan de studenten nu bijna 45 jaren lang bewezen had, en stelden hem een uit muntend afgietsel in pleister ter hand van den kolossalen schedel van een zonderling gevormd voorwerelds zoogdier thans Dinotherium Gigantcum genaamdwaarvan de onder scheidene deelen voor eenige jaren gevonden zijn in het been der-voerend zand bij Eppelsheim in Rijn.Hessen Dit af gietsel, onder liet oog van professor A. V. Klipstein 'té Darmstadt vetvaaidigd, is uitmuntend gemaakt en werd met groot genoegen en dankbaarheid aanvaard door' den hoog leeraar die hier het eerst aan deze hoogeschool onderwijs ,q oc géologie heeft gegeven, en maakt nu een van de grootste sieraden van deszelfs museum uit. C^Cn september. Door de boekhandelaars D. du Mortier en Zoon alhier, is de eerlange uitgave aan gekondigd eener levens- en karakterschets van wijlen den hoogleeraar J. H. van der Palm, door den heer Nicolaas Beetsbehuwd kleinzoon van den overledene. Hetzelve zal verschijnen in gr. 8vo. formaat, met des hoogleeraars af. beeldsel op staal gegraveerd. Men verneemt, dat ook alhier door de plaatselijke

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1