DILIGENCE van Middelburg op Goes. Middelburg en Rotterdam. ADVERTENTIEN. ZEETIJDINGEN. STOOIIJAGT, 7l «f— DE STOOMBOOT DE SCHELDE, 3 i den van de Tweede Kamer, en den lieer R. ff. baron van Brienen van de Groote Lindtlaatst buitengewoon lid der Tweede Kamer, Voorts heeft Z. M. benoemd, tot luitenant-generaals, de generaal-majoors jhr. ff. F.Boreel, opperbevelhebber der ka- vallerie; J. J. ff est en berglid van het hoog militair geregts- hof; A. Schuurman, directeur-generaal van oorlogR. baron Snouckaert van Schauhurg, provinciaal kommancant van Zuid-Holland, en H. R. Tripadjudant-generaal des Konings. Door Z. M. is eene commissie benoemdten doel heb bende het beramen eener meer zekere wijze, om, ter weg neming van bestaande misbruiken, den graad van myopie (bijziendheid) bij het onderzoek der lotelingen voor de mi litie-raden te kunnen constaterenen welke commissie zal bestaan uit de heeren hoogleeraar J. C. B. Bernardinspec teur-generaal van de geneeskundige dienst der land- en zee- «nagt; dr. F. J. van Maanen, raad-adviseur bij het departe ment van binnenlandsche zaken; A. Lipkensadviseur voor de schei, en werktuigkundige aangelegenheden, bij het voor schreven departement; dr. P. L. Bekkers, eerste officier van gezondheid bij de geneeskundige dienst der land- en zee- magt, en G. Simons, adviseur voorde wis- en scheikundige zaken bij het departement van finantien. - Woensdag is de generaal Prisse, adjudant van Z. M. den koning der Belgen, voorzitter van de Belgische com missie nopens de grensscheiding te Maastricht, door Z. Exc. den prins Joseph de Chitnay aan den Koning voorgesteld en door Z. M. ontvangen. Naar men verneemt ziju de leden van het amortisatie- syndikaac aangeschreven tot bijeenkomst op de aanstaande vergadering te Amsterdam, den 14 der volgende maand, in het voormalig St. Jorishof. Z. M. heeft den tijdelijken officier van gezondheid van de 3de klasse P. J. Brekervan de 5de afdeeling infante rie, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig, aan het Rijk be wezen diensten. Tot Nederlandsch consul te Corunna is benoemd de heer E. Santos, en tot vice-consul van Zweden en Noor wegen voor de havens der provincie Zeelandis erkend de heer ,7. Smith. De eerste brigade van de derde divisie infanteriebe staande uit de 2de en 7de afdeelingen respectivelijk in gar nizoen te Nijmegen Grave en 's Hertogenboschonder de bevelen van den generaal-majoor baron ff. H. van Heerdt tot Eversberg zal met de tweede brigade van genoemde di visie bestaande uit de 3de en 4de afdeelingen infanterie, in bezetting te Maastricht, Venlo en Roermondeonder kommando van den generaal-majoor D. O. Bagelaarin den loop van october, onderling van garnizoenen verwisselen gelijke garnizoens-verwisseling za! plaats hebben met het eerste bataillpn der afdeeling jagersmajoor J. L. Madiol, in garnizoen te 's Hage en het tweede bataillon van gezegde afdeeling, luitenant-kolonel G. .7. .7. Rochellte Breda in bezetting. NIJMEGEN den 25 september. Laatstleden maandag den 21 dezer had er, bij gelegenheid der practische oefeningen van het iste bataillon veld-artilleriein de Poligone op de Mokerheidehet ongeluk plaatsdat een der kanonniers die zich op een afstand van omtrent 800 passen achter den kogelvanger (plaats, waar de kogels meestal stuiten) veilig achtte, door een' der kogels (12 pond.) doodelijk ge troffen werd,, zoo dat zijn lijk kort daarna is gevonden. Het schijnt dat de kogel in het laatst van deszelfs loop was daar dezelve eenige passen achter het lijk bleek te liggen. Dezelve liep buitengewoon ver, daar op deze plaats zeer zelden kogels komen, en zich meermaal manschappen op dat punt hebben bevondenom de kogels te observeren. ARNHEM den 26 september. In den loop der vorige week is alhier in het arresthuis overgebragt de persoon van ,7. van der Burg, dijkopzigter te Pannerden. Deze persoon, terwijl hij stroopende een stuk weiland afliep, door den buitengewonen opziener der jagt A. ffieletnan achtervolgd wordendebragt genoemden opzienerdoor middel van zijn geweereenige wonden toezoo dat deze op den grond viel; eenigen tijd daar gelegen hebbende, is hij, niettegen staande zijne wondenvan der Burg weder achtervolgd den- zelven ingehaald hebbendedeed deze een kogel op zijn geweeren na het dreigen om den opzigter hiermede te doorschietenbesloot laatstgenoemde van hem af te houden. Na dat onlangs voor eene aanmerkelijke som effecten bij mevrouw de weduwe Muller, te Harderwijk, was gesto len werd den burgemeester aldaar des anderendaags verwit tigd dat zeker' gewezen notaris-klerk, ff.D. Roestthans zonder bestaanzich den vorigen avond in die straat had bevonden, en ook dienzelfden avond vele uitgaven had ge daan met dezelfde specie als bij genoemde dame mede was ontvreemd geworden. Deze persoon werd vervolgens op suspicie gearresteerd, doch ontkende eenige betrekking tot die zaak te hebben echter werdenbij huiszoekingde vermiste effecten gevonden zijnde zeer zorgvuldig verbor gen achter de balken van des beklaagdes bedstede. KLEVERSKERKE den 25 september. Heden voormid dag werd het nieuw gestichte school-vertrek alhier aan des- zelfs besteraming toegewijd. Nadat de 23 leerlingen, welke deze kleine gemeente, van 188 inwoners, in dit jaargetijde telde uit de oude school naar de nieuwgebouwde waren gegaan, begaf zich ook het plaatselijk bestuur met den districts-schoolopzienerden predikant en de verdere genoo- digden, uit de gemeente-kamer naar dezelve, alwaar vanwe ge het bestuur de school voor het onderwijs werd geopend met eene toepasselijke aanspraak in welke hulde werd gedaan aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en aan de Staten dezer provincie, door wier milde bijdragen, bij welke onze vorige leeraar 1. de ffaal, thans predikant te Bier vliet, eene gift van f 50 had gevoegd, het bestuur zich had in staat gesteld gezien eene onderwijzers-woning aan te koo- pen en daarnevens deze nieuwe school te stichten. Alstoen betuigde de districts-schoolopziener zijne blijde deelneming dat dit geringe dorp van heden af een gelijk voorregtals de aanzienlijkste en grootste gemeente mogt genieten, doordien de kinderen, in plaats van in een onordelijk, bekrompen en donker locaalvoortaan in een ordelijk, ruim, vrolijk en ge- zond schoolvertrekeigendom der plaats, zouden f "I Getrouwd zen worden, waarin het onderwijs, welks nut er* --'gaar heid ook voor den landman zoo algemeen is es'^"1 .Voorze ker met meerder lust en voorspoed zou aisscj1P' gegeven en ontvangen. Hierop betuigde de waard' y .uerwijzer K. J. G. van de ff al regt hartelijk zijnen nr. voor de aanmoe diging, ook in dezen hem geschonken: waarna de leerlingen eenige proeven gaven van hunne vorderingen in het lezen schrijven en cijferenen daarna allen met eenig boekgeschenk ter gedachtenis aan deze inwijdingwerden begiftigd. Met gezang werd alles begonnenafgewisseld en gesloten. MIDDELBURG den 28 september. Door den Raad dezer stad is tot voorzitter van de plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigt benoemd geworden, de heer Fran- fois Zacharias Ermerinsmed. doet. en lid van den Raad. In den morgen van den 22,omstreeks 10 ure, had te Utrecht eene soort van dwarlwind plaatswelke op meer dan eene plaats schade heeft te weeg gebragt. Onder ap- deren is op de oude Gracht, bij de Munt, een dikke kas tanjeboom uit den grond gerukt en op een kolenschip, waar uit steenkolen in de Munt werden gedragen, geslagen; waardoor de groote mast van onder op den grond is afge broken. Behalve meerdere schade aan het vaartuig door den boom toegebragtis dezelve op een der werklieden geval len die daarbij een been en de ruggengraat gebroken heeft. Deze ongelukkigedie eene vrouw en zes kinderen heeft is naar het stads-ziekenhuis gebragt. Ook zuidwaarts Amsterdam heeft deze hoos of dwarlwind hare kracht doen blijken onder anderen is bij een land bouwer in den Buitenveldschen polder, eene schuit, die in den sloot lag opgenomen en midden op het land nederge zet, terwijl de brug, die naar dat land leidde, boven op de woning van dien landman is geworpen. Men verneemt, dat in het eerste jaar, geëindigd den 23 dezer, gedurende hetwelk de ijzeren weg tusschen Am sterdam en Haarlem voor het publiek geopend is geweest over denzelven vervoerd zijn 371,019 reizigersdie betaald hebben 178,904,85; 314,626 pond. goederen, waarvoor betaal'd is f 4,361,52; zoo dat de geheele opbrengst heeft bedragen 183,266,37 Voor eenigen tijd heeft men in de gemeente Jungiin- ster (groothertogdom Luxemburg) oudheden ontdekt, welke de aandacht der archeologen waardig schijnen. Aan den oostelijken kant van het Eicholtz, vond men, in een be bouwd veldop eenige voeten diepteeenen onderaardschen gang van stevig metselwerkoverdekt met puin van oude woningen. Deze gang, welks rigting is van het westen naar het oosten, en welks lengte eerst door verdere onderzoekin gen bekend zal worden, schijnt in verband te staan met an dere onderaardsche gangenwelke men bij toevallige ont gravingen in het woud zelf en in de aangrenzende velden heeft ontdekt. Eenige overblijfselen van oud huisraad en oude gedenkteekenenin dezen gang gevondenmoeten de belangstelling doen aangroeijen. De Fransche dagbladen van den 25 meldendat door de junta van Madrid den 19 het koninklijk besluit was af gekondigd waarbij Espartero met het zamenstellen van een ministerie wordt belast. Zij heeft verklaard, dat deze keuze nationaal was en geheel haar vertrouwen verdiende, maar dat zij zich niet dan na volkomene voldoening zoude ontbinden. Espartero had aan de koningin magtiging gevraagd om zich naar Madrid te begeven, ten einde in persoon met de junta te onderhandelen; den 21 wachtte hij het antwoord der ko ningin om derwaarts te vertrekken. Te Madrid meende men den 17 zeker te wezen, dat de koningin van Engeland een' eigenhandigen brief aan de regen, tes Christina had geschrevenmet aanbieding van hare on dersteuning en het zenden eener zeemagt van Gibraltar naar Valencia, ter harer beschikking. Corunja, Betanzos, Orenze Oviedo, Santona, Casto de Urdialos hadden zich voor den opstand verklaard en juntas gevormd. Te Pampeluna en St. Sebastiaan hadden pogingen tot opstand plaats gehad welke echter door de bevelhebbers dier vestingen krachtig waren bedwongen. VLISSINGEN den 28 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: de twee Gebroeders, B. A. Ricke van Liverpoolmet klipzout en stukgoederen Chance, J. Lamslaine, en the ffiltren, W. Wilsonbeide van St. Domingomet koffijla fierge MarieJ. P. Beek- mann, van Marseille, met stukgoederen; PÉclair, J. Pe- dersen, van Magadore, met wol; Concordia, R. Lovius van Bergen, met stokvisch; DorotheaC. Dierks, van Li verpool, met zout en stukgoederen; Amalia CharlotteC. Westergaard van de Oostzeeen Albert Alexandre J. C. Dalmskevan Memel, beide met boutwaren; de Joseph L. Bens, van Tabasco, met campechehout; de Kleine Leeuw P. L. Ceulemans, van Rotterdam, en leFrancois, J. Muys, van Amsterdam, beide met suiker; Emelie, P. F. Hekman, van Bordeaux met wijn. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: ArdiameA. Broeckman naar Go- thenburg; llualcoW. G. Furber, naar Nevvcastle, met ballast; Ilerzogin Amalia, T. Tonner, naar Bremen, met suiker; Sophia MargarethaF. llaesloop, naar Hamburg, met stukgoederen; der IsisJ. Maass, naar Newcastle; AlexandrineN. Permienop avontuur; Ilenriette Char lotte, J. P. Bruss; Ilenriette Hermann, P. H. Fretwurst, en de Maria, C. Rehberg, alle drie naar Rostock Met ha E. But, naar de Wezer, alle zes met ballast. Van Gent: MarongoJ. E. Gillespie, naar Newcastle, en le Cerf', P. Fatoine, naar Sunderland beide met ballast. Van deze stad: the StarlingR. Shephard naar Sunder land, met ballast. Middelburg den 23 September 1840. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd I Middelburg den 25 September 1840. Eenige kennisgeving. J. J. A. BAERT Apotheker en A. E. BOOMER van Rotterdam. J. HUISSOON en J. PEPER. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, Sara Johanna de Jager, Echtgenoot van Middelburg den 26 September 1840. J* SNIJDERS. Heden werd mijn hart diep getroffendoor het ontvangen der smartvolle tijding, dat mijn geliefde Echtgenoot, de Wei-Edel Gestrenge HeerJOMANNES DEKKERS, Schrij ver en fictualiemeester op Zr. Ms. Fregat de Rupel, in den ouderdom van ruim veertig jaren, op den 30 April jl. in de Oost-Indien is overleden. Zij die den Overledene in zijne belangstelling en activi teit gekend hebben, zullen kunnen beseffen wat ik met mijne beide Kinderen, die nog te jong zijn om hun gemis te ge voelen in hem verlies. Vlissingen M. E. POLEY den 27 September 1840. Wed. J. Dekkers. Heden overleed na een smartelijk lijden van vier maan den, onze jongste Zoon, TEUNIS CORNELIS STAMPE- RIUS, in den nog jeugdigen ouderdom van 18 jaren en 17 dagen, tot droefheid van zijne Ouders en eenigen Broeder. Middelburg A. MEIJER, den 28 September 1840. C. MEIJER, geb. v. Andel. Algemeene kennisgeving, zoo binnen als buiten de Stad. BEKENDMAKING. He ondergeteekende neemt de vrijheid aan de respecttvc Ingezetenen dezer Stad bekend te maken, nat het hem gelukt is een Wind-Zuiverings-Werktuig te ontvangen, waarmede hij de Vederen BEDDEN kan zuiveren van alle Stof, Wor. men enz., ook van allen kwaden reuk, die door ziekte of anderzins mogt voortgekomen zijnzoo dat de Veren aan nieuwe gelijk worden. Adres lange Noordstraat, C. 24. P. SEUMERS. Schipper P, BULTRIJS legt in lading naar ANTWER PEN en BRUSSEL, en zal Zaturdag vertrekken; Goederen of Commissien mede te geven hebbende, adressere men zich bij den Commissaris F. van Groenewegen. Jn lossing Schipper A. van de Griend, met eene Lading SCHAAL-en MEETKOLENvoor rekening van A.Befort. H^en in lossing SCHAAL-, ROER- en grove MAAT- KOLENte bevragen bij A. PieterseDampoort. (ferstond of tegen November, op een' vrolijken Stand, twee gemeubeleerde of ongemeubeleerde BOVENKAMERS te huurte bevragen bij den Boekdrukker Beukers. jyjet November eene WERKMEID benoodigddie met den Pot kan omgaanadres bij van Benthem Jutting. Ji)ene Burger DIENSTMEID, met Pot en Wasch kun nende omgaanmet November benoodigd in den Langen, delft, B. 150. Met November eene Burger DIENSTMEID benoodigd, die met den Pot kan omgaan, LangendelftLetter H. No. 9. Dezelve vertrekt, van aanstaanden Donderdag den 1 October, tot den laatsten Maart van Middelburg van Goes 's morgens ten ure. 's morgens ten ure. 's namiddags,, 3J 's namiddags 2J Rijdt af bij F. van GROENEWEGENalhier. VARENDE TUSSCHEN September 1 840. van Middelburg 'Dingsdag 29, voorm. 6\ ur. October. October. ♦Vrijdag 2, 6 Zaturdag 3, Zondag 4, 45 Maandag 5, Dingsdag 6, Woensd. 7 Vrijdag 9, 9 Zaturdag 10, •Zondag II, 4 Maandag ia Dingsdag 13, 5$ Woensd. «4, van Rotterdam 10 lo 4 5 6 Op de met een gemerkte dagen duurt de overvaart iet» langeruit hoofde van den tegenstand des strooms, Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand September op de volgende uren; van Vlissingen Dingsdag 29, namidd. 2 ur Woensd. 30, 2* October. Donderd. 12 Vrijdag 2 Zaturdag 3 van Breshens Dingsdag 29, namidd. 3 ur. Woensd. 30, 3^ October. Donderd. 13 Vrijdag 2, 4^ Zaturdag 3, 5 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2