MIDDËLBURGSCib, COURANT, N°. 117. Dingsdag 1840. 29 September. ^x/- BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bckctibwaktug. fhiblicatic. MAATSCHAPPIJ: TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. NIEUWSTIJDINGEN. ZDititecïtlattb. (©root-Brittaitje. Jrawferijfe. Belgtc. ücbcvlaitbcn. i V^**: i F L.N-C- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dac door de Stemgeregtigde In- en Opgezetenen dezer Stad, op voeten wijze als bij het Re glement voor het Bestuur der Steden is voorgeschreven, ter vervulling der vacature bestaande in het Stedelijk Kies-Col- legie, is benoemd de Heer Frangois Zacharias Ermerinsen zulks in plaats van den Heer Mr. Franpois Ermerins, over leden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 28 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Kohier van de Personele Belasting Dienstjaar i8|§, bevattende de aanslagen ten gevolge van gedane schattingen en tellingen, op aanvrage der Belasting schuldigen der Wijken A.-K., door den Heer Staatsraad Gouverneur executoir is verklaarden ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg, zijn van voornemenom op Dingsdag den 6 October aan staande, des voormiddags ten 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuis, als naar gewoonte in het openbaar aan te be steden de in de Gestichten hunner Administratie benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN, voor het jaar 1841. De COMMISSIE van Administratie over het Burgerlijk en Militair HUIS VAN VERZEKERING, te Middelburg zal op Dingsdag den 13 October 1840, ten tien ure pre cies openlijk aanbestedende levering der onderscheidene Artikelen, benoodigd voor het onderhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1841; liggende de Conditiën in gemeld Gesticht voor een iegelijk ter lezing. Afdeeling Middelburg. ALGEMEENE VERGADERING der Leden, op Don derdag den 1 October, des middags ten half één uur, inde Concertzaal, tot aanhooring der Rekening over het verloo- pen Maatschappelijk jaar, en van het Rapport wegens het verhandelde ter Elfde Algemeene Vergadering der Maat schappij te Amsterdam, op den 27 en 28 Augustus 11. ge houden. De Secretaris der Afdeeling voornoemd G. A. FOKKER. BERLIJN den 22 september. Gisteren heeft de plegtige intrede van HH. MM. de koning en koningin binnen deze residentie plaats gehad. De trein is langs den straatweg naar Frankfort de Frankforter-poort binnengereden, waar de ste delijke regering de vorstelijke personen verwelkomde, die daar op, door de rijk versierde en met eene tallooze menigte ver vulde straten hunnen togt tot de Alexatidersplaats voort zetten welke tot het middelpunt der feestelijke ontvangst be stemd was, en waar eene groote eerepoort was opgerigt, aan wier ingang 180 in het wit gekleede meisjes HII. MM. een toepasselijk gedicht overreikten. Onder luid gejuich kwa men de koning en koningin op het paleis aan. Des avonds is de geheele stad prachtig geïllumineerd geweest. FRANKFORT den 22 september. De berigten uit Kon- stantinopel loopen tot den 2 dezer, en houden in, dat aldaar voortdurend drukke conferentien tusschen de vertegenwoor digers der vier verbonden mogendheden en den minister Re. schid-pacha plaats hadden. Lord Ponsonby had den Engel- schen generaal Takmouth en den overste Schmidt naar Syrië afgezonden om de bewegingen der Turksche troepen te be sturen en deu opstand aan den Libanon die weder begon nen zou zijn, aan te wakkeren. LONDEN den 23 september. Prinses Augustazuster van wijlen den vader der koninginis gisteren avond11a eene zeer langdurige en smartelijke krankheid, in den ouder dom van bijna 72 jaren, in haar paleis Clarencc-House ai- bier, everleden. Het linieschip the Queen, van 110 stukken, zal eerst daags gereed zijn om in zee te steken. De Rodneyvan 92 stukken, is van Plymonth naar Cork gezeild, om troepen in te nemen, en zal vervolgens naar de Middellaudsche Zeever- trekken werwaarts de Vanguarden verscheidene kleinere oor logsvaartuigen reeds gezeild'zijn. Alhier ontvangen particuliere brieven uit Pruissen doen het voorkomen, als had de thans regerende koning het Londensch traktaat niet uit eigen overtuiging der noodzakelijkheid daar van geteekend maar alleen om de belofte van zijnen over ledenen vader niet te schenden, die zich verbonden zou heb ben, dat Pruissen daaromtrent eene lijn met Rusland zou vol gen. De Pruissische minister aan het Fransche hof, baron von Arnim is volgens deze brieven altijd zeer af keerig van het sluiten van genoemd traktaat geweesten wendt po gingen aan om nieuwe diplomatieke verbindtenissen aan te knoopenwaaraan Frankrijk deel zou kunnen nemen. Het traktaat van 15 julij en de daarbij behoorende staats stukken die thansna de uitwisseling der ratificatien hun volkomen beslag hebben erlangdzijn gisteren door ons re geringsblad in hun geheel medegedeeld. Tevens is openbaar gemaakt het protocol van eene den 17 september alhier ge- houdene conferentie van de gevolmagtigden der vijf mogendhe den die het genoemde traktaat hebben gesloten. Dit proto col luidt aldus: De gevolmagtigden der hoven van Groot-Brittanje Oostenrijk Pruissen en Rusland, na de ratificatien te heb ben uitgewisseld van de overeenkomstden 15 julij jl. aan gegaan hebben besloten ten einde de belangloosheid in haar ware licht te stellenwaarmede hunne hoven bij de sluiting van die overeenkomst zijn te werk gegaanplegtig te ver klaren Dat bij de uitvoering van de verbindtenissen, voorde contracterende mogendheden uit vorengemeide overeenkomst voortvloeijende deze mogendheden niet trachten zullen, naar eenige vermeerdering van grondgebied, geen uitsluitenden in vloed, geen handelsvoordeel voor hare onderdanen, welke elke andere natie niet gelijkelijk zal kunnen erlangen." De gevolmagtigden der bovengemelde hoven hebben be sloten deze verklaring in dit protocol op te teekenen. De gevolmagtigden der Ottomanische Porte, eene regt- matige hulde brengende aan de goede trouw en onbaatzuch tige staatkunde der verbondene hoven, lieefc kennis van deze verklaring genomen en heeft op zich genomen, dezelve aan zijn hof over te maken. Door het dagblad, hetwelk 'teerst het traktaat van 15 julij en de daarbij behoorende staatsstukken bekend gemaakt heeft, wordt nu ook medegedeeld de nota, welke de minis ter Palmerston den 16 september jl., bij gelegenheid van de mededeeling van het traktaat enz. aan den Franschen gezant, aan dezen heeft toegezonden. In deze nota komt het vol gende voor De ondergeteekende kan deze mededeeling aan Z. Exc. den heer Guizot niet doen zonder op nieuw hem de zeer op- regte smart vac Hr. Ms. gouvernement uit te drukken dat de bedenkingen die het Fransche gouvernement gemaakt heeft tegen het deelnemen aan de maatregelen voor welker tenuit voerlegging deze overeenkomst voorzieningen behelst, eenen hinderpaal hebben opgeleverd, die Frankrijk belet heeft, om als mede-contracterende partij aan die overeenkomst deel te nemen. Maar Hr. Ms. gouvernement vertrouwt, dat het kabinet der Tuilerien in de bepalingen van deze overeenkomst onbetwistbare blijken zal zien dat de vier mogendhedenbij het aangaan der verpligtingendie dezelve behelst, bezield zijn geweest met eene onbaatzuchtige begeerte om die grond beginselen van staatkunde ten aanzien van Turkije te hand havenwelke Frankrijk, bij meer dan eene gelegendheid duidelijk en met nadruk verklaard heeft zijne eigene te wezen dat zijbij de schikkingendie zij in het oog hebbengee nerlei uitsluitend voordeel voor zichzelven zoeken te ver krijgen en dat het groote deel van haar streven is om het bestaande evenwigt van magt in Europa te handhaven en om gebeurtenissen af te venden welke den algemeenen vrede zouden verstorend'' Uit Lissabon zijn berigten tot den 14 dezer. De op stand te Castello Branco was toen nog niet geheel gedempt, hetwelk minder aan de magt der oproerlingen dan aan ge brek aan eendragt en ijver bij de troepen der regering werd toegeschreven. Ook te Aveiro hadden oneenigheden plaats gegrepen. De wet op de schorsing der habeas-korpus acte was tot den 14 november verlengd. PARIJS den 23 septemberDe ministeriele bladen dee- len ofiïciele opgaven mede nopens de wapeningenwelke thans van wege de regering geschieden. Het getal veldstuk ken zal van 1000 tot 1600 gebragt worden. De voorraad van vuurwapenen is reeds zeer aanzienlijk. Voor een leger van 630,000 soldaten en 300,000 nationale gardes heeft men drie snaphanen per hoofd. Voor het wapenen der versterk te plaatsen heeft men het giéten van 1000 stuks vestingge- schut bevolen. Door het oproepen der contingenten van de verschillende ligtingenzal het leger tegen het einde der volgende maand 510,000 man bedragen. De ruiterij zal 60,000 paarden sterk zijn, In alles zal het leger 630,000 man in het aanstaande voorjaar tellen, behalve de 300 ba- taillons nationale gardes. De officiële en andere dagbladen van heden bevatten het volgendeDe koningin van Spanje heeft het ontslag van het ministerie Sancho bij decreet van den 16, aange nomen. Bij decreet van denzelfden dag heeft zij den gene raal Espartero benoemd tot voorzitter van den ministerraad, en hem de vereischte volmagten verleend, om zelf een ka binet zamen te stellen. De generaal Espartero heeft die be trekking aangenomen. De Constitutioiinel drukt ten aanzien van deze ministeriele revolutie de hoop uit, dat zij de laatste zijn zal. Hij is van meening, dat deze keuze der koningin en hare conces- sien voldoende zijn zullen -om de orde te herstellen en eenige vastheid van zaken in het schiereiland te bewerken. PARIJS den 24 september. Het orgaan van den heer Thiersde Constitutionne!verklaart heden dat Frankrijk geen regtstreelts aandeel heeft aan de voorstellen door den onderkoning van Egypte aan den sultan gedaan dat Frank rijk niets voorstelt, en dat het gevolgelijk niet Frankrijk zal zijn die eene weigering zal hebben ondergaan. Intusscben houdt men het er vrij algemeen voor, ook naar aanleiding der Engelsche bladen dat de voorstellen van Mehemed-Alizoo al door de Porte dan toch niet door de mogendheden zullen worden aangenomen. Men ziet alzoo met groot verlangen alhier nadere tijdingen te gemoet. Madame Lajfarge bevindt zich bij voortduring in het paleis van justitie te Tullein de kamer welke de conciërge voor haar heeft ingeruimd. De staat harer gezondheid wórdt eenigermate beter. Haar eenige wensch is lang genoeg in het leven te mogen blijven, om hare onschuld bewezen te zien. Volgens eenen brief van Tulle van den 21 dezer, is daarop nieuwe hoop. De heer Raspaildoor de verdedigers der veroordeelde naar Tulle ontboden, moet er dien dag zijn aangekomen. Zijne vertraagde aankomst wordt toegeschreven aan het ongeluk dat zijn rijtuig driemalen op den weg naar Tulle gebroken is. Men heeft den beroemden scheikundige hooren zeggen: „Als men mij het behangsel derregtzaal, of maar oude stoelen geeft, neem ik aan er meer arsenicum uit te halendan in het ligchaara van Lajfarge gevonden is." De borden onderzoekende, op welke de arsenicale vlekken zijn verkregen verklaarde de heer Raspaildat die vlekken ge volgen waren van de gebruikte salpeterzure potaschen dat de heer Orfiladezelve gebruikt hebbendedaarop ten on- regte het besluit van vergiftiging heeft gegrond. De heer Raspail is voornemensin dien geest, eene memorie te stellen. In den morgen van II. zondag heeft madame Laffarge hare voorziening in cassatie geteekend. De jongste berigten uit Madrid tot den 17 houden, dat de rust uiterlijk in desrad steeds bewaard bleef; de jun ta ging intusschen voort van de magt, die zij zich aangema tigd heeft, gebruik te maken, om alle bezadigde lieden van invloed te vervolgen en te verbannen de voormalige mi nisters leden van het kabinet des heeren Perez de Castro waren voor verraders verklaard. De bevolking leed intusl schen door de duurte der levensmiddelen en de opeenhooping van troepenwaarvan er nog dagelijks in de stad kwamen. De tegenwoordig bovendrijvende partij was, in drie onder- deelen verdeeld het eerste bestond uit de nieuwe gematig den, aan wier hoofd zich de voornaamste parlementaire le den, de heer SanchoInfante, een deel van de junta, enz. bevonden tot het tweede onderdeel behoorden de voorstan ders eener cent.ale junta, die een nieuw regentschap ver langen het derde onderdeel maakten de voorstanders eener republiek uit. Het Journal des Débatsheden over de nieuwe crisis in Spanje sprekende, zegt, dat dit land thans onder het mi litaire dictatorschap is gekomenhet betreurigwaardigste daarvan was echter, dat dit dictatorschap in handen van iemand was gevallen, die zich tot heden slechts onderschei den had door zijn onvermogen om hetzelve uit te oefenen. In vaste handen gekomen, zou men kunnen zeggen, dat de orde uit den willekeur zou kunnen tevoorschijn komen, maar met een man als Esparterodie niet op de hoogte van zijne rol was, kon men niet zeggen waarheen de gebeurte nissen Spanje zouden heenvoeren. BRUSSEL den 04 septemberDe beroemde Nederland- sche schilder Koekkoek bevindt zich alhier, de Belgische schilders zijn, naar men verneem:, voornemens hem een ban ket aan te bieden. De nieuwe leeningheden bij de algemeene maat schappij opengesteld, is ten volle ingeschreven. Eergis teren ten 8 ure des avondsis de opening der september feesten met eene losbranding van het geschut aangekondigd. ANTWERPEN den 24 september. Men verwacht "hier binnen zeer kort de aankomst van de Hollandsche stoomboot de stad Rotterdamgebouwd voor rekening van de N-dc landsche stoomboot-maatschappij. Deze boot is geheel" van ijzer. Den 26 octobei eerstkomende en volgende dagen, zal te Gent de derde veiling plaats hebben der boeken, nagela- ten door wijlen den boogleeraar Lair.mens\ de catalogus be- vat meer dan 7,000 boekwerken en handschriften. s GR'AVENHAGE den 25 september. Z. M. heeft be noemd, tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de heeien mr. J, JVeerts.7. .7. 77. van IVickevoort Crorn. mclin en jhr. mr. 77. 71/. A. J. vast Asch.van TVijckalle le-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1