Lager Onderwijs. STOOMJAGT, rIdem HH- ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. 5J«r. 61 DE STOOMBOOT DE SCHELDE Va» VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Septemberop de volgende uren s indezen, werd aangesproken, met heilweusch aan Zijn-Ed. •dat deszelfs vergevorderde jaren nog eenigzins tnogten wor- den gerekt, opdat het grooce nut, dat deze verarmde ge meente door de weverijen ondervindtdoor hem nog mogt gezien en ondervonden wordenhetwelk door den grijsaard met aandoening en dank-erkentenis werd aangenomen zijnde daarna gebruik gemaakt van de ververschingen die daartoe door Zijn-Ed. werden aangeboden, terwijl de middag door de werklieden in gepaste vrolijkheid werd doorgebragt. MIDDELBURG den 25 septemberAan de verlichting op den Kampveerschen toren te Vere zal eene herstelling en verbetering van licht bewerkt worden dit licht wordt dien tengevolge,, sedert den 21 dezer, niet ontstoken; zullende er, van wege Zijne Exc. den minister van marine en kolo niën eene nadere aankondiging geschieden van het tijdstip waarop de ontsteking van het verbeterde licht zal plaats hebben. Zaturdag 11. namiddags heeft de bliksem den mast der van Kampen naar Zutphen onderweg zijnde stoomboot Dru~ sus getroffen. Hoezeer er in de kajuitwaarheen de regen de passagiers bijeengedreven hadop het oogenblik van den slaglicluschittering gezien en sedert in het dek boven de zelve eene scheur ontdekt is zoo dat het schijntdat al thans een deel van bet electrieke vuur in de kajuit is door gedrongen heeft niemand letsel bekomen. Alleenlijk is de kok van het schip door den schok omvergeworpen. Het bo vendeel van den mastdat door den bliksem getroffen was en waaraan een ketting hing, is geheel verbrijzeld. Ook in de gemeente Sappemeerprovincie Groningenis, in den namiddag van dien dag, door dit onweder een boeren huis en schuur getroffen en afgebrand, waarbij geheel de in gezamelde oogst, een kalf en andere goederen een prooi der vlammen zijn geworden. Den 19 dezer is zekere Stierseigenaar eener jene verstokerij te Hasseltin den kokenden ketel gevallen. Hoe wel hij er spoedig werd uitgehaald had de man reeds zoo veel geleden dat hij nog dienzelfden dag een' marteldood -is gestorven. Men heeft nadere berigten omtrent de aardbeving ■welk een gedeelte van den berg Ararat heeft doen instorten. Volgens een schrijven uit Tiflis van den 12 augustus, was door die zelfde aardbeving de stad Nachitschewan gansche- lijk vernield alle gebouwen in Erivan beschadigd en twee districten verwoest; doch de grootste verwoesting was inde nabijheid van den Ararat zeiven aangerigt. Een groot dorp is, als Herculanum en Pompeji, met meer dan 1000 zielen bedolven geworden-; te gelijk ontstond er in den berg een breeden stroom, welke alles op zijn weg medesleepte en ver hielde. De aardbeving hield, bij het schrijven van-het be- rigtnog aan, doch werd zeldzamer en flaauwer. Ingezonden Zoo immer de woorden van Cicero bewaarheid zijn ge- -wordendat er geen grooter en beter geschenk aan den Staat kan gegeven wordendan de opvoeding en het on- derwijs van de jeugd dan voorzeker zijn dezelve dezer dagen allertreffendst bevestigddoor de vergelijking van het lager onderwijs in Engeland en in ons Vaderlanddoor P. de Raadt. Onder dezen titel ziet in 's Gravetihage een aller belangrijkst werk het licbt, de vrucht van eigen onderzoek en nasporinggedurende den zomer van het vorige jaarin Londen, door dezen verdienstelijken schrijver gedaan. Hetzelve is verdeeld in vier afdeelingen, onder de vol- ,gende opschriften I. Scholendie beschouwd moeten worden als over blijfsels uit een vroeger tijdperk; II. Stelsel van wederkeerig onderwijs III. Nieuwste leerwijze; IV. Tegenwoordige gang van zaken in ons Vaderland. No. 1. bevat uittreksels uit belangrijke mededeelingen zoo wel van liedendie ambtshalve onderzoek hebben moe ten doen naar de volksbeschaving en het onderwijs in Enge land als van partikulieren die zich de belangrijkheid der zaak hebben aangetrokken, en door eigen, vrijwillig in liet werk gestelde onderzoekingen, zich hebben moeten overtui gen dat het met de verlichting der lagere volksklasse zeer slecht gesteld is; zoodat men zich verwonderen moet, dat een Staat, in welkende industrie en de weelde al hooger en hooger trap bereikt hebben, de talrijkste klasse zijner bur gers tot in de 19de eeuw toe zoo schandelijk verwaarloosd heeft. De officiële rapporten althans, aan de gecommit teerden van wege het parlement tot de zaken van het volks onderwijs in 1838 medegedeeld, komen allen daarin overeen, dat dit onderwijs zeer onvolledig is, en dat er, betrekkelijk gesprokeneen goed volks-onderwijs schaarsch in Engeland wordt aangetroffen dat de onderwijzers in de gewone dag scholen geene toereikende kundigheden bezittenen geene denkbeelden hebben van eene goede leerwijzenoch van eenige Godsdienstige en zedelijke - opvoeding; alsmede dat de onderwijzeressen in de matressen-scholen over het alge- meen ten eeneraale ongeschikt zijn. Zoo levert de schrijver, onder meer, de volgende recensie uit the Monthly ReviewNo. IV, auguscus 1839: Er is thans geene partijnog eenig individu in ons n land, die niet geheel en van ganscher harte toestemt, dat het een dringend vereischte is eene groote uitbreiding te geven aan het zedelijk en verstandelijk onderwijsof die n ontkennen zoude, dat Groot-Brittanje zeer ten achteren is bij andere landen ten aanzien van het voorzien in eene 1 zaak, die in het naauvvste verband staat met deszelfs magt en aanzien. Op de eene of andere wijze moet de voor- ziening plaats hebbenen zulks hoe eer hoe beter." Lezenswaardig is vooral het berigt van den menschlieven- den en in ons Vaderland ook bekenden dr. James Philips Kaydie, in zijne hoedanigheid van geneesheer, zes jaren lang met de armen van Manchester in onmiddellijke aanra king is geweest. Uit eigen liefhebberij heeft hij dan ook vele scholen aldaar bezocht, en in februarij 1838 aan de straks genoemde commissie de verzekering .gegevendat de berigten van het Manchester statistiek genootschap volkomen waarheid behelzen, en noemt, onder meer andere daadzaken, het volgende opdat er voor de mindere klasse geene school bestaat, waar echt Godsdienstig onderwijs, zuiver zedelijke opleiding en toereikend onderwijsin datgene wat behoefte is voor die klassevereenigd zijn. Boven- dien is een derde deel der kinderen van tusschen de 5 en 15 jaren geheel zonder school-onderwijs. Vele matressen- schooltjes worden gehouden in morsige ongezonde kamer- tjes, soms in besloten vochtige kelders of op oude ge- brekkige vlieringen. Het onderwijsdat hier gegeven n zoude wordenis dien naam geheel onwaardig. In de meeste jongens dagscholen is geene de minste orde noch regel; de verwarring, welke daarvan het gevolg is, ge- voegd bij de onbekwaamheid der meestershet overgroot getal leerlingen onder slechts eenen meester; de onregel- matige opkomst der leerlingen; het gebrek aan boeken, en de onoordeelkundige leerwijze, of liever, het mangel aan alle leerwijze, maken die scholen ontoereikend tot eenig wezenlijk onderwijs. Godsdienstig onderwijs bestaat alleen in het doen opzeggen van den catechismus; zedc- Iijke opleiding, vorming van den geest, verbetering van het hartworden geheel en al verwaarloosd. In Man- chestermet eene populatie uan 230,000 menschen, zijn 20,754 kinderen die of geen of zeer slecht onderwijs genieten." Bij het lezen dezer berigten mag men dan ook wel met den schrijver vragen, of het gemoed niet vol geraakt en het hart niet beklemd wordt, wanneer men aan de eene zijde zoo groote armoede en zoo nijpend gebrekten aanzien van de eerste en dringendste behoeften van den Staatvolks-on derwijs en volks-beschaving, gewaar wordt, en aan de an dere zijde de ruimste overvloed van alleswat kunsten en wetenschappen aan de beschaafde standen aan te bieden hebben verspreid ziet Hoe groot is Engeland ih het eene, hoe klein in het an dere 1 De aartsbisschop van Canterbury moge in zijne redevoe ring, den 5 julij 1839 in het buis der lords gehouden, zeer wiisgeerig en niet onjuist deze tegenstrijdigheid hebben afge leid van de tijden der Hervorming toen alles voor de hoo- gere en niets voor de lagere standen gedaan werd met oog merk om de aanzienlijke te ontrukken aan de onwetendheid die hen eeuwen lang bekneld had gehouden; in de laatste tijden toch vermag zulks meer aan gebrek van belangstel ling, aan niet genoegzame overtuiging en bekrompene be grippen omtrent eene ware volks-verlichting worden toege schreven, maar voornamelijk ook aan het onvermogen van partikuliere pogingenniet ondersteund door wettelijke ver ordeningen en door voorzieningen van gouvernetnents-wege. Sedert 1804 evenwel hebben menschenvrienden zich ver eenigd en pogingen aangewendom eene school-verbetering in dit rijk daar te stellen; hier en daar armen-scholen te stichten en van lieverlede een schitterender licht over dit akelig tafereel te verspreiden. De uitkomsten dier bemoeiingenhoezeer tegenstrijdig aan de beginselshier te lande genoeèzaam gelijktijdig met hetzelfde doelwit ondernomen zullen gewis niet onverschil lig zijn voor elkdie belang stelt in het volks-onderwijs en die dan ook in het aangehaalde werk des wegens de naauw- keurigste inlichtingen zal bekomenzoo met betrekking tot de geschiedkundige ontwikkeling van de Bell-Lancastersche schoolverbetering en hare gevolgen ais ten aanzien van de bezoeken in scholen van wederkeerig onderwijs door den der zaken kundigen schrijver afgelegd, en uit de aan hem oorspronkelijk medegedeelde rapporten. Aan deze beschouwingen zijn de tweede en derde afdee lingen van dit belangrijk werk toegewijd terwijl de laatste afdeeling de goedkeuring van ieder' welgezinden Nederlan- der zal wegdragen zoo dat tnen met den schrijver in de overtuiging zal deelendat onze wet op het lager onderwijs de kiem in zich bevat van veel voortreffelijksen den bes ten grondslag is waarop ons schoolwezen gebouwd zou kun nen worden. De Nieuwe Bijdragen voor Onderwijs en Opvoedingvan augustus 11. leveren mede een belangrijk verslag van den heer J. Haefkensschool-opiiener in het 4de district van Zuid-Holland wegens eenige in dit jaar afgelegde schoolbezoeken in en bij Londen, voornamelijk ook van eene bewaarschool aldaar. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdamden 23 September 1840. Werkelijke Schuld 4gja 5oJ Idem Nieuwe Grootb. 97 - 97^ Rest. Uitgest. dito. - Kansbiljetten ai|- 22j Amortisatie-Syndic. 88J- 88$ 5£ pei. 72J- 751 1») Dit werk is bij de Uitgevers dezer Courant re bekomen. Mandei-Maatschappij i62j-i63 Dito Leening i3 m.ïaoj-ioo® Rhijn Spoorweg - Lcening 1837 Losr. g3J- gij Fransche 3 pet. 74$ Engelsche gecons 68J- 68J Rusland, Hope C. io5ja to5$ Leening 4§||. io3$-io4J Inschrijvingen Spanje Ardoiti Coupons Oostenr.Go//. C. 4 pet. Metaliek >9j- i5$- 16J Pruissen 183a. f Denemark. N. Lond. Napelsche certificat. Middelprtjzex van de volgende Gras es enz n •- t Middelburg, 24 September 1840. Tarwe Rogge Gerst, Haver, Boekweit de Nederl. Mudde 10 05 - 6 40 4 75 - 4 r> 5 Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 19! Cts. Roggenbrood, 14^ OO VLISSJNGEN den 25 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: ProvidcnceE. Sikkes, van Rio-Janeiro met koffijKrageroe, S. Eilertsen van Dantzig, met houtwaren. Ook is nog ter reede gekomen: the Pearl, W. Bragg van Ipswich naar Ostende, met passagiers. Met Gods hulp verloste heden allervoorspoedigst van eenen welgeschapenen ZOONIV. H. G. Landsknegthar telijk geliefde Echtgenoot van Bresicens G. BATTEKÉ den 22 September 1840. Predikant. Te Goes beviel, op den 23 September 1840, van eene DOCHTER, J. A. HORDIJK, geb. FOKKER. Eenige kennisgeving. pjeden verloste voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, J. Abrahamsegeliefde Echtgenoot van Vlissingen \V. van der OS den 24 September 1 840. Konitiklijk Geoctroijeerd Brand- spuit-Fa brijkant. bekende en onbekende Schuldeischers in de, onder het voorregt van Boedelbeschrijving, aanvaarde Nalatenschap van den Heer JOHAN ADAM van BUREN, in leven Bont werker te Middelburgworden door de Erfgenamen opge roepen om te komen in het Nederlandsch Logement in de Abdij te Middelburg, op Vrijdag den 16 October aanstaande, des middags ten één uur ten einde de rekening en verant woording van hun beheer op te nemen en indien er geen verzet plaats heeft, hunne Schuldvorderingen te ontvangen, voor zoo ver het bedrag dier Nalatenschap toereikend zijn zal. Middelburg, 24 Sept. 1840. Namens de Erfgenamen, P. de MARET TAK, Prokureur. De Notaris Mr. A. F. Sijjié zal op Maandag den 28 September 1840, des avonds ten acht ure, in de Boven zaal van de Sociëteit de Vriendschap, in den Langendelft te Middelburg, Wijk H. Numero 14, krachtens Regterlijke magtiging in het openbaarbij opbod en afslagaanbie den te verkoopen Eerstelijk: een HUIS en ERVE zijnde eene HERBERG, genaamd het gouden Truweelstaande en gelegen op de groo te Markt te Middelburg, Wijk K. No. 167, bij het Ka- daster bekend Sectie D. No. 512 groot 1 Roede 43 Ellen in de Grondbelasting aangeslagen over 1840, op f 21. 'Ten tweede'. Een HUIS en ERVE, staande en gelegen in de Zandstraat te Middelburg, Wijk Q. Numero 216, bij het Kadaster bekend Sectie D.No. 99, inde Grondbelas ting aangeslagen over 1840, op ƒ7,60. En ten derde: eene aanzienlijke partij, zoo BOUW- als WEILAND gelegen in den Dorpsblok gemeente Ooster- landEiland Duiveland Arrondissement Zierikzee, bij het Kadaster bekend Sectie F. Numeris 166, 167 èii 168, ter gezamenlijke grootte van 4 Bunders45 Roeden 60 Ellen Gronds, leverende jaarlijks aan den Eigenaar een zuivere pacht van 53 80 centen terwijl alle onderhoud en be werking, benevens alle Grondlasten, GeschotBaanderlas- ten en verdere Belastingen ten koste des Pachters zijn. Gemelde Vaste Goederen zijn op den dag der Verkooplng voor een ieder te zien, doch de Huizen niet anders dan op vertoon van een Permissie-Biljette bekomen ten Kantore van genoemden Notaris, bij wien de Koogconditien, acht dagen vóór de Veiling, ter lezing zullen liggen terwijl bo vendien berigt nopens de Koopconditien van het laatste Per ceel zal te bekomen zijn in het Gemeentehuis te Ooster- land. Het laten zien van het Land vóór den Verkoopdag staat ter beleefdheid van den Pachter Adriaan van der Maas, te Oosterland. ^an het thans gesloopt wordende SLOT te BAARLAND zijn uit de hand te koop onderscheidene soorten van AF BRAAK waaronder Chineesch en Verguld-lederen Behang sel Marmeren Schoorsteenen, Kozijnen met Paneel-deuren en Glazen Ramen, Marmeren en andere Vloersteenen Dak- teijen, Balken, Ribben, Deelen, Metselsteen en eene aan zienlijke partij oud Lood. Uit de hand te koop eene Plattelands APOTHEEK met de daarin zich bevindende MEDICIJNEN; te bevragen bij den Heer Moenste ZUIDZANDE. Portvrij BLOEMBOLLEN, bij C. van de Putte, Pottenmarkt. Engelsche OESTERS en beste PORTERbij v. d. Abeete. Bij den Boekverkooper E. HENDRIKSE wordt lieden uitgegeven het Veertiende Vervolg op den CATALOGUS zijner Publieke LEESBIBLIOTHEEK, bestaande thans uit vier-duizend en ruim zes honderd Nommers der belangrijkste Werken in onderscheidene talen en van de meest-geaclue Schrijvers. Op voordeelige conditiën kan in dezelve ter lectuur worden deelgenomen-. September van Middelburg ♦Zondag 27, voorm. Dingsdag 29, 1840. van Rotterdam Zaturdag 26, voorm Maandag 28, 5 Woensd. 30, 4a ur„ van Vlissingen Zaturdag 26, middag 12 ur. Zondag 27namidd. r Maandag 28, 1* Dingsdag 292 Woensd. 30, van Rreskens Zaturdag 26namidd. r Zondag 272 Maandag 28 Dingsdag 29, Woensd. 30 ur, 3 ?5 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS»

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2