MIDDELBÜRGSCHE COÜRA WT. N°. 116. Zaturdag 1840. ■/■•a l 26 September. Ifr.iafcrijfï. NIEUWSTIJDINGEN. «Ehtüöcftlaub. <Siroct~S*ritiAn}c. iücöcrlatt&cn. De abonnemerits-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dff Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan dc prijs van één tol zes regels is/i, 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het ragt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 20 september. Men schrijft uit Ro me dat de Pruissische graaf Brühlmet eene buitengewo ne zending bij den Heiligen Stoel belast, aan denstaats-secre taris kardinaal Lambruschiniden wensch zou hebben te kennen gegevendat de Pauselijke regering den aartsbisschop van Keulen tot het vrijwillig nederleggen van zijn ambt over haalde doch dat deze poging zonder gevolg was gebleven. In brieveu uit Parijs door Dtiitsche dagbladen mede gedeeld worde betoogd dat de versterking dier hoofdstad niet tegen een vijandelijken aanval van buiten, maar wel te gen oproerige bewegingen der inwoners zeiven berekend kan zijn. Bijaldien zeggen die brievenhet Fransche leger die fortificatiën, van it mijlen in den omtrek, verdedigen moest dan zou het overige dier armee de andere gedeelten van het land welligt niet genoegzaam kunnen beschermen, behalve dat eene zoo talrijke bevolking, als binnen die muren beslo ten moet worden niet lang zonder toevoer van buiten zou kunnen bestaan vooral niet wanneer tevens voor de voeding van een groot leger, dat binnen de vestingwerken lag, gezorgd moest worden. Ook is het genoeg bekend dat volgen het tegenwoordig stelsel van oorlog voeren, een buitenlandsch leger zijnen tijd niet inde regelmatige belegering van een om trek van 11 mijlen verspillen zou. LONDEN den 19 september. Sedert het begin der tegen woordige eeuw is de gezamenlijke bevolking van Groot-Brit- tanje omstreeks 16 ten honderd in elk tienjarig tijdvak toe genomen. In de groote steden is de vermeerdering veel grooter geweest. Zoo is terwijl de vermeerdering in Enge land en Wales in 30 jarenvan 1801 tot 1830, ruim 47 ten honderd heeft bedragen, in de vijf voornaamste steden de bevolking door elkander 98 pet. toegenomen, te weten: in Manchester 109 pet., in Giasgow 108 pet., in Birmingham 73 Pct- 'n Leeds 99 pet. en in Liverpool 100 pet. De bevolking dezer vijf steden bedroeg 844,700 in 1 831 en thans is zij geklommen tot 1,126,000. Een Bristolsch dagblad meldt, dat de lords der admira liteit gevaar geloopen hebben, op eenen zeetogt, alle geza menlijk te verdrinken. Aan boord van het stoomschip van oorlog van Milford naar Bristol onder weg, geraakten zij, zoo het schijnt door de schuld van den Milfordschen loods, 11. dingsdag ochtend op het Naas-zand vast. Gelukkig was het schip buitengemeen sterk en de zee rustig; had het on geluk des anderen daags gebeurdzegt het bladzouden zij ontwijfelbaar hebben moeten vergaan. De plaats is ui terst gevaarlijk niet ver van daar is het schip Frolic met honderd menschen aan boord verongelukt. Als een bewijs hoe lang planten-zaden hunne levens- en ontkiemkracht behouden kunnen, vertoonde 11. woensdag in het instituut van letteren en wetenschappen der stad Lon den de heer Pattigrew eenige tarwewelke sir Gardener ïVilkenson in eene graftombe te Thebe in Egypte, binnen eene hermetisch geslotene vaas gevonden 'nad. Van deze tarwe had hij twaalf korrels gezaaid en hieruit was ddne plant opgekomendie tot eene hoogte van vijf voet was op gegroeid en thans volkomen rijpe graankorrels bevat. Deze tarwen-korrel was dus waarschijnlijk dertig eeuwen bewaard gebleven zonder hare kracht te verliezen. PARIJS den 21 september. Gisteren heeft de koning, van den president van den raad en drie andere ministers vergezeld verscheiden punten in oogenschouw genomenwelke de linie der vestingwerken van deze hoofdstad doorsnijden moet. Na daarmede drie uren te hebben doorgebragt, is Z. M. op het paleis van St. Cloud terug gekeerd. Men heefc berekend dat, met 50,000 arbeiders en eene ge wone werkzaamheiddeze vestingwerken binnen twee jaren voltooid zullen kunnen zijn; terwijl, indiende oorlog onver mijdelijk wierd, daartoe, met een verdubbeld getal werklie den niet meer dan 6 of 8 maanden vereischt zouden worden. Het fort Bitchenabij Nancy wordt in staat van tegen weer gesteld en het arsenaal van Metz moettegen den 1 •januarij, een aanzienlijk getal veldstukken leveren. De president der ministersde heer Thiersheeft weder, nadac zulks gedurende drie weken niet geschied was confe- Tentien met den Oostenrijkschen gezant gehouden. Oosten rijk en Pruissen, zegt men, zouden zich niet ongenegen be toond hebben om roe te treden tot de schikking, welke door den Egyptischen onder-koning is voorgesteld. De heer Thiers zou aan de gezanten der vier verbonden mogendheden eene nota hebben doen toekomenwaarbij deze uitgenoodigd worden tot het nieuw ontwerp ter bevrediging van het Oosten toe te treden. Alle dagbladen zijn het daarin eensdat de meerdere toegefelijkheid eindelijk door den onder-koning betoond aan den invloed van Frankrijk moet toegeschreven worden maar zij verschillen in gevoelen wegens den vermoedelijken uitslag der nu aangewende pogingen wantterwijl sommi gen meenen, dat de Porte ongetwijfeld tot het nieuwe plan zal toetreden gelooven anderen, dat haar zulks door de ver bonden mogendheden, althans door Engeland en Rusland, niet vergund zal worden, pok doet de vraag zich op of de consuls te Alexandria de noodige volmagt gehad hebben óm de aanwending der dwangmaatregelen te verhoedendoor het verlengen van den laatsten termijndie den 12 dezer ver streken is geweest. Wanneer de Porte de voorstellennu door Mehemcd-Ali gedaan weigert, dan wordt alie verdere hoop op minnelij ke schikking als vervlogen aangemerkten vrij algemeen ge looft dat Frankrijk den pacba krachtdadig zal ondersteunen. De Engelsche ambassade, tot welke lord Granville gisteren is wedergekeerdheeft berigt ontvangendat de Fransche vloot zich vereenigd heeft te Cerigotegen-over het eiland Candiaom aldaar, als in tijd van oorlog, een gewapend toezigt te houdenen de voorkomende gebeurte nissen te bewaken. Daar het bekend isdat verschillende bodems met krijgsbehoeftenvoor Syrië en Egypte bestemd van Marseille vertrokken zijn, vreest men uit dien hoofde, dat zeer mogelijk deze stelling der Fransche vlootdie waarschijnlijk deze bodems zal willen beschermeneenigerlei ontmoeting zou kunnen ten gevolge hebben. Uit goede bron nen weet men, dat het Engelsche blokkade-eskader bevel ontvangen heeft, om de schepen, met krijgsbehoeften gela den aan te houden en in beslag te nemen. -De pleidooijen in de zaak van madame Lafarge hebben te Tullein de zitting van het hof van den 17 dezer, een begin genomen. Door ziekte buiten staat om te kunnen gaan is de beschuldigde in eenen leuningstoel ter pleitzaal binnen gedragen. Haar lijden stond zigtbaar op haar gelaat uitgedrukt. Al de aanwezigenmet uitzondering der in menigte tegenwoordig zijnde dames (zegt het Journal des Dé- batsgaven teekenen van innig mededoogen. Na de voorle zing van het rapport der Parijsche scheikundigen, en eene woordenwisseling, ten gevolge van welke hun geen verlof gegeven werd om naar Parijs'terug te keerenheeft de ad- vokaat-generaalhet woord bekomen hebbende, hetzelve tot de jury gerigt, haar de pligten die zij te vervullen heeft voor oogen houdende. Hij eindigde aldus Ik heb het mijne heeren de gezworenen in den beginne gezegd en ik eindig ook met de uitdrukking van deze gedachte die mijn hart vervultde zaak is voor mij geen vraagstuk van schuld maar een vraagtuk van gelijkheid voor de wetzoudt gij willendat er voor de justitie onderscheid ware tusschen hoofden en hoofden voorzeker neen. Zondt gij het geloof bevorderen dat de jury buigzaam en laf is, wanneer het eene vrouw van aanzien betreften dat zij daarentegen als het een minder edel hoofd geldt, hare kruin opsteekt Neen, dat wilt gij niet; ik wil het niet om u ik wil het niet onj mij zelveuer is tusschen ons aansprakelijkheid voor het geheel: Ik aanvaard dezelve mijne heeren, en gij zult haar insgelijks aanvaarden Ik volhard in mijne beschuldiging." De advokaat Paillet heeft den 17 en 18 in een pleidooi de beschuldigde verdedigd, en onder anderen een groot aan tal brieven van mevr. Lajfarge aan haren echtgenoot aange voerd alle blijken dragende van hare deugd, liefde, enz., en daaruit aanleiding genomen om te betogendat zulk eene deugdzame vrouw onmogelijk tot zulk eene wandaad in staat zou zijn. Den 20 heeft de jury hare uitspraak gedaan en is de beschuldigde veroordeeld geworden toe levenslangen dwangarbeid, een uur tentoonstelling op de openbare plaats te Tulle en in de kosten van het proces. De berigten omtrent den laatsten oogst zijn over het algemeen zeer voldoende, en ten aanzien der departementen die het meest in de behoeften van Parijs voorzienbij uit nemendheid gunstig. Bij telegrafische depeche uit Algiers, van den 13 de zer is hier berigtdat de kolonel Levasseur de troepen van Abd-el-Kader teMedzergah, voorbij Setif, heeft aangeval len en dat het regulier bataillon van den emir op de vlugt geslagen ismet verlies van zijn vaandel. De vijanden tel den 115 dooden en eene groote menigte gekwetsten, de Fran sche troepen 5 dooden en 24 gekwetsten. De Arabieren hadden Medjana verlaten, waar de generaal Galbois den 7 zou aankomen. De provincie Algiers was rustig. In Spanje neemt de regeringloosheid hand over hand toe. Al de nieuw benoemde ministers, met uitzondering van den heer Cabellodie afwezig was, hebben geweigerd de hun opgedragen posten te aanvaarden in welk besluit zij door de provisionele junta der provincie van Madrid ver sterkt zijn, die den 14, door middel van haar dagblad, be kend heeft doen maken, dat zij de wapenen niet af zal leg gen, zoo lang de wensch der natie niet vervuld is, onder waarborgen welke de terugkeering tot het oiide voor altijd onmogelijk maken. Het gerucht verspreidde zich te Madrid, dat genoemde junta den titel van centrale junta van het koningrijk zou aannemen en rondgaande brieven afzenden waarbij verlangd wordt dat uit elke provincie twee vertegenwoordigers naar de hoofdstad gezonden worden. Daarna zou zij zich met de be noeming van een regent bezig honden tot vervulling van wel ken post men EsparteroArgeulles of Calatrava bestemt. De Engelsche en Portugesche ambassadeurs hebben Madrid verlaten en zijn naar Valencia gereisd, welk voorbeeld men dacht dat coor ai de overigen gevolgd zou worden. De Gazette de France bevat de volgende beschouwin gen betreffende de koningin-regentes van Spanje De toestand van C/iristina wordt erger en erger. De ministers, die ttij benoemd heefchebben hunne portefeuilles niet aangenomen. Toen Ferdinand III, bij testamentaire beschikking, de bepalingen der grondwet omtrenc de troonopvolging ver krachtte, plaatste hij zijne weduwe en zijne dochter in de ketenen der revolutie, de onvermijdelijke bondgenoot van alle overweldiging. Zoo het tafereel van wanorde en rege ringloosheid hetwelk Spanje sinds 8 jaren ter beschouwing aanbiedt, de menschheid bedroeft; het is daarentegen schoon, wanc het bewijst ons de kracht der beginselen onder zede- 1 ijke wetten. Aan haie zucht om te regeren de weccen van Spanje en deregcen van don Carlos opofferende, en misbruik makende van de zwakheid van eenen zieltogenden koning om hem eenen uitersten wil te doen teekenenwaarvan de bepalingen zijne magt te buiten gingen is Christina verval len toe afhankelijkheid van den geest des kwaads, die haar, in plaats van de glorie en het vermogenwaarvan zij droom de niets anders bezorgt dan kwellingen en de schandtoonee- ien van la Granja en Valencia, tot eindelijk zij en hare dochter van den troon zullen worden neder gestort, op welke zij geen regt hadden. Zoodanig zal dc geschiedenis zijn van alle de overweldigingen van onze dagen," s GRAVENHAGE den 23 september. Z. M. de Koning van Wurtemberg is dezen middag alhier aangekomen en af gestapt aan het hotel van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, die 'noogscdeszelfs koninklijken schoonvader vergezelde. Spoe dig na de aankomst van den Koning heeft Z. M. bezoeken van onderscheidene leden van het koninklijk gezin ontvangen. De H. Doop zal spoedig aan den jongen Prins in het pa leis van d'en Erfprins worden toegediend. ZIERIKZEE den 21 september. Maandag 11. hadden de personen van C.B. Mensch en L.Meijer, schilders, werken de aan het schip de Stad Zierikzee alhierhet ongeluk door het breken van het touw van de aan den voorsteven vastgemaakte stelling in het water te vallen met het gevolg dat genoemde Mensch zoodanig door dien val werd bezeerd dat hij gisteren aan deszelfs gevolgen is overleden zijnde slechts 29 jaren oud. De ander heeft geen het minste letsel bekomen. BRESKENS den 24 september. De heelkundige kunst bewerkingen het strabismus (scheelzien) werd hier aan drie personen met het beste gevolg gratis verrigtdoor den heer S. Hoven, officier van gezondheid 2de klasse, eerstaanwe zend in het fort Frederik Hendrik alhierin het bijzijn van verscheidene medicina doctoren genees- en heelkundigen, en wel den 19 aan een meisje van ruim 20 jaren, den 22 aan een jongetje van 10 jaren en heden aan een meisje van 13 jaren. Wij gelooven niet ongepast te handelenmet hiervan openlijk berigt te gevendaar wij meeneudat gemelde kunstbewerking in deze provincie nog niet verrigt was. De zelve is, als zij, gelijk hier, door een kundig man, met eene vaste en geoefende hand verrigt wordtniet, langdurig of gevaarlijk; veroorzaakc-geene noemenswaardige pijn zoo zelfs dat de lijders na dezelve zich dadelijk weder in den kring kunnen zettenen aan het gezelschap deelnemen terwijl een leeiijkniet te verbergen gebrek, hetgeen ook de juistheid van het zien hinderlijk isvoor altijd wordt weggenomen. Zij die nadere inlichting nopens gemelde operatie verlan gen kunnen onder anderen raadplegen het onlangs uitgeko men werkje: Mémoire sur Popération du strabisme spas/no- dique par C. Crommelinck, docteur en mèdecine chirur gie etc. Bij Bogaert-du-Morticrte Brugge; prijs 1 fr. ARNEMUIDEN den 23 september. Heden had hier op nieuw eene voor deze gemeente beiangrijke plegtigheid plaats welke door velen reikhalzend werd te gemoec gezien. De» heeren Salomonsonovertuigd van de groote armoede die alhier bestaat, en van den besten wil der kinderen om door handen-arbeid in hec bestaan hunner ouders te voorzien gevoelden zich opgewekt om andermaal met het bestuur de zer gemeente in overleg te treden met dat gewenscht ge volg dat hetzelveuit gevoel van pligt en ter gemoetko» ming van de zoo nijpende armoede alhiereenigzins met op offering van stadswegeonder nadere goedkeuring van Hun- Edel Groot-Achtb. de heeren gedeputeerde Staten dezer pro vincie, een contract met den timmerman .7. K. Crucq tot stand bragten voor den opbouw van eene derde fabrijk ter weverij van callicots alhier. De eerste steen daarvan werd nuonder toeloop der me nigte gelegd door den 82jarigen wetfrbuder J. de Marée welke, bij de ongesteldheid van den burgemeester, door den secretaris met dankbetuiging voor deszelfs welwillendheid

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1