HUDDELBURGSCHE CÖÜE A Biugsda! 22 September» m N°. 114. 1840. BESTUREN ex ADM1NISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. iOuii0c!dattb. <0 re» o 23 rt 11 rt m j e Jfranlu-ijfi. ifècbcelanbcn. Dc abonnementsprijs dezer Courant is f 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5# I)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, ut bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t ent i en behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks* Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van cén tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Najaars-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij op Woensdag, den 14. October 1840, des voormiddags te half-elf uren; zullende op ^rndeidag, den 15. dier maanddes morgens macht uren, worden overgegaan toe het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzerwelkemet overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboortezich, ten minste acht dagen te voren bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelbufg, ADR. P. van DEINSE. den 21. September 1840. Secretaris. FRANKFORT den 15 september. De piegtige huldiging 'der stenden van het koningrijk Pruissen en van het groother togdom Posen heeft den 10 dezer te Koningsbergen plaats ge had. Dc opper.hofprediker, dr. Sartorjushield, ten aauhoore van IIH. MM. en het geheele hofgezin, eene toe passelijke leerrede. De aanspraak, door den koning, na af loop der huldiging gehouden, heefc den diepsten indruk op al de aanwezigen gemaakt. Men schrijft uit Zwitserlanddat er in de zoutmijnen van Bex een droevig ongeluk heeft plaats gehad. Eenige personen, deze groeven willende bezigtigen ontboden tot geleider een' bergwerker. Naauwelijks waren zij de mijnen binnengetredenof twee hunner werden door eene plotselinge ontploffing van gaz gedooden twee anderen deerlijk aan de banden en in het gezigt gekwetst. De uitbarsting was zoo sterkdat twee deuren die zich op eenen afstand van 2000 voet aan den ingang der mijn bevonden, zijn verbrijzeld. LONDEN den 16 september. De op den 15 julij II. te Londen tusschen de gevolmagtigde vertegenwoordigers van Groot-Brittanje, Oostenrijk, Pfuissen Rusland en de Ver hevene Porte geslotene overeenkomst, betrekkelijk het be werkstelligen van eene bevrediging van het Oosten wordt thans door den Times in derzeiver gehee! medegedeeld. Ge zegd stuk bestaac uit vijf artikelen, benevens eene bijgevoeg de acte en twee protocollen. Het tweede of zoogenaamde geheime protocol heeft eeniglijk tot hoofddoel, om, zonder alvorens de uitwisseling der ratificatien van bewuste over eenkomst af te wachten, inmiddels aan het tweede artikel van dezelve gevolg te kunnen geven, namelijk, om, door de gecombineerde zêemagt van Groot-Brittanje en Oosten rijk de bestaande gemeenschap ter zee tusschen Egypte en Syrië te stremmen, en tevens het vervoer van troepenpaar den, wapenen, ammunitie en ander krijgsmateiieel van het eene gedeelte dier provinciën naar het andere te voorkomen. Uit de laatste berigten van Lissabon meent men te mo gen opmaken, dat de oproerige pogingen van een regement infanterie te Castel Branco geen grooten bijval onder de troe pen gevonden hebben, zoodat men binnen kort de arrestatie der rebellen of hunne viilgt naar Spaansch grondgebied tege moet zag. Het gouvernement had bij de cortes aanvraag gedaan 0111 meer onbepaalde magtiging tot fnuiking van den opstand. De Moming Chrotiicle beschouwt de versterking van Parijs als een toeken eerder van vrede dan van oorlog. In dien Frankrijk op dit oogenblik oorlog wilde voeren met de verbonden mogendheden, zoude het zijne geldmiddelen niet uitputten om vestingwerken te makenwelke eerst gereed kunnen wezen lang nadat de oorlog geëindigd zoude zijn. Van de Deensche West-Indische koloniën zijn van St. Thomas berigten tot den 12 en van St. Croix tot den 5 der vorige maand ontvangen. Zij spreken voornamelijk van den toestand der slaven in die koloniën. Het Deensche gouver nement is niet tegen de emancipatie dér slaven, maar bevindt zich niet in staat om voor de vrijverklaring, van dezelve aan tie eigenaars vergoeding te geven. Men heeft dus voorge steld den slaven eenen dag der week, den zaturdag, vrij te geventen einde hen in staat te stellen, door eigen vlijt, het Benoodigde ter vrijkooping te verkrijgen. De planters, die aiiet tot het toestemmen in dezen maatregel kunnen gedwon gen worden, zijn voor een groot gedeelte niet geneigd den- zelven in te voeren. De Negers beweren daarentegen van hunnen kant, dat zij geenen enkelen vrijen dag in de week, maar de algeheele vrijheid begeeren. Men heeft alle mogelijke voorzorgen genomen, 0111 het ontvlugten der slaven van St. Thomas en St. Jan,.naar Tor- tola, eene Britsche kolonie, alwaar de Negers vrij zijn, te verhindereneene Deensche oorlogsbrik is ten dien einde tusschen St. Jan cn Tortoia gestationeerd. Het ontvlugten van een vijftal Negers en eene Negerin waarop van het Deen sche vaartuig is geschoten heeft aanleiding gegeven tot een geschilof de vlugtelingen zich bij die gelegenheid nog op Deenschdan wel reeds op Engelsch grondgebied bevonden. Hetzelfde had onlangs plaats te Demerary met eenige Hol- landsche Negersdie de grens-rivier reeds over waren en door de eigenaars vervolgd en gegrepen werden. De Engel - schen verklaarden de-in beslagneming onwettig, op grond, dat een slaaf vrij is zoodra hij den Britschen grond be treedt, en de Hollanders waren dus verpligt de Negers naar Demerary te zenden. De Times geeft heden eenige bijzonderheden van het vergaan van de Florenceden 30 junij van Rotterdam naar Nieuw-York met 79 passagiers gezeild. Het schip heefc den 9 augustus op de zuid-oostelijke kust van New-Foundland gescooten. Dertig passagiers hebben zich met het scheeps volk gered, en hebben nog veel geleden, gedurende de vier dagen, dat zij hebben rond gezworven, zonder eene be woonde plaats te kunnen vinden. De overigen hebben in de golven hun graf gevonden. PARIJS den i<5 septemberHet hof der pairs heefc, in zijne zitting van hedenhet rapport aangehoordbetreffende den mislukten aanslag van prins Louis Bonaparte ce Bou- logne. Dit rapport, waarvan de voorlezing drie uren lang geduurd heefc, bevat een uitvoerig overzigc van den aanslag zeiven en hetgeen hem is voorafgegaan. Onder anderen schijnt er uit te blijken, dat de stoomboot, waarmede de overtogt is gedaan, gehuurd is door prins Louis zelf, en geenszins door derden, zoo als vroeger in Londensche en Parijsche bladen werd gemeld. Het vermoeden, dac de on derneming met operacien ter beurze in verband heefc gestaan, schijnt alzoo geenen grond te hebben. Na den afloop der voorlezing heeft het hof, zoo men meenc, zijne competentie erkend. Hec getal der beschuldig, den is vier-en-vijfcig, waarvan drie voorevlugeig zijn. Gisteren avond is de heer de Chateaubriand naar de gevangenis der conciergerie gegaan, om een bezoek aan Louis Bonaparte te geven. Men zegt, dat prins Louis een raad van verdediging gekozen heefc, bestaande, behalve uit deti heer Berryer uit den heer Marie, batonnier van de orde der advokaten en den heer Ferdinand Barratdie vroeger voor de assises van Straatsburg de zaak van den kolonel Vaudrey bepleit heeft. Uit de gevangenis van Doullens zijn 17 politieke ver oordeelden ontsnapt, door middel van een onderaardsehen gang, die het hun gelukt was te graven, zonder dat de op passers zulks schijnen bemerkt ce hebben. Tien hunner moe ten reeds in de omscreken van Amiens weder gevat zijn. Als een der ongelukkige gevolgen van den stilstand on der het ambachtsvolk wordt opgegeven dat in de spaarbank ce Parijs verleden zondag en maandag slechts 442,297 fr. ingebragc en 1,775,000 fr. terug geëischc zijn. De versterkingswerketi van Parijs zullen in de volgen de week worden aangevangen, en vervolgens met den mees ten ijver worden voorcgezec. Men vraagt elkanderhoe men zich hec verbalend getal mecselsteenen zal kunnen aan schaffen hetwelk tot dezen ringmuur vereischc wordtdie een omtrek heelt, niet, zoo als een der dagbladen heefc ge zegd, van elf uren, maar van twintig uren gaans. He: schijntdat men eenige jaren geleden eene snelwerkende en goedkoope wijze, om die sceeuen te maken, heeft uitgevon den. Aldus vervaardigd zijn naar men zegtde steenen inwendig even hard als de gewone moppendoch hec buitenste moet broozer zijn en daardoor aan het oogmerk be ter voldoen. De kogels worden er op gemat, en kunnen alzoo aan fortificatiemuren van dezen steen geene schade vaii aanbelang toebrengen. De teregtzittingen te Tnlle in de zaak van mevrouw Lafarge hebben den 12 weder een niet onbelangrijk incident opgeleverd. De experts hebben hec poeder oiiderzochc dat zich in eene doos bevond, en daarin werkelijk rnicenkruid gevonden doch de verdediger heeft betoogd dac het niet bewezen was wie dat vergift in de doos had gedaan het geen de advokaat-generaal beweerde dat niemand anders clan de beschuldigde kon zijn. Den vorigen dag had ook weder veel indruk gemaakt het herige, dat een der getuigen opbaar bed een briefje had gevonden, waarin zij met den dood werd bedreigd, indien zij ten nadeele van mevr. Lafarge sprak. Maar nog grooter indruk-heeft in de zicting van den 14 het rapport gemaakt van den heer Orfilanamens de jongst benoemde commissie van expertsuitgebrngten waar in deze vermaarde geneeskundige verklaarde, dat zich wel deugdeMjk raccerikruid in het lijk van den heer Lafarge be vond 't welk niet voortkwam uit de middelen die men tot ontdekking had gebezigd noch uit de aarde die het lijk om gaf, en ook meer bedroeg dan de hoeveelheid die van na ture in s menschen ligchaam voorhanden is. Het onder zoek was geschied in tegenwoordigheid van acht leden der commissie; men had zich van dezeifde middelen ais de vo rige experts bediend met uitzondering van eene zekere hoeveelheid potaschdie dc heer Orfila uit Parijs had uie- degebragt. De beschuldigde bleef onder dit alles uiterlijk onbeweeglijk en kalm. Thans wordt gemelddac zij zich zeer ongesteld bevindt. Uit de laatste brieven van Madrid blijkt, dac de pro visionele junta van bestuur maatregelen neemt om zich in het gezag te handhaven. Zij heeft eene wapenschouw over dc troepen van hec garnizoenen over de nationale garde ge- houden-, die in 'ïare tegenwoordigheid voor den steen van de constitutie hebben gedefileerd. Daarentegen blijft de konink lijke garde, de artillerie van de garde en het leger van den generaal O'Donnell getrouw aan de koningin doch welk ein delijk het besluit van Espartero zijn zal is onzeker. De ko ningin-regentes moet hem geschreven hebben, om hem uit te noodigen van tegen het oproerige Madrid op te trekken doch hierop zou hij nog niet geantwoord hebben. Ie Alcaniz is een kruidmagazijn in de lucht gespron gen met twee-maai-honderd-veertig quintalen kruid en bijna vier-maal-honderd-duizend patronen. Veertig lijken zijn van onder de puinhoopen gehaald en men telt meer dan zes-en- zescig gekwetsten. PARIJS den 17 september. De Moniteur behelst eene ordonnantie, waarbij het tweede gedeelte der dienscpligtigen van de klasse van 1835 voor de militaire dienst wordt opge roepen. Deze ordonnantie is reeds den 12 augustus getee- kend. Bij eene tweede ordonnantie van den 2 dezer maand wordt hetzelfde bevolen voor de klasse van 1834. Daar de tegenwoordige militaire verordeningen veel werkzaamheid ver- eischen is hec kader der commiesen bij de militaire incen- dantien vergroot. Het bewind heefc goedgevonden eene ordonnantie uit te vaardigen voor de werkzaamheden ter versterking van Parijs. Bij dezelve worden, in stede van 100, vooreerst slechts zes millioenen daartoe aangewezen. De bedoelde werkzaam heden schijnen dus vooreersc op geene zeer groote schaal te zullen worden ondernomen. De laatste berigten uit Alexandrie zijn van 30 augustus. Een der dagbladen van Marseille bevat het navolgende, 110.' pens de jongste gebeurtenissen in eerstgenoemde plaats Naar mate wij den afloop van den laatsten termijn na deren klimt onze onrust. Den 28 heeft de onder-koning Rifaat-bey laten roepen, en hem, even als aan de vier con suls, te kennen gegeven, dat hij genoegen nam met hetgeen nopens Egypte was bepaalddat hij bereid wasom zich te vrede_ te stellen met hec tijdelijk beheer van Syrië, en l Rifaat-bey verzocht, zulks den sultan mede ce deelen. Ri- faat-bey heeft dit aangenomen; doch de consuls hebben verlangd ce mogen weten, wat de onder-koning voornemens was te doen, indien de sultan dergelijk aanbod niet wilde aannemen. Mehemed heefc geweigerd zich deswegens te ver klaren In te kennen gegeven, dat, indien hij niet overtuigd" was, dac de sultan het aanbod zoude aannemen, hij het niet zoude hebben gedaan. Op de aanmerking van de consuls dat de onder-koningin dergelijken stand van zaken, be- hooide te beginnen met het uitvaardigen van een bevel aan zijne troepenom dadelijk een eind wegs terug te trekken en met het teruggeven van de vloot, heefc Mehemed teken! nen gegevendat hij geenszins daarin koude tredenen dat hij in elk geval zeker was, dat de Porte zijn voorstel zoude goedkeurenen zonder deze overtuiging niets zoude hebben toegegeven. Daarop zijn Rifaat-bey en de consuls vertrok, ken, doch, zoo hec schijnt, met de overtuiging, dat men minder dan ooit het treffen eener overeenkomst" kunde ver wachten. De Russische en de Pruissische consuls hebben bij dit onderhoud het woord gevoerd doch schijnen geheel en al in den zin van hunne ambtgenootende Ooscenrijksche en de Engelsche consuls, te hebben gesproken." Wat er ook van dit berigc moge zijn, zoo veel schijnt zekerdat de bassa steeds weigerachtig bleef, om zich aan de voorstellenzoodanig ais dezelve door den sultan met de verdere mogendheden zijn bepaald, te onderwerpen. Men scheen altijd beducht te zijn, dat, op het eerste vijandelijke kanonschot, de Egyptenaren voorwaarts zouden rukken, en dat alsdan de Russen zich almede onmiddellijk in beweging zouden stellen. BRUSSEL den 18 september. Uit eene goede bron ver neemt men, dac de leening, waarvan dezer dagen is gespro! ken en die met het huis Rothschild zoude zijn gesloten slechts vijf millioen frs. bedraagt. Bijaldien de reo-ering niet moge slagen in het sluiten eener leening, zou zij genood- zaakt zijn de werkzaamheden aan den ijzeren spoorweg te staken. Gisteren is de monster-mortier alhier aangekomen. De ze mortier, die op het model en naar de grootte van den bij het beleg van de citadel van Antwerpen gebruikcen monster mortier is vervaaidigd, is voor hec artillerie-museum be stemd, alwaar hq gedurende de september-da gen zal kunnen worden bezigtigd. sGRAVENHAGE den 17 september. Door de Staten dei provincie Groningen zijn. in hunne buitengewone zitting

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1