MID B ELBCRGSCHE C O U WA IV W. 113. Zaturdag 1840. 19 September. /atifcrijfc. NIEUWSTIJDINGEN. Suitöchianö. (övoot-Jjrilt.tnje- iUcb'crlattben. Jongste Luchtreis van den Heer Green. l)c abonncments-prijs deicr Courant is f 2 jo voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptantol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advortcnlien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs tan één tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. WEENEN den 7 september. In Croatie Stiermarken Karnthen, Krain en te Venede, heeft men den 27 augustus ten 1 ure des namiddagseene aardbeving, die ongeveer 3 h 5 seconden aanhield, opgemerkt; zij heeft echter géene wezen- lijke schade veroorzaakt. Over het algemeen is deze zomer in de landstreken der Oostenrijksche monarchie, door bui tengewone natuurverschijnselen stormen hagel onweder aardbevingen en luchcverhevelingen opmerkingswaardig, ter wijl men nog voortdurend berigten ontvangt van verwoestin gen, die aldaarten gevolge van deze gebeurtenissen, heb- ben plaats gehad. KONINGSBERGEN den 9 september. liet fraaiste we der begunstigde heden de alhier plaats gehad hebbende para de door de troepen der hoofdstad en omstreken gehouden ten getale van 21,000 man. Ten 10 ure verscheen Z. M. de koning en de koninklijke prinsen met hoogstderzelver ge volg allen te paard. H. M. de koningin en de hofstoet waren in open rijtuigen gezeten. De troepen hebben, na de gehouden manoeuvres, voor de koninklijke familie gedifileerd die hoogstderzelver goedkeuring blijkbaar te kennen gaf over de goede houding en uitvoering van de manoeuvres der troepen. Heden namiddag zal er eene parforce-'jagt gehouden wor den. Van wege de stad wordt er heden een maaltijd aan 1600 arme lieden gegeven. Dezen avond is er gala-voor stelling in den schouwburg. FRANKFORT den 13 september. Volgens brieven uit Alexandria tot 2(5 augustushad toen nog geenerlei veran dering in de denkwijze en besluiten van den onder-koning plaats gehad. Hij scheen bij voortduring op den bijstand var. Frankrijk te steunen, en sloeg alle raadgevingen tot schikking van de hand. Duizenden arbeiders werkten dagelijks aan de batterijen, aan het ontwapenen van fregatten, die binnen het arsenaal gebragt moesten wordenen aan het in staat van defensie stellen der linieschepenwelke zich binnen de ha ven in slagorde moesten scharen. De -roepen en de natio nale garde werden rusteloos in den wapenhandel geoefend. Ter reede van Alexandria, bijna onder de vensters van het Seraillagen toen de Engelsche schepen Prinses Charlotte van 120 stukken, op hetwelk de admiraal Stopford zijne vlag heeft geheschen, Bellerophon van 90 en de korvet Daphne van 24 stukkenbenevens nog 2 stoomfregattenterwijl het Oostenrijksch eskader, onder den contre-admiraal Bandeira uit 2 fregatten en 2 kleinere schepen bestond. De Augsburger Allgemeine Zeitungiievat in eenen brief uit Alexandria, van 26 augustus, het volgende naschrift: De vier consuls der verbonden mogendheden komen zoo even van den pacha terug, die heden, als de laatste dag van den termijn, een bepaald antwoord had moeten geven. Hetzelve was zoo als men zulks verwachtte, en met zijne laatste weigering is Syrië nu vermoedelijk geheel voor hem verlo ren. Men heeft een derde Engelsch linieschip en eene oor- logsbrik in .het gezigt." LONDEN den 12 september. Er is heden geen nieuws, dan hetgeen de Parijsche dagbladen van donderdag melden. De nota der vier consuls te Alexandria van den 19 augustus aan Mehemed-Ali is in alle de Engelsche dagbladen overge nomen, en wordt algemeen bewonderd. Men hoopt, dat de koning van Frankrijk verschillende redeneringendaarin voor komende welke met eenige veranderingen ook op hein toe passelijk gemaakt kunnen worden ter harte zal nemeneer hij cot den oorlog besluit, waarvoor echter nog weinig vrees hier is. Het stoomschip Archimedes is II. donderdag in een der dokken gehaald om reparatie te ondergaan van een groot lek, op de Hollandsche kust aan hetzelve veroorzaakt door op eene droogte te geraken; met veel moeite was men weder vlot geraakt, en had het gat met zeildoek gestopt; binnen een paar dagen dacht men het vaartuig weder zeilree te heb- ben. Men spreekt heden van een groot bankroet van een der voornaamste Israëlitische huizen alhier, als het gevolg van speculatie op rijzing in de fondsen. Het bedrag wordt op 400,000 p. st begroot. Zoo het waar is, is het zeer te betreuren, naardien de bezwekene in groote achtingstond en zijne eerlijkheid dikwijls op de proef heeft gestaan. Hij was geen lid van de effectenbeurs. PARIJS de'n 13 september. Een weekblad, dat onderden invloed van den minister Thiers geschreven wordt, spreekt van de mogelijkheid, welke bestaan zou dat het Fransch kabinet den loop der gebeurtenissen tot in het aanstaande voor jaar zal afwachten, met bijvoeging dat het dan op alle voor vallen bereid zal wezen. De vrienden van den vrede betoo- tien zich door deze en andere uitdrukkingen in ministeriele bladen bemoedigd naardien een uitstel van eenige maanden de hoop op eene minnelijke schikking beduidend zou vermeer deren. De heer de Lamartine heeft dezer dagen weder een vertoog tegen den minister Thiers In het licht gegeven, waarin hij op nieuw en met klein van redenen beweert, dat niet de Europesche mogendheden zich tegen Frankrijk heb ben verklaard, maar dat de heer Tfers, met verbreking van vroeger door Frankrijk omtrent het'Oosten gedane beiofteu, zich van de mogendheden heeft afgescheurd oin eene op zich zelve staande en hoogstgewaagde staatkunde te volgen die geen voordeel kan aanbrengen nu reeds aan het land millioenen schats heeft gekost, en allerlei gevaarlijke harts- togten in beweging heefc gebragt, Volgens het door de commissie van bestuur, over de aan te leggen versterkingen der hoofdstadvoorgestelde en thans aangenomen plan, moet een regelmatig aangelegde bui- tenwalmet bastionssteenen binnenbelcleeding grachten en glacis, Parijs en zijne voorsteden op zoo verren afstand om ringen dat de ruimte driemalen de aldaar thans bestaande gebouwen zou kunnen bevatten. De administrative indeeling zal daardoor niet veranderd, noch de tegenwoordige vrijheid van gemeenschap belemmerd worden. Buitenwerken, allen verder van Parijs verwijderd dan het fort van Vincennes zullen den wal tegen vijandelijke batterijen beschermen, en eene eerste linie van defensie vormen die den vijand op ge- noegzamen afstand van de hoofdstad houdt, om haar tegen werptuig te behoeden. Men telt onder de voordeelen van dit plan dat het eene belegering onmogelijk maakt, naardien geen vijand hoop kan voeden op het vermeesteren van een zoo uitgestrekt werk, zelfs niet wanneer hij na- het defensieleger verstrooid te hebben, driemaal-honderdduizend man rondom Parijs kon verzamelen. Dit besluit draagt vrij algemeene goedkeuring weg. En kele dagbladen meenen echter, dat de regeringin het tegen woordig oogenblik, de publieke gelden beter zou kunnen aanwenden, door in de Middellandsche Zee eene meer drei gende houding aan te nemen. Een alhier uit Rome ontvingen brief zegt, dat aldaar tijding zou wezen van een zeegevecht aan de Syrische kust ten gevolge van het verzet der Fr"nsche vloot tegen de ont scheping der Turksche en Lugehche troepen, in welk ge vecht twee Engelsche schepen in den grond geboord zouden zijn. Dit gerucht worde echter van niet eene zijde bevestigd. -'s GRAVENHAGE den 16 september. Men verneemt, dat Z. M. de Koning van Wurtemberg tegen den 25 dezer in deze residentie wordt verwacht. De doop-plegtigheid van den jongen Prins zal waarschijnlijk op het laatst dezer of in het begin der volgende maand aan het paleis van Z. K. H. den Erfprins van Oranje plaats hebben. Men verneemtdat de betrekking van gouverneur der residentie, die, sedert het overlijden van den graaf van Limburg Styrumvacant was, door den Koning is gesup primeerd, en de functienhieraan verbonden, door Z. M. zijn opgedragen aan den provincialen kommandant van Zuid- Holland. Dezer dagen is bij het uitgraven van de fondamenten der nu gesloopt wordende Engelsche kerk, voormaals de ka pel van het sacraments-gildehuisin het noordeinde alhier een koperen legpenning gevonden, welke, naar het schijnt in den jare 1473 geslagen is, onder de regering van hertog Karei van Bourgondie, bijgenaamd de Stoute bij gelegenheid dat doordien vorst de twee rekenkamers van Rijssel en Brus sel tot ééne vereenigd werden, welke te Mechelen werd ge vestigd. Op de voorzijde van dien penning ziet men het wa pen van hertog Karei, met het omschriftQui bien jetra le compte trouvera dat is die wel zal leggen zal de re. kening wel bevinden. Op de keerzijde staat de Brabandsche leeuw waarom men leestGettoirs pour les comptesen Brabant dat islegpenning voor de rekeningen in Braband. Deze legpenning schijnt gediend te hebben bij het opnemen der re keningen van Braband, in de rekenkamer te Mechelen, voor de afdeeling van Braband. Burgemeester en wethouders aan wie, volgens de voorwaarden van den verkoop der En gelsche kerk, deze legpenning is ter hand gesteld geworden, hebben dien aan den opzigter van het koninklijk kabinet van penningen toegezonden oin in genoemde verzameling geplaatst te worden. Er worden te Scheveningen 56 vaartuigen (zijnde 2 meer dan in het vorige jaar) ter steurharingvisscherij toege rust, waarvan de meeste in den loop dezer week zee zullen kiezen. - Zaturdag 11. is aan het strand te Ter Heide opgevischc het lijk van een onbekend manspersoon, zijnde, naar men meent, een koopvaardijkapiteinhebbende bij zich twee brieven en eene goede som geldshet lijk was bijna geheel vergaan en de brieven niet meer leesbaar. ZIERIKZEE den 15 september. In den morgen van den 8 dezer is alhier, op de gewone wijze, door den heer F. Campbell, namens de heereu G. en H. Salomonsononderne mers der fabrijken in deze provincie, de eerste steen gelegd van het hoofdgebouw nabij de reeds bestaande fabrijk van i calicots, welke, voltooid zijnde, en met dat gedeelte, op- gerigt in het voorleden jaar, te zamen ongeveer eene lengte van 90 Nederl. ellen en eene breedte van ruim 12 ellen zal beslaan; terwijl dit gebouw de gelegenheid zal verschaffen, om een getal van cirka 230 weefgetouwen te kunnen plaat sen en alzoo den nijver,mi in den aanstaauden winter ten nutte zal kunnen verstrekken. MIDDELBURG den 18 septemberOp gisteren heefc alhier van de puije van het raadhuis de plegcstatige afkon- diging plaats gehad van de koninklijke publicatie van den 4 september 1840 Staatsblad no. 47), houdende de veran deringen en bijvoegingen in de grondwet, welke onlangs door de drie takken der wetgeving zijn aangenomen. In de op gisteren alhier gehoudene veilingen door de Nederl. handel-maatschappijvan 16609 balen en 441 vaten Java koffij, alsmede van 2879 kranjangs suiker, is alles verkochc tot de prijzen van 27 k 28 cents per half Ned. pond voor de koffij, en van ƒ26tot 36^ per 100 Ned. ponden voor de suiker. Door Z. M. is aan den heer D. van den Bosch, Rijks hoofd-machinist te Rotterdam, octrooi verleend, voor den tijd van tien jaren op de aanwending van regtlijnig heen en weder bewegende vierhoekige stoom- water- en luchtpompzuigers, mee daarbij passende vaste of bewegelijke pompkasten. of buizen voor stationnaire of locomocive stooin- werktuigen, die met zoogenaamdën lagen, middelba- ren of hoogen stoomdruk werken alsmede van drie- hoekige warmtegeleiding binnen-ketelsvoor alle soor- ten van stoomwerktuigen en andere inrigtingenzon- der onderscheid, waarbij een of meer stoorovoortbren- gende ketels noodig zijn." De toepassing dezer uitvinding geefc stoomwerktuigen met een vergroot vermogen zonder meer beschikbare ruimte te behoeven, nog vermeerdering van betrekkelijk gewigt, ge paard aan eene groote sterkte in zamenstelling vervolgens om mindere brandstoffen voor het onderhoud van hunne wer king té behoeven. Van Parijs den 14 worde gemeld dat de minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat er een gedenkpen ning zal worden geslagen ter vereeuwiging van het groote ontwerp der versterking van Parijs. De heer Gatteaux is met de uitvoering dezer medaille belast. Volgens de berigten van Madrid van den 7 was die stad steeds rustig intusschen breidde zich de beweging mee snelheid uit er hadden zich weder eenige steden aan de junta van Madrid onderworpen. Daarentegen schenen de Baskische provinciën gezind zich krachtdadig tegen den op stand van Madrid te verklaren. Bij de eerste tijdingen der gebeurtenissen van J^Iacfrid had de raad van ministers, te Va- lencia vergaderd besloten tot het nemen van bedwingende maatregelen. De garde, die naar Madrid op weg was, had reeds bevel ontvangen haren marsch te bespoedigen 'doch het gewigt der laatste tijdingen heeft dit bevel doen schorsen. De koningin had besloten den generaal Erpartero te schrij ven ter zake van de vernederende voorwaarden die hij haar wilde opdringen. De heer Ch. Green heeft onlangs weder eene kleine lucht reis ondernomen, die echter zeer ongelukkig is afgeioopen daar de vermaarde luchtreiziger er eenige gevaarlijke verwon dingen door verkreeg. De ballon, zijnde de groote kroo- nings-ballon van den heer Greenging te Chelsea op een dorp nabij Westminster, bij gelegenheid van een aldaar op den 16 augustus II. gegeven landelijk feest ten voordeele der Polen. De heer R.G. Macdonelldeelnemer dezer luchtvaart, heefc daarvan de volgende beschrijving in den Times gegeven De aeronautische togcaan welke ik persoonlijk deel genomen heb, is een der gevaarlijkste en wonderlijk ste geweest, welken de heer Green zich herinnert onder nomen te hebben. Het was vijf minuten over zeven ure toen hij de laatste snoeren, welke ons aati de aarde kluister den, doorsneed. Wij stegen met eene snelle beweging zoo spoedig, dat wij weldra eene boogte van 1500 voet hadden bereikc, tot boven het honden-eiland. Hier wierpen wij bal last uit, stegen vervolgens nog eenige honderde voeten hoo- ger, en zweefden toen in zuid-oostelijke rigcing naar het midden van het graafschap Kent. De stoombootcnwelke diep onder ons de Theems op- en afstoomden, toonden door hare afwaarts gerigte rookkolommen, dat zij den wind uit het zuid-westen hadden, waarom de heer Green beslooc in deze diepere luchtstreek af te dalen, en met den zuid westelijken vvindstroom noordwaarts naar het graafschap Es- sex te zweven waar het nederlaten der ballon' door'mineer houtgewas zou worden belemmerd. Wij lieten alzoo meer gaz los, om den aardbol meer te naderen en den luchtstroom te vinden, dien wij wenscheenen ons naar de groote vlakte Salt Marsches genaamd, zou voortstuwen, waar wij eene geschikte nederkomst hoopten te vinden. Pijlsnel zonken wij; naderden spoedig de aarde; zweefden over den Theems

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1