MIDDELBURGSCHE C O U R A N rssa i nieuwstijdingënT IV0. 112. Èonderdag 1840. 17 September. ISefcctibmafuugctf. BESTUREN en AD MI NISTR ATI EN. ilebctrlAtiben. De abonncmcnts-prijs dezer Courant is f 2 j5 voor drie maaaden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van édn tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 32 Cents. Dezelve moeien ni?t op zegel geschreven zrjn, alzoo het regt van zegel wordt bcfaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat op Donderdag den eersten October aanstaande, des voormiddag* ten tien ure, op het Raadhuis der. Stad THO- LEN onder nadere goedkeuring "van Heereh Gedeputeerde Staten dezer Provincie, in het openbaar zal worden verpacht het Overzetveer van Corishoek op den Tersekendam voor j den tijd van zeven jaren ingaande den eersten Januari] 1841 en eindigende met den Inacstcn December 1 S47 op de voor waarden welke ter Provinciale Griffie van Zeeland, ten Raad- huize der Stad Tholen en in liet Gemeentehuis te Scherpe- nisse ter inzage van de gegadigden zijn nedergelegd. Middelburg, den 15 September 1840. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dat op Donderdag den 17 dezer maand, des middags ten twaalf ure, in eene der Zalen van het Raadhuis, in het openbaar zal worden aanbesteed: Het doen van eenige Vernieuwingen en Reparatien van Timmer-Metsel-Loodgieters- Schilders- en Glazen makers IVerkaan den Oostelijken Vleugel van het voormalig IVest-Indisch Rakhuis staande op den Blaau- w en dijk binnen deze' Stadmet bijlevering van alle daartoe benoodigde MaterialenGereedschappen en Ar- beids/oonentot de geheele uitvoering benoudigd. En zulks op de voorwaarden, welke van heden ter lezing zullen leggen bij den Stads-Architec;die daaromtrent de noodige inlichtingen verschaffen en drie dagen te voren de noodige aanwijzing in loco doen zal. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M, B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan Art. 35 der wet, voor den ophef van het Regt van Patent, van den 21 Mei 1819 Staatsblad no. 34), op den 21 de zer maand en volgende dagen, aan de Huizen der In- en Opgezetenen, eene opneming zal worden gedaan van de Werk plaatsen der Patentpligtigenbij de Tabellen No. 1 en 12 vermeld, ten einde zich de Registers der Werklieden, bij art. 33 der bovengemelde wet omschreven, te doen veltoo. nen. Wordende mitsdien een iegelijk aangemaand, om ten dezen opzigte de noodige opgave te doen aan de Beambten welke van wege de Administratie der Lands- Directe- en Plaatse lijke Belastingen tot deze opneming zijn gequalificeerd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 14 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C 1 U S. De BURGEMEESTER der Gemeente YERSEKE ad verteert hiermede, dat de KERMIS aldaar dit jaar za! in vallen op Dingsdag den 22 September en eindigen op Zatur- dag den 06 September daaraanvolgende. Yerseke den 8 September 1840. J. WILLEMSE. LONDEN den 13 september. De koningin heeft eergisteren een geheimen rqad gehouden, in welken hoogstderzelver ge maal prins Albcrtden eed als lid van dien raad heeft af gelegd. H. M. gevoelt zich sedert eenige dagen niet wel en heeft een lijdend voorkomen. - Een der dagbladen zegt onderrigt te zijn dat bij het traktaat van 15 jttlij hoofdzakelijk de volgende geheime be palingen gevoegd zijn In geval van nood zal een Russisch leger naar Klein- Azie gezonden worden, en zoodanige stelling innemen als best berekend is om de Turksche hoofdstad te dekken en te beschermen. Het getal dezer troepen zal bij gemeen over leg der verbonden mogendheden worden vastgesteld. De Dar- •danellen en de Bospborus zullen voor oorlogschepen van alle natiën, hoe ook genaamd, gesloten worden. De Porte en Engeland zijn gemagtigd 0111 operatien tegen Mchemed-Ali te beginnen, zonderde uitwisseling der ratificacien af te wachten. Zonder nader beslissend nieuws mede te deelen blijven de dagbladen zich met de zaken van het Oosten bezig hou den. Een dier bladen, dat de behoudende partij is coege daan zegt berigten uit Parijs te hebben volgens welke de Fransche minister Thiers ziéh thans zeer begeerig betoont om den vrede te behouden, terwijl de koning van zijne zijde si- les aanwendt om dit wenschebjb doei te helpen bereiken.. Het voegt er bij zonder zich voor de echtheid van het he rige verantwoordelijk te stellen dat genoemde president van den ministerraad in een gesprek met zijnen souvereiu den 9 dezer gehouden, zich op de volgende wijze zou hebben uitgelaten Sire, alles heeft, zoo binnen- als buitenslands, een donker aanzienoppervlakkig beschouwd, zou men het voor moeijelijk ja onmogelijk houden, eene uitbarsting voor te komen. Wel nusire ik gevoel dat ik de in beweging gebragce hoofdstoffen kan bedwingen, en ik zal dit doen. Alles kondigt oorlog aan en helt er toe over, maar ik ben voor den vrede, en de vrede zal bewaard blijven." Bij voortduring leest men in onze bladen berigten we gens hec versterken der zeemagt in de Midd.ellandsche zee, en het afzenden van troepen en krijgsbehoeften naar Malta. Vijf of zes gewapende stoom-fregatten worden in gereedheid gebragt, om naar de Middellaudsche zee te stevenen. Daar onder behoort de Salamanderdie eerst weinige dagen ge leden van de noordkust van Spanje was teruggekeerd. Daar dit schip vier jaren achtereen 'had gediend, werd het als iets bijzonders aangemerkt, dat de manschap niet was afgedankt. Over het algemeen blijven zelfs de bladen der tegen partij over de zaken van het Oosten eenen gematigden toon houden. De Times komt er bij herhaling voor uit, dat het thans het oogenblik niet is, om aan partijzttchtige gevoelens tegen de ministers lucht ce geven. Intusschen oppert dit blad, op grond der laatste tijdingen uit Syrië, het vermoe den dat het Engelsche ministerie zich bedrogen heeft gezien in zijne berekeningdat de enkele vertooning eener Britsche scheepsmagt genoegzaam zou zijn om den opstand in Syrië op nieuw met hevigheid te doen ontbranden. Ook beschul digt de Times den minister Melbourne van nalatigheid omtrent het raagtig worden van zeker nieuw uitgevonden geheim tnid del tot vernieling van oorlogsvloten. In naam van Enge- lands heerschappij ter zee en van de dierbaarste belangen des vaderlands, bezweert het den minister, om zich toch niet aan eene verderfelijke zorgeloosheid over te geven. Uit Dover van den 9 dezer 'schrijft men Een kabi- nets-boodschapper, dezen namiddag met depecbes voor ons ministerie van bttitenlatidsche zaken hier aangekomen, brengt de ratificatie der Octomannische Porte van het verdrag met de vier mogendheden tot- regeling der zaken van hec Oos ten mede." Volgens berigten uit Circassie heefede volksstam der Lesgbis zich met de overige Insurgencen vereenigden zou den de Russen onder den generaal Golajief, eene zware nederlaag geleden hebben. Meer dan 20,000 rekruten waren, in den loop der maand junijden Kaukasns overgetrokken om het Russisch leger in Georgie te versterken, PARIJS den 12 septemberDe gematigde dagbladen be wegen de alarmklok om het ministerie tot steilige ophel deringen te dwingen, omtrent het vraagstuk van vrede of krijg. In hec bijzonder onderscheidt zich het Journal des Dèbats door een hevig merkwaardig artikelwaarin aange toond worde, hoe verderfelijk hec is nog langer te blijven in de onzekerheid, die de nijverheid de handel, de beurs en hec geheele volk benadeelt. De heer Thicrs is altijd opgewonden en voor den oorlog gestemd maar voor eenen oorlog op hec vaste land en on der de bescherming der propaganda, Naar men zegt, zullen ook Havre, Calais en Duin kerken worden versterkt. Volgens le Rhare de la Manche, worden te Cherbourg 2000 uitgeweken Spanjaarden ver wacht, om te werken aan de versterking der haven. De wapening van de Calypso en de bouw van den Friedland worden er ijverig voortgezet. Van Nevers schrijft men dat aan de koninklijke gieterij aldaar bevel gegeven is, onverwijld 600 stukken scheepskanon te vervaardigen, en dat men nacht en dag aan dezelve doorwerkt. Ook aan de gieterijen van Torceron (Cher) en van de Nesse (Nièvre) zijn bestellingen gedaan van talrijke hoeveelheden werpge schut van alle soorten grootte. Volgens de Prestebeefc het ministerie, onder 's hands contract gesloten omtrent de levering aan hetzelve van 800 000 kilo's koper, 5,000,000 kilos lood, en voor 10,000 francs-papier voor patronen. Men wil, dat ook een aantal Spaansche uitgewekenen naar Calais gezonden zal worden o:n er aan de publieke werken te arbeiden. I11 het dagblad !c Drnit lees: men het volgende: Zaturdag morgen leverde de Ingang der conciergerie het bedroevendst schouwspel op, Eene menigte van ongelukkige vrouwen verdrong cr zich luid schreijcndc en me: kreten van wanhoop biddende om de vrijheid van hare mannen broedersvadersdie in de plaats gehad hebbende zamen- scholingen zijn gevangen genomen. Ziedaar het rampzalig gevolg van zoodanige cooneeien van wanorde, verzaking van pligt, eene dwaze en onregtvaardige worsteling, en daarna in de huisgezinnen .tranen en ellende." A's men hec dagblad leTemps gelooven nSag dan zou de politie de herkomst der sommen die aan de werklieden zi,n uitgedeeldop het spoor zijn gekomen. Bij de' gevangenis van Louis Bonaparte in bet Luxem burg boude een bataillon van linie de wacht, en in den tuin van dat paleis zullen op 20 h 30 passen afstands schildwach ten geplaatst wordenten einde voor hec behoud der goede orde gedurende zijne teregtscelling te zorgen. Uit Londen schrijft men ons dat de admiraliteit zich in groote verlegenheid bevindt, door het gebrek aan matro zen. De schepen Brittannia, Howe en Royal Adelaïde zijn zeilvaardig, maar kunnen niet weg door het onvolledige der bemanning. De oude gewoonce van pressin'g is daarom eer sprake gebragtdoch de admiraliteit is nog huiverig haar toe ce passen. Daar de meerderheid der Engelsche zeemagc hier bekend is, wordt niet zonder belangstelling dit verno men, en in de Presse bet berigt opgemerkt, dat aan den heer Tkiers een middel moet zijn voorgesteldom de Fransche marine, spoedig en met weinig kosten, de Engelsche te doen evenaren ja zelfs te boven gaan. Men zegt dat de onder-koning, op het berigt dat eeni ge transportschepen op de Syrische kust genomen waren verklaard haddat hec aan de Engelschen niet zon geiukken zijne gemeenschap met Syrië af te snijden, daar hij-de voor zorg gebruikt had van 10,000 kantelen in gereedheid te hou den. Men sprak van het bijeen brengen van eene lcgermagt van 40,000 man OostenrijkscheEngelsche en Turksche troepen ce Cyprus, duch hieraan werd geen geloof gehecht. Ten aanzien der beklimming van den Mout-Blanc door den Napelschen marquis Imperiale Santo Ageloverneemt men dat hij den togc mee zeven gidsen heeft gedaan. De helderheid van het weder stelde de bewoners van het dal Chamounq in de gelegenheidom met het blooce oog dé kleine karavaan tot aan den top toe te volgen. De voeten vatteen' der gidsen zijn bevrozen geweest. De iaatst in menigte gevallen sneeuw en hagel hadden de moeijeiijklieden der beklimming nog verdubbeld. 's GRAVENHAGE den 14 september. Er worde geen bul letin nopens de gezondheids toestand van H. K. H. Mevrouw de Erfpriuses -van Oranje en den jonggeborene meer uitgege ven. Hoogstdezelve en de Prins bevinden zich bij voortdu ring welvarende. Bij Koninklijke publicatie zijn afgekondigd de verande ringen en bijvoegingen in de grondwet, welke onlangs- door de drie takken-der wetgeving aangenomen ziin. Z. M. ver klaart, nat de bedoelde veranderingen en bijvoegingen zullen beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de bepalin gen der grondwet zelve. Tevens heeft Z. M. bepaald dat deze publicatie zal worden afgekondigd in eene plegtige open bare teregczicting van den Hoogen Raad der Nederlanden van de provinciale geregtshoven van de criminele regtbank in Holland en van de arrondissemenrs-regebankenmitsgaders van de puijen der raadhuizen van de hoofdplaatsen der pro vinciën en der arrondissementenen dat zij in hec Staatsblad zal worden geplaats.' Met den 1 dezer is in dienst gesteld het door het de partement -der marine van den heer Ilartscn te Amsterdam overgenomen schoonerschip genaamd Egmond, liggende al daar hetwelk bestemd is voor de Oost-Indien. Deze bodem zal worden bemand met eene equipagie van 36 koppen en het bevel daarover worden opgedragen aan den lnitenant-ter- zce iste klasse IV. Stefetis. Nog wordt gemeld, dat bij een dezer dagen genomen ko ninklijk besluit is bepaald dat met den 1 october aanstaan de het te Rotterdam liggende stoom-oorlogschip II esla, met eene bemanning van 80 koppenzal worden in dienst gesteld, en hec bevel daarvan opgedragen aan den luitenant, ter-zee van de iste klasse J. F. A. Coertzen thans het.stoom.' oorlogschip Cerberus kommanderende terwijl hqf kom - mando over dit stoomschip aan den daarop als eerste officier dienende luitenant-ter-zee van de iste klasse A. J. de Smit van den Broecke worde opgedragen. Z. M. heeft benoemdtot kommandant van de afdc ling jagers, den luitenanc-koionel Goetz, thans kommandant van het eerste, bataillon jagerst0t kommandant van het eerste bata.llon der gemelde afdeeling, den majoor J. I. Madtolvan het 2de bataillon, en tot majoor a la suite bij de meergemelde afdeeling, den majoor B. van den Bosch, van het eerste bataillon. Z. M. heeft den generaal-majoor G. F. Bradeplaats- kommandant van de 2de klasse te Maastricht, op zijn ver zoek gepensioneerd. Tot tweede luitenants voor de dienst in Oost-Indie zijn benoemd: bij het wapen der artillerie ,7. Sikken* wacht-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1