MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 111. Kiugsd.ig 1840. 15 September* BESTOREN en ADMINISTRATIEN. VAN VREDENEURCH. NIEU WSTIJ INGEN. SJuitöchïanb. ^ebcvlanbcn. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Brengc bij deze ter kennis van de belanghebbendendat bij de vroeger aangekondigde, en op den 7 dezer maand, ten overstaan eener Commissie uit de Edele Groot Achtbare Ileeren Gedeputeerde Staten van dezelve Provincie, in het openbaar gedane uitloting van de Obligatien uit de' Provin ciale Negotiatien van 290,000 en 16,000, zijn uitge komen de volgende Nummers, te weten: Van de eerstgemelde Negotiatie, de Nummers: 15, 33, 68 70 104105 110 142 161189 244 en 256 en van de laatsrgemelde Negotiatie, de Nummers: 4, 6 en 15; welke mitsdien, ingevolge de plans dier geldleeningen gearresteerd bij Zijner Majesteits besluiten van dep 1 Decem ber 1822 No. 70 en 10 November 1836 No. 1, met den eersten Jar.uarij aanstaande ten Kantore van den Admini strateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland, tegen intrekking der Obligatien en daarbij uitgegevene onverschenen Intrest- Couponszullen worden afgelost, met bijbetaling van acht percent Premie, voor zooveel betreft de Obligatien van de eerstgemelde Negotiatie. Middelburg, den 10 September 1840. Van wege het Provinciaal Gouvernement zal eene partij volgeschrevene REGISTERS en andere PAPIEREN, na scheuring, ten genoegen der Administratie aan den hóóg- sten inschrijver worden verkochtzijnde de voorwaarden deswege bij den Conciërge van het Oost-Indiesch Huis te lezen tot en met den 19 September aanstaande. BESTUURDERS van het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, maken bekend, dat de BIBLIOTHEEK des Departements voortaan iedere weekop Zaturdagten half één ure tot half twee zal ge opend zijn om zoo wel aan de Leden des Departements als aan hendie ter lezing zijn toegelaten gelegenheid te ver schaffen tot het verkrijgen van Boeken in gemelde Biblio- theek geplaatst. Middelburg, den 14 September 1840. TVTT\ t 1 ALEXANDRIA den 17 augustus. Gisteren isdeTurksch- Egyptische vloot aan een groot gevaar ontsnapt. Zeven Turksche officieren hadden toebereidselen gemaakt om even zoo vele Turksche linieschepen in brand te steken, hetgeen, indien het hun ware gelukt de vernieling van alle schepen in de haven ten gevolge zou gehad hebben. Gelukkig heeft men dezen aanslag bij tijds ontdekt en verijdeld. De offi cieren zijn naar de vesting van Abukir gebragtalwaar zij hun proces verbeiden. Het is onbekend wanneer deze brand zou hebben plaats gehad hetzij bij eenen eersten aanval van buiten of bij eene andere gelegenheid. Syrië is nu tamelijk rustig; het is intusschen nog zeer onzeker, of bij het 'ver schijnen van Europesche oorlogschepen aan de kusten of bij het binnenrukken van eene krijgsmagt, de opstand niet weder zal uitbarsten. Uit Arabie zijn onlangs drie regemen- ten infanterie alhier aangekomenMehemed-Ali heeft thans de bewaring van dit land aan de ongeregelde troepen toever trouwd de werkelijke magt terug getrokken en dusdoende eene bezitting veil gegevendie hem sedert jaren veel geld en mer.sch.en heeft gekost. Van Konstantihopel zijn heden wederom nieuwe instructien aangenomen en de blokkade zal nu vermoedelijk wel een aanvang nemen. FRANKFORT den 8 september. De koning en koningin van Pruissen worden den 20 dezer van Koningsbergen te Berlijn terug verwacht terwijl de plegtige huldiging denke lijk den 15 october, op den verjaardag des koningszal geschieden. Uit Berlijn wordt medegedeeld de inhoud van een her derlijken brief, dien de aarbisschop van Posen, na zijne te' rugkomst in zijn bisdom onder dagteekening van 27 augus tus heeft uitgevaardigd. Dit stuk is in eene meer verzoe nenden geest opgesteld dan alle andere stukken van dien aard welke sedert 1837 door den heer von Dunin zijn uitgevaar digd. Na aangemerkt te hebben dat ook reeds de overleden koning voornemens was hem aan zijne kudde terug te geven gewaagt hij van zijne dankbaarheid jegens den tegenwoordi- gen koning, voor het daaromtrent genomen besluit, en ver klaart hijdat de consistorien welke gedurende zijne afwe zigheid door hem in hunne bedieningen geschorst waren, nu weder vorkomen in hunne functien hersteld zijn. Vervol gens worden de geestelijken vermaand, om te zorgen, dat voortaan de kerkelijke vrede bewaard blijve, en dat zij zelfs niet alleen jegens hunne eigene kerkelijke onderhoorigen maar ook jegens de overige Christenen de door de godsdienst voorgeschrevene pligteti van liefde zullen uitoefenen, opdat de wenschen des menschlievenden en vrijzinnigen konings volkomen vervuld wordenen alle vijandige gezindheid ophou- de. Ten aanzien van de gemengde huwelijken worden de geestelijken herinnerddat wel is waar de wet het afvor deren van beloften omtrent de opvoeding der kinderen enz. verbiedtmaar dat de geestelijken door geen wettig verbod verhinderd worden hunnen bijstand te weigeren, in geval hun geweten hun zegtdat de voorschriften der kerk met dien bijstand in tegenspraak zijn. Voor het overige wordt te ken. j nen gegeven, dat Z. M. de koning in dit opzigt onderhan delingen met den H. Stoel zal aanknoopen. Ten slotte wor den de geestelijken vermaand om bijzonder acht te slaan op het godsdienstig onderwijs der Katholijke jeugd op dat de zelve zoodanige grondstellingen ingeprent worden, dat in het vervolg geene botsingen mogelijk kunnen zijn. LONDEN den 9 september. Te Malta had men den 26 augustus berigtdat de admiraaL Stopford, den 19, met 4 schepen naar de Syrische kust gezeild was, gevolgd doorliet Oistenrijksch eskader onder den admiraal Bandeira. Voor eyruth lagen toen vierin de baai van Basica twee en bij kaap Raba insgelijks twee Engelsche schepen, welk het Turkscb eskader naar Syrië moesten vergezellen. Genoemde admiraal heeft den 24 het anker voor Alexan- dria geworpen. De pacha was toen bezig zijne vlootin de oude haven, in slagorde te stellen. Aan de Turksche schepen scheen de gevaarlijkste positie aangewezen. De Fransche vloot van acht linieschepen lag den 18 nog in de baai van Vurla. In de proclamatie door den commodore Napier uitgevaar digd wordt gezegd, dat Engeland, Oostenrijk, Ruslanden Pruissen besloten hadden dat het rijk van Mehemed-Ali in Syrië een einde zal hebbenen dat hij met zijn eskader af gezonden was, om de inwoners in het afwerpen van het juk van den Egyptischen pacha bij te staanwaarom hij hen en het krijgsvolk opriep, om zich met hem tot dat doel te ver eenigen en hun zijne bescherming tegen de Egyptische sol daten aanbood. Men weet dat deze poging vooreerst zon der gevolg is gebleven. Twaalf transportschepenen eene korvetallen onder Egyp tische vlagen met ammunitie en levensmiddelen beladen zijn door de schepen onderden commodore Napier genomen. Men berekende her jynpkVcyvff -n1. PARIJS den 10 september. De dag van gisteren is zeer rustig geweest. De meeste werklieden hebben den arbeid hervat, en schoon het in een aantal werkplaatsen niet ont broken heeft aan pogingen om de arbeidslieden andermaal over te halen het werk te staken zijn deze pogingen echter mislukt. In een der dagbladen vindt men een zeer breedvoerig artikel, waarin op een bezadigden toon het gevaarlijke en verkeerde der tegenwoordige volksbewegingen en de zucht naar omwentelingen, die daarbij de hoofdrol speelt, betoogd wordt. Frankrijkwordt daarin gezegd heeft zich zelve het meest te vreezen. Binnenlandsche verdeeldheid is de wa re bron van de moeijelijkhedenin welke het gewikkeld is. Europa rekent minder op zijne legermagt dan op de ttveedragt die in Frankrijk heerschten het is door middel van oproe ren en omwentelingen, dat het Frankrijk hoopt te overwinnen en aan kluisters te leggen. Elke dag van wanorde in Frank rijk is voor Europa een dag van overwinning. Men zegt dat Louis Bonaparte naar Vincennes vervoerd is. Het hof der pairs zal den 15 vergaderen, om het rap port van de instructie zijner zaak aan te hooren. Volgens de laatste berigten uit Algiersis de rust in die provincie niet meer gestoord geworden. De maarschalk Falée blijft Médéah en Milianah van proviand voorzien en de uitrusting der troepen voorden aanstaanden veldtogt wordt ijverig voortgezet. Den 3 julij heeft de generaal Duvirier zich, met 1000 man, roemrijk verdedigd tegen 5000 Arabieren, die door Abd-el-Kader en El-Berkani werden aangevoerd, en hunnen aanval met groot verlies afgeslagen. Uit Alexandria onder dagteekening van den 26 au gustus, schrijft men het volgende: Dezen morgen ten 10 ure hebben de vertegenwoordigers der vier verbonden mogendheden, met Rafaat-beyzich naar het paleis bege ven, om den onder-koning te doen opmerken, dat de ter mijn van tien dagen verstreken was, en zij alsnu in last had den zijn antwoord te verzoeken. Z. II. wachtte echter de ze kennisgeving niet af. Naauwelijks waren zij gezeten, of hij zeide tot hen: De reden van uwe komst is mij bekend mijn antwoord is altijd hetzelfde: God zal rigten tusschen u en mij. Toen Rafaat-bey daarop eenige aanmerkingen wilde doen hooren viel de onder koning hem in de rede zeggendedat het onnoodig was er nog iets bij te voegen De heer Hodges vervolgens het woord willende nemen stond de onder-koning-met fierheid op, een teelten gevende, waarvan de zin niet twijfelachtig konde zijn en hetwelk zij nen spijt over den tegenstandhem aangedaanten volle uitdrukte. De vertegenwoordigers der mogendheden ver lieten dadelijk daarop de zaal." De ministeriele bladen hebben den inhoud medegedeeld van de verklaring, welke door de vier consuls, namens hunne regeringen., te Alexandiia aan het bewind van Mchcmed is ingediend. Zij is van eenen zeer ernstigen aard, en be wijst, dat de mogendheden vastelijk hebben besloten, om de gemaakte overeenkomst te werk te stellen. Men leest daarin het volgende: Geheel het staatkundig stelsel van Europa berust op de naauwkeurige en getrouwe naleving van de geslotene over eenkomsten. Bij de hoog-gewigtige bezwaren, welke, ten aanzien van de BelgischeGrieksche en Spaansehe vraag stukken, bestonden, zijn de-gemaakte overeenkomsten ten eenenmaie uitgetoerd, ofschoon de mogendheden in dat op zigt dikwerf tegenstrijdige belangen hadden, en de hoop, dat aan het traktaat van 15 julij iets het minste zoude kun nen worden veranderdzal derhalve wel ijdel zijn." Zij meenen, dat de onder-koning, door zich te onderwer pen, aan geheel de wereld en aan het nageslacht zal toonen c.at hij een doorkneed staatsman is, welke zijne staatszucht in tijds heeft weten te becoomenmaar dat een voortduren de tegenstand tegen de ontzaggelijke middelen, welke de mo gendheden kunnen aanwenden, om hem te dwingen alleen tot zijn verderf moet uitloopen dat het niet te denken is ciat eenige andere mogendheid zichten gunste van Mehe- med, in de twist zoude willen mengen, maar dat eene der gelijke tusschenkomst een algemeenen oorlog zoude kunnen doen ontbranden waarin hij wel zeker zonde worden opge- offerd, en dat alsdan de onder-koning alleen, in de oogen der Muzelmannen, belast zoude blijven met de verantwoor. delijkheid van eenen krijg te hebben veroorzaektwelke de dadelijke tusschenkomst van Europesche troepen in Syrië en Egypte ten gevolge zou hebben gehad. Bij eene tweede nota, en wel, onder dagteekening van den 21 augustus, hebben de consuls aan het bewind van den onder-koning verklaard, dat bij art, n van de overeen komst van Londen, Syrië, behalve het district van Arre is erkend als terug gebragt onder het gezag van de Verhevene Porteen dat zij gelast zijn om de zoodanigen der inwoners van dat landschap welke van hunne trouw en gehoorzaam heid aan den sultan willen doen blijken daartoe op aller hande wijzen de behulpzame hand te bieden. Een ministerieel blad hecht minder gewigt aan de laatste tijdingen uit het Oosten die hier veel ongerustheid verwek ken. Het schijnt te willen gelooven, dat de opeisching van (wea^lraparge^niiu zfeiï e^S Jt?i?ft^f\jKÏfi3iayfif&'^erfaaif°'cin't aan de zaak eene voor de beschuldigde gunstige wending kan geven. De verdediger namelijk van mevr. Lafarge heeft in de teregtzitting van den 4 eenen brief voorgelezen van den hoogleeraar in de geneeskundige faculteit te Parijs Orfila waarin deze op de door hem gedane vraag van den verdedi ger verklaart, dat de chemische proeven, op het lijk van den heer Lafarge gedaan, niet voldoende zijn om het aanwezig zijn van vergif aan te duiden. Ten gevolge van dit schrijven heeft het hof van assises eene nieuwe commissie van experts benoemd om de maag en het braaksel van den heer Lafarge te onderzoeken en het eenstemmig rapport dier commissie is geweest, datna onderscheidene scheikundige proeven noch in het een, noch in het ander, hec minste spoor van ratten, kruid is gevonden. Den volgenden dag, den 6, heeft het hof een arrest gewezen dat het lijk van den heer fafarge zal opgegraven wordenten einde nieuwe proefnemingen te doen. Het gebeurde heeft zoowel op het publiek als op de beschuldigde een grooten indruk gemaakt. Omtrent hec gebeurde te Madrid verneem: men nader, dat de municipaliteitwelke zich tegen de wetten verklaard heeft, aldaar geheel meester was. De kapitein-generaal Al- dama heeft met de troepen Madrid den 2 des ochtens verla ten en den weg van Alcala ingeslagen. De heer Ferrer is door de municipaliteit tot president van een provisioneel be stuur aangesteld, hetwelk Redil tot kapitein-generaal en don Narciso Lopes tot militairen gouverneur benoemd heeft. Op den 4 was het nog rustig, zijnde na den eersten de goede orde niet gestoord. Vier eskadrons van de koninklijke garde die van Valen- cia waren gezonden óm den weg. te dekken, stonden den 4 te Quintanar de la Orden20 mijlen van Madrid. Men zeide, dat de koningin-regentes voornemens was da delijk van Valencia naar Madrid te komen en den generaal Diego Lion tot kapitein-generaal van Madrid had bevorderd. De Parijsche liberale dagbladen erkennen thans dat de regeringloosheid in Spanje ten top gestegen isen dat de staat van zaken aldaar groote ongerustheid wettigt. Zij toonden zich tevens uitermate verbitterd op den generaal Es- part er 0wien zij als een dictator voorstellen die te Barce- lona oppermatig regeert, eenige staf-officieren als ministers gebruikt, Frankrijk door het scharen zijner legerbenden aaiv de gienzen uittarten een werktuig is in de hand van hec Engelsche kabinetdat hem met eerbewijzen overlaadt. In Spanje, zegt een der bedoelde bladen, bestaat thans in het wezen der zaak eene driehoofdige regeringde ko ningin heerscht te Valencia Espartero te Barcelona en de stedelijke raad té Madrid. Men schreeuwt overal: leve de staatsregelingen wedijvert met elkander om die om bet zeerst te schenden." 'sGRAVENHAGE den 11 september. Ilct bulletin, he-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1