184°- c o kii A iir li MIDDELB'VRGSCHË 12 September, N°. 110. Zaturdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. iïlotificalic. 2$c Ï4 c w feht g. NIEUWSTIJDINGEN, fëttirfcijc Jxawfevijfe. Vrijheid van lager Onderwijs. De MINISTER van FINANCIEN, onderrigt zijnde ge worden dat meer en meer vreemde Koperen Munten in om loop worden gebragtwaarschuwt elk en een iegenlijkdat die Munten geen wettigen koers hebben noch in het Rijk gangbaar zijn; dat niemand kan verpligt worden dezelve in betaling aan te nemen en dat die mitsdien aan alle publie ke kassen moeten worden uitgeschoten en afgewezen; ter wijl daartegen tot voorziening in de behoefte, welke hier of daar aan Nederlandsche Koperen Munt mogt bestaan, de noodige schikkingv>r<£ijn gemaaktdat de Agenten van den Rijks-Kassier aan vVelke men zich tot dat einde zal aan melden, u-gen betaling in Gouden of Zilveren Munt zullen afgeven Nederlandsche Centen en Halvecencenmits de aanvrv-gescbiede voor niet minder dan tien Gulden tegelijk, 's Gravenhage, den 27 Augustus 1840. De Minister voornoemd, ROCIIUSSEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Sta ten is bepaald dat in deze Provincievoor dit jaarde Groote Jagt op Dingsdag den 15 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders datmet betrekking tot de lange Jagtop het publieke Jagtveld in het iste, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeksalsin het iste Distriet, des fVoendags en Zaturdagsin het 3de District, des Maandags en Vrijdagsen in liet 4de en 5de District, des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend word cm l. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehouden worden en dat degenen welke die Jagt uit oefenensteeds 1000 Ellen of ongeveer eetie Neder landsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden vvoorop de Ocgst nog niet zal zijn afgeloopen en geen Wild zaf mogen worden vervoerd naar Provinciën, alwaar de Jagt nog niet geopend iswordende de Eigenaren van Priva'tive Jagten, grenzende aan de Zee of Rivieren, aandachtig ge maakt dat dezelve mede aan de zijde van deze Wateren be- hooren afgepaald te worden. Deze Notificatie zal in liet Provinciaal Blad worden ge plaatst en in deirgebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie worden toegezonden. Middelburg, den 10 September 1840. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dat op Donderdag den 17 dezer maanddes middags ten twaalf ure in eene der Zalen van het Raadhuis, in het openbaar zal worden aanbesteed: liet doen van eenige Vernieuwingen en Reparatien van Timmer-Metsel-Loodgieters-Schilders- en Glazen- ma kers- fVerkaan den Oostèlijken Vleugel van het voormalig IVest-Indisch Pakhuis staande op den Blaau- wendijk binnen deze Stadmet bijlevering van alle daartoe benoodigde MaterialenGereedschappen en Ar- beidsloonentot de geheele uitvoering benoodigd. E11 zulks op de voorwaarden, welke van heden ter lezing zullen leggen bij den Stads-Architectdie daaromtrent de noodige inlichtingen verschaffen en drie dagen te voren de noodige aanwijzing in loco doen zal. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het gebruik der Buiten-Baden aldaar, 11a Maandag den 14 dezer zal gesloten zijn; terwijl het Bad-Paviljoen even mis ten voorleden jareden ganschen winter zal geopend Wijven. Domburg, den it September 1840. KONSTANTINOPEL den 19 augustus. Men zegt, dat de Porte het traktaat van 15 jnlij heden heeft geratificeerd cn dat een Turksch gezant overmorgen die ratificatie naar Londen zal overbrengen. Er heerscht alhier veel beweging, en alles duidt aan dat men op belangrijke gebeurtenissen voorbereid is. Aan den Aziatisclien oever van den Bospho- rns zal binnen kort een leger van 30,000 man zamentrekken. Izzet-Mehemedbevelhebber van de forten aan de Dardanellen is in allerijl naar herwaarts geroepen en heeft langdurige conferentien met de ministers gehouden. Het schijnt, dat men over instructien gehandeld heeftdie dezen pacha ter versterking en verdediging der Dardanellen zijn opgedragen. Drie Pruissische officieren vairde genie, die hem van dienst kunnen zijn, vergezellen den bevelhebber. De Russische krijgsmagcdie gereed is orp naar de Zwarte zee te worden ingescheept, bedraagt 30,000 man. Voorts staan in Bessa- rabie nog 80,000 man Russen gereedom in geval van nood ook over land op te rukken en de Porte bijstand te verleenen; hetgeen echter zoo lang mogelijk worde uitgesteld. Men ziet eene ernstige onderneming van de zijde des onderkonings te gemoeten is niet zonder vrees voor de toekomst. Volgens berigten uit Odessa zou een Russisch legerkorps van 20,000 man te Sebastopol gereed staan om op het ver langen van de Porte naar Trapesund te worden ingescheepc. De 6000 man troepen, bestemd voor de expeditie naar Syrië, hebben reeds onze haven verlaten en zullen zich voor eerst naaf Cyprus en Micylene begeven, BERLIJN den 30 augustus. Brieven uit Peterslmrg bren gen de gewigcige tijding mede, dat door de Russische admi raliteit bevel naar Kronstadc gezonden is, om onverwijld 18 oorlogschepen naar de Middellandsche zee te doen vertrek ken. Wanneer nu deze 18 zeilen zich bij de Engelsche vloot in de Levant zullen gevoegd hebben dan zal de onder het opperbevel van den admiraal Stopford vereenigde scheeps- magt uit 48 zeilen bestaanwaaronder 22 Engelsche4 Oostenrijksche, 4 Turksche en 18 Russische. Men. schrijft uit Konstantinope!den 19 dezer, dat de bewuste notadoor den Franschen gezant aan de Porte over- gereiktop deze een zeer onaangenamen indruk gemaakt had maar dat het lord Ponsonby gelukt was den sultan en zijne ministers gerust te stellen, zoodat de Porte op nieuw ver klaard had, de besluiten der vier mogendheden als het eenig rigtsnoer voor haar eigen toekomstig gedrag te zullen aan merken met welke verklaring ook de sultane-moeder einde lijk had ingestemd. PARIJS den 8 september. Met genoegen kan men melden dat, door de krachtig en doelmatig aangewende maatregelen van het bestuur, de oproerige bewegingen van het werkvolk die gistel en van ceneu zeer dreigenden aard schenen te wor den, volkomen zijn bedwongen. Alom heeft men de oproer makers getoond, dat, indien zij zonden verkiezen voort te gaan de openbare rust te verstoren de regering gereed is om al die middelen te gebruiken welke de wetten en de staats regeling haar aan de hand geven. De op heden morgen in de voorstad Sc. Antoine wederbe- proelde geweldadigheden zijn door de gewapende magc ter stond geheel verijdeld. De nationale garde is thans in groo- ten getale opgekomen. Op het paleis der Tuilerien alwaar de koning mee zijne familie zich bevindt, zijn de ministers on afgebroken bijeen. Men verneemcdat in de woningen van een Parijsch let terkundige en van een student, die beiden toe een geheim genootschap behooren belangrijke papieren in beslagzijn ge nomen, die over het oproer der werklieden veel licht ver spreiden. De neef van een vermaarden abt zou in deze briefwisseling zich in een zeer strafbaar licht verwonen. Men verzekert, dat de leden der wetgevende kamers onverwijld zullen worden bijeen geroepen, en dat de toebe reidselen tot oorlogwelke sedert eenigen tijd weder ver- flaauwd waren met den grootstcn ijver moeten worden voorc- gezet. Na den alloop van een kabinetsraad die vijf uren ge duurd heen, zijn, zegt men, naar alle kanten bevelen afge zonden om de wapeningen in de zeehavens te bespoedigen en het leger op voet van oorlog te brengen. De inhoud eener diplomatieke nota door het kabinet van Londen aan dat der Tuilerien gezonden zou, ontjor anderen de regering tot dit besluit gebragt hebben daar die nota wel de verzekering inhoudt, dat men Frankrijk door het sluiten van het bewuste traktaat niet heeft willen beleedigen maar te vens bewijstdat in dit trakcaathetwelk zonder medewerking dier mogendheid gesloten is en bepalingen inhoudt die hare belan gen en waardigheid bedreigen niets veranderd is of worden zal. Tusschen de gezanten of zaakgelastigden van Oostenrijk ruissenRusland en Engelanden den president van den r.ia 1 t_r ministersschijnt alle onmiddellijk verkeer geschorst te zijn. Te Madrid heerschte volgens de laatste berigten vve- ter gwote oneenigheid, ook onder de troepen, ten gevolge der omkooping van twee regementen door "de partij der ge meenteraden. Eene deputatie was naar de koningin gezonden om een ministerie ce vragen dat meer naar den" zin der over- drevene partij was zameugesteld. s GRAVENHAGE den 9 september. Aan het hotel van K. II. den Erfprins van Oranje is heden morgen hec vol gend bulletin bekend gemaakt 11. K. II. Mevrouw de Erfprinses van Oranje heefc een goeden nacht doorgebragt en bevindt zich zoo wel als de om standigheden zulks toelaten. Z. K. H. de jonge Prins is wel varende.'" Gisteren had de burgemeester dezer stad het genoegen van den heer van Ëvonkhorst, secretaris van Z. K. II. den Erf prins van Oranje te ontvangen eene som van f 400om namens Z. K. H. op de meest gepaste wijze uit te deelen onder de ongelukkigen en behoefcigen binnen deze gemeente, ter gelegenheid van bet geluk dat hoogstdenzelven is we dervaren in de geboorte van eenen zoon, liooge Raad heefc, bij arrest van gisteren vernie tigd dat van het provinciale hof van Gelderland waarbij in hoo- ger beroep was bevestigd een vonnis der arrondissements-regt- bank teTiel, bij hetwelk D. van Haren Noman veroordeeld was ter zake van den zoogenaainden nadruk van het in hec Staatsblad geplaatst tarief van justitie-kostenenz. De Hoo- ge I< adingevolge art. 105 van de wet op de regterlijke organisatie, ten principale regt doende, heeft alverder het bedoelde vonnis vernietigd, eir verklaarddat het door den requiranc begane feic noch misdaad, noch wanbedrijf, noch oveitreding oplevert; zullende de kosten der procedures, tegen den requiranc gevoerd gedragen worden door den Staat. De Hooge Raad heefc in dit belangrijk arrest het gewigtig beginsel aangenomen, dat bij de wet van den 25 jatiuarij 1817 nopens den eigendom van letter- en kunstwerken, aan den Staat geen uitsluitend eigendoinsregc is toegekend, en daar bij alleen bedoeld worden bijzondere personen; dat bovendien in dezen door den Staat zelfs niet nageleefd zijn de bepalin gen van are. 6 der wetwaarbij de vercischten worden vast gesteld die men behoort te vervullen om hec kopijregt te kunnen vorderen; dat de koninklijke besluiten van 1822 ge heel nieuwe en op zichzelven staande bepalingen bevatten tot handhaving van het eigendomsregc van den Staat, doch deze vande veronderstelling zijn uitgegaan dat dit regt ook bij de wet van 1817 was daargesteld dat de beschikkingen der besluiten echter in geene aanmerking komen wanneer er aan den Staat geen regten zijn toegekend, en de grond dezer be sluiten mitsdien vervalt, enz. Op deze gronden heefc de Ilooge Raad verklaard, dat de wet van den 25 maart 1817 gedeeltelijk geschonden, gedeeltelijk verkeerd toegepast is. MIDDELBURG den 11 september. In de op maandag te Amsterdam door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 277,478 balen en 1988 vaten Java- el1 15balen Sumatra-koffij, is alles in consumptie naar qualiteit verkocht, te weten: de Java van 25^ tot 43-, en de Sumatra tot 23! centen. Wij vernemendat Z. M. heefc benoemd tot essayeur bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken alhierden heer H. D. Erdegainghtoe dus verre ontvan ger van hetzelfde middel. Brieven uit hec eiland Java, van 19 mei, luiden steeds gunstig ten aanzien van den toenemenden bloeide wel vaart en de uitbreiding der nijverheid daar te lande. Ook op Sumatra wordt het bestuur des lands bij voortduring meer en meer georganiseerd; doch aldaar heeft men, uit den aard der zaak nog van tijd tot tijd met moeijelijkheden te kam pen. Zoo isbij eene verkenning in het district Barosde zoo verdienstelijke luitenant-kolonel Roeps verraderlijk door een geweerschot doodelijk getroffendoch hebben de Neder landsche troepen 'smans dood dadelijk gewroken, door een paar vijandelijke bentings met de bajonet te vermeesteren, luitentnc1R de kli"g te jaScn' De eersc« 1 1 1 onlangs als zoodanig benoemd, heeft zich daarbij allerhoffelijkst gekweten;-hij heefc 11 wonden beko men maar is ook dadelijk tot kapitein bevorderd. De ser- jant majoor Rodschalk is, wegens heczelfde wapenfeit tot luitenant benoemd. Hec bevestigt zich, dat de Parijscbe oproerigheden zijn bedwongen en tevens, dat de voorloopige berigten der bransche dagbladen, wegens hec gebeurde op den 7, zeer waren overdreven. Ingezonden Onderzoekt en behoudt hec goede, zal ook ivel eene ge paste raadgeving zijn aan hen, die zoo maar blijven volhou den, dat er eene gebiedende noodzakelijkheid in Nederland bestaatombij de herziening der grondwettelijke verorde ningen de vrijheid van onderwijs in te roepen en hetzelve aan het toezigt en de zorg der hooge Regering te onttrekken. Veel, zeer veel is In de laatste jaren eer bestrijding uier zoogenaamde vrijheid van onderwijs geschreven en evenwel treft men nog lieden aan, die zich dienaangaande niet kun nen. vereenigen; lieden van welke men mag veronderstel len dat zij zulks met opregtheid en zonder bijoogmerken doen, althans vreemd zijn aan te ver gedreven eigenliefde of zelfs verheffingdoch van welke men moet vertrouwen dat zij niet alles van nabij hebben onderzocht of verkeerd' zijn ondcrrigc. Want dat eene wet van r8o<S in het jaar t84o voor -eene wijzigingen vatbaar zoude zijn, ligt i„ den aard en voort- gang der algemeene beschaving gelegenmaar het beginsel behoort daarom niet met een enkel voor of tegen te worden verworpenen den rampzaligen toestand terug te roepen, waarin ons Vaderlandsch schoolwezen, tijdens hare hervor- m!n.£' v"keei'de. Bovendien zij men indachtig, dac de gees telijkheid ra het algemeen zich bij uitsluiting bevoegd rekent, om op de volksbeschaving te werkenen ten deze ongene gen is om Zich aan de Regering aan te sluiten, omdat, bij de meestmogelijke vrijheid van ouderwijsharen iuvioed te betere vruchten kan dragen.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1