Opiiinï-Handcl in (ïe Oost-Indien en in China. ZEETIJDINGEN. AD VERTENTIEN. V van 'Tuyll van SerooskerkenL. Nypels en D. C. Buno. Luitenant-kolonels: M. W. Metelerkamp, N. S. Rambon- net en F. van Borseien. Majoor: A. J. P. Reccerich. iste Luitenant: J A.Rickman. 2de«LuiterrantJ. van der Woerc. Artillerie. Kolonels J. van Regteren en L. H. du Bois. Majoor: N. van der Horn. Kapitein: H. G. de Haan. Geneeskundige dienst. Chirurgijn-majoors: J. F. Luch en J. C. Plato. Officieren van Gezondheid, ade klasse: C. P. S. Stutterheimj. Klitsi, H. van den Berg en P. G. Berg. rath. Idem ,3de klasseA. B. Houtkooper. Paarden-Arts iste klasse: J. C. Abelman. De iste luitenant E. P. R. Worm van het 2de bataillcn der 10de afdeeling infanterie, is in rang en anciënniteit over geplaatst bij het leger in de Oost-Indien. Ingevolge aanschrijving van het departement van oorlog, is de iste luitenant II. L. Cluysenaar, van de afdeeling ku rassiers no. 3 overgeplaatst bij het regement ligte dragon ders no. 5 de 2de luitenant W. A. C. Ardeschvan de 2de naar de 8ste afdeeling infanterie; de 2de kapitein-inge nieur R. K. Appelius, van Neuzen, en de 2de luitenant ingenieur II. Verduchênevan Breda, beide uaar Utrecht. Men verwacht vóór den 1 october aanstaande de reor ganisatie van het wapen der artillerie en genie. Men zegt ook dat met primo october, het iste bataillon der 6de afdeeling, alhier, en het 2de bataillon dier afdee ling, te Vlissingen in bezetting, onderling zal verwisselen, en dat tevens op dien datum de zes-maandsche aflossing der* detachementen te Breskens en Neuzen zal plaats hebben. Als een toevoegsel aan het verslag van gedeputeerde Staten wegens het verrigte en voorgevallene in dit gewest gedurende i8|§, en inzonderheid met betrekking tot het la ger onderwijs, geplaatst in ons no. 87 van den 21 julij j 1. vermeenen wij onzen lezers geen ondienst te zullen doen met het volgende berigt mede te deelen zoo als hetzelve voor komt in de Nieuwe bijdragen ter bevordering van Onderwijs en Opvoeding bl. 537. Op den 1 april 11. is te Zierikzee eene bewaarschool voor kinderen uit den burgerstand geopend. De heeren mr. J. A. Schneithermr. Af. J. Schuurbeque BoeijeG. C. Droogleever Forttryn en dr. P. .7. Andreadoor de stede lijke regering gemagtigd tot het oprigten eener dusdanige be waarschool hadden zich door een renteloos voorschothun welwillend verstrekt, in staat zien stellen, om een huis daartoe aan te koopen en te doen inrigten. Zij mogten hierin zoo gelukkig slagen, dat het lokaal uit eene ruime en luchtige leer- en speelschooltoereikende om honderd kin deren te kunnen bevattenbestaandeen van eene uitge strekte opene, alsmede eene overdekte speelplaats voorzien, weinig of niets te wenschen overlaat. Door de deelnemende belangstelling Van een aanzienlijk aantal inwoners der stad, zijn zij voor de eerste zes jaren gewaarborgd tegen het ver lies, hetwelk veroorzaakt zoude, kunnen worden, zoo de ontvangst der schoolgelden beneden de uitgaven mogt blij ven. liet is echter te hopen niet alleenmaar ook te ver wachten, dat deze instelling, bij de inwoners der stad, al gemeen bijval zal vinden waartoe de aanvankelijke deelne ming ook ten volle geregtigt, daar de school, op den 1 mei, reeds door een veertigtal kinderen bezocht werd en er nog dagelijks nieuwe aanvragen tot plaatsing geschieden. De vurige wenscfa van allen, die in het lot der jeugd, vooral ook der minvermogende klasse, belang stellen, strekt thans daar heendat spoedig de tijd moge aanbreken dat men ook hier eene bewaarschool voor onvermogenden zal kunnen oprigten, waaraan, zoo ergens, ook hier eene groote behoefte bestaat." Men schrijft uit Groningen van den 4 dezer: „Nadat - op gisteren de behandeling der zaak van E. AleeterJ. H. Bolt en anderen was begonnenwelke tot 6 ure in den na middag had voortgeduurd, en waarbij 28 getuigen zijn ge- boordzijn heden ten 2 ure de pleidooijen aangevangen welke tot 8 ure geduurd hebben. Twee der beklaagden droegen in persoon hunne verdediging voor; terwijl twee an deren ieder door eenen raadsman werden bijgestaan en de vijfde afwezig is gebleven. De uitspraak is bepaald op aan staanden woensdag." Den 6 heeft het Fransch gouvernement per telegraaf de volgende tijding ontvangen: Alexandria 20 augustus 1840. De commodore Napier heeft den 14 de Egyptische ge zaghebbers aangemaand Syrië te ontruimen. Hij heeft verschei- -dene proclamatien uitgevaardigd aan den emir Bechir welke prins dezelve naar Mehemed-Ali heeft opgezonden met be tuiging zijner eerbiedige gehechtheid." Voorts wordt nog gemeld, dat de Engelsche stoomboot the Alecio van Beyruth en later van Alexandria den 31 au gustus te Malta was aangekomenmet de tijdingdat de commodore Napier niet was geslaagd om Beyruth door de Egyptcnaren te doen ontruimen. Nog wordt berigt, dat Mehemed-Ali den heer TValewski bad geantwoord, dat hij zijnen dank betuigde dat Frankrijk het traktaat van Londen niet had onderteekend, hetwelk hem tot troost en kracht verstrekte, besluitende met deze woor den: „Men meent mij door een verbond der vier mogend heden te verschrikken ik zal hetzelve wel weten te ont bindendoor op Konstantinopcl aan te rukken. Ik zal een zoodanigen brand ontsteken, dat Europa genoeg aan zijne eigene zaken zal hebben, en het Ottomannische rijk zal ge red zijn In China zijn aangevoerd In 1816. 1820. 1825. 1830. 1832. 1836. 1837- 3,210 kisten. 4'77° 9,621 18,760 23,670 27,112 34,000 AI dezeuit verschillende gewesten komende kisten zijn niet even zwaar: doch het gemiddeld gewigt kan op 120 (oude) ponden gesteld wordenen zoo worden dan thans in China jaarlijks over de vier millioenen ponden opium verbruikt. In de maand februarijof wat later, begint de inzame ling van dit sap der slaapbollen. Aan derzelver kop maakt men eene insnijdingen dagelijks Vergaart men het sap dat daaruit voortvloeit. Er bestaan bepalingen hoe veel elke boer moet opbrengen, en als men hein verdacht houdt van maar de minste hoeyeelheid te hebben achtergehouden wordt hij in regten betrokken. Als nu de oogst geëindigd is Wordt alles naar Bengalen overgebragtvan waar een klein gedeelte naar Europa en bijna al het overige naar China wordt uitgevoerd waar de invoer strengelijk verboden isen des niet tegenstaande de Engelsche Oost-Indische compagnie dezen sluikhandel be gunstigt en de tolbeambten omkoopt, zoo dat toch de in voer door middel van de stoutste siuikers, die daarmede hun leven op het spel zettenplaats heeft. Om dezen voor *s volks gezondheid zoo verderfelijken handel te beletten heeft de Chinesche regering al het mo- gelijke beproefden er zelfs de doodstraf op gezet. Niets heeft echter de inhaligheid afgeschriktzoo dat de keizer genoodzaakt is geworden alle betrekking met de Oost-Indi sche compagnie af te brekenals welke aan zijne .onder danen ellendensmarten en den dood toevoerde. In de daad, sedert 1711 was de bevolking van China van achc-en- twintig tot honderd en drie millioenen zielen vermeerderd: doch sedert 1792 is zij trapsgewijze afgenomen 't geen wordt toegeschreven aan den verbazenden invoer en het ver bruik van den opium. Twee of drie drachma's dagelijks zijn genoeg 0111 in tien jaren het sterkste gestel te onder mijnen. Voor de eerst beginnenden is de gewone gift van tien tot twintig greinen welke gerookt of ingeslikt, weldra die soort van dronkenschap en dat voorbijgaand droomgenoc verwek ken voor hetwelk zij hun fortuin, gezondheid en leven op offeren. Gedurende de werking van den opium wordt het gansche ligchaam geweldig aangedaan, de pols sneller, de oogen worden levendiger, de ademhaling gaat sterker, ineen woord al de levens-werkzaamheden worden zoo hoog moge lijk gespannen de hersenen ontvangen dezelfde indrukselen men ondervindt een raaskallend vermaak en eene zonder, linge verbeeldingskrachtgedurende dit prikkelend genot vergeet men tuchtiging, ellende, de' toekomstalles. Na deze korte tegenwerking wordt de pols langzaam en zwak; alle de levens-werkzaamheden kwijnen, en de onge lukkige zoekt nu weder even gretig het hulpmiddel in den opium door de hoeveelheid van twee op vier drachma's te vermeerderen. Eindelijk neemt hij dit vergif inniet als een bron van zijne aangename gewaarwordingen, maar als een toevlugt in zijn lijden. Zijne hersenen worden ontrust door verschrikkelijke droombeelden: ijselijke gedaanten schij- nen hem op al zijne schreden te volgen eene schrikbarende bleekheid verspreidt zich over zijn geheel gelaat: al de ve zels van zijn ligchaam beven: hij gevoelt een honger, die hij niet kan stillen, en eenen dorst, die hij niet durfc les- schen, want het water veroorzaakt hem eene doodelijke kramp eindelijk daalt hij in het graf, de eenige eindpaal van zijn lijden. {'Uit een 'buitenlandsch tijdschrift Deze handel is de verderfelijkste die bestaat. Sedert eeni ge jaren heeft hij eene verbazende uitgebreidheid verkregen. De opium wo~dt voornamelijk uit de Engelsche Oost-Indi sche bezittingen uitgevoerd hoe zeer ook een weinig uit Turkije koomten dit voortbrengsel ook iu sommige Chi nesche proyircicn wordt geteeld. -VLISSINGEN den 9 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomenTVeaverP. Perouet van Rio-Janeiromet koffijtheElton, W. Jost, van Nieuw- York, met katoen en rijst; AriadtieN. Beekman, van Go- thenburg, met houtwaren; the Trojan, H. Buchmann, van Boston, met koffij en katoen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: de Maria, J. H. Heijen, naar Leer, en FrederikS. Tegen, naar Stettin, beide met stukgoede ren; the IVondere, W. H. Hardy, naar Newcascle Amalia R. Laursen Anna PetronellaP. P. Poppe, beide naar de Oostzee, en alledrie met ballast; Bedlington, S. Ber gen naar Londen met lijnzaad. Van Gent: UnionR. L. Freerichop avontuur, met ballast. SAS-VAN-GENT den 2 september. Gedurende de afge- loopen maand zijn weder door het kanaal van Neuzen gepas seerd 38 zeeschepen, van welke de Schelde-tol is ontvan gen, te weten 22 uit zee inkomende en 16 naar z.ee uitge varen. Van de 22 inkomende, allen naar Gent bestemd, waren geladen 6 met hout, 5 met suiker, 3 met lijnzaad, 3 met graan, 2 met weedascheen met steen, een met ka toen en een met ballast. Van de uitgevaren schepen alle komende van Gent, waren 5 met suiker, een met tarwe, een met beenzwart en een met lijnkoeken beladen, de overi ge 8 zijn ballastscheeps uitgegaan. De bedoelde 38 schepen voerden de navolgende vlaggen,- te weten: 7 Belgische, 13 Hanoversche, 4 Noordsche, een Zweedsche 3 Engelsche, 3 Fransche een Hamburgsche een Oldenburgsche2 Pa- ponivurgsche en 3 Amerikaansche. 's Heer-Arendskerkeden 8 September 1840. Heden beviel van een' ZOON 6. P. Udemansgeliefde Echtgenoot van S. M, van der HEYDEN SINCLAIR, Notaris. M'i110 geliefde Echtgenoot, S. J. Jansen, beviel heden voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER. Vlissingen den 7 September 1840. AMERSBEEK. Algemeene kennisgeving. M^ijne geliefde Echtgenoot, E. P. Schuur mansbeviel heden voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER. Middelburg den 8 September 1840. GIEBELS, Eenige kennisgeving. Stads-Pikeur, Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER M. D. F., ten Brinckgeliefde Echtgenoot van Middelburg den 8 September 1840. ENGELER» Eenige kennisgeving. Heden verloste voorspoedig van eene DOCH I LR A- Kaldenhachgeliefde Echtgenoot van Schiedam J. C. FILLDT KOK, den 6 .September 1840. Apotheker. Eenige kennisgeving. JJe Notaris D. J. van der Horst Serlé zal, op Zatnrdag den 12 September 1840, des voormiddags ten 10 ure, in de Herberg de Oranjeboomin de Gemeente WESTKAPEL- LE krachtens magtiging der Arrondissements-Regtbank te Middelburg, in het openbaar aan de meestbiedenden verkoo- pen zeven Perceelen BOUWLAND en twee Perceelen 130SCIILAND alle liggende in de Gemeente Westkapelle voornoemd breeder omschreven in de Aanplak-biijecten de zer Verkoopingen omtrent welke Perceelen zoo mede om trent de voorwaarden van Verkoop, nadere inlichtingen kun nen verkregen worden ten Kantore van den bovengenoemdeu Notaris. OPENBARE VERKOOPING te VLISSINGEN, op Vrijdag den 18 September 1840, des voormiddagsten 11 ure, in het Koffijhuis de Prinsentuin aldaar, van circa: 2150 Stuks Greinen DEELEN, dik circa duim Ned. diverse lengte. 800 Dennen DITO, idem idem. 46 Eiken BALKEN, van diverse dikte en lengte. 20WAGENSCHOT, idem idem. 156Vuren BALKEN, idem idem. 4775 Kroon-Eiken PIJPDUIGEN. Eene partij SPLITHOUT; uitmakende de Lading van het Pruissische Barkschip Amalia komende van Memelbestemd naar Bristol, Nadere informatie te bekomen bij de Heeren Retsin en da Groof <2? Comp. te Vlissingen. Brieven franco. J)e ondergeteekende verwittigt zijnen geëerde Stad- en Landgenootendat hij zijne nieuwgebouwde ZOUTZIEDE RIJ, genaamd DE HOOP, op de HeereugrachtWijk M. No, 78, heeft in het werk gebragt, en thans in staat is zoo wel fijn en grof Gerafineerd als alle soorten van Ongerafi- neerd ZOUT te leverenwaartoe hij zich bij dezen aanbe- ^Middelburgp September 1840. A' BOUDEWIJNSE. Lange Noordstraat, over den Blindenhoek, I.. 113. JJij den ondergeteekende zijn te bevragen 3 k 4 HUIS ORGELS, waarbij een van 8 Registers, in sierlijk bewerk te Kast, en bijzonder geschikt voor eene kleine Kerk, be nevens eenige PIANO-FORTE'S waaronder een Vleugel. Wijders berigcende dat George Laurens PreunigerOrgelma kers-Knecht, als zoodanig niet meer in zijne dienst is. D, H. LOHMAN, Orgel-, Instrument-, Pianomaker en Stemmer, SpanjaardstraatE. No. 84. £en GENEES-, HEEL- en VERLOSKUNDIGE, voldoend examen voor de Practijk ten Platten Lande in de Provincie Zeeland hebbende afgelegdw-enschte gaarne in de gelegenheid te komen zich als zoodanig te vestigen ter wijl hij zich evenzeerop aannemelijke voorwaarden zoude willen verstaan met een* Geneesheer, welke door ouderdom of ziekelijke omstandigheden een' Provisor zoude verlangen. HH. Burgeineesteren ten Platten Lande of een Geneesheer hierop attenderende, gelieven zich te adresseren, onder Let ter K., bij den Stadsdrukker C. AE.van Reete THQLEN, He Gezigtkundige Brillenslijper J. A. van Adam, van Dordrecht, berigt zijnen geëerde sj 1 Begunstigers dat hij door de menigvuldige „Bijbestellingen alhier weder geretourneerd is en is voorzien van een volledig assortiment BRILLEN in alle kwaliteiten, benevens alie soorten van Periscopische Glazen voor alle Gezigtenverkoopt en repa reert alle soorten van KIJKERS en andere Accromatische Instrumenten, en verzekert diegenen, welke hein met hun vertrouwen gelieven te vereerenvan eene civile bediening. Is te spreken of te ontbieden op de Zuidzijde van den Dam, Lett. G. No. 45. J)e Heer MALLAN, Dentist, heeft de eer het Publiek te berigten dat hij zijn verblijf binnen deze Stad niet lan ger kan verlengen uit hoofde zijne beroeps-engagementen hem elders roepen doch daar hij in November alhier denkt terug te komen adressere men zich intusschen aan No. 4 Rtie Royale te Brussel of te Amsterdam. Gedurende deze week in lossing Schipper G. van der Lee met beste grove Sunderlandsche SCHAAL- en MAATKO- LEN tot de civilste prijzen te bevragen bij J.C. Seyppel in de Wagenaarstraaten J. Barto, in de Seisstraat. J7en APO l HEKERS-LEERLING benoodigd adres bij den Boekverkooper Hendrikse. 'jj erstond een JONGELING van 15 a 16 jaren, die met de Biljard kan omgaan, benoodigd, in de Sociëteit in den Langende! ft. Met November eene Burger DIENSTMEID benoodigd, in de korte St. PieterstraatWijk A. No. 80. ]7ene KINDERMEID benoodigd bij le MarchandGiststr. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS,

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2