HKIDDELBURGSCEE C Cl "IJ II A r. ppfc few y N°. 109. Womlei'dag 1840. 10 September. 7v^r» BESTUREN en administratief. JVankvijfe. /V .r ÏScfccnöw.ifmiq. N1EUWSTIJDIN GEN. lDuiiöcïtlau&. ©wol'iöi'ittiittje. fXc&crlanöcn. "O BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dat op Donderdag den 17 dezer maand des middags ten twaalf ure in eene der Zalen van het Raadhuis, in het openbaar zal worden aanbesteed: liet doen van eenige Vernieuwingen en Reparatien van Timmer-Metsel-Loodgieters- Schilders- en Glazen makers TVerk aan den Oostelijken Vleugel var. het voormalig IVest-Indisch Pakhuis staande op den PAaau- wendijk binnen deze Stad,, met bijlevering van alle daartoe benoodigde MaterialenGereedschappen en Ar beidshoven tot de geheele uitvoering benoodigd. En zulks op de voorwaardenwelke van heden ter lezing zullen leggen bij den Stads-Architectdie daaromtrent de noodige inlichtingen verschaffen en drie dagen te voren de noodige aanwijzing in loco doen zal. Gedaau ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7. September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU- ZEN adverteren bij deze, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS dezen jnre zal invallen op Maandag den 21 dezer, en zullende eindigen Zatvtrdag den 26 daarna. Burgemeester en Wethouders van Neuzen P. W. STEENKAMP. Ter ordonnantie van dezelve, J. C. STEENKAMP P. W. z. De BURGEMEESTER der Gemeente YERSEKE ad- verteert hiermede, dat de KERMIS aldaar dit jaar zal in vallen op Dingsdag den 22 September en eindigen op Zatur- dag den 26 September daaraanvolgende. Yerseke den 8 September 1840. J. WILLEMSE. FRANKFORT den 4 september. Naar men uit goede bronnen verneemt, heeft het Fransche kabinet nog geen be paald besluit genomen, aangaande destelling, die het, wan neer de vier mogendheden mogten genoodzaakt zijn Mehemed- Ali aan te tasten, nemen zal. Er blijft de vier mogendheden dus niets over dan militaire voorzigtigheids-maatregelen te nemen; te meer, daar Frankrijk daarmede reeds bezig is. Intusschen gelooft men nog niet aan het uitbarsten van een oorlog, doch zooveel is zeker, dat men zich van alle kan ten daaiop moet voorbereiden. In geheel Duitschland ismen intusschen verontwaardigd over de taal, die de Fransche drukpers voert betrekkelijk de verovering van den linker Rijnoever. Mogt bet tot eenen oorkjg komendan zal Duitschland niet onvoorbereid zijn en niet vreezen alleen den strijd tegen Frankrijk aan te vangen. Volgens brieven uit Kofistantinopelvan 17 augustus, had de Fransche gezant de Pontois, ten gevolge van uit Parijs ontvangen instructieneene nota aan de Porte gerigt, waar in aan deze verweten wordt dat zijmet veronachtzaming van Frankrijk, een traktaat met de overige mogendheden heeft gesloten dat de zaken van het Oosten voor de toekomst definitief schijnt tc regelen. Ofschoon de Fransche regering niet dan met leedwezen zien kon hoe zij bij een zoo ge- vvigtig vraagstuk was voorbij gegaan, zou zij echter ook bij deze gelegenheid hare gematigdheid niet verloochenen en eene blokkade van Egypte en Syrië geen hinderpalen in den weg leggen; maar Frankrijk zou genoodzaakt zijn de rol van rns- tigen aanschouwer op te gevenzoodra de gebeurtenissen zoo ver gaan mogten dat eene Russische vloot den Bospho- rus zou binnenloopenof een Russisch leger tot verdediging van Konstantinopel aangewend worden. Het stadje Sonneberg in Saksen-Meiningen isin den nacht van den 27 op den 28 augustus groocendeels afge brand. De kerk het raadhuis en meer dan 80 woonhuizen .zijn eene prooi der vlammen geworden. LONDEN den 5 september. Prinses Augustade oudste zuster van wijlen den vader der koningin die sedert lang zie kelijk geweest is, schijnt thans in een hopeloozen toestand te verkeeren. Prins Albert is eergisteren van Windsor naar Londen gereden, om de doorluchtige kranke te bezoeken. De deelneming aan de associatie tot bevordering van liet herroepen der unieneemt te Dublin en in andere plaat sen van Ierland sterk toe. OdConnell verzekert in al de re devoeringen welke hij tot aanprijzing daarvan uitspreekt, dat liet doel geene geheele afscheiding van Engeland, maar alleen het verwerven van een afzonderlijk parlement en an dere voorregten is. Ook vermaant hij zijne landgenooten irunne toevlugt niet tot de wapenen te nemen voor dat zij door de Engelscben aangevallen mogten worden, en rekent in geval van nood, op den bijstand der talrijke Ieren, die te I.iverpoolManchester en in andere steden van Engeland ■woonachtig zijn. De Times heeft eenen brief van zijnen correspondent te Alexandria van den 17 augustus over Toulon ontvangen volgens welken de Engelsche consul, de heer Larking, den 12 de Engelsche kooplieden heeft bijeen geroepen en hun eenen brief van den consul-generaal, kolonel Hodges, mede. gedeeidwaarin deze» hun in algemeene bewoordingen aan- raadde, om in den tegenvvoordigen bedenkelijken staat van zaken zich op het ergste voor te bereiden. De kooplieden hiermede niet te vreden, hebben daarop eenen brief aan den heer Hodges gezonden waarin zijmet opgaaf van alle hunne belangen en van hunne eigendommen, voor het grootste gedeelte in koopwaren bestaandewelke zij 111 Egypte en Candia bezitten, hein verzoeken nader op te willen geven, welke maatregelen de mogendheden voornemens zijn te ne men, en of het noodzakelijk is, zich met hunne goederen, hetgeen vele moeijelijkheden in heeft, dadelijk te verwijde ren. De consul-generaal heeft hierop geantwoord, dat het hem gedurende de onderhandelingen niet vrij stondan ders dan in algemeene bewoordingen te spreken, doch dat hij hun nogmaals aanraadde, hunne zaken te regelen, hunne rekeningen te sluiten en op hunne hoede te zijn. De Engel- schen, in Egypte gevestigd, bezitten aldaar, behalve vele huizen en andere eigendommen 25,000 acres land. Nog onlangs hebben eenige kooplieden van den pacha voor 140,000 ponden sterl. katoen gekocht, waarvan de helfc nog niet ingescheept is. Hoe het verder met de Oost-Indi sche brievenmaal zal gaan, wekt hier ook veel bezorgdheid. Den 27 der vorige maand is te Droraore, in het graaf schap Kildare, zekere Martha Borks in den ouderdom van 133 jaren overleden. PARIJS den 5 september. De raad van ministers beraad slaagt sederc twee dagen over eene nieuwe nota der vier mogendheden, in welke, naar men zegt, aan Frankrijk wordt voorgesteld, om de onderhandelingen, betrekkelijk het Oos ten, te hervatten op de grondslagen onlangs in de Revue des deux Mondes aangeduid, volgens welke het levenslange bezit van Syrië aan Mehemed-Ali zou worden toegewezen. De vergadering heeft gisteren meer dan 5 uren aangehouden. De berigten uit Alexandria en Konstantinopel komen daar in overeendat op alle punten van het Turksche rijk eene buitengewone opgewondenheid tegen de Christenen heerscht, terwijl de bevolking overal zich zeer ten voordeele van Mehe med-Ali uitlaat dien men algemeen als den ware verdediger van den Islam beschouwt. Brieven uit Alexandria houden in dat de heer Walewski met eene geheime zending der Fransche regering aan den on der-koning belast, aldaar den 12 der vorige maand is aange komen en spoedig daarop conferentien met de consuls der vier mogendheden gehouden heeftvan welke die met den Engelschen consul-generaal zeer levendig geweest zon zijn. Met den onder-koning, wien hij den 16 is voorgesteld, heeft hij niet minder dan drie en'een half uur gesproken. Van het doel zijner zending was niets bekend maar de toebereidse len tot verdediging werden na het vermeld onderhoudnog ijveriger dan vroeger voortgezet. Den 15 hebben zich verscheidene oorlogschependenkelijk Engelsche en Oostenrijksche voor de haven van Alexandria vertoond. Over Malta verneemt men dat het beslissend antwoord van den pacha den 6 of 7 dezer gegeven moest worden ook wilde men wetendat de dwangmaatregelen met het bombar dement van St. Jean d'Acre beginnen moesten en dat 45,000 Turken op de Syrische kust ontscheept zouden worden. Te Valencia en te Barcelona is, volgens de laatste tij dingende rust niet meer gestoord. Te Barcelona wilde men weten, dat het Spaansch ministerie nu definitief zamen- gesteld wasen wel uit de heeren Zayas als president van liet kabinet, Aspiroz als minister van oorlog, Cortaza als minister van justitie, Arteta voor binnenlandsche zaken, Armero voor marine en Secades voor de financiën. PARIJS den 6 september. De onrustige bewegingen onder de werklieden hadden gisteren een minder dreigend aanzien bekomen. Velen hunner waren naar hunne meesters of werk plaatsen teruggekeerd en hadden den arbeid hervat. Ande ren daarentegen bleven aan de zamenspanningen om niet dan onder gunstiger voorwaarden den arbeid te hervatten ge trouw en dompelden zich zoodoende met hunne huisgezinnen in ellende, of gaven zich, voor zoo ver zij nog geld had den aan dronkenschap of losbandigheid over. De regering heeft den 4 dezer zeer krachtdadige maatregelen tot het te keer gaan van zamenscbolingen der lieden uit de arbeidende klassen genomen. De bezetting is den gcbeelen dag in de kazernen gereed gebleven om ui: te rukken, en had scherpe patronen ontvangen, 's Avonds is zij door twee regementen uit het kamp van Fontainebleau versterkt. De inhechtenis nemingen der personendie geacht worden de werklieden op te ril ij en zijn den 4 en den 5 voortgezet. De slagre gens, die in den namiddag van den eersten dag zijn geval len, hebben het nuttig uitwerksel gehad van de volksmenig te, spoediger dan anders het geval zou zijn geweestde straat te doen ruimen. Er is een oogenblik geweest, dat de rege ring door de algemeene weerbarstigheid der arbeidende klas sen op liet'punt was van de gewone verzending der brieven malen waartoe natuurlijk in eene stad als Parijs vele handen noodig zijn, te n.oetun staken. 's GRAVENHAGE den 7 septemberZ. K. H. Prins Hendrik is alhier van hoogstdeszeifs volbragte zeereis in goe den welstand aangekomen. H. K. H. Mevrouw de Erfprinses van Oranje heeft gisteren een zeer goeden dag doorgebragt en dezen nacht vrij wel ge slapen; alles gaat regelmatig. De jonge Prins is welvarende. Gisteren heefc de inschrijving der geboorte-acte van den Prins op de registers van den burgerlijken stand plaats gehad en zijn aan dit vorstelijk kind bij die gelegenheid gege ven de namen van Willem Nicolaas Alexander Frederik Ka- rel Hendrik. Vrijdag middag heeft Zr» Ms. adjudantde majoor jonkhr. .7. F. van Spet/gier, deze residentie verlaten, om zich naar Stuttgardc te geven, ten einde er het heugelijk bc- rigt der verlossing van H. K. H. Mevrouw de Erfprinses, aan buogstderzelver Koninklijken Vader eii verdere bloedver wanten, over te brengen. LEYDEN den 6 september. Onder de daden van edele zelfopofferingwelke van tijd tot tijd in onze stad verrigt worden en waarvan wij steeds gewoon zijn melding te ma ken behoort ook deze I11 den namiddag van II. vrijdag viel het driejarig zoontje van M. van Iperen schipper op Utrecht, op de apothekersdijk 111 het water, en was weldra in het midden der ruime gracht gedreven, toen de heer H. Geverslid van den raad en griffier van het kantongeregt aldaar voorbij kwam, niet aarzelde om in het water te sprin gen aidus het kind gelukkig redde en aan deszeifs ouders wedergaf, welke den dank, aan dien edelen verschuldigd, diep in hun hart gevoelen. Het kind verkeert thans in vori. ge gezondheid. MIDDELBURG den 9 september. Heden werd alhier de halfjaarlijksche promotie aan ons gymnasium gehouden. De uitstekende jongelingen N. J. C. Snouck Hurgronje .7. H. de Bruyn en L. H. Sprcnger met prijzen begiftigd en op eene loffelijke wijze van de orde der candidacen naar de acadenii. sche lessen bevorderdhielden bij deze gelegenheid redevoe ringen de eerstede P. Virgilio Maronede tweede de Diogene Cynicode derdede Luciano. Hierop declameer den S. A. Rochat en H. Ie Nobelde eerste: de Conjt/ra- tione Catilinaria a Cicerone oppressade tweede de Bcllo Punico primoen werden van de tweede orde der eersteklas- se naar de orde der candidacen bevorderd. Vervolgens gingen overvan de eerste orde der derde klasse in de tweede klasse A. J. van DeinseH. J. van der HeimA. A. C. Se/s en .7. P. S/egt: de drie eerste met prijzenvan de vierde klasse in de tweede orde der derde klasse P. Alvarez van DiggelenAl M. Fokker en .7. van der Feen de twee eersten met prijzen; van de eerste orde der vijfde klasse in de vierde klasse N. C. Lambrechtsen C. A. de VassyA. J. CornieljeN. Muntendam en .7. A. H. C. van Doorn: de eerste met een' buicengewonen prijs en de tweede met een' gewonen prijs; van de tweede orde der vijfde klasse in de eerste orde dierzelfde klasse .7. .7. li. Gaal en J. P. Dronkersde eerste met een' prijs; van dé eerste orde der zesde klasse naar de tweede orde der vijfde klasse T A. Lambrechtsen, JV. C. Borsius en C. C. Slote- makerde twee eersten met prijzen. Met pi ijzen voor hunne vorderingen in de geschied-, aardrijks-, fabel- en meetkunde werden beschonken A. J. van Deinse, II. J, van der Heim, P. Alvarez van Digge len, A. M. Fokker en N. Muntendam. Alle jongelingen, die prijzen hadden behaald, reciteerden hunne gratiarum ac- tioues in Latijnsche dichtmaat. Bij den aanvang van den tegenwoordigen cursus heefc A. A. C. Seis bet gymnasium ver iaten, terwijl als leerling is ingeschreven .7. II. de Stoppelaar. Bij besluit van Z. M. zijn de volgende officieren der landmagt, alle hec non-activiteits-tracteinent of twee-derde van het activiceics-tractement genietende, op pensioen ge steld als Plaatselijke staf. De majoor: P. Ravens. iste Luice- nant plaats-majoor: J. W. van de Wetering. Generale staf. Luitenant-kolonels J. Smithen jhr. A. W. E. van Panhuys. Militaire administratie. De intendancs iste klasse: J. W. A. van den Berg, en J. D. Lefebre. Infanterie. Kolonels: C, G. de Groot, F. X. Nnudas- scher en J. G. Kroo. Luitenant-kolonels: A. van den Heu vel, G. van BuseckP. Roest, S. R. Riedy, O. G. A. Byrdc, G. A. L. de Helbig en jhr. G. T. T. A. van der Brugghen van Croy. Majoors: A. Schancz G. W. J. Wig. gers van Kerchem, W. Jagerink, A. J. KraffcB. J. R. Schil 11 erC. II. J. Thion, A. Eichholcz, J. Roest, J. SchmitzJ. J. A. Lich en J. W. Pheiffer. Kapiteins: J*. de Bock, F. A. BeckersA. A. VeenhuyzenA. J. van Iloey Schildhoiuvcr, T. Laasman ,N. Geijcr, G. van Bos'strne- ren, J. Bos, M. L. Jannette, J. de Graaff, P. Ramm, C. Oderkerk, J. J. Staal, F. de Lava, J. K. C. Momberg, J. II. Russeic, P. F. J. de Beaumoiu, J. B. Brumsteede, I.. C. A. Lamotte, J. H. R. HumannJ. G. Exter, W. P. Bellaard, L. G. de HartitschW. W. Portegies en J. 1. Andrau. iste Luitenants: J. P. Mertens, J. Scallcr, 1. Smits, W. Drabé, J, H. Bonting, J. W. van.Elcen, II. C. Ilcynen en A. van der Boon. Kavallerie. Kolonels jhr. G. L. C. Boiuvcns van der BoijciiJ, J, Schneltlier, S. de Gignouxbaron V. J. R.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1