MIDDELBU11GSCHE C O U R A N°. 108. Uiligs dag 8 September. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN BcJicttbrnrtkititj. Publicatie. iücbeclatiiiscfac ^aubieI-iKaat0c{iA)ij)t}. NIEUWSTIJDINGEN, lluöl.iub. S3»it0ciila»&. <0*r00t-ï3*rittftijje. Jraniivijft. iïcbcvl.inbcn. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat, ten gevolge van eene vereischt wordende her stelling aan de Brug over de bedijkte Aardenburgsche Haven, in den Provincialen Weg tusschen de Tolpaal No. 4 en de Stad Sluis, de passage over gemelde Brug, gedurende den tijd van vier weken, te rekenen van den 10 September 1840 zal gestremd zijn. Middelburg, den 7 September 18.40. Voor den Staatsraad Gouverneur voornoemd afwezig, SP RENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner Woonplaat sen zullen worden uitbetaald de Ridder.Soldijen over het tweede kwartaal 1840. Middelburg, den 7 September 1840. De Administrateur voornoemd P. POUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belangheb benden dat het Primitief Kohier No. 1 van de Belasting voor het Vee-Fonds, over het Dienstjaar i8|£, door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir is verklaarden ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen verzonden. En zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De RECTOR van het Gymnasium Illustre te dezer Stede, maakt bekend, dat de gewone halfjaarlijksche Promotie zal plaats hebben op aanstaanden Woensdag, den 9 September, des voormiddags ten 11 ure, in het Kerkgebouw der Engel- sche Gemeente. H. POLMAN KRUSEMAN, Middelburg, 7 September 1840. Gymn. Rector. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge- vei$0iF orden Te MIDDELBURGop Donderdag den 17 September 1840, 2879 Kranj. en Kami. Java SUIKER, liggende aldaar. Waarvan de Notitieu niet de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 17 Augustus 1840. VAN DER HOU VEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. PETERSBURG den 25 augustus. Uit Tiffiis ontvangt men hier de tijdingdat geheel het bovenste deel van den merkwaardigen ouden berg Ararat, in Armenie, met het eind der maand junij II., ingestort is. Voor dat deze natuiir-ge- beurtenis plaats greep hoorde men in het binnenste van den berg een dof, maar in al de omliggende streken duidelijk verneembaar bruisen. Van de bewoonde plaatsen, welke in den uitgestrekten omkring des bergs gevonden werdenis •naar men verzekertslechts een groot dorp en een Arme- •nisch kloostereen filiane van het beroemde Etschmiiadsin met derzelver bewoners bedolven geraakt. Eene naauwkeu- jiger officiële mededeeling wordt over dit «ongeval verwacht. Eergisteren omstreeks middernachtheeft een aan merkelijk ongelult op onzen spoorweg plaats gehad. De di rectie hadop den morgen van dien dagherhaalde malen aan den machiirst te Zarskojeselozekeren Engelschman Robert Maxwell, berigt doen geven, dat hij om gemeld •nachtuur'bij uitzondering op hetgeen anders de gewoonte is, ten behoeve der passagiers, welker toevloed ditmaal bui tengewoon groot waseen extra-trein zou laten vertrekken. De heer Maxwell, die deze waarschuwing vergeten had, rijdt op gezegd uur met eenen trein van 18 wageris uit Zars- ikojeselo af, en vervolgt zijnen weg zonder aan het bewuste punt, waar het hem bevolen was, op te houden, om den van Peterslmrg hem te gemoet komenden trein af te wachten. Hierdoor stootteacht wersten van Petersburg, de beide treinen met zulk een geweld tegen elkander, dat drie wagons geheel verbrijzeld en drie anderen zwaar beschadigd werden. Zes menschen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen en een-en-twintig gekwetst, waaronder zes zeer aanmerkelijk. Heden wordt echter de spoorweg reeds weder bereden. De Engelschman Maxwell is in handen van het geregt gesteld. WARSCHAU den 28 augustus. Z. M. de keizer en de grootvorst troonopvolger zijn in den afgeloopen nacht in den besten welstand alhier aangekomen. WEENEN den 25 augustus. Uit Bohemen optvangc men voortdurend zeer geruststellende tijdingen. De aldaar aan wezige vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden schij nen zich reeds omtrent de uitvoering van het verdrag van den 15 j 11 lij in dien zin verstaan te hebben dat Frankrijk daarbij een toeziende rol op zich zou nemen. Van een' an deren kan: wil men dat de Fransche gezant in Londen ge last zou zijn aan de conferentie voor te stellenom de Oos- tersche aangelegenheden vooreerst nog in status quo te laten zullende Frankrijk intusschen alles aanwenden, om den on derkoning tot het aannemen van een billijk vergelijk te be wegen, en, ingeval deze poging mislukken mogt, "geene zwarigheid maken om zich met de mogendheden te vereeni- gen, tot het nemen van dwangmaatregelen tegen Mehemed AU. FRANKFORT den 1 september. Z. M. de koning van Hanover heefc, tegen den 7 dezer, een algemeenen land dagvoorde provincie Oost-Vriesland uitgeschreven, die over het ontwerp eener nieuwe constitutie voor dac vorstendom en Harlingerlarid moet beraadslagen. Volgens brieven van de Turksche grenzen, was den 20 der afgeloopen maand ce Belgrado het gerucht verspreid dat door een renbode de tijding van een opstand in Konscan. tinopel zou zijn aangebragtdie niet dan na veel bloedver gieten gedempt was. Chosrew-pacha wasdus verhaalde men uit de plaats zijner verbanning ontvlugc en in de hoofdstad verschenen om het sein tot den opstand te geven. Hij zelf en ongeveer 1000 menschen waren omgekomen, en de jon gere broeder van den sultan, dien men in zijne plaats op den troon wilde verheffen was in hechtenis genomen. Dit alles vereischt grootelijks nadere bevestiging. In Servie wordt de staat der zaken meer en meer bedenke lijk. LONDEN den 2 september. Op het berigt, dat Mchemed- Ali geweigerd heefc de voorscellen der mogendheden aan te nemen, is hier aanvankelijk groote ongerustheid ontstaan, die echcer later weder eenigzins is geweken. Te Spithal heeft tusschen de Engelsche en Fransche visschers eene vrij ernstige vechtpartij plaats gegrepen waar bij echter gelukkig niemand omgekomen is. Uit China zijn tijdingen toe den 27 april. Tot opdien tijd hadden geene belangrijke gebeurtenissen plaats gegrepen. De Chinezen hielden zich ijverig met maatregelen bezig, ora een aanval der Engelsche expeditie af te wenden. Men zag weldra eene blokkade der Chinesche zeehavens te gemoet. iL De Enge!schesschepen namen, onder Deetische vlag, een grooten voorraatfihee in, PARIJS den 2 september. Gisteren heefc in het naburig dorp Chatillon, in den vorm van een gastmaal, de groote vergadering der voorstanders van de zoogenaamde parlemen taire hervorming plaats gehad welke reeds op den 14 julij den verjaardag van de verovering-der Bastille, was bepaald, doch toen door de regering is belet. Een getal van 3000 personen is ter genoemder plaatse bijeengekomen en daar onder bemerkte men ook eenige officieren der nationale garde. Gelijk men denken kan heeft het in die vergadering van woel geesten niec aan heethoofdige redevoeringen en toasten ontbro ken doch in weerwil van hunne opgewondenheid hebben zij zich aan geene stoornis der rusc schuldig gemaakt. Alleen des avonds bij hunne terugkomst in de hoofdstad hebben zij door hunne revolutionaire liederen ergernis gegeven, doch de mu nicipale garde, welke verwittigd was, had hen weldra uit een gedreven, en omstreeks middernacht heerschte weder de volmaaktste rusc in de hoofdstad. Inden morgen zijn evenwel de heethoofden andermaal op de been gekomenen thans ziet men in verschillende wijken der stad talrijke zamensghoiin- gen. Door de stoomboot le Tartare heeft men te Toulon tijdingen uit Alexandrie tot den 18 augustus ontvangeu. Rifaat-bey heeft den 16 aan den onder-koning het trak taat van 15 julij beteekend. Mehemet-/lli heefc met vast heid en beradenheid verklaard, dat hij besloten had hetzelve niec aan te nemen. Onwrikbaar in zijne besluiten heefc de oude pacha den driedubbelen eed der Muzelmannen gezwo- tT te overw'nnen ce S£erven tot. verdediging van den Islam, en zelfs toe ondersteuning van den sultan, in weer wil van dezendaarbij met nadruk voegende Bezwyk zijc dan overtuigd, dat ik mijne nederlaag duur zal heb ben doen betalen. Overigens reken ik tot nadere gebeurte nissen mijne verdedigende houding te bewaren. Valt men mij aan, dan zal ik geweld met geweld te keer gaan, mij ech ter voorbehoudende naar omstandigheden te handelen, zoo men door openlijke of geheime aanslagen inbreuk op mijn gezag mogt willen maken." Den 17 hebben zich de consuls van Rusland Engeland Oostenrijk en Pruissen in hun groot costuum en in statigen optogc naar den pacha begeven0111 hem <ie vorderingen hun ner respective hoven bekend te maken. De heer Laurin Oostenrijkscbe consulheefc als de oudste het woord ge voerd en volgens het ce Marseille uitkomende dagblad le Sémaphore nagenoeg het volgende gezegd:Uwe hoog heid heeft elf dagen om zich te beraden j in hoe verre zij zich tevreden stelt met hec erfelijke bezit van Egypte en hec levenslange van St. Jean d'Acre. Zoo zij na verloop dier elf dagen geenerlei beslissing doet kennen, worden haar nog elf andere dagen gegeven maar dan zal hec slechts Egypte raken en komt het paclialik van Acre geheel ter beschik king van de Verheven Porce. Alzoo zult gij gedurende de tweede elf dagen hebben te beslissen, of gij pacha van Egypte wilt blijven. Mogt gij dan nog niets besloten heb ben zullen de mogendheden onderteekenaars van het trak- taat, in dier voege handelen, 0111 alle de regten des sultans te handhaven" Hec schijnt, dat de gezegde consuls daarbij niet de mid delen hebben doen kennenwelke zullen moeten aangewend worden 0111 den pacha tot onderwerping te brengen, Mehe med-Ali heeft gezegd, dac hij zijn antwoord aan den sultan zou zeilden, en dat hij ook hun een antwoord zou geven zoo zij hem eene schriftelijke nota wilden overhandigen. Daarna heeft de pacha nog met bijzondere klem ce kennen gegeven dac zijne besluiten onveranderbaar en reeds sinds lang genomen waren. Ten slotte voegde hij er bijIk ben zwak en klein, maar God, die aimagtig is, strekt zijne bescherming over de kleinen uit, en ik stel mijn vertrouwen op Hem." PARIJS den 3 september. Men begint zich meer en meer te verontrusten over de zamenscholingen en de baldadigheden van het werkvolk. Hec getal ambachtslieden die hunne werk plaatsen verlaten hebben en de stad en omstreken doorloo- pen begroot men op wei 60,000, waaronder vele timmer lieden, wagenmakers, steenhouwers en metselaars gevonden worden. Niet alleen weigeren zij eenigen arbeid te verrig- tenmaar dringen in de werkplaatsen, om andere rustiger werklieden te noodzaken den arbeid ce staken. De voorna me oorzaak dezer ongeregeldheden behalve dat die aan den onrustigen aard dezer klasse van de bevolking der hoofdstad kan toegeschreven worden en dat zij welligt toegeven aan de inblazingen van staatkundige heethoofden, schijnt daarin gelegen te zijndat de werklieden minder uren tijds dan tot dus ver aangenomen iswillen arbeidenen dat zij on tevreden zjjn over eene onderhandsche schikking tusschen de bazen en de bekwame knechts die tegen een vastgestelden prijs zekere taak aannemen, en zich door de werklieden hunner keus en door hen betaald doen helpenhetgeen na- deelig is voor hec algemeene werkloon. De autoriteit neemt strenge maatregelen om de rust te herstellen de wet tegen de zamenscholingen is gisteren op nieuw afgekondigd, maar desniettemin blijft hec ontevreden ambachtsvolk bij troe pen de straten doorloopen, en op het oogenblik zelfs heden ten 5 lire, verspreidt zich hec gerucht, dat een aanzienlijk getal ledigloopende werklieden te ia Villette met de gewa pende magt, die hen wilde verstrooijenhandgemeen is ge worden. Gisteren avond zijn niet minder dan tusschen de 3 h 400 dier lieden in de prefectuur van politie gebragtonder ge leide van vier kompagnien en een eskadron municipale garde te paard. Eerst in october zal de openbare regtspleging tegen Louis Bonaparte en zijne medepligcigen voor 'net hof der pairs een aanvang nemen. I11 den brief, die de vader van dien prins in onze dagbladen heeft doen plaatsen komt nog voor, dat hij zich beklaagt dat men zijnen zoon in de ka- ,mer van eenen eerloozen moordenaar gevangen houdt. De prins is thans werkelijk in de kamer van het gevangenhuis opgesloten waar de verfoeijelijke Fieschi zijne laatste levens dagen heeft doorgebragt. Van de zijde onzer regering tracht men dit te verontschuldigen, door te zeggen, dat men die kamer sedert aanmerkelijk heefc verfraaid, en zij laatstelijk aan een der opzigcers van het gevangenhuis tot verblijfplaats heeft gestrekt. De zaak van mevrouw Lafargebeschuldigd haren echtgenoot door vergif om het leven te hebben gebragtzal den 3 dezer voor het hof van assises van hec departemeiic de la Corrèze, te Tnlle, een aanvang nemen. De beschuldigde bevindt zich, sederc zij naar Tulle is overgebragt, in eenen staat van toenemende verzwakking. De getuigen ten haren laste heloopen 60, waaronder bijzonder worden genoemd me vrouw de weduwe Lajfarge en Jean Deniswier getuigenis sen in de zaak der diamanten zoo bezwarend voor haar zijn geweest. De getuigen ter ontlasting der beschuldigde zijn 30 in getal. 's GRAVENHAGE den 4 september Het gebulder van hec geschut kondigt heden omstreeks een ure°den volke de heugelijke tijding aandat H. K. H. Mevrouw de Erfprinsps van Oranje van eenen zoon is bevallen. Naar men verneemt bevinden zich hoogscdezelve en de jonggeborene, naar de omstandigheden vrij wel. Z. M. en de andere leden van het koninklijk gezin heboen zich, terstond 11a het bekomen van dit blijde berigtnaar het paleis van Z. K. H. den Erfprins begeven. Van vele openbare en bijzondere gebouwen woidt Neei ands vlag, ten ceeken van de vreugde en deelneming der ingezetenen, uitgestoken. De Eerste Kamer van de Staten.Generaal heeft 111 hare zitting van heden de 12 ontwerpen van wet, tot wijziging der grondwet, laatstelijk door de Tweede Kamer in dubbelen

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1