MIDDELBURGSCHE C OilJIA i\ IK M°. 107. Zaiurdag 1840. v. gj 5 September. BESTUllEN en ADMINISTRATIEN. iOLebetriambedic $awbel-;S$Uat3is!ï*p|ïij. MEUWSTIJDINÖEN. Sniiechlanb. ilcbcvlan&cn. Uc abunncinents-;irijs deicr Couram is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertetitien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien inen dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcnlien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks» Geboorte- en Dnodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/"i,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van alle In- en Opgezetenen, dac van heden af tot op den 12 dezer maand, des voormiddags van tien tot twaalf ure, op de Stedelijke Giiffie ter inzage zullen nederleggen eene lijst der Stenige- regtigde In- en Opgezetenen binnen deze Stad en Ambachten, en eene lijst dergenen die bij het Stedelijk Bestuur bekend zijn de vereischten te bezitten om tot Leden van het Kies- Collegie te worden benoemd; terwij! op gemelde Griffie eene bus is geplaatsttot ontvangst der reclamatien van diegenen, welke vermeenen mogten van deze lijsten abusivelijk te zijn weggelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 September 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE van Bestuur over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in Zee land ce Middelburg gevestigd, bij resolutie 'van de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie, van den 21 Augustus 1840, No. 3, belast zijnde met de uitvoering van Zr. Ms. besluit van den 6 derzelfde maand, No 78, houdende ampliatoire bepalingen nopens het onder wijs in de Latijnsche Taal aan bovengemelde Schooi maakt bij deze bekend, dat, ten behoeve van zoodanige Jongelin genwelke den vollen ouderdom van 15 jaren bereikt heb bende, met den aanvang van den Cursus van Augustus 1840, als Leerlingen aan de School zouden begeeren te worden ingeschreven, dat, van af den eersten October aanstaande, voor hen de gelegenheid zal worden geopend om zich te oefenen in zoodanige kennis van de Latijnsche Taalals waarvan zij een voldoend examen zullen behooren af te leg gen alvorens ter inschrijving te worden toegelaten. Wor dende mitsdien de Ouders derzulken, die verlangen van het onderwijs in de Latijnsche Taal gebruik te maken uitge- noodigd, om zich daartoe, in persoon of met vrachtvrije brieven vóór of op den 20 dezer aan te melden aan den lieer Voorzitter der Commissie, wonende op de Dwarskaai te Middelburg, Lett. G. No. 107. Middelburg, den 3 September 1840. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, VAN BAKELGEM Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te R0TFERDAMop Dingsdag den 22 September 1840, 166S Kisten Java INDIGO 18 dito COCHENILLE J Hggcnde aldaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 25 September 1840, 1973 Kisten Java INDIGO 1 13 dito COCHENILLE J uSSende «Waar. De Notitien met de Veil-conditiën zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Augustus 1840. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT tien 30 augustus. In de omstreken van Amazie en Iokat, aan de Zwarte zee, zijn ernstige onlus ten uitgebroken, door sómmigen aan opruijing der Egypte- nnren, door anderen aan misnoegen wegens de hooge belas tingen en de onlangs ingevoerde hervormingen toegeschreven. De Porte moet daardoor in groote verlegenheid geraakt zijn en in allerijl eenige duizende Albanezen derwaarts gezonden hebben. Brieven uit Alexandria verzekeren, dat de onderkoning, toen hij van het te Londen gesloten traktaat kennis kreeg,' bijna woedend is geworden, en zelfs den Franschen consul bittere verwijtingen heeft gedaan terwijl hij verklaard zou hebben de verecnigde mogendheden het iioofd te zullen bie den al moest hij ook een heiligen oorlog tegen de gansche Christenheld uitschrijven. In denzelfden geest moet de onderkoning ook een brief aan den Turkschen minister Reschid pacha gerigt hebben. Het bevestigt zich dat het Engelsch eskaderuit 15 groo te schepen bestaande, met de schepen onder den Oostenrijk- schen contre-admiraal Bandiera vereenigdden 7 dezer naar de kust van Syrië gestevend is. PARIJS den 31 augustus. Men zegt, dat in den raad van ministers is beraadslaagd over de vraag, of het niet voeg zaam zou zijn, om het antwoord van het Fransche kabinet op het memorandum van 15 julij mede te deelendoch dat die vraag ontkennend is beslist. Door de regeringsbladen evenwel wordt daarop geantwoordzij noemen hetzelve niet naauwkeurig in zijne uitdrukkingen en verzekeren, dat ook de heer Guizot dadelijk geprotesteerd heeft tegen de daarin voorkomende bewering, dat Frankrijk door zijne herhaalde verklaringen het regt zon gegeven hebben om te gelooven dat het zich in geen geval tegen de door de mogendheden genomen maatregelen zou verzetten. De ministeriele dagbladen behelzen het bij de regering ingekomen berigtdat de Egyptische onderkoning een wei gerend antwoord op de voorstellen heeft gegevenwelke Rifaal-bey in last had hem mede te deelen en verklaard heeft geweld met geweld te zullen keeren maar geeneriei aan vallende beweging te zullen maken. Het is onzeker, of Mehemed door deze bijvoeging slechts bedoelt dat hij een eersten vijandelijken stap zal afwachten om den strijd te beginnen dan of hij zich alleen verdedigen zal op den grund waarop hij mogt worden aangevallen zon der de eene of andere vijandelijkheid op eenig punt van zijn gebied door eene voorwaartsche beweging van zijn ieger in Syrië te beantwoorden. Het weigerend antwoord van den onderkoning heeft nie mand verwonderd die met zijn volhardend karakter bekend is. Sommigen willen in de daarmede verbonden belufce zelfs een bewijs vinden, dat hij gehoor gegeven heeft aan de raad gevingen van het Fransche kabinet, 0111 alleen verdedigen- derwijze te handelen. Men is nu zeer verlangende te weten op welke wijze de verbonden mogendheden de bepalingen van het jongste traktaat ten uitvoer zullen leggen. Verder zou de regering tijding hebben dat eene vredebreuk tusschen de porte en Griekenland onvermijdelijk geworden is, tengevolge der weigering van den sultan, ora het nieu we handel traktaat te bekrachtigen. Men voegt er bij, dat, in geval van oorlog tusschen de Europescbe mogendheden, een Russisch leger in Griekenland zal binnenrukken. De schout-bij-nacht Hugondie uit Parijs vertrokken was met de meest stellige instructien om zich tegen eene blokkade der Syrische kusten te verzettenheeft vóór zijne ontscheping eene depeche ontvangen volgens welke hij in tegendeel zich met. de overige Fransche vloot op de hoogte van Navarino moet vereenigen. Iedereen kent de ligging van Navarino op de kusten van Morea en deze havengenoeg hekend wegens den zeeslag van 1827, is ver genoeg van de kusten van Syrië verwij derd. Het Fransche ministerie heeft door het geven van dit be vel noodwendig eene botsing tusschen onze zeemagt en die van Engeland en Oostenrijk willen voorkomen. Deze tijding stemt volkomen overeen met de sinds eenigen tijd verspreide geruchten, dat Frankrijk de verbonden mogendheden de be palingen var. liet Londensche traktaat zal laten uitvoeren zonder zich daartegen op eenigeriei wijze anders dan bij di plomatieke nota's of geruchtmakende wapeningen te verzet ten. De groote vraag van oorlog of vrede houdt nog al tijd alle gemoederen in beweging," (zegt het Journal des Dé batsih een uitgebreid artikel over de zaken van het Oos- ten). Sommigen meenen dat het gouvernement de toebe reidselen voor den oorlog niet krachtdadig genoeg doorzet anderen, en wel het grootste getal, meer door instinct als door redenering, gelooven stellig aan het behoud van den vrede. Wij zijn niet in de geheimen der onderhandelingen, maar sedert eenige dagen heeft men algemeen meer vredelie vende!) toon in de ministeriele bladen opgemerkten van eene andere zijde kondigen de Engelsche dagbladen het ten einde spoeden van de sluiting van het reeds zoolang hangende handelsverdrag aan tusschen hun land en het onze. Zou men er om denken zulk traktaat te reekenen, zoo men op het punt was van de wapens te moeten opnemen? Men mag het er dus voor houdendat Europa nog ditmaal aan het ongeluk van eenen algemeenen oorlog ontsnappen zal. Wij willen het niet ontkennen, dat wij wenschen koesteren voor het behoud van den vrede, maar het is voor eenen eervollen vrede. Frankrijk en dit weten de mogendheden thans zeer goed, zal niet terug deinzen, zelfs niet voor de vreesselijke noodzakelijkheid van den oorlog alleen te moeten voeren." Het slot van dit artikel luidt aldus: Ja ofschoon wij ons ten oorlog voorbereidenwij vooral wij wenschen, en behoo ren den vrede te wenschenwij die de beschaafdheid voor staan, wij het vrije volk! De oorlog is de groote struikel blok der vrijheid Zoo men ons er toe dwingt wij zullen dien voerenzoo het daarentegen aan de mogendheden door hunne wijsheid en gematigdheid, gelukt denzeiven voor te komen, zal het nogmaals eene groote triomf zijn van de be schaving op de barbaarschheid van den geest der verlich- i tiug op deii onden geest van verwoesting en verovering!" De graaf van St. Leu Lodewijk Bonaparteheeft in het dagblad ie Commerce een brief doen plaatsen waarin hij zich beklaagt over het lot van zijnen zoon, dien hij voorstelt als voor de derdemaal in de strikken gevallen van misleidinglist en valsche vleijersen wien hij als een' ver doolden in het medelijden der regtersen ieder vaderhart aanbeveelt. Men spreekt reeds weder van het nieuwe plan vanveid- togt ora den oorlog in Afrika voort te zetten. Drie mobiele divisien zouden langs verschillende wegen zamenwerken om Abd-el-Kader's magt te vernietigen en de Arabieren ten onde- te brengen. De eerste divisie sterk 10,000 man, zou on der den maarschalk Valèe of den generaal Duviviervan Al giers en M diana optrekken; de tweede divisiesterk 14,000 man, onder den generaal Lamoricièrezuu van Oran optrek ken en de derde, sterk 5 a 6000 man, onder den generaal Changarniervan Mostaganem. Uit Spanje heeft men weder ongunstige tijdingen ont vangen. Te Valencia hebben zich namelijk nagenoeg dezelf de tooueelen als te Barcelona herhaald. De Moniteur Pari- sien deelt desaangaande het volgende mede: „Er hebbenden 25 te Valencia eenige onlusten plaats gehad. Een deel der bevolking heeft eene serenade aan de kóningin gegeven er hebben zich zamenschoiingen gevormd om zich daartegen te verzetten. De raad van ministers is bijeengekomen en heeft beslist dat de serenade niet zou gegeven worden. De minis ters hebben vervolgens van de koningin verlangd, bij eene circulaire aan te kondigen dat de wet op de Aijuntamentos niet zou ten uitvoer gelegd worden dan na de beraadslaging deswege van de nieuwe cortes. De koningin heeft zulks geweigerd. De heeren Onis en Cabellode een minister van buitenlandschede ander van binnenlandsche zaken hebben daarop hunne demissie gegeven," 's GRAVENHAGE den 1 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vaD heden, zijn de beraadslagingen voortgezet over de ontwerpen tot herziening der grondwet. Het aliereerst is in behandeling het tweede ontwerp van de inhuldiging des Konings. De heer van Nes spreekt nog met leedwezen over het be- snoeijen van het regt der Kamer op gisteren, toen men, na dat de ministers het woord gevoerd haddende discussien heeft afgebroken, en alzoo aan sommige leden de bevoegd heid heeft ontnomen tot het beantwoorden der ministers. De heer Luzac deelt dit gevoelen eveneens. Hij maakt der Kamer opmerkzaam dat het verkeerd is de eene voor drage met de andere te verwarren als leidende dit tot eene mengelingdie alleen tot verwarring der eenvoudigste qua:s- tien voert. Zoo was het gisteren meer eene kerk- dan eene staacs-vergadering. Daar het hem gebleken is, dat de Kamer geen stelselmatige)) tegenstand wilom iets meerders of beters te veikrijgen, zoo volgt hij zijn vroeger gevoelen, dat na melijk de uitgebragte stemming voor de eerste wet zijne stem voor de atideie zou regelen. Met de onderhavige wet kan hij zich vereenigeii. Het ontwerp iu omvraag gebragt zijnde wordt met 94 te gen 12 stemmen aangenomen. Tegen Hebben gestemd de heeren: ThorbeckeRomme Luyben van Dam van IsseltMastboom Storm Gouver neur de KempenaerBoeracker Sloet tot OldhuisNagell tot IVisch en van Sassen van JJsseit. Alsiiu komt in beraadslaging het derde ontwerp, van den Raad van State. De heer Groen van Prinsterer vindt het belemmerend voor Z. M.dat de léden van den Raad van State zoo veel moge lijk uit alle de provinciën zullen gekozen worden. Over den uitslag der stemming van gisteren sprekende, vestigt hij nu zijn eenige hoop op de gewone wetgeving, en zou liet betreuren wanneer ook die hoop niet zou worden verwezenlijkt. Ter stemming overgegaan zijnde, is ook dit ontwerp met eene meerderheid van 94 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gescemd dezelfde leden boven genoemd. Betrekkelijk het vierde ontwerp, van de zamenstelling der Staten-Generaalhebben de heeren Thorbecke en van Al. barda zich over de ongelijkmatige verdeeling van het getal leden der Tweede Kamer beklaagd. De bevolking behoorde daarbij eenig ten grondslag te verstrekken. Men meende daarbij dat de bepaling van het getal leden niet in de grondwet te huis behoort en aan de wet behoorde te worden overgelaten. De heer van Asch van IVijck heeft 'het stelsel van ver- kiezingen Inerte lande verdedigden het ongegronde van het door de vorige sprekers aangevoerde trachten aan te toonen. De heer de Kempenaer doet zien dat het ontwerp op geene beginselen steunt, en dat er, bij de bepaling van het getal leden der Tweede Kamer, geen maatstaf hoegenaamd is gevolgd. Hij bestrijdt ook de vaststelling van het gering getal leden der Eerste Kamer, hetgeen hij strijdig oordeclc mee de belangen des volks. De heeren Schimmelpenninck en Spandaw betuigen hunnen dankdat gisteren zoo vele ledeji der Kamer hun bijzonder

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1