MIDDELBITRGSCHE C O U II A IV TV Donderdag 3 September. Jranfcrijk. N°. 106. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. (öt-oot-JSrUianjc. 1840. flcbcvlanbctt. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND, residerende te Middelburg berigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den eersten October aanstaande en verzoekt tevens allenwelke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- ol' Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogistom hun daartoe-strekkend request, onder overlegging van de noodige bewijzen te willen doen toekomen aan den ondergeteekende Secretaris der Commissie. Middelburg, den i September 1840. De Provinciale Geneeskundige Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. FRANKFORT den 28 augustus. In de Pruissische Staats courant leest men De Courrier Frangais beroept zich op eenige Duitsche dagbladen, om te bewijzen, of ten minste te doen gelooven dat zich in Duitschland slechts ééne stem ten voordeele van Frankrijk laat hooien, „hetwelk zich", zoo als de Courrier zegt„nooit loyaler en gematigder betoond heeft dan thans."- Duitschland is tot dus verre met den loop der diplomatieke onderhandelingen te weinig bekend, om te weten, ofFrank- rijk zich loyaal betoond heeft; maar aan wiens zijde de ge matigdheid tot hiertoe geweest is, daarover zal wel bij geen verstandig mensch twijfel bestaan nadat hij de propagandis tische rodomontades en de tegen de Rhijn-provincien gerigte bedreigingen der Frnnsche dagbladen gelezen heeft. Op welk eene verschillende wijze de notionale geest zich ook in de verschillende deelen van Duitschland moge ontwikkeld heb ben zoo veel gelooven wij toch als zeker te mogen stellen, dat de Courrier Frangais door een beslagen bril gelezen heeft wanneer nij uit genoemde dagbladen gezien wil he6bendat Duitsche tolken der openbare denkwijzen zich ten voordeele van een volk verklaren, welks taktiek in den laatsten tijd overmoed cn welks plannen eene belediging van het Duit sche nationale gevoel geweest zijn." Het schijntdat Mchemed-Ali de onderwerping der Syriers meer aan omkooping en verraaddan aan de kracht der wapenen van zijnen kleinzoon Abbas-pacha te danken heeft. De vorst der Drusen, emir Beschirmoet den Ka- tholijken bisschop van Mansuri hebben overgehaald om zijne onderhoorigen tot het afleggen der wapenen te bewegen. Daarop hadden twee sheiks de Albanezen den weg in het ge bergte gewezen die in weerwil eener beloofde amnestie alles te vuur en te zwaard verwoest en de onmenschelijkste wreedheden bedreven hebben. Velen geloofden, dat de opstand op nieuw zou uitbarsten, wanneer de ingezetenen van de hulp onderrigt zouden zijn welke de vier groote mogendheden aan de Porte willen ver- leenen. In Servië heerscht weder meer onrust en men vreesde dat het tussehen dat gewest en de Porte op nieuw tot eene vrede breuk lebuien zou, althans wanneer de tegenwoordige Turk- sche commissaris M«s/z-effendiniet teruggeroepen worde. LONDEN den 28 augustus. Alle de avondbladen hebben het bekende memoran'dum van lord Palmerstondoor de Mor- tting Post medegedeeld overgenomen zonder eenigen twijfel aan deszelfs echtheid te voeden. Hunne redeneringen over hetzelve strekken, om, in zeer gematigde termen, aan te toonen, hoe weinig reden Frankrijk heeft, om over het trak taat van 15 juiij verstoord te zijn. De Standard voegt er bij dat Frankrijk, getrouw aan zijn woord, den onder-ko ning de aanneming van de door de mogendheden gestelde voorwaarden aangeraden hebbendeveel meer reden heeft om zijne trotsche weigering kwalijk te nemen, dan 0111 zich be ledigd te achten door een verdrag, dat in den geest van desZelfs eigen voorslagen is opgesteld. Brieven van Tabriz van den 16 juiij te Konstantino- pel ontvangen spreken weder van eeuen oorlog tusschen Perzie en Turkije, over de betwiste grenzen. De shah ver zamelde zijne troepen en trok op Hamadatn aan. De Morning Post behelst een artikelhoofdzakelijk strekkende om hec publiek voor te bereiden op de nietver vulling van zijne oorlogs-voorspellingen. Hij stelt onder an deren in dit stuk den lieer Cuizot voor, als zijnde inderdaad het hoofd van de liberale conservative partij in Frankrijk en als genoegzaam den eenigen man, die zijne openbare be diening nimmer aan zijne bijzondere belangen dienstbaar heeft .zoeken te maken; terwijl hij den heer Thiersden zoon der revolutieafschildert als het hoofd van alle de onrustige heethoofden en fortuinzoekers, wiens oogmerk slechts is om, behalve rijkdom, ook magt te verkrijgen, den koning voor zich te doen buigen en tot een bloot werktuig te maken. Om tot dit laatste doel te geraken zoekt deze minister de hartstogten en driften van het volk op te wekken0111 den koning in de noodzakelijkheid te brengen daaraan toe te ge ven, in welk geval hij zelf, aan het hoofd van don storm, de held van den dag zal worden en de wet stelien. Men '{Jif bad gehoopt, dat hij in den kring, waarin hij zich thans beweegtvatbaar zoude zijn voor edeler ingevingen cn ge voelens maar hij is omringd van de voorstanders der revo lutie die nog de ladder vasthouden waarop hij tot zijne te genwoordige hoogte gestegen is aan hen heeft hij zich ais ware het verkocht, en kan de banden niet verbreken, met welke hij aan hen gebonden is. Doch alle hoop is nog niet verloren, het is mogelijk, dat hij zich nog met geweldlos- scheurt, om zijne groote bekwaamheden liever tot redding van den staat aan te wenden, dan den Mirabeau van 1840 te spelen; maar doet hij dit niet, dan z-al de koning, die het gevaar volkomen inzieten van oordeel isdat het gemak kelijker is voor ministers hunne plaatsen te verliezen, dan voor koningen gebannen of onthoofd te wordenzich ge noodzaakt zien, een nieuw ministerie te kiezen, van het welk Cuizot ongetwijfeld het hoofd zal zijn. In beide ge vallen zal er geen oorlog komen doch dit neemt niet weg, dat het Èngelsch kabinet een gevaarlijk spel gespeeld beeft met zulk eeneu staat van zaken te doen ontstaan. Zie daar den hoofd-inhoud van het stuk. Wie de schrijver dezer stukken is blijft nog altijd een geheim. De Morning Post plaatst ze niet meer op den voorgrond. PARIJS den 28 augustus. De commissie uit het hof der pairs belast met de instructie der zaak van Bodewijk Napo leon en diens raedgezellen heeft de verhooreu der beschul digden geëindigd. liet rapport der commissie za! in de eer ste dagen van september worden tiitgebragcen men meenc, dat de openbare behandeling van dit regtsgeding voor het hof der pairs den 28 dier maand zal geopend worden. Gemelde commissie heeft 22 personenzijnde de man schap van de Lngelsche stoombooten de heoren Bourcaut en Bacciochiin vrijheid doen stellen. Het dagblad i'Univers behelst een verhaal van de ont- vangst, die de koning de Pruissische en Oostenrijksche ge zanten zou hebben aangedaan toen deze hem met de overi ge leden van het korps diplomatiekbij zijne terugkomst op Sc. Cioud waren komen begroeten, en waarbij de koning zich zeer onkiesch en onbescheiden jegens die gezanten over hec door hunne monarchen gesloten viervoudig verbond, zou hebben uitgelaten. De overige bladen trekken deze woorden in twijfelookde gewone briefwisselingdezerhoofd- scad doet zulks zeggende dat de koning zich nimmer dan met welvoeglijkheid gewoon is uit te laten. Z. M. zou aan de gezanten zijn leedwezen hebben betuigd, dat som mige kabinetten in de tegenwoordige omstandigheden zich niet erkentelijk betoonden voor zijne pogingen tot handhaving van den vrede in Europa; dat hij mee leedwezen zag, dat men dus het werk van zoo vee! geduld en belangloosheid vernietigdedac hij overigens de belangen en waardigheid van Frankrijk zou welen te handhaven, Ten aanzien van den tegenwoordigen stand der Ooster- sche questie leest men in den Moniteur en in alle de an dere ministeriele dagbladen hec volgende Onderscheidene dagbladen dringen heden bij hec gouver nement aan, zich omtrent sommige punten te' verklaren, zoo als de zending van eenen Turkschen gevolmagtigde ter be- teekeningvanhet Londensche traktaat, aan den onder-koning, en hec aan den admiraal Stopford gegeven bevelom onmid dellijk te handelen. Men behoorde zich wel te overtuigen, dat het gouver- nemenc zich niet dagelijks, en op ieder oogenblijk,'nopens de onder het publiek verspreide berigten kan uitlaten. De zelve te bevestigen of ce weerspreken is even gewigtig en somwijlen zelfs onmogelijk. Men kan verzekerd zijn, dat het gouvernement geenerlei authentieke gebeurtenis onbekend zal latendie in eene hooge mate de algemeene aandacht moge verdienenen waarvan de openbaarmaking den ioop der staats-aangelegenheden niet zou kunnen beiemmeren. Daar buiten, behoort hec gouverne ment te zwijgen, hoe dringend ook de uittartingen tot hec tegendeel zijn. Betrekkelijk de beide aangehaalde punten vermag het te zeggen Een gevolmagtigde der Porte is naar den onder-koning afgevaardigd om hem het traktaat ce beccekenen. De aan den admiraal Stopford gegeven bevelen zijn en moeten het geheim van het Engelsche gouvernement blijven. Wij gelooven dat zijdie daarover spreken dezelve niet kennen en de strekking daarvan overdrijven. Ongetwijfeld kan meer dan ééne gebeurtenis in het Oos ten voorvallen, het is in dit vooruiczigcdac het gouverne ment maatregelen neemtoin Frankrijk in staat ce stellen de gevaren te lceeren, die zijne eer of belangen zouden kun nen bedreigen. Dat alle de partijen zich van ééne zaak wel overtuigd houden, namelijk, dac hec gouvernement alle de uitgestrekt heid der op hetzelve rustende verantwoordelijkheid kent. De regeling weet hare pligten zij zal dezelve alle vervullen en rekent als de heiligste, dien: Frankrijk niet onvoorbereid aan de wisselvalligheden der toekomst prijs te geven. Wij blijven echter gelooven, dat die wisselvalligheden vreedzaam zullen zijn." De bekendmaking van het memorandum, hetwelk, vol gens de Allgcmcine Zc'.tung den 15 jtilij bij het sluiten van het traktaat tot regeling der Ooscersclie questie, door lord Palmerston aan den heer Cuizot is overhandigd heeft aihicr eenen diepen indruk gemaakt. De Siècle en le Courrier Fran. fais verklaren dit stuk voor apocrief. De Comtitutioncl en Temps beweren, dat daarin groote onnaauwkeurigheden voor komen. De overige dagbladendie niet onder den invloed van het ministerie geschreven worden, deelen het stille me- deof geheel zonder aanmerking, of wel met bijvoeging van redeneringen, die de echtheid van dit belangrijk docu ment bevestigen. Welondcrrigte personen houden steeds voldat de vrede niet zal verbroken worden en dat hec traktaat eene partiele uitvoering zal erlangen. Eene telegrafische depeche uit Barceloua van den 25 dezerdes avondsmeldedat de grootste kalmte in die stad heerscht. De béide koninginnen hebben den 23 hare intrede binnen Valencia gedaan. De Fransche gezant is al daar eerst den volgenden morgen, aan boord van de Ra mier aangekomen. In weerwil van de in deze depeche voorkomende gerust stellende verzekering, is men niet zonder vrees omtrent het geen te Madrid en te Barcelona zal voorvallen. Er worde eene nieuwe club van Exalcado's in de hoofdstad gevormd en men verzekert, dac Espartero besloten heeft, zich met den generaal Leon, aan het hoofd der koninklijke garde, naar Madrid te begeven. De bedoelde club moet, in over eenstemming met de municipaliceic en de nationale garde, het ministerie pogen te dwingen tot eene houding in den zin der bewegingspartij en in strijd met de inzigten van Ckristina. 's GRAVENHAGE den 29 augustus. In de avondzitting van heden hebben de heeren Sloet tot Oldhuisvan Aschvan PFijk en Druyvenstein voor de voordragt gesproken de Lim burgers konden nog op geene grondwettige wijze aan de werk zaamheden der Kamer deel nemende heer Sloet was op zichzelve niet voor de splicsing van Holland, maar meende dat zijne bezwaren daartegen voor het algemeen belang moes ten zwichten. Die vorderde het ophouden van de onzeker heid en liet geene te ver gedreven herziening toe enz. De andere twee sprekers bragten soortgelijke gronden bij. De heer de Fries zou uadere inlichtingen afwachten. De heeren Rorr.me en van Dam van Isselt hebben zich te gen de onderhavige en verdere voordragten verklaard. Zij achten meerdere herzieningen dringend noodig enailezins door het volk gewenschc. Zij verklaarden zich voor de ontbind baarheid der Kamer en regtstreeksche verkiezingen. De heer van Dam van Isselt zeide dat de natie hare hoop hare verwachting op de tegenwoordige vergadering had ge bouwd. Zouden die hoop en verwachting vervuld worden? Hij vreèsde er voor. Hij zag zich door verscheidene medele den die gewoonlijk één gezigtspunc met hem volgden ver laten. Hij begreep hen thans niet. Hij meent dat het werk der herziening al wierden de voordragten goedgekeurd niet mag opgegeven wordenmaar de dubbele Kamer laadt eene zware taak op de gewone Kamer. De spreker hoopt dat la ter tijden even geschikte oogenblikken zullen aanbieden, om eene volledige herziening daar te stellen, tegen welke hij, naar zijne overtuiginggeen enkele afdoende grond heeft kun nen aanvoeren. De redenaar heeft onder anderen gewaagd van de noodzakelijkheid dac de ridderschap niet overwigtig en ongelijkmatig aan de verkiezingen deel nam. Hij zeide die 011- be vooroordeeld want hij wilde ook den adeldom zijne reg- ten, vaak op glorierijke herinneringen steunende, niet ont nomen zien; maar wat hij wilde, was gelijkheid van alle staatsburgers voor de wet, gelijke aanspraak van allenzon der onderscheid van geloofsbelijdenisop ambten en bedie ningen. De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op aanstaan den maandag ochtend. 's GRAVENHAGE den 31 augustus. Naar men verneemc is er gisteren middag bij Z. M. eeil courier aangekomen, de heugelijke tijding overbrengende, dat 's Konings beminde doch ter11. K. H. Prinses Albert van Pruissen gelukkig van eene Prinses bevallen is. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden zijn de beraadslagingen over de ontwerpen tot wijziging der grondwet voortgezet. De heeren Boreel van Hoogelanden Repelaervan Aker laken van IVickevoort Crommelinvan LeeuwenPFarin SytzainaRau en de Jonge hebben zich achtervolgens voor het eerste ontwerp verklaardwelks aanneming zij in de te genwoordige omstandigheden noodzakelijk oordeelden, alhoe wel sommige hunner de scheiding van Holland betreurden. De heer van Bommel sprak wegens de splitsing van Hol land tegen de voordragt, omtrent welke hij echter zijne stem voorbehield. De heeren van Lynden van HemmenBleyswijk en van Styrum hebben zich tegen het ontwerp verklaard De heeren Groen van Prinsterer, Luyben Co'oes vanCat- tenburch, van Dam van Isselt, Gevers en Thorbecke hebben nog nader de gevoelens, door hen voorgestaan, ontwikkeld. Zijne Exc. de minister van buitenlandsche zaken heeft ge- traclu aan te toonen, dat de Regering, ten aanzien van Lim burg en Luxemburg, geen anderen weg heeft kunnen voigen dan zij gedaan heeft, en dac het onmogelijk was, om afge vaardigden uit de beide streken aati de werkzaamheden der vertegenwoordiging te doen deelnemen. Zijne Exc. deed zien dat de Rcgciing zich in de onmogelijkheid bevond om des

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1