MIDDELBURGSCHE OÜRANT. N°. 105. Dingsdag 1840. 1 September. Jranfertjft. yA 7£C¥,TSJfc. BESTUREN en ADM1N1STRATIEN. iPnblicatic. NIEUWSTIJDINGEN. 53uit0chla«b. (Siroot-Brittanjc. Ülebctrlanbcn. t'f«.' ivöOJ< '1 l)e abonncments-prijs dezer Cuuranl is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van IIuwelijks- Gcboortc- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels isfi,So en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belangheb benden dat de Primitief en Schippers-Kohieren van het Pa- tentregtover het Dienstjaar i8|f door den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie executoir zijn verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Be lastingen verzonden. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Couranc geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Augustus 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Aan het Commissariaat van Policie te dezer Stede is dezer dagen een gevonden Gouden Oorring met een Koper Belletje en een Scheemes met Zilveren Heft gedeponeerd;de Ei genaars dier voorwerpen kunnen zich tot terttgbekoming aan gemeld Commissariaat vervoegen. Middelburg, 31 Augustus 1S40. FRANKFORT den 25 augustus. Een geacht Duitsch dagblad deelt den inhoud mede van een memorandumhet welk, bij het sluiten van het traktaat van 15 julij, omtrent de Oostersche zaak, van wege het Bricsche ministerie van buitenlandsche zaken aan den Franschen gezant te Londen is toegezonden. In dit belangrijke staatsstukhetwelk eenig licht verspreide over de groote staatkundige vraag van den dag, wordt in de eerste plaats aangemerkt, dat de Fransche regering gedurende den geheelen loop van de onderhandelin gen welke in den herfst van het verledene jaar begonnen zijn, bij herhaling de duidelijkste bewijzen heefc ontvangen van het groote gewigt, hetwelk de vier mogendheden er aan hechtenom met de Fransche regering tot een gemeenschap pelijk besluit te komen, omtrent de tot bevrediging van de Levant noodige maatregelen; dat de vier mogendheden met het diepste leedwezen gezien hebbendat hare pogingen daartoe vruchteloos bleven en dat Frankrijk gemeend heeft geen deel te moeten nemen aan een ontworpen vergelijk tus schen den sultan en Mehemed Aliofschoon hetzelve be rustte op grondslagendie de 'Fransche gezant zelf, in het laatst des vorigen jaars, te Londen voorgesteld had; dat, terwijl Frankrijk zijne medewerking afhankelijk maakte van voorwaardenwelke de vier mogendheden onbestaanbaar achtteden met bet behoud der onafhankelijkheid en integriteit van het Ottomannische-Rijken ook met de rust vau Euro pa in het vervolgde vier mogendhedenin dezen stand van zakenslecht de keus hadden0111 of af te zien van de beslechting, waartoe zij zich verbonden hadden, en, hare onmagt openbarende, den Enropeschen vrede aan steeds tóe- nemende gevaren bloot te stellen of om zonder Frankrijks medemerkingvoort te gaan; dat zij, overtuigd van de drin gende noodzakelijkheid eener spoedige beslissing, zich ver- pligt hebben gerekend, om dit laatste te verkiezen, endaar- om met den sultan eene overeenkomst hebben gesloten, welke ten doel heeftom de in de Levant bestaande ver wikkelingen op eene bevredigende wijze te beslechten. Daarna leest men in het bedoelde staatsstuk het volgende: Terwijl de vier hoven deze overeenkomst onderteekenden, konden zij niet anders dan de levendigste smart gevoelen <lac zij zich in eene wezenlijk Europesche zaak tijdelijk van Frankrijk afgescheiden bevonden. Maar dit leedwezen wordt verminderd door de herhaalde verklaringen welke de Fran sche regering haar gedaan heeftdat zij tegen de schikkin gen welke de vier mogendheden Mehemed-Ali wenschen te ■doen aannemen niets in te brengen heeftindien Mehemed- Ali daarin bewilligtdatin geen gevalFrankrijk zich zal verzetten tegen de maatregelen welke de vier hoven in overeenstemming met den sultan noodig mogten achtenom ée bewilliging van den bassa van Egypte te verwerven en «lat de eenige beweegredenwelke Frankrijk weerhoudt' van zich "bij deze gelegenheid aan de overige mogendheden aan te sluiten, bestaat in omstandigheden van verscheiden aard, wel ke bet de Fransche regering onmogelijk maken, deel te nel tnen aan dwangmaatregelen tegen Mehemed-Ali Ten slotte wordt verklaard, dat de vier mogendheden der halve de gegronde hoop koesteren dat hare voor dit geval piaat-s hebbende afscheiding van Frankrijk slechts van korten duur zal wezen, en de opregt vriendschappelijke betrekkin gen, welke zij zoo levendig wenschen niet Frankrijk te on derhouden op geenc wijze zal verstoren dat zij voorts dringend zich tot de Fransche regering wenden0111 ten minste derzelver zedelijke ondersteuning te erlangen, indien zij dan al niet op materiele medewerking mogen hopen en dat de Fransche regering, indien zij, door haren magtigen invloed te Alexandrie, Mehemed-AH mogt kunnen bewegen, om de voorwaarden, die denzelven door de Porce voorgesla gen zullen worden, aan te nemen, eene nieuwe aanspraak op de dankbaarheid en de achting van alle vrienden des vre- des zou bekomen. De Leipziger Allgemeine Zcitung komt thans terug op het door haar onlangs medegedeelde betreffende eenen aanslag op het leven des Turkschen sultans en beweert nn dat die niet gepleegd is op het gastmaal, maar bij gelegenheid dat de sultan, uit Pera naar deszelfs nieuw paleis aan den Bos- phorus terugkeerendevoorbij het exercitie-plein reedop hetwelk eenige bataiilons ter zijner eere geschaard stonden. Toen zouden eenige schoten uit dezelve gevallen zijn doch alleen den zoom van het wijde kleed des sultans getroffen hebben. Dadelijk had zich daarop het escorte des' sultans om Z. H. geschaard en hem veilig huiswaarts geleid terwijl de vermoedelijke daders gegrepen waren. Ten gevolge van gedane verhooren zijn er omstreeks 2000 personen in hechtenis genomen waaronder ook Grieksche bey's. In de laatste acht dagen zijn er bereids 1500 perso nen geworgd en in den Bosphorus geworpen. Ook te Adria- nopel had het komplot zijne takken en hadden zich aldaar brandstichtingen geopenbaard. LONDEN den 26 augustus. Volgens den Times, zijn thans de bekrachtigingen van de keizers van Oostenrijk en Rusland, benevens van den koning van Pruissen, van het traktaat, betrekkelijk de handhaving van de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van het Octomnnnische Rijk in deze hoofdstad ontvangen en zal de uitwisseling van dezelve on middellijk na de aankomst van de bekrachtiging des sultans, welke insgelijks hier eerstdaags te gemoet gezien wordt plaats hebben. PARIJS den 26 augustus. Men houdt het thans voor vrij zekerdat de te Londen gehouden onderhandelingen eene toenadering bewerkt hebben tusschen de hoven van Engeland en Frankrijk, maar tevens dat zulks eene althans gedeeltelij ke uitvoering van het traktaat van 15 julij niet zal beletten. De uitslag der conferentien op Windsor zou dus waarschijn lijk meer strekken om eene mogelijke botsing tusschen de bei de landen te voorkomen dan wel om het traktaat in zijne hoofd-bepalingen te wijzigen. De Courtier Francais vermeent te weten dat de ratifica tie!) van het bedoeld traktaat gegeven maar nog niet uitge wisseld zijn. Pruissen had zekere voorbehoudingen bij zijne ratificatie gevoegd Oostenrijk was ook slechts schoorvoetend toegetredendoch men had inmiddels geen tijd verloren daar het traktaat van de zijde der Porte reeds aan Mehemed-Ali was beteekend geworden. s GRAVENHAGE den 27 augustus. Heden werd de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten 10 ure geopend, en namen de beraadslagingen over de 13 ontwerpen tot wijziging der grondwet een aanvang. De heeren Cramervan SonSchik, Laan en tPEscury van Heinenoordhebben zich voor de ontwerpen verklaard. De heer Cramer heeft in het bijzonder getrachthet nut en de noodzakelijkheid der splitsing van Holland aan te toonen. De heer Bichon van JJsselmonde bestreed de splissing van Holland en achtte die noch nuttig noch noodzakelijk. Ook de heeren Copes von CattenburchAnemaetGroen van Prin- sterer en Schooneveldhebben zich tegen het eerste ontwerp verklaardzij voorzien daarvan de rampzaligste gevolgen daarenboven werd ook deze scheiding door het grootste ge deelte van Holland niet verlangd. De heeren Anemaet en Groen van Prinsterer hadden gaa/ne gezien dat Limburg on der een bijzonder bestuur van den Koning werd gebragt. De heer Schooneveld stemt tegen de eerste voordrage in het wel begrepen belang van Amsteidam zeif. Het nut en voor deel dat andere provinciën in die scheiding meenen te vin den, zou toch nooit bereikt worden, Holland zou toch in materieel belang steeds één blijven. De heeren LaybenGouverneur en Sassen van Isseltheb ben verklaard wegens het onvoldoende der voorgedragene wetten, die alle te zullen verwerpen. Zij beklaagden zich vooi a dat men zonder vertegenwoordigers van Limburg over dat hertogdom oordeelde. De heer Sassen van Isselt be haagt zich dat het gouvernement de vrije uitoefening van godsdienstige begrippen heefc belemmerd, eerst bij de Katho- lijken later bij de afgescheidene van het hervormd kerkge nootschap. Hij vraagt of de Katholijken ten onregte klagen, en welk het getal zij der Roonisch Katholijke leden in de dubbele Kamerdat het millioen hunner geloofsgenooten ver tegenwoordigt. De heer Thorbecke kan zich met de voordrage niet ver eenigen deels niet om gronden uit het onderhavige voorstel geput, deels 0111 redenen tot andere voordiagten méde be trekkelijk. Hij beschouwde de afwezigheid van afgevaardig den van Limburg en Luxemburg als onwettig; van de split sing van Holland ziet de redenaar de noodzakelijkheid nicc inin de regtmatige verlangens der hoofdstad kan op eene veel eenvoudiger wijze worden voorzienhij keurt af dat er van het groothertogdom Luxemburg niets is bepaald. De heer Groen van Prinsterer treedt in een drieledig be toogten isce, de verandering der grondwet kan geen heil aanbrengen aan den Staat; ten 2de, door de voorgestelde wijzigingen zal de grondwet slechts eene geringe verbetering erlangen, en ten 3de, het eerste ontwerp is onaannemelijk. Hieruit blijkt derhalve, dat zijne oppositie stelselmatig zal zijn niet zoozeer om alles af te stemmen en het gouverne ment te bemoeijelijkenmaar alleen oin beginselen te doen zegevierendie hij in gemoede en uit overtuiging vermeent dat in het welbegrepen belang van Vorst en Vaderland be hoorden aangenomen te worden. Zijne oppositie is derhalve niet tegen personenmaar tegen beginselen gerigt. Ten sloc- ce ziet de spreker op het goede dat aan Nederland is over gebleven. De natie wil het behoud van orde en rust, zij betoont steeds liefde voor Oranje, zij vreesc voor verande ring maar het volk moet worden geleid. Er behoort een middelpunt te bestaan, waarom de welgezinden zich kunnen scharen. Er behoort niet gehandeld te worden zoo als in de laatste zitting der Tweede Kamer, waardoor aan het konink lijk gezag hier te lande groot nadeel is toegebragt, hetwelk in jaren niet weder kan hersteld worden. Wanneer er ner gens veerkracht en getrouwheid bestaatwanneer de goede beginselen, door welgezinden voorgestaan, worden miskend, dan zijn de gevolgen onberekenbaardan zal er een dag aan breken, waarop niec in deze vergadering over de splitsing van eenig gewest zal worden gehandeld, maar dat elders de inlijving van dezen staat in eenig ander groot rijk zal wor den uitgesproken. 's GRAVENHAGE den 28 augustus. Inde zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden hebben de hee ren van Rappard, Spandawde Man en van der Heim zich voor de 13 ontwerpen tot wijziging der grondwet verklaard. Zij zouden gaarne meerdere wijzigingen in de grondwet ver langd hebben, doch achten de voorgedragene voor het oogeu- bük voldoendeen beschouwen het dringend noodzakelijk dat er een einde kotne aan de spanning, welke er, ten gevolge dezer wijziging, min of meer in dit Rijk bestaaten dat alle onzekerheid ophonde. Zij verlangen dit te eerder, omdat het bij den verwarden staat van 'slands geldmiddelen, dringend noodzakelijk is dat er vrede naar buiten, orde, rust en ver trouwen van binnen bestaat, en dat de gewone wetgeving zich geheel en al aan het herscel van 's lands financiën en de bevestiging van het nationaal crediet zal kunnen wijden Zij merkten een stelselmatigen tegenstand tegen de ontwerpen als uiterst gevaarlijk aan omdat verreweg hec meerendeel der ver gadering hec over de 111 de grondwec ce brengen wijzigingen niet eens isen men alzoo aanleiding zou geven tot verwar ringbotsing en strijd, waardoor de ware belangen des Va derlands op hec spel zouden worden gesteld. Daarbij merkte men aan dat de grondwet op zichzelve zoo slecht niet was, maar dac zij mild en onbekrompen diende te worden uitge legden alsdan meer aan de wenschen des volks 2011 beant woorden. Verder geloofde mendat vele der klagcen die men thans opwierpdoor de gewone wetgeving uit den weg geruimd zouden kunnen worden. De heer Rau heeft het eerste ontwerp, geheel afzonderlijk beschouwd onaannemelijk geoordeeld omdat hec hem geens zins bleek, dac de Staten van Holland over de splitsing vau dat gewest zijn gehoorden hij hec als een gevaarlijk aiuece- dent beschouwde, om zonder verhoorder Staten overliet loc van eenig gewest te beslissen. De heeren Storm Kempenaervan Nagell tot IKisch en van Nes hebben verklaard tegen al de voorgedragen wets ontwerpen te zullen stemmen, omdat deze hun onvoldoende voorkomen, en daardoor de herziening der grondwet zou wor den besloten, waarvan men zoo schoone verwachtingen gehad heeften die aan de behoeften en de wenschen des volks niec 111 hec minste voldoen. De heer van Nes heeft eene voorname oorzaak van den slechten toestand onzer finantien juist in het gebrekkige der grondwet gemeend te vinden. Onder de middelen to^daar stelling van vereenvoudigingen, en onder de verbeteringen die hij in de grondwec wenschc gebragt te zien noemt hil de afschaffing der Eerste Kamer, het bekleeden der Tweede Kamer met meerdere magthet aan haar toekennen van het regt tot amendementenz. MIDDELBURG den 31 augustus. De beraadslagingen over de onderscheidene wees-ontwerpen tot wijziging der grondwet zun eergisteren (zaterdag) bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal varder voortgezet. De heer van Beusichem heeft zich uitsluitend tot het eer ste ontwerp bepaald en zou zich niet tegen de splitsing ver klaren. Ook omtrent Limburg kon hij zich met de voordrag; vereemgeri. Dc heer de. Bruin Kops helt over tot de .verwerping van

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1