diligence van lires Lens aaar Sluis STOOMJAGT, Middelburg en Hg lier dam. IH- ZEETIJDINGEN. ADV EK TENT I EN. H- M. RAAPvan Amsterdam uitgepakt in de Vlissing- sche straat, naast den Heer N. Stades bedankt zijne geëerde Begunstigers, en verwittigt dezelve, dat hij verscheidene Nieuwigheden en zijne ontbrekende Goederen ontvangen heeft. Hij zal niet langer dan tot den 11 September verkoopen en daar hij zijne Goederen alsdan aan een' anderen Koopman overdoetzal elkdie van zijne goedkoope prijzen nog wil 6|- 4 i <5i H- 4 5 ui DE STOOMBOOT DE SCHELDE aj 6 gen derwaarts lokte. Eene schitterende eereboog prijkte aan hec einde der groote laan bij de boschwacluers-woningde beide tenten waren smaakvol geïllumineerd; het rauzijk der granadiers en jagers liet zich bij dezelve hooren. In het midden van den grooten vijver schitterde eene prachtige ge- illumineerde naald, die bij het heerlijke weder de uitmun- tendsce werking deedwaarvan het genot verhoogd werd door de liefelijke toonen van de muzijk der schutterij, wel ke op een vlot in den vijver heen en weder dreef. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- xaal van heden zijn drie rapporten op verzoekschriften uit- gebragt. Daarna is voorlezing gedaan van het centraal ver slag omtrent de dertien-ontwerpen van wetten tot wijziging -der grondwet. De voorzitter heeft voorgesteldom de be raadslagingen over die wetten te bepalen op donderdag aan staande des middags ten tien ure. De heer Albarda heeft het verlangen geuit, dat die beraadslaging op morgen woens dag, mogt worden bepaald. Er heeft eene hoofdelijke stem ming daarover plaats gehad. Met 52 tegen 46 stemmen is in overeenkomst met het voorstel des voorzitters besloten. Bij besluit van Z. M. is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar bij de faculteit van wis. en natuurkundige weten schappen bij de hoogeschool te Leyden de heer Frederik 'Kuiser. Tot Nederlandschen vice-consnl te Key-West, inFlo- ridain de Vereenigde Stacen van Noord-Amerikais be noemd de heer ülievier O'Ilara. MIDDELBURG den 28 augustus. Uit het centraal ver slag in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgebragt over de 13 ontwerpen van wet, tot wijziging van de grond wet, blijkt, dat men de laatst ontvangen antwoorden der Regering geenszins als voldoende beschouwde, of zich ver eenigde met al de daarbij geuite meeningen, doch dat men er voor het oogenblik in berustte en zich voorbehield om bij de openbare discussien daarop terug te komen. Ook deed men opmerken, dat vele vragen en bedenkingen onopgelost en onbeantwoord gebleven zijn. Bijzonder is ook door eene afdeeling opgemerktdat de bedenkingen tegen de nieuwe redactie van art. 79 en 80, op- zigtelijk de verhouding der vertegenwoordiging van de ver schillende provinciën en het bestaan of de inrigting der Eer ste Kameralsmede die bij art. 133 ten aanzien van de periodieke aftreding der gemeenteraden ten platten lande met stilzwijgen zijn voorbijgegaan en dus niet wederlegd. Omtrent'het antwoord betrekkelijk het 8ste ontwerp (art. 60) zijn door die afdeelingen soortgelijke bedenkingen voor gedragen. Deleden eener afdeeling hebben daardoor geenszins de ge ruststellende verzekering verkregen, dat de wijze, waarop -de Regering van voornemen is uitvoering te geven aan art.60 der grondwetaan de strekking en het doelwaarmede dat artikel gewijzigd is, zal voldoen. Het antwoord scheen hun njet te slaan op de gemaakte aanmerkingendaar het wel ven zelf spreekt, dat het barig saldo, waarover eens bij de wet beschikt isaan geene rekenpligtigheid kan worden ont trokken; maar de strekking van de gemaakte aanmerkingen was dezp, dat degenea, ten hehoeve van wie dat saldo moet worden gebezigd, ook over de herkomst en hoegrootheid daarvan zou moeten kunnen oordeelen. Eenige leden eener andere afdeeling hebben mede be paaldelijk opgelet, dat de beantwoording, op hunne beden- hing omtFent het achtste ontwerp (art. 60gegeven, hun ne bezwaren tegen de voorgestelde bijvoeging niet verminderd heeftdat bij de memorie alles wederom beperkt en terug gebragt wordt tot het gebruik van het ten behoeve van het moederland beschikbaar batig slot, zonder eenige beoordee ling van dit slot open te laten. Zij betuigden dat dus geens zins was weggenomen hunne ernstige bedenking over de uit sluiting van alle legislative bemoeijing der Staten-Generaal ter zake der Overzeesche bezittingen van den Staat. Eindelijk (zoo drukte men zich elders opzigtelijk hetzelf de onderwerp Uit) had men de verzekering wenschen te ont vangen., dat de aanneming van het voorstel het constitutio neel beginsel van eene algemeene en alomvattende rekenplig tigheid niet zou benadeelen of verkorten.. Bij den aanhef der Beantwoording wordt die verzekering met zoo vele woorden ..«ge-gwen en de meeste leden bleven daarin berusten. Maar "het ontging der aandacht niet, dat de volgende zinsnede, zonder met het algemeen beginsel te strijden uitsluitend van een beschikbaar batig slot gewaagt. Men was van gevoelen, dat het wezenlijk'bedrag der ba ten of lasten op geene andere wijze afdoende kan blijken dan uit de mededeeling en beoordeeling van alle rekeningen der ontvangsten en uitgaven, en men wilde het er voorhou den, dat zulks eveneens de bedoeling der Regering is. Te Amsterdam heeft men den 22 dezeromstreeks 8 ure des avondseen zwaar onweder waargenomen; hoewel hetzelve boven die stad niet zoo hevig uitbarstte als men verwacht hadkon men duidelijk zien dat het in het zuid westen van daar zeer hevig was. In de rigting van het dorp Wiicheti ontstond eensklaps een felle brand die door den bliksem werd veroorzaakt, in de uitgebreide schapenkooi en -schuurbeboorende bij eene pachthoeve van mevrouw de ■douairière Singendonck te Utrecht. Honderd-en-acht scha pen benevens al het koren van den ongelukkigen landman zijn eene prooi der vlammen geworden; de schade wordt op 4 h 5000 gulden geschat. Ilct gebouw der douairière was ten-en brandschade gewaarborgd de beesten enz. van den landman echter niet. it Des nachts schijnt dit onweder ook 111 Vriesland te hebben gewoed alzoo van Leeuwarden den 24 wordt gemeld: Zaturdag 11. barstte alhier een geweldig onweder ui:; ten"half een ure na middernacht ontwaarde men in het noord oosten zware bliksemstralen welke spoedig door geweld! ge donderslagen opgevolgd werden en zulks vergezeld gaan de van lievige regenbuijen. In de meeste gedeelten van deze provincie beeft dit onweder gewoed; te Rinsumageestts dien ten gevolge brand ontstaan in de gortniakerij van dc weduwe Jttigsma welkeniettegenstaande alle aangebragte hulp, .•Bhccl i? afgebrand, Nag.cuo-.-g te gel ijker cfjd tro» dc blik. sem de boeren woonhuizinge van de weduwe Andries Wijt zes Hemrikalandbouweressein de nabijheid van het dorp Hardegarijpwelke met alle de aanwezige voorwerpen eene prooi der vlammen is geworden." Te 's Hercogenbosch hoeft, op den avond van 's Ko- nings jaardag, een droevig ongeluk plaats gehad: het was namelijk verboden om op de groote markt, waar zich', bij ge legenheid der kermis, eene menigte kramen bevond te schie ten; niettegenstaande de militaire magt eu politie hiertegen waakzaam warenschijnt dit verbod te zijn overtreden en de tegenstand zoo ver gedreven te zijn, dat naar de patrouilles met steenen werd geworpeneen der baldadige rustverstoor ders door den marechaussèe Maas gearresteerd zijndepoog de anderen denzelven weder te ontrukken. Genoemde mare chaussèe, bemerkende dat hij voor het geweld zou moeten bukken, waarschuwde tot viermaal dat hij zich genoodzaakt zou vinden zijn geladen karabijn te gebruikenen gaf ein delijk, tot levensbehoud gedrongen, vuur, waardoor een der belhamels doodelijk werd gewond en 's anderendaagsniet tegenstaande spoedig toegebragte hulpoverleed. De ju stitie heeft zich dadelijk met deze zaak ingelaten en den uit slag der instructie worde met belangstelling te gemoet gezien. De marechaussèe Maas is algemeen als een braaf oppassend man bekenden bij zijne superieuren geacht. Volgens eene opgaaf van het Engelsch ministeriele avondblad the Globeheeft op dit oogenblik Engeland 12 en Frankrijk 13 linieschepen in de Middellandschc zee. On der de Engelsche is er een van 104, en de overigen zijn van 84, 76 en 72 stukken geschut. Onder de Fransche zijn er twee van 120, een van 100, drie van 90, en de overi gen zijn van 86 stukken. Het geheele getal stukken geschut op alle de genoemde Engelsche schepen bedraagt 964; dat op de Fransche 1188.. In den nacht van den 11 heeft te Lissabon een aanslag plaats gehad, met het doel 0111 het ministerie omver te wer pen, doch dezelve is, door de getrouwheid en goede krijgs tucht der troepen in minder dan vier uren zonder bloed vergieten verijdeld. PRIJZEN Amsterdam DER EFFECTEN. den 26 Augustus 1840. Werkelijke Schuld Idem Nieuwe Grootb. Rest. Uitgcst. dito. Kansbiljetten f Amortisatic-Syndic. pel. 5 1 Ja 99i" 22j- 895- 02 991 - 28 - 9°i - 75 -169J llandel-Maatschappy 168 Dito Leeningi3 m. Rhijri Spoorweg - Leening 1807 Losr. 9CJ- 96 Fransche 3 pet. 80J- 81J Engelsche gecons - Rusland, Ilope C. io5Ja io4 io3J-io4J Ide Inschrijvingen Spanje Ardoin Coupons Oostenr.Goll. C. 4 pet. Metalick 97i 69 - 22 J- 17»- 98 25j 18 Prqissen i832. f i3G|-i38 Denemark. N. Lom). - Napelsche certiiicat. - Middelprtjzen van de volgende Granen enz. Middelburg, 27 Augustus 1840. Tarwe de Nederl. Mudde 10 Rogge, (oude) - 6 Gerst, - 5 Haver, - 5 Boekweit, 6 Groene Erwten, - 7 Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 19! Cts Roggenbrood, 14$ 35 75 1U 00 5o 75 VLISSINGEN den 28 augustus. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter recdc gekomen: DorotheaT. Voss van Archangelmet pik en teer; Plutus, B. H. Kramer, van Riga, met hennepzaad AuroraJ. B. Kramer, en die Fr au Maria, 'II. W. Meijer, beide van Petersburg, met potasch en wol. Voor GentNahautG. Iloffington van Mobile met katoen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Oscar, G. H. Jensen, naar Noor wegen, met ballast; ArchimedesT. Paul, naar Amster dam met passagiers. Van Gent: the Hope, C. Eade, naar Londen, met graan. Gisteren is binnen 's Rijks dok gehaald het Amerikaatisch barkschip Sardius, kapitein J. Lindsayonlangs op de Sui- kerplaat omhoog geraakt en aldaar gedeeltelijk gelosthet zelve was geladen met potasch eu van Nieuw-York naar Ant werpen gedestilleerd. BROUWERSHAVEN den 2t augustus. Heden is uitge zeild het Nederlandsch fregat Canton kapitein J. Laurens van Rotterdam naar Batavia. Volgens berigt van zeeloodsen, is in zee eene kof ge zonken, de Goeree in peiling Z. W. en den Briel Z. O. Z. op negen vadem water omtrent naam of equipagie is niets bekend. J-Jeden ontsliep, tot mijne bitrere droefheid mijne harte lijk geliefde EchtgenootPETRONELLA TAK in den jeugdigen leeftijd van 27 jaren na eene allergelukkigste maar kortstondige Echt verbind ten is van bijna vijfjaren, mij nalatende ciiie Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. MmoRLniiRG -MAR1NUS FAK BROUWER, den 25 Augustus 1840. LEES HIER. De genen, welkemogten vermeenen af te stammen of in betrekking te staan tot JOHANNFS - MCOBUS BALTHASAR GERARD CORNELIS JOHANNA MARIA of PIETER LAMBRECHT ofLAM- BRECHTSErespectivelijk te Middelburg geboren in de jaren 1755, 1755, I75g, 1760, 1763 en 1764, gelieven in derzeiver belang hiervan dadelijk opgave te doen hetzij in Persoon of bij vrachtvrije brieven, aan J. Sistermans, groote Markt, te Middelburg. J)e ondergeteekende, erkentelijk voor het vertrouwen dat hij gedurende 24 jaren zoo ruimschoots heeft mogen genie tenin zijne betrekking als Grossier, in de Slapende Leeu wen, in de Langeville, heeft de eer bij deze te berigten dat hij zijne KAARSENMAKERIJ de Passer heefc geopend in de lange Geere, Wijk K. No. 246, alwaar te bekomen zijn alle soort van Gedopte, Gedopte met fijn Katoen, eu beste Gegoten KAARSENbeveelt zich bij vernieuwing in de gunst zijner geëerde Stad- en Landgenootenonder ver zekering van door een? juiste bediening zich dezelve waar dig te zullen maken. c. MEERTENS. EJ. de LANGE maakt aan het geëerde Publiek bekend dat hij gearriveerd is met eene zonderlinge Collectie BLOEM GEWASSEN, OranjebooinenAnanassen, Camelia's in soort, HEESTER-, PLANT- en ICASGEWASSEN; eene mooije Verzameling BLOEMBOLLEN van de voornaamste soorten geschikt voor Potten Glazen en voor den vollen Grond. Staat uitgepakt bij de Graanbeursuiterlijk tot aan staanden Dingsdag avond den 1 Septemberalles is te beko men voor een' civilen prijs. bediend zijn zich vóór dien cijd gelieven aan te melden. Verzoekt ieders gunst en recommandatie. Terstond eene DIENSTMEID benoodigd; adres bij de Boekdrukkers, Moens Zoon. Een SCIIOENMAKERS-JONGEN noodig, Burg B. 11. tdcc versa. f)ezelve rfjdt af en aan bij den Logementhouder D, van Male Jz.in het Gouden Kanon, te BRESKENS en ver trekt van daar onmiddellijk na de aankomst van de Stoomboot de Schelde van Vlissingen zijnde de uren van vertrek van SLUIS bij gedrukte Biljetten bekend gemaakten zoodanig geregeld, dat de Reizigers, vóór het afvaren van gemelde Stoomboot naar Vlissingen te Breskens, anntnm.n De prijzen cier piaacsen zijn oepaald als volgt: VAN BRESKENS naar Schoondijke f o 30 Oostburg - o 60 den Tol no. 4 - o 90 Sluis ...- 1 20 99 9 VAN SLUIS naar den Tol 110. 4 f o 30 Oostburg - o 60 Schoondijke - o 90 Breskens. i 2.0 99 99 VARENDE TUSSCHEN van Middelburg Zondag 30, voorm. September. Augustus 1840. 6 ur. Dingsdag 1 Vrijdag 4, Zondag 6, Dingsdag 8, Vrijdag II, Zondag 13, Dingsdag 15, 5s van Rotterdam Zaturdag29, voorm. 5% ur. Maandag 31 September. Woensd. 2, Zaturdag 5, Maandag 7, Woensd. 9, Zaturdag 12, Maandag 14, Woensd. 16, 65 7ï 10 3 4l 5l 6| Op de met een gemerkte dagen duurt de overvaart iets langeruit hoofde van den tegenstand des strooms. NB. Dc AANWIJZING der dagen en uren van afvaart voor het Stoomjagt Sept.-December) is in klein formaat «■edrukt, ii 10 cts. te bekomen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams te Middelburg alsmede? aan het Stoomjagt zelve. Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand Augustus op de volgende urenj A/Jen zr.1 op Dingsdag -den eersten September 1840. voor de LEENBANK binnen Middelburgpubliek presenteren te verkoopen, alle PANDEN, verpand toten met den laatsten (unij 1839. Wordende de belanghebbenden gewaarscliou wd hunne verschuldigde Interessen te betalen'uiterlijk Maandag den 31 Augustus 1840. Ook worden diegenen, die nog van vorige Koopdagen schuldig zijn gebleven verzochther hunne komen voldoen. van Vlissingen Zaturdag 29, namidd. Zondag 30, Maandag 31 September, Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 1 ur. if- 1 2 3 j 4 9 en Zaturdag 5, voorm. namidd, voorm. 32 4 6 van Breskens Zaturdag 29, namidd. Zondag 30, Maandag 31 September. Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag 1 2 3 9 4r en 5 9 voorm. namidd. voorm. 2 ur* 3s 4l 5 7 ter drukkerij tan de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 2