MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Diügsdag r* ho 25 Augustus. jfVattfcrijfc. N°. 102. 1840. XSZZ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Qmortiö.nttc-^wnbicrtiil. #{!cn!bairc CUubcstc bititj NIEUWSTIJDINGEN. 33nitöchl«tuö. ©iruot-ijttitlawje. llcbcvlanöcn. L hoTÏr rete" rdring6n- Men verklaafde, dat, bf Administratie der Domeinen Wegen Vaartenenz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. A ANBESTED ING. Op Zaturdag den 29 Augustus 1840, des voormiddags om it ure, zal de fungerende AGENT van het DOMEIN te SAS-VAN-GENT, daartoe gemagtigd al of niet in tegen woordigheid van eenen Inspecteur der Domeinen, ten over staan van den Notaris C. E. Verwandelfainéresiderende te Sas-van-Genten getuigen, ten Huize en Ilerberge van J. de Rechteraldaarin het openbaar aanbesteden Eenige VLET- en RIJSWERKEN, ter verdere herstel ling van de beschadigde boorden van het Kanaal van Neuzen, gedeelte tusschen Sas-van-Gent en Neuzen. Het bestek en voorwaardenwaarop deze Besteding zal plaats hebben, zal van af den 17 Augustus 1840, behalve op de gewone publieke plaatsenter lezing liggen in het lokaal van het Provinciale Gouvernement te Middelburg, ter Secretarien van de Steden Sas-van-Gent, Neuzen en Axel, en ten Kantore der Agenten van het Domein te Mid delburg en te Sas-van-Gent; terwijl den dag vóór de Be steding, aan gegadigden, des verkiezende, aanwijzing in loco zal worden gedaan. De fungerende Agent voornoemd DE PRIESTER. VAN de OUDE ROOMSCH-KATHOLIJKE KERK te SLUIS. De Leden van den Fabrijkraad der Roomsch-Katholijke Gemeente binnen de Stad SLUIS zullen, ten overstaan van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provin cie Zeeland of deszelfs gemagtigde en onder nadere appro batie publiek aanbestedenhet afbreken en weder opbou wen der OUDE KERK aldaar, op Vrijdag den 4 September 1840, des voormiddags ten elf ure, in het Logement de Stad Brugge, op de Kaai te SLUIS, bewoond door ff. J. Ravez de Vos; alwaar de conditiën van heden af ter lezing zullen liggen. De aanwijzing zal twee dagen vóór de besteding in het oude Kerkgebouw geschieden. Elk zegge het voort. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te MIDDELBURGop Donderdag den 17 September 1840 2879 Kranj. en Kann. Java SUIKER, liggende aldaar. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 17 Augustus 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Dingsdag den 22 September 1840, 1668 Kisten Java INDIGO 1 18 dito COCHENILLE joggende aWaar. Te AMSTERDAMop Vrijdag den 25 September 1840, 1973 Kisten Java INDIGO 1 13 dito COCHENILLE MSgende aldaar. De Notitien met de Veil-conditien'zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Augustus 1840. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. l'RANKFORT den 18 augustus. Brieven uit Bohemen verzekeren, dat zoowel van de zijde van Oostenrijk als van die van Pruissen alles aangewend zal worden om den Euro- peschen vrede te bewaren in zoover zulks is overeen te brengen met de achtingwelke deze rijken aan zich zeiven en aan eiken anderen staat verschuldigd zijn. Dat in beide lan en nog geenerlei oorlogstoerostingen gemaakt worden (tenzij men daartoe brengen wilde dat de voorgenomen ge- tieele ontbinding der Oostenrijksche landweer tot nader bevel is uitgesteld), wordt -als een bewijs aangevoerd, dat het in Frankrijk aangeheven krijgsgeschreeuw de regeringen der bei de genoemde rijken niet verontrust. Het doel schijnt te zijn, de Fransche regering te overtui gen, hoe haar eigen belang medebrengt, dat zij zich nog met de maatregelen der overige mogendheden vereenigtof althans geheel lijdelijk blijft. Te Weeneu verhaalde men dat de heer de St. Aulaire alvorens van daar naar Bohemeu te vertrekkende hoop' geuit had dat eene vereeniging van alle grooce mogendheden daargesteld en het Oosten bevredigd zou kunnen worden zonder de rust van Europa te verstoren. Dit een en ander vervult velen met de hoop dat de uit slag der onderhandelingen te Köningswarth eene toetreding van Frankrijk tot het verbond der overige mogendheden wezen zal, nadat daarinom zijnentwille, welligt aanmerkelijke wijzigingen gemaakt zijn. LONDEN den 19 augustus. De heer Guizot is zaturdag avond te Londen teruggekeerd, na te Ramsgate met veel onderscheiding te zijn ontvangen. Heden wordt hij op het kasteel van Windsor verwacht waar de koningin zich nog altijd be"iiidt, en werwaarts ook lord Palmerston zich begeven heeft. De hertog van JVel- lington heeft gisteren het hof aldaar verlaten en is in deze hoofdstad wedergekeerd. Lieden welke zich voor goed onderrigt houden verzeke rendat de Fransche gezant na zijne terugkomst zeer vre delievende gevoelens aan den dag legten dat de koning der Franschen en zijne ministers daarin volkomen deelen. Nog- tans ontveinst men zich het moeijelijke der driedubbele taak niet, welke de fransche regering, bij alle eigen zucht tot het behoud van den vrede te vervullen heeft, en die hier in bestaatdat zij de krijgszucht der natie der schepelin gen op de vloot en vap deu Egyptischen pacha wete te be teugelen. Nog wil men weten, dat de Fransche vloot in de Middel- landsche zee stellige orders heeft om zich van alle vijande lijke bemoeijingen te onthoudeuzoo lang de dwangmidde len tegen den pacha zich tot eene blokkade der Egyptische en Syrische kust bepalen. Laatstleden maandag heeft te Liverpool een vreeselijke storm gewoed vergezeld van zware stortregens en hagel die veel schade aan het gewas heeft toegebragc. Men wist van geene andere ongelukken op zee dan het vergaan van het barkschip Minervavan Dantzig, welks equipagie echter ge lukkig gered is geworden. PARIJS den 20 augustus. Al de betrokkenen in het ge beurde te Bouiogne bevinden zich nu alhiermee uitzonde ring van den kolonel Voisin en den Pool Ovinskiwier beko men wonden hun vervoer van Bouiogne nog niet toelaten. Het getal der overgebragcen bedraagt 74. Eergisteren heeft het hof der pairs zijne zittingen wegens deze zaak geopend, zich competent verklaard, den kanselier gemagtigd om vijl pairs te benoementen einde hem in zijne werkzaamheden bij te staan, en eene commissie van 12 leden gestemd die over de provisionele vrijverklaringen beslissen zalwelke gedurende den loop der instructien zouden kun nen plaats hebben. Volgens eene heden uit Toulon ontvangen telegrafische depeche, heeft het fregat de Rijn, Z. K. H. prins Hen- diik der Nederlanden aan boord hebbende, in den avond van gisteren, het anker voor de Vignettes geworpen. De Moniteur Parisien van heden berigtdat van Tou lon op den 18 dezer naar de Levant vertrokken is het schip le Triton, de vlag voerende van" den schout-bij-nachc baron ffugon en gekommandeerd door den kaptitein-ter-zee Hamelin. 's GRAVENHAGE den 21 augustus. Bij het onderzoek van de dertien wetsontwerpen toe wijziging der grondwet, in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is breedvoerig de vraag behandeld, hoe verre zich de bevoegd heid der Kamer uitstrekteechter waren meerendeels de leden van oordeel, dat de Kamer alleen over de 13 ontwerpen te oordeelen had. Enkele leden waren erdie de Kamer het regt betwistten om wenschen over andere punten, dan die, welke aan hare beraadslaging onderworpen warente uiten doch de meerderheid scheen een tegengesteld gevoelen voor te staan. In eene der afdeelingen heeft men gevraagd of hec niet zonderling isdat men juist in het omgekeerde uiter ste van 1815 wilde vervallen. Eenige leden hebben het verkeerd en onregtmatig blijven beschouwendat er geene afgevaardigden van Limburg en Luxemburg zijn geroepen, om over hec veranderen van de grondwet te raadplegen. Men was van oordeeldac de overgeblevene gedeelten van Limburg en Luxemburg, en wel buiten allen twijfel die streken, welke nimmer onder het gebied van België geweest zijn, als bij voorbeeld Maas trichthec onwedersprekelijkste rege hebben, mede gekend te worden over de veranderingen, welke de omstandigheden en de ervaring in de grondwet kunnen gebieden. Men ge loofde, dat de informaliteit, welke zou plaats hebben, zeer droevige gevolgen zou kunnen na zich slepen. Sommigen beschouwden zich zeifs onbevoegdom over de verandering der grondwet te raadplegen, indien de vertegenwoordigers van Limburg in dezelve ontbreken. Eenigen hebben ook gevraagd hoe de verandering, der betrekking van hec grooc- ertogdom Luxemburg, zonder medewerking der vertegen woordigers uit dat gewest, heeft kunnen plaats hebben." Ier gelegenheid van het bovengemeld onderzoek in de afdeelingen is door eenige leden verklaard, dac zij tegen a! de in beraadslaging zijnde wetten zullen stemmen, ten'einde de Regering, zoo mogelijk, te nopen tot nadere voordragten, meer 111 overeenstemming met de begeerte van een groot ge deelte der volksvertegenwoordiging. In eene andere afdeeling is door een lid verklaard da: er volstrekt behoefte is aan eene geheele herziening der grond wet, ten einde de inrigting van liet bestuur van dit Rijk toe zoodanige eenvoudige grondslagen terug te brengen als met derzelver tegenwoordige uitgebreidheid cn belangen overeen komende zat worden bevonden bij het lichc der ondervin ding meerdere bepalingen van de tegenwoordige grondwet te verbeteren en de noodige waarborgen voor het welbegrepen belang des Vaderlands voor de toekomst vast te stellen dat de voordragten van deze 13 ontwerpen van wet nog niet in die behoefte voorzien en dat deze voordragten uit dien hoofde on toerei leende en bij gevolg onaannemelijk moeten worden gekeurd dat hec daarom wenschelijk is, dat de Ka mer bij eerbiedig adres, de 13 ontwerpen voor den troon Zijner Majesteit weder nederlegge, en huogstdenzeiven drin gend verzoeke, de vergadering te verschoonen van de nood zakelijkheid om over deze onvolledige en. ontoereikende voorstellen een ongunstig oordeel te vellen, maar onver wijld, naar aanleiding van de aanmerkingen en verlangens, door de gewone Kamer reeds geuit, en aan Z. M. bekend] eene algeineene herziening der grondwet te doen bewerkstel ligen. liet niet hooren van Limburg leverde aan enkelen almede eene voldoende reden op, oin aan al de voordragten hunne stem te weigeren. Men vond het hoogstbedenkelijk een gedeelte van de natie een pactum op te dringen, waar' toe hetzelve n'ec had medegewerkt. Meesc in al de afdeelingen heeft men er op aangedrongen, dat de Regering, hetzij door deze dubbele Kamer hetzij door de gewone Tweede Kamer wierd aangespoord, het begonnen werk te voltooijen. Algemeen oordeelde eene afdeelingdat eene onbekrompe- ne uitvoering der grondwet en der eventuele veranderingen steeds vele klagcen had en zal kunnen voorkomen pn dat indien zij met eenen meer vrijgevigen zin ten uitvoer gelegd wasde noodzakelijkheid van verduidelijkende bepalingen minder zou gevoeld zijn. In eene andere afdeeling heeft men zijn leedwezen betuigd dat er niet stelselmatig genoeg was gehandeldde voorgestelde stuksgewijze herziening had eenige onderdeelen verbrokkeld en uit het verband gerukt. Bij eene eventuele nadere herziening zou men op het alsnog ontbrekende nader moeten terugkomen. Sommigen drukten de begeerte uitdat de Kamer op de eene of andere con stitutionele wijs zoodanige wenschen en denkbeelden ter ken- nisse van de Regering mogt kunnen brengen, in de hoop, dat die middel in de toekomst van goede uitwerking mogt kunnen zijn. Deze leden meenden, dat een adres der Ka- mer aan den Koning daartoe geschikt zou kunnen worden geoordeeld, en dat de bepalingen van artikelen 113 en 232 der grondwet dit middel zouden wettigen. I In eene andere afdeeling heeft men aangevoerddac de - voorgedragene wijzigingen veel te wenschen overlaten. Ons gebrekkig verkiezingsstelselaldus drukte men zich uitdac slechts onbeduidende wijzigingen heeft ondergaangeeft vele en gegronde redenen tot klagten; het behouden van de Eerste Kamer en van den Raad van State; de bepalingen omtrent het regt van gratie en de dispensacien van wettelijke bepa lingen; het regelen der burgerlijke pensioenen bij de wet, en zoo vele andere verbeteringen die, of niet onzen poli! tieken, of met onzen finantielen toestand in het naauwsté verband staan, en waarop reeds vroeger is aangedrongen, zijn zoo vele wenschen, op welker vervulling men alsnog b?re dnell -Sta- belastingen' het beho"d van kost- Sn fï inngtuigenals bij voorbeeld het ministerie yan eerediensthet ongeraden en zedelijk ongeoorloofd ma ken zalnieuwe belastingen op de schouderen van de natie te leggen indien dezelve mogcen worden gevorderd toe dek king der staatsbehoefcen. Men vestigde de aandacht der Re- gering op het onvrij territoir op de grenzen, waardoor dui- zende ingezetenen boven hunne medemakkersdoor eene me nigte lastige formaliteiten bemoeijelijkt en in dg uitoefening hunner nijverheid dagelijks worden gestoord. In eene der afdeelingen is ce kennen gegeven, dat er over het algemeen in dezeive wel eene groote meerderheid be staat voor de aanneming van ieder der 13 aangeboden wets- voordragten, en dus eene neiging tot bevordering van orde en regelmaat en hec doen ophouden van eenen onzekeren en vlottenden stand van zakenzoo nadeelig voor het Vader landI, en wel om dat Vaderland hoe eerder zoo beter in het' bezie te stellen van die belangrijke verbeteringen, welke hec door deze wetten zal erlangen. Danhoezeer zich deze meening bij de meeste leden der afdeeling heeft gevestigdgelooven zij niet buiten hunnen pligt te handelen, door het uiten van den wensch dat hec der Regering moge behagen bij de eerst voegzame gelegen heid nog meerdere en zoodanige verbeteringen in ons Staats verdrag voor ce dragen, als waarop het duurzaam en welbe grepen belang der ingezetenenin overeenstemming met den voortgang van beschaving en verlichting, naar hun oordeel nog ce regt aanspraak mag maken. Eenigen heeft het leed gedaan, dat de Regering gemeend heeft >n de tot deze del.ber.tien geleid hebbende omstandig heden des Vaderlands, net Xïde hoofdstuk der grondwet't- moeten toepassen, als bij hetwelk zij vermeenent dat nim mer zoodanige staat van zaken heeft kunnen bedoeld worden. Zij hadden liever gezien, dat ook nu, bij de verkleining des Rij.s, gevolgd ware dezelfde weg, als is ingeslagen tijdens de vergrooting van hetzelve in den jare ,8,5. Men had an, naar hun oordeel, de grondwet geheel moeten herzien cn dezelve voor den toestand wijzigende, waartoe wij thans teiuggekeerd of gebragt zijn, vele onzer staatsinstellingen naar den daarvoor passenden icest moeten schoeijeu en alzoö vereenvoudigen.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1