MSDDEjLBUïiGSCïïE C «TIJ H A T, Zalm-das jssr N°. 101. 1840. 22 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bcfcenbm<ijfcinacn. NIEUWSTIJDINGEN. JDuitscItliuib. FRANKFORT den 16 augustus. Over het algemeen blijft men in Duitschland op het behoud van den Ènropesche» vrede hopen. In Pruissen of Oostenrijk worden geene krijgs toerustingen waargenomen. Desniettemin achten velen het zeer waarschijnlijkdat Rusland en Engeland de bepalingen van het nieuwe Londensche traktaat, ter handhaving der on schendbaarheid van het Turksche rijk, des noods gewapen derhand, zullen nakomen. Hcbfidanben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen, dat, bij gelegenheid van der. Verjaardag van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden KONING, op den 24 dezer, des voormiddags ten 10 tire, binnen deze Stad eene op dien heugelijken dag toepasselijke Godsdienst.oefening zal worden gehoudenom aan het weldoend Opperwezen dank zegging voor de vermeerdering der Jaren van Zijne Majesteit toe te brengen en tevens verlenging van Hoogstdeszelfs le ven eerbiedig af te smeeken vertrouwende Burgemeester en Wethouders, dat ieder Ingezeten, zoo uit belangstelling in de plegcigheid als uit eerbied voor de Godsdiensthet zijne zal toebrengen dat dezelve door niets gestoord, maar met eerbiedige stilte gevierd worde. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 21 Augustus 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; gelet op 2 van art. 32 van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Politie, houdende: Bij publieke Feesten zulien geene Vuurwerken mogen worden afgestoken, dan op de uren en plaatsen door Hee- ren Burgemeesteren bepaald Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad dat op den 24 dezer, zijnde de Jaardag van Neêrlands ge- eerbiedigden KONING, op geene andere plaatsen Voetzoe kers of andere Vuurwerken mogen worden afgestoken dan op de opene Pleinen binnen deze Stad, en zulks niet' voor ten acht ure des avonds. Middelburg, den 21 Augustus 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambachtwelke alsnog nalatig zijn gebleven in de voldoening van hun ver schuldigde, het Stedelijk Middel der LANTAREN-GEL DEN enz., over dit loopehde jaar, betreffende, worden bij deze aangemaand tot eene onverwijlde voldoening van het zelve, en zulks wel vóór of op den 4 September eerstko mende ter voorkoming der middelen van vervolg ten deze bij de wet voorgeschreven. Middelburg, den 21 Augustus 1840. DE T R O IJ E N z. Collecteur van voorschreven Middel. Het doel der te Koningswarth vereenigde staatslieden zou wezen zoodanige rigting aan den loop der zaken te geven dat Frankrijk ook wanneer het zich niet met de maatrege len der overige kabinetten vereenigdengeene gegronde oor zaak tot misnoegen hebben kan. Ie Biberach en in de omstreken heeft den 7 dezer een hevig onweder gewoed, ten gevolge waarvan verscheidene boerenwoningen zijn afgebrand en verder groote schade is aangerigt. Sedert verscheidene dagen had men in een bosch nabij die stad het zeldzaam schouwspeldat honderde van ooijevaars zich aldaar verzamelden zoodat er meer dan 500 bijeen gezien zijn. Volgens brieven uit Konscantinopelhad de Fransche gezant, graaf de Pontois, 11a het vertrek van den Egypci- .schen agentSami-bey uit die hoofdstad, meermalen conferen- kien met Reschid-pacha gehouden, en daarop depeches naar ■Parijs en Alexandria afgezonden welke men van zeer ge ruststellenden aard dacht te zijn daar genoemden ambassa deur zich jegens zijne vrienden uitgelaten zou hebben dat tiij zeer te vreden was over de wending die de onderhande lingen tusschen de Porte en den onderkoning namen, zoodat bij hoop had, dat de zaken binnen zes weken tot vereffe ning zouden komen, in weerwil der hinderpalen door kwaad willigheid en overdreven eerzucht in den weg gelegd. In de laatste dagen der vorige maand moeten te Konstan- tinopel buitengewone maatregelen van voorzorg zijn geno men welke meer geloof deden hechten aan het sedert cenige dagen verspreid gerucht, dat de partij der Janitsaren in den zin had een opstand te beproevendie ten doel gehad zou hebben deii sultan te vermoorden en zijnen jongeren broeder op den troon te plaatsen. Zes der zamengezworenen zouden gevat en tot de bekentenis gekomen zijn, dat hunne partij zich van de aanwezigheid der Albanezen in de hoofdstad had willen bedienen om genoemd plan ten uitvoer te brengen. Sedert.dien tijd werd het paleis van den sultan door eender de gedeelte van het garnizoen bewaakt. Nog werd er bij gevoegd dat de seraskier Mustapha-pazbz niet vreemd aan het opzet geweest zon zijn, en met dat doel de Albauesche troepen naar Konstantinopel had doen komen. PARIJS den 17 augustus". De eerste minister Thiers is eergisteren avond van het kasteel van Euwaar de koning zich steeds bevindt, alhier teruggekeerd, en heeft dadelijk eenen kabinetsraad gehouden. Wac daarin is verhandeld weet men mee, doch uit eene en andere omstandigheid maakte men gisteren op, dat onze regering hare wapeningen met verdub belden ijver wil voortzetten. Het twistgeschrijf over het groote vraagstuk duurt in onze bladen steeds voort. Een artikel van den Londenschen Mor- ning-Chronitle die voor een der tolken van hec Britsche ministerie gehouden wordt, leverc voor onze bladen van gis teren den voornamen tekst daartoe op. Dit artikel houdt hoofdzakelijk in dat de sultan den Egyptisch'en onderkoning des noods tot toegevendheid zal trachten te dwingen, door de kusten van Syrië en Egypte in staat van blokkade te verkla rendat hij daartoe de hulp van Engeland zal inroepen, hetwelk, volgens het gesloten verdrag, zijne vloot ter be schikking des sultans zal stellen; dat de sultan onbetwist baar hec regt beeft om eenen oproerigen onderdaan op die wijze tot reden te brengen, en dat Frankrijk de medewerking van Engeland niec kan misprijzen, daar hetzelve aan de ko ningin van Spanje schepen en manschappen tot het bedwin gen van don Carlos beeft verstrekt, en voor Mexico, Bue- nos-Ayres en elders aan de beginselen van het regt der vol ken omtrent de blokkade zulk eene groote uitbreiding heeft gegeven. De bladen die voor het ministerie Thiers zijn ge stemd, voeren daartegen aan, dat de Egyptische onderkoning niet als een oproerige vazal des sultans kan worden be schouwd, daar Egypte en Syrië sedert eeuwen slechts in naam aan het gezag der Porte gehoorzaamden; dat de po gingom Mehemed-Ali te dwingen, dezen tot wanhopigen tegenstand zal vervoeren hec doordringen van een Russisch leger naar Konstantinopelja tot in Klein-Azie zal te weeg brengenweshalve alsdan het zoo geweldig opgevijzelde hoofddoel van hec verdrag van 15 julijnamelijk de on schendbaarheid van het Octomannische Rijk volstrekc niet bereikt zal worden. In tegendeel tneenen de Parijssche bla den dat, indien het tot nieuwe vijandelijkheden, onder me dewerking van Europescbe mogendheden, komt, de uiteen scheuring van het verzwakte rijk der sultans onvermijdelijk volgen moet. Zulk eene verbrokkeling, onder welk voor wendsel of in welken vorm ook, zou Frankrijk nooic kun nen duldenen onze dagbladen geven dus te kennen dat hec ministerie de blokkade des noods door kracht van wapenen zal beletten.' Werkelijk meende men gisteren al hierdat de admiraal Duperré in last had, om met zijne vloot de blokkade krachtdadig te keer. te gaan, en zelfs om de vijandelijkheden te beginnen, zoodra eene Russische vloot door de Dardanellen heen in de Middellandsche zee ver schijnen mogt. Men berekent in deze hoofdstaddat bin - nen weinige weken in het geheel 56 linieschepen, 60 fre gatten, ico stoomschepen en andere kleinere oorlogsvaartui gen in de Middellandsche zee vereenigd konden zijn, waar onder natuurlijk aan de eene zijde de Fransche en Turksch- Egyptische vlotenaan de andere zijde die van Engeland en Rusland zijn medegeteld. Gezamenlijk voert deze scheeps- magt 10,000 stukken geschut, en eene botsing tusschen de onderscheidene tleelen daarvan zou dus vau eenen zeer erns- tigen aard kunnen zijn. Men wil weten, dat hec voornemen des heeren Thiers is, om,, wanneer er eene buitengewone aanvraag van gelden aan de kamers zal moeten geschiedeneene nationale leening zoo als in 1832, uit te schrijven. Maar de schatkist vloeit over van geld in de bank van Frankrijk is een depot van meer dan 180 millioen en door op het oogenblik van oorlog de minst dringende openbare werken te staken zou men voorloopig, zonder leening eti zonder nieuwe belasting, over eene som van meer dan 550 millioen kunnen beschikken. Volgens de laatste brieven uit Algiers van den 8 dezer wordt men door herhaalde brandstichtingen verontrust, die zich zelfs in de omstreken der stad op eene schrikbarende wijze vermenigvuldigen. Men wil dat de Arabieren, die te midden der Fransche bevolking wonen deze verwoestingen op order van Abd-el-Kader aanrigten. I11 den nacht validen 2 hoorde men alarmschoten en vernam men dat eenig Ara bieren tusschen de kampementen en wachtposten in de vlakte, waren doorgeslopen tot onder de muren van Algiers en des ochtends ten 3 ure stonden 3 hooischelven voor de poort Ba- bazoun en hooge stapels timmerhout in lichte laaije vlammen. De geheele stad raakte op de been en de troepen werkten ijve rig om den voortgang van den brand te stuiten, die reeds overgesla'gen was tot de ruime stallen van den ondernemer der transporten, Sar landewaarin omtrent 100 paarden en een aanzienlijk getal wagens en karren waren. Alles is ge red doch de stallen zeiven zijn in de asch gelegd. De schade wordt op 150 h 200,000 francs berekend. Dc in boorlingen, die bij dezen brand tegenwoordig waren, schenen niec willig om tot hec blusschcn mede te werken en eerder mee eene soort van geuoegen dit tooneel van verwoesting aau te zien. Den 4 dezer is een aanzieplijk .fonvooi van levensmiddelen en ammunitie naar de kifmpen /van Fondouck en van Kara Mustapha vertrokken, waarvjfP'hcc begeleide door de Arabie ren aangetast is gewordendie echcer met verlies zijn afge slagen en op de viugc gejaagd. Ee'11 bataillou van het 58ste regemeuc van linie is te Fondouck gebleven en sedert het einde van julij kampeert het overig gedeelte van dac korps voor Koubah, in welker omtrek onlangs eenige moorden zijn gepleegd. De tijding van een gerezen misverstand tusschen Frankrijk en Engeland had te Algiers een diepen indruk gemaakt, doch men meende er, in geval van oorlog, gerust temogen reke nen op de vier sterkten Oran Algiers, Buggia en Bona die in een uitmuntenden staac van defensie zijn cn goede an kerplaatsen opleveren voor de Fransche eskaders op deze zoo gevaarlijke kustendie zoo moeijelijk te blokkeren zijn. 's GRAVENIIAGE den 18 augustus. De Tweede Kamer der Stacen-Generaal heeft haar onderzoek in de afdeelingen over de ontwerpen nopens de herziening van de grondwet ten einde gebragc. Naar men verneemt, zal zij morgen eene bijeenkomst houden, tot hec aanhooren voornamelijk van ver slagen over verzoekschriften. Men verzekert, dat de werk zaamheden der Kamer alsdan eenige dagen zullen geschorst worden, in afwachting van de antwoorden der Regering, op de gemaakte aanmerkingen nopens de voordragten betrekke lijk de grondwet. 's GRAVENHAGE den 19 augustus. Inde zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal van heden, zijn door de daartoe gescelde commissie drie rapporten wegens ver zoekschriften uitgebragc. Twee daarvan betroffen de split sing der provincie Holland. Tot het uederleggen ter griffie daarvan is, zonder tegenstand, beslocen. Daarentegen heeft het rapport op een verzoekschrift van zich noemende afge scheidene Christenen uit Groningenwegens hec onbelem merd uitoefenen hunner eerediensc, tot eene zeer langdurige beraadslaging aanleiding gegeven. De commissie had voor gesteld, om daarop over te gaan tot de orde van den dag, vermits dit verzoekschrift een onderwerp betrof, hetwelk niet tot de dertien wecs-oncwerpen wegens de wijziging der grondwet, die aan de overweging der in dubbelen getale bijeengeroepene Tweede Kamer der Stacen-Generaal zijn on derworpen in betrekking stond. Verscheidene leden heb ben dit voorscel bestredenvooral ook op gronddat zij aan de Tweede Kamer der Scaten-Generaalzoo als die thans is vergaderdeene meer uitgestrekte bevoegdheiddan de commissie voorde verzoekschriften toekenden. Op deze of daarmede in verband staande redeneringen verklaarden de hee ren van Dam van IsseltSasse van fsseltGroen vanl'rin- sterer van Nagell tot WischSchimmelpenning van der Oye de Kempenaer SchooneveldThorbecke en van Nes zie 1.1 meer of minder uitgebreide redevoeringen voor het nederleggen van het verzoekschrift ter griffie. Daarentegen ontwikkelden de heeren van Lijnden tot SandenburgJunius van HentertAlharda van Asch van IVijckde Jonge van Campens-1\ ieuwlandSpandawvan Rappard, van der Hcim van Duivendijke en van Soti de grondendie voor het voor stel en de wijze van beschouwing der commissie pleiten. Ten laatste werd met 63 cegen 24 stemmen besloten, om op het verzoekschrift over te gaan tot de orde van den dag. Naar men verneemt zal er op den 24 dezer, ter gele genheid van 's Konings verjaardag, op hec badhuis te Sclie- veningendoor den voorzicter van de Tweede Kamer der Stacen-Generaalaan de gewone en buitengewone leden dier vergadering een luisterrijk diner worden gegeven. Ie Scheveningen wilde, den 17 dezer, de molenaar llurgersdijk zijne zeilen minderen maar terwijl hij er mede bezig vvasraakte door den sterken wind de molen door den vang, zoo dat de wieken met snelheid aan het draaijen gin gen, en hij, op een derzelve staande, mede werd rondge voerd. Hij had de tegenwoordigheid van geeic zijnen knecht toe te roepen, dat hij eenen steen, die bij de hand lag, op den vang zoude wentelen, en de knecht deed zulks met het gelukkig gevolg, dat de molen na nog een paar slagen ge daan te hebben, weder stilstond. De wiek, aan welke Bur- gersdijk zich geklemd hield, nu boven staande, klom hij da delijk onbeschadigd naar beneden. UIRECili den 18 augustus. Wij vernemen dat Z M in plaats vau den heer Baudtot lid van de Utrechtse hé commissie tot liquidatie van de Belgische schuld heeft be noemd den heer referendaris baron van Breugelen welke eerstdaags alhier wordt te gemoet gezien om de zittingen dier commissie bij te wonen. ZWOLLE den 17 augustus. Onder de zeldzame lucht verschijnselen mag niet regt de maan-regenboog genoemd wor den. Vrijdag den 14 dezer, des avonds eenige minuten vóór negen ure, was er alhier eene zeer duidelijk te zien. Dezelve vertoonde zich in het westen juist zoo als Martinet in zijnen katechismus der natuur dien beschrijftmet eene bleek- wicte kleur. Hij was echter slechts weinige oogenblikken zigt- baardaar de vrij harde wind eene spoedige verandering in de wolken veroorzaakte waardoor dezelve welhaast ver dween.

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1