MIDDE LB U RGSCHE COURANT. M°. 100. Donderdag 1840. 20 Augustus. BESTUREN ex ADMINISTRATXEN. NI El WIT} 1) IN GEN. Sfcntsrfilaub. (Srool-iacitlanje. Jfc.tïiktrijk. Bdgtc. Seberlanben. De abonnements-^rijs dezer Courant is f 2 yS voor drie maanden, en franco per Bost f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en. de betaling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Adverfcentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Iluwelgks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,60 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van «egel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij dfze ter kennis van de belangheb benden dac op JVlaandag der. 7 September 1340, des mid dags ten twaalf urein de Vergaderzaal der Provinciale Staten, in de Abdij te Middelburgten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland in het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting der Obligatien van de Provinciale Negotiatien van f 200,000 en van f 1(3,000, welke ingevolge de plans dier Geldleeningengearresteerd bij Zijner Majesteits beslui ten van den 1 December 1822 No. 70 en van den 10 No vember 1836 No. i, met den eersten Januarij 1840 moeten worden afgelost. Middelburg, den 18 Augustus 1840. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. FRANKFORT den 14 augustus. Te Weenen schijnt men, althans volgens de laatste berigtende hoop op het behoud van den algemeenen vrede nog geenszins verloren te hebben en zeer veel goeds van de ontmoeting tusschen den staatskan-, selier Metternich en den Franschen gezantgraaf St. Aulaire te verwachten. Van Turyn zijn strenge bevelen naar de grenzen afge vaardigd om een wakend oog te houden op alle reizigers welke uit Frankrijk en Zwitserland komen en om aan ver dachte personen den toegang tot de Sardinische Staten ge heel te weigeren. De aanleiding daartoe zou in eene uit Pa rijs ontvangen mededeeling liggen, volgens welke een aantal zendelingen der revolutionaire propaganda van passen naar Italië voorzien waren. Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesuvius, uithoof de van deszelfs aanhoudend gedruischeene uitbarsting te gemoet doet zien. De bovenste rand van den krater is bijna geheel gloeijend, en op deszelfs zuidzijde naar Pompeji zijn verscheidene openingen ontstaanwaarin de inwendige gloei- jing, een half voet beneden de oppervlakte, zigtbaar is. Uit de scheuren door de laatste uitbarsting ontstaanstijgt een vreesselijke zwaveldamp op, welke het naderen derzelve onmogelijk maakt. LONDEN den 16 augustus. Het besluit der koningin waarbij Opper- en I\eder-Canada toe ééne provincie veree- nigd worden die den naam van Canada zal dragen is den 10 dezer uitgevaardigd, maar moet niet in werking komen vóór den 10 november 1841. Het linieschip de Fanguardvan 84 stukkenwacht te Spithead op orders om uit te zeilen. Het moet een groo- ten voorraad van wapenen en ammunitie naar Gibraltar over brengen en zich vervolgens met het eskader onder den admi raal Stopfordin de Middellandsche zee vereenigen. Ook moet de Rodneyvan pa stukken, binnen weinige dagen naar Mal ta zeilen. Alhier ontvangen brieven uit Konstantinopel zeggen dat aldaar oorlogzuchtige toebereidselen gemaakt werdenT Ver scheidene duizenden Albanezen waren naar Izmid, aan de zee van Marmora, overgebragc, of stonden gereed om derwaarts ingescheept te worden. De toon onzer dagbladen blijft over het algemeen zeer gematigd ten opzigte der geschillen met Frankrijk; alleen dringen zij er bij voortduring op aan dat Engeland zich van zijne zijde insgelijks wapene. Een dier dagbladen behelst eene correspondentie uit Parijs waarin gezegd wordt, dat, zoo hec tot oorlog raogt komen! de Frausche regering, in de eerste plaats, tusschen 40 en 50,000 man naar de Alpen en andere punten der Oostenrijk- sche grenzen en tusschen 60 en 70,000 man naar den Rijn zal afzenden, en verder, dat hec bewaren der Afrikaansche kust aan ongeveer 30,000 man zal toevertrouwd worden .ter wijl de verdere troepen die thans in Algerie zijn op de Fransche schepen in de Middellandsche zee en op de veree- nigde Egyptische en Turksche vlootdie in de magt van den onder-koning isverdeeld zouden worden. Met de stoomboot Britannia die de reis van Halifax naar Liverpool in den voorbeeldeloos korten tijd van 10 dagen heeft afgelegd, heeft men alhier berigt, dat het congres der Vereenigde Staten den 21 jnlij gesloten is geworden. De dagbladen hielden zich hoofdzakelijk met de verkiezing van den nieuwen president bezig, en velen meenden, dat de gene raal Harrtson de meeste kans had om tot dien post benoemd te worden. PARIJS den 15 augustus. Er is gisteren en lieden van de bijeenroeping der kamers questie geweest, doch dit punt zal eerst maandag of dingsdag beslist worden uit hoofde de raadspresident zich bij den koning te Eu bevindten omdat eerst 11a de terugkomst van 2. M. daaromtrent een besluit zal worden genomen. Intusschen neemt het ministerie uit aanmerking van het gewigt der omstandigheden, bij bevel schriften alle de r.oodige maatree 'ie van voorzorg en wa pening in de overtuigingdat" deze handelingen door de wetgevende magt zullen worden goedgekeurd. Te ToulonBrest en Cherburg heerscht eene buitenge wone bedrijvigheid. Bijzondere brieven uit Brest melden dat tegen het einde van september 22 linieschepen en 25 fregatten zee zullen kunnen kiezen. Een in het Journal des Débats voorkomend artikelwelk dagblad tot dus verre eene vredelievende taal heeft gevoerd doch thans eenen anderen toon begint aan te nemen heeft alhier veel indruk gemaakt. Het gezegde, dagblad vangt aan met de opmerkingdat het weglaten van den naam van Frankrijk in de aanspraak van de koningin van Engeland geenc reden van klagt moet op leveren. Kinderachtig zou het zijn zegt 'het Journal, zich daarover in de weer te stellen wij wetendat men Frankrijk niet zoo gemakkelijk van de kaart kan wegnemen als uit eene troonrede weglaten. I11 weerwil van ons zei ven bekleeden wij in de wereld eene plaatsen het is on mogelijk het gewigt onzer eigens belangrijkheid te vergeten. Zoo Engeland gelooft, dat het uur geslagen heeft, om zich van de natie te scheiden, met welke het sinds 10 jaren in overeenstemming heeft gehandeld kunnen wij daarover leed wezen gevoelen maar het past ons niet hetzelve uit te drukken. Antwoordende op het Londensche dagblad' the Timeshetwelk onder anderen gezegd had de betuigin gen van lord Palmerston liever van eenen meer doorluchtigen mond te hebben vernomen verklaart het Journal des Debats dat, al ware dit zoo, er nog altijd een groot verschil tus schen de daden en de woorden van het Engelsch kabinet zoude bestaan. De kapitein .7. Crow en de matrozen der paketbootwaar op L. Napoleon zich bevonden heeft, zijn alhier onder goede bedekking aangekomen en in de conciergeric in hechtenis gesteld. Bij een besluit van de koningin-regentes van Spanje wordt bepaalddat ervoor een enkelen keer en voor het tegenwoordig jaar, als buitengewone oorlogsbeiastinggehe ven zal worden eene som van iSomillioen realen, te weten 130 millioen op de landelijke bezittingen en 50 millioen op den handel en nijverheid. BRUSSEL den 16 augustus. Het lijk van den vermoor den adjunct commissaris van politie, Spits, is eergisteren plegtig ter aarde besteld. Zijn moordenaar, zegt men, is een zekere Pelerineen vriend van Kats en secrecaris van de club, of, zoo men die noemt, van de Vlaamsche Meeting. Al de kostbare schilderstukken die nog in het paleis van den Prins van Oranje warenzijn eergisteren van hier naar 's Gravenhage verzonden. ANTWERPEN den 17 augustus. Eergisteren hebben de feesten alhier een aanvang genomen. Ten 10 ure hield de rederijkkamer, de Olijftak, onder voorzitting van den heer F. Iletiry Mertenshare plegtige vergadering op de groote zaal boven de beursin tegenwoordigheid van een aantal dameskunstenaarsliefhebbers en letterkundigenwaaron der vele vreemdelingen. Na het voorlezen der notulen, be vattende den uitslag van den grooteu prijskampwerd het dichtstuk van raejufvrouw P. Moens, op de groote mannen van Antwerpen en de Lofrede op Rubbens van den heer .7. Im merzeel jr., voorgelezen. Een daverend tot driewerf her haald applaudissement getuigde van de opgewekte geestdrift der vergadering. Het is onbeschrijfelijk drok in de stad; alle logementen zijn bezet; alle sociëteiten en koffijhuizen vervuld met feestgenooten. Men bewondert de eerebogen door BraekeleerLijs, Jacobs en anderen geschilderd, als ware meesterstukken. De zegewagen overtreft ook in schoon heid en smaak de hooggespannen verwachting. Rijk en schitterend van kunstschatten is de Autwerpsche tentoon stelling, thans voor het publiek geopend, door de konink lijke maatschappij tot aanmoediging der beeldende kunsten. Voor het concours waren door de koninklijke maatschappij tot aanmoediging der beeldende kunsten te Antwerpen bij progiamma, voor 1840 de navolgende drie onderwerpen op- g.?®.ev,e": 111 bet vak der beeldhouwkunst, Priam aux pieds tl Acaille réclamant la dèpouille mortelle d" Hec tor (bas- r«'/ C1<2 c!assieke bouwkunde: Ecole Militaire de Belgiquea organiser d'aprés la loi du 18 Mars 1838 in de gothieke bouwkunde: Maitre-Autel pour une Cathédrale. De voor dezen wedstrijd ingezonden stukken zijn geëxpo seerden bestaan uit 3 bas-relieven en uit 11 bouwkundige ontwerpen: 5 voor het eerste en 5 voor het laatstgemclde vak. Onder de schilderijen uit de Hollandsche school vindt men ten toon gesteld stukken van Abels, Andriessendu Lui ck Dreibholtz B. J. van Move, HuijgensImmerzeel Kimme f de jufvrouwen II. en II. G. Knip', B. II. Koekkoek J. II. KoelmanC.Kruseman, Ojfermans, Qpdenhojf, G. J. J. van Os, P, F. van Os, RoosenboomSchelfhout, M. Schat man IV. H. SchmidtIFaldorp en A. LFeiss. De overig kunstwerken zijn van Belgische, enkele ook van Fransch meestersen gezamenlijk ten getale van 443 nommers. 's GRAVENHAGE den 17 augustus. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare overwegingen over cie ontwerpen tot wijziging der grondwet voortgezet. Naar men verneemt is door eenige leden der Tweede Ka mer, die niet tot de provincie Holland behooren, doch in junij jongstleden bij de gewone Tweede Kamer tegen het wets-ontwerp houdende splitsing van Holland hebben ge stemd thans bij het nader onderzoek van het daartoe be trekkelijk wets-ontwerp verklaard dat zij zich nu hunne stem dienaangaande voorbehielden en weliigt voor het ont werp zullen stemmen, oin dat de provinciale Staten van Holland, in hunne jongste gewone vergadering, in de gele genheid waren geweest zich tot den Koning of tot de Staten- Generaal tegen de voorgenomen splitsing te wendenof wel al de buitengewone afgevaardigden door hen ter Tweede Kamer afgezondenvan eene bepaalde denkwijze hadden kun nen kiezen waardoor de Staten in de gelegenheid zouden zijn geweest, om de scheiding te doen afspringen. Daar de Staten van Holland noch het een noch het ander gedaan hebben zoo komt het dezen leden voordat de Staten zei ven geen belang stellen in het ongeschonden behoud der pro vincie Hollanden de klagtentegen de scheiding aange voerd door de groote meerderheid der bevolking niet gedeeld worden. In dezen stand van zaken zien ook deze leden geene reden om langer tegen de scheiding gestemd te blijven en zij zullen thans waarschijnlijk er hunne goedkeuring aan hechten. Men zegt, dat het buitengewoon lid der Tweede Kamer, de heer R. IV. baron van Brienen van de Groote Lindt van wege Holland ter Tweede Kamer afgevaardigd, afstand gedaan heeft van alle reis- en verblijfkosten, die hem in zijne tegenwoordige tijdelijke betrekking zouden toekomen welke hij derhalve slechts als eene voor hem vereerende taak beschouwt. Reeds worden in het Haagsche Bosch toebereidselen gemaakt tot de plegtige viering van 's Konings geboortedag, die aanstaanden maandag invalt. Onder anderen wordt er in den grooteu vijver eene prachtige eerenaald opgerigt. ARNHEM den 14 augustus. Heden stond voor de correc tionele kamer te regt de postiljon Koendert Koendersdie in de maand julij II., toen hij het rijtuig van Prins Frederik der Nederlanden mende eenen hoogbejaarden landman op den Westervoorcschen dijk met zijne zweep over het aangezigt heeft geslagenen eene wonde toegebragt. Bij het onderzoek dezer zaak bleek dat het vorstelijk rijtuig op genoemden dijk drie achter elkander aan rijdende karren inhalende, de voerlie den derzelve door den voorrijder zijn aangemaand behoorlijk uit te halen om het rijtuig te doen passeren, en de postiljon, koendert Koenders, op een der achterpaarden van het rijtuig gezeten, ten allen overvloede op den hoorn heeft geblazen; dat de twee achterste karren behoorlijk hebben uitgehaald doch de voorste weinig of niet uit het spoor is geweken en niet eer voor dat de postpaarden reeds naast zijne kar waren genaderd; dat gezegde postiljon op dat oogenblik met zij ne zweep de voorpaarden willende slaan dezen landman in het aangezigt schijnt getroffen te hebbenzonder dat er van eenige moedwil of opzet is gebleken. De regtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan verwonding door onvoorzig- tigheid en hem diensvolgens veroordeeld tot eene geldboete van 8 en in de kosten van het regtsgeding. VLISSINGEN den 17 augustus. Gisteren morgen is aan het strandbij de zoogenaamde kleine duintjes beoosten deze stadgevonden een lijk van het mannelijk geslacht waarvan bijna niets meer kenbaar is zijnde armen en beenen geheel verteerd of afgeknaagdhetzelve was gedeeltelijk gekleed met een lakensche broek en rood hemd. Naar men verneemt is het onlangs aan de gemeente Hoofd plaat aangespoelde lijk herkend voor dat van kapt. de Fries eenige maanden geleden met de Belgische pleit Ia Bruxel- loiseop de hoogte van Vlissingen met man en muis veron gelukt. MIDDELBURG den 19 augustus. Men verzekert te 's Ho ge, dat Z. Exc. de minister van finantien zich reeds ernstig bezighoudt met het ontwerpen van middelen om zijn zooveel omvattend en belangrijk departement, met al de ambt-naren die, wat de inning der belastingen betreft, tot hetzelve be' hoorenop eene kleinere schaal in te rigten en daarbij die vereenvoudiging en bezuinigingen in te voeren, waarvoor hetzelve maar een.gzins vatbaar is. Men wildat de minis. ter daarbij van het denkbeeld zon uitgaan om het geta! amb tenaren zoo veel mogelijk in te krimpen en in het bijzonder er zich op zou toeleggenweinige maar ijverige ambtenaren tc verkrijgen, die dan ook goede bezoldigingen zouden ge nieten. Men verneemt voorts dat Zjjne Exc. zich ijverig bezig

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1